радионице

архив-грбови-(5)

Радионица „ Од печата до штитова – грбови Великокикиндског привилегованог дистрикта“ у Историјском архиву организована је у сарадњи са „ Тером“. Ученици шестог разреда ОШ „ Јован Поповић“ су цртали грбове места у Дистрикту, а у глини су утискивали печате места која су му припадала.

Радионице ће у току маја и јуна бити организоване у сарадњи са заинтересованим школама, а у програмском смислу представљају почетак обележавања 250 година од успостављања Дистрикта. Циљ је да што више ученика старијих разреда основних школа у граду и селима прође кроз радионице и да кроз игру сазнају неке информације о Великокикиндском привилегованом дистрикту (1774-1876), наводе у архиву.

48а7б2е7-2б4а-4дд9-99е6-2ф93465а24ба

Дан породице организован је у Основној школи „Ђура Јакшић“. За запослене, ученике, као и њихове родитеља, манифестација која се организује годинама уназад је готово светковина. Обележава се сваког 15. маја када је и Међународни дан породице према резолуцији Генералне скупштине УН, истакла је Биљана Шимон, директорица школе.

-Свесни смо значаја сарадње школе и породице и на нама је да продубимо и одржимо.  Овогодишња тема је „Дан породице и заједништва“ и циљ јој је подизање свести о значају породице, неопходности заједништва које обликује наш свет, живот у школи и добробит породице. Фокус су нам васпитни исходи, како би сви ученици стекли компетенције које се односе на неговање правих вредности, толеранцију, поштовање. Градећи безбедан и занимљив школски амбијент, посебно смо поносни што сви ученици имају прилике да учествују у овим активностима, а на тај начин развијају своје потенцијале, вештине, ставове, креативност и критичко мишљење као и људска права, толеранцију и ненасиље – додала је Биљана Шимон.

Дан породице обележен је кроз низ радионица  тако су приређени „Породични оквир“, „Ходајући перформанс“, „Пишемо о породици“, „Игром кроз знање“, „А кад порастем“, „Породица са 1000 лица“, „Стварамо слику“, „Језички лонац“, „Шах-мат“, „Породично стабло“, „Сликовница изненађења“, „Позориште у кући“. Посетиоци су могли да посете радинице „Домаћинска етно-соба“, „Рам за породичну фотографију, а оквир за бројалицу“, „Пано школске породице“, „Коцка по коцка- кућица, реч по реч-бројалица“. У дворишту и сали за физичко васпитање организоване су спортске активности  и то „Музички баскет“, „Породични пикадо“, „Породично натезање“, „Коло среће“.

А.Ђ.

 

 

 

 

цсу-енергија

Основци и средњошколци кроз радионице, које су део пројекта „Погледај око себе свуда је енергија“ имали су прилику да кроз експерименте сазнају више о овој области. Кроз иновативне методе, у организацији кикиндског Научног клуба Центра за стручно усавршавање и београдског Центар за промоцију науке, имали су јединствену прилику да истраже појам енергије на потпуно другачији начин. Милена Живковић и Марија Рафаиловић Стојковић кроз мултидисциплинарни приступ радиле су са ученицима.

-Укључили смо информатику, математику, физику и хемију. Уз помоћ Ардуино картица, серво мотора за креирање модела слепог миша и програмирање његовог понашања успели смо да покажемо како он види. Направили смо и сунцокрет уз помоћ Фибоначијеве спирале, а уз помоћ експеримента са чоколадом измерили смо брзину светлости. Уз помоћ хемијских експеримената сазнали су како се ослобађа енергија – истакла је Милена Живковић.

Један од експеримената обухватио је мерење интензитета УВ зрачења и испитивање ефикасности заштитних крема, уља и спрејева у заштити коже.

-Читаво школство у данашње време базира се на стем изазовима и наш задатак био је да повежемо све науке и подстакнемо ђаке на учење. Енергија је ограничен ресурс и треба је чувати јер је неопходна у свему што радимо  – закључила је Марија Рафаиловић Стојковић.

Пројекат „Погледај око себе свуда је енергија“, одобрен од  Центра за промоцију науке из Београда, на Јавном позиву 2023. Године проглашен је за  један од три најбоља.

А.Ђ.

ДСЦ_3457

У Центру за стручно усавршавање је реализован, шести камп „Кикод клуб“, финансирао Покрајински секретаријат за  образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Овогодишњи камп је још један допринос развоју дечије креативности и развијању вештина кроз реализацију радионица „Креирај свој плакат“. Коришћењем онлајн ресурса, ученици су заједно са професорима Тањом Радованом и Арпадом Пастором дизајнирали плакате на задате теме кроз које су развијали своју самосталност и креативност. Уживали су у квалитетно проведеном времену и резултатима свог рада. Примена дизајна током школовања али и у свакодневном животу представљена је на овим радионицама.

Циљ пројекта „Пролећни камп Кикод клуб“ је организовано и стручно вођено слободно време ученика у ваннаставном периоду. Квалитетно осмишљавање времена и организација активности за ученике кроз упознавање онлајн ресурса на лак и забаван начин. Радионице су реализоване са ученицима кикиндских основних школа и Економско-трговинске школе у Кикинди.

СОВЕ КРУПНО

Од данас, 1. новембра, до краја месеца Кикинда је у знаку сова. Манифестација „Совембар“ носи назив „Сове Кикинду свету препоручују“ и намењена је свим суграђанима, а првенствено деци из вртића и основношколцима.

-И овог Совембра дружење почињемо са нашим најмлађима. Тако да већ данас имамо радионице у вртићима у Руском Селу, Новим Козрацима, Банатском Великом Селу и Накову. Од сутра, 2. новембра па до краја месеца, у  Народном музеју за основнце и средњошколце  биће организовано предавња на тему „Шта је сова појела?“ У Културном центру за млађе основце  представници Туристичке организације и Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој у оквиру едукативне наставе причаће приче о совама – сазнајемо од в.д. директорице Туристичке организације Јасмине Миланков.

За 15. новембар у 10 часова у Центру за стручно усавршавање заказана је радионица „Сова прати моду“ Видице Штетин, а истог дана у 18 сати у сали Народног музеја биће организован концерт под маскама ученика Основне музичке школе „Слободан Малбашки“. У среду, 22. новембра у 17 сати у Народној библиотеци „Јован Поповић“ биће представљена интерактивна – тиха књига за децу ауторки Снежане Будимир и Снежане Милићев.

-Централна прослава манифестације је 24. новембра када ће бити организован квиз знања „Свет сова ушара“ и базар радова ученика основних и средњих школа. Истога дана је и традиционална сова патрола однсоно прво бројање утина уз помоћ чланова Друштва за заштиту и проучавање птица Србије на челу са Миланом Ружићем који ће у 13 часова у Културном центру организовати и промоцију књиге под називом „Птице Србије и Европе  – водич за распознавање“ – напоменула је наша саговорница.

Подсетимо и да до 7. новембра траје гласање да „Совембар“ буде проглашен за најбољу манифестацију у Србији. Гласање се обавља  искључиво електронски, а могуће је гласати један пут са једне ИП адресе.

Козарци Тановиц 1

Ђаци у Новим Козарцима учили су, прошле седмице, на радионици са психологом и психотерапеутом, како да препознају емоције љутњу и бес, како да реагују и помогну себи и другима.

Иницијатива је потекла из Тима за заштиту деце који је, после трагичних догађаја у мају, оформљен у свакој школи. Учитељица Нела Дамјанов из Основне школе „Иво Лола Рибар“, дошла је на идеју да се за ђаке организују радионице са психологом и психотерапеутом Татјаном Тановић из Центра за подршку породици, лични развој и хумано друштво „Повежи се“ у Кикинди.

На прошле седмице одржаним радионицама под називом „Укључи мозак и утишај бес“ показало се да је иницијатива из Школе била веома корисна и за децу и за наставнике.

– Схватила сам да је деци потребна подршка, да она не препознају своје емоције и не знају са њима да изађу на крај, посебно са емоцијом беса који не знају да контролишу и који онда ескалира у агресивно понашање и у насиље – каже учитељица Дамјанов. – Радионица је била веома успешна и корисна, деца су била отворена и спремна да сарађују. Важно је да се са децом ради на менталном здрављу које је од животног значаја. Јасно је да је ово само почетак и да би требало да наставимо сарадњу, што је и договорено.

О љутњи и бесу на радионицама које су трајале по 75 минута, ученици трећег и четвртог разреда учили су кроз различите активности: квиз, предавање, бреинсторминг, драму, каже психолог Татјана Тановић. Основни циљ био је да разумеју разлику између здраве љутње и нездравог беса и како могу да, интегришући свој мозак, на физиолошком нивоу умање интензитет беса и да га трансформишу у конструктивну љутњу.

– Ђаци су на радионицама учили шта све окида нашу љутњу, колико смо слични или различити у погледу тога шта нас љути, где све осећамо љутњу, што је јако битно јер развија самосвест и свет о позвезаности тела, емоција, наших поступака и наших мисли – каже Тановићева. – Свака особа, па и деца, мора бити свесна те повезаности, јер је важно на ком нивоу препознају властите и емоције других људи, затим у којој мери им је развијен емоционални речник, што је део емоционалне интелигенције коју ћемо развијати кроз будућу сарадњу.

Учитељи су добили материјал који ће користити у раду са децом, а у договору са Школом, у другом полугодишту биће настављен рад на ове теме, уз више вежбе и практичних решења, каже Татјана Тановић, како би ђаци што боље научили како да се носе са својим емоцијама.

– Љутња је корисна јер нас опомиње да нам је урушен систем вредности, да нам се нешто не допада, да је начињена неправда, она је са оправдањем присутна емоција. Међутим, важно је ког је интензитета, јер не сме да ескалира и да прави штету, да доведе до тога да повређујемо друге. Када смо љути наш је задатак да се конструктивно заузмемо за себе и за своја права за која сматрамо да су угрожена и да смо оштећени – објашњава Тановићева.

Такође, додаје, учестали изливи беса, бацање, лупање вратима, ломљење и уништавање ствари, ударање других, повређивање животиња, знаци су да особа има потешкоћа са бесом и да је потребно потражити помоћ стручњака.

error: Content is protected !!