радионице

tera-noc-muzeja-2026-(4)

Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја обележен је у Музеју „Тера“. Ове године програми намењени деци и одраслима организовани су под мотом „Глина сусреће светло“. Највише учесника било је у радионицама за децу и играма намењених најмлађима. Игра са глином „Топање“ која је и традиционална севернобанатска дечја игра окупила је предшколце и основношколце. Међу њима је вила и Нађа Лазаров:

-Направила сам чинију од глине. Волим да стварам, а од глине се лако праве предмети. Сам мном је пуно другара и сви смо дали све од себе да наше скулптуре буду најлепше – открила нам је Нађа.

Упознавање музеја  организовано је и путем радионица штампе на текстилу, уз ментора Анамарију Маленчић и вајарска радионица са Сањом Радусин Смиљанић, Игором Смиљанић и Тера тимом, као и кроз дечја радионицу „Град СкулпТерра“ коју је водила Катарина Драгин, музејски едукатор. Циљ  је упознавање деце са културним наслеђем кроз игру и уметност.

-Највише ми се свидела скулптура коју је направила уметница из Јапана, жена која држи свињу. Љу сам нацртао, обојио, исекао маказама, а потоме је лепком залепио уз остале. На овај начин направили смо мапу Кикинде као града-музеја – рекао нам је Марко Мирковић који је учествовао у овом програму.

Деца си успела да повезују мотиве теракота колекције „Тера“ са локалном архитектуром, а то је успело и брату и сестри Стефану и Аглаји који су заједно са татом Андрејом Левошев пре три године дошли из Русије. Први пут су присуствовали Ноћи музеја у „Тери“.

-Свидело ми се да сликамо скулптуре које нам се највише допадају и да их потом постављамо на мапу града. И сестра и ја смо се јако лепо провели – казао је Стефан.

Током ове вечер организована су стручна вођења како кроз Музеј, тако и изложби. Сања Радусин Смиљанић, в.д. директорица ЦЛПУ „Тера“ истакла је да је веома задовољна одзивом суграђана и гостију:

-Међународна ноћ музеја окупила је велики број породица и деца који су радо учествовали у свим програмима и радионицама.

Врхунац вечери је „Тера Епхемера“, јединствени мултимедијални догађај у којем монументалне теракота скулптуре сусрећу светло, пројекцију и покрет. Циљ нам је био да сталну поставку нашег Музеја представимо публици на другачији начин и сигурна сам да смо у томе успели.

А.Ђ.

radionica-staro-sajmiste-4

У оквиру изложбе „Уметничка колонија на Старом сајмишту: уметници из збирке Рајка Мамузића“, у Народном музеју током претходне три недеље реализовано је 16 радионица за ученике основних школа. Кроз интерактиван програм, 291 ученик и 19 наставника имали су прилику да упознају уметнике, дела и историјски контекст простора Старог сајмишта.

Радионице су организоване од 27. јануара до 13. фебруара и биле су намењене ученицима од трећег до осмог разреда. Како објашњава др Драган Киурски, музејски саветник, циљ је био да деца на интерактиван начин доживе изложбу и простор о коме она говори.

-Трудили смо се да прилагодимо радионице сваком узрасту – није исто радити са трећим и осмим разредом – каже Киурски.

Радионице су се одвијале у три дела. У уводном сегменту ученици су упознавани са историјским контекстом Старог сајмишта и његовом „троструком функцијом – сајам, логор, атеље“. Након тога, изложбу су обилазили уз радне листове и задатке који су их подстицали да посматрају, закључују и лично доживе уметничка дела.

-Нисмо им причали о делима, већ су кроз задатке имали прилику да на интерактиван начин доживе изложбу – истиче Киурски.

У завршном делу ученици су анализирали одговоре и износили личне утиске – бирали најтишу, најдинамичнију или слику коју би понели кући, као и ону која их подсећа на чланове породице.

Посебну динамику програму дала је драмска интерпретација: ученици су „оживљавали“ слике и скулптуре, дајући им лични печат.

Према речима Киурског, упознавање историје Старог сајмишта кроз уметност даје ширу перспективу од уџбеника.

-Уџбеници пружају само историјски контекст, ону страну која се везује за логор. Ми смо најпре говорили о сајмишту, затим поменули функцију логора, али смо се највише фокусирали на уметнички део – наглашава он.

Он додаје да је култура сећања важна, јер простори могу мењати функцију, али не сме се заборавити њихова прошлост.

Током радионица ученици су показали велико интересовање за уметничке појмове.

-Питали су нас шта је пејзаж, аутопортрет, мртва природа, апстракција, акт – термини из области сликарства – каже Киурски.

Радионице су биле усмерене на интерпретацију уметничког наслеђа и подстицање дијалога.

-Простори који су се у историји везивали за ратне страхоте заслужују да буду претворени у уметничке просторе, јер ће на тај начин живети и чувати сећање – поручује Киурски.

Он наглашава да су послератни уметници имали снагу да стварају и оживе простор, као и да уметност подстиче разговор, критичко мишљење и повезује људе.

-Заволите уметност, јер она нас окрепљује и тера на дијалог – закључује он.

Т. Д.

 

Jovan-Popovic-8

На дан рођења књижевника Јована Поповића, 18. новембра, Основна школа која носи његово име обележила је Дан школе и 75 година постојања. Ходници и учионице били су испуњени дечијом грајом, музиком, рецитацијама и радионицама посвећеним овогодишњој теми „Колико се познајемо“, којом је школа одлучила да у први план стави пријатељство, емпатију и разумевање међу ученицима.

Након свечане приредбе са музичким тачкама и рецитаторским наступима, ученици су наставили дружење у учионицама, кроз радионице и квизове у којима су проверавали колико заправо знају једни о другима. Неколико недеља раније, ђаци су добили формуларе са личним питањима – од омиљене боје до најбољег друга.

На Дан школе, одељенске старешине су формирале екипе од по три ученика и читале им одговоре са формулара како би погодили о ком другу се ради. Најуспешније екипе награђене су медаљама и слаткишима а нижи разреди имали су сличне, узрасту прилагођене активности.

Директорка школе Јелена Крвопић истиче да је овакав начин обележавања Дана школе постао препознатљив за ову образовну установу: радионице, заједништво и активно учешће све деце.

-Одлучили смо да наше ученике окренемо једне ка другима и да их подсетимо колико су пријатељство и емпатија важни – рекла је Крвопић.

Како наглашава, циљ је да сваки ученик осети да је овај дан посвећен управо њему, али и да научи колико је важно да види другаре поред себе, да их боље упозна и разуме.

Једно од одељења другог разреда отишло је и корак даље, осмисливши акцију „Књига за знање, слаткиш за другаре“. Они су прикупили више од седамдесет књига и лектира које ће поклонити школској библиотеци, док су слаткише наменили међусобном даривању. На тај начин, малишани су повезали љубав према читању са културом дељења и пажње према другима, што је још један од начина да се учврсте вршњачке везе у школском колективу.

Обележавању Дана школе присуствовао је и члан Градског већа задужен за образовање, Тихомир Фаркаш, који је истакао да ОШ „Јован Поповић“ већ деценијама препознају по доброј атмосфери и посвећености деци.

-Локална самоуправа стоји уз школу „Јован Поповић“ и подржава све активности које она организује. Ово је једна лепа школа у којој се осећа домаћинска атмосфера. Увек је задовољство доћи овде. Родитељима, деци и запосленима честитам дан школе и желим да наставе да нижу успехе – поручио је Фаркаш.

Школа данас има 302 ученика распоређених у 16 одељења, а жеља колектива, како каже директорка, јесте да наредне године донесу „нека лепша времена“ за све школе. Управо овакви дани показују колико је школа важан ослонац заједнице – место где деца не уче само градиво, већ и како да буду бољи другари, пажљиви саговорници и активни учесници у животу своје средине.

Т. Д.

Sovembar-2

Манифестација која сваке јесени претвара Кикинду у престоницу малих ушара, одржава се 3. до 28. новембра, под слоганом „Сове Кикинду свету препоручују“.

Манифестација има едукативни, еколошки и туристички значај, спајајући знање, природу и заједништво у духу овог јединственог симбола нашег града.  

– Четрнаести „Совембар“, као и претходних година, обухватиће низ едукативних, културних и уметничких активности усмерених на промоцију заштите природе и подизање свести о значају очувања природног наслеђа. Новина у овогодишњем програму је активност „Совембал – маскота сове“, у оквиру које ће ученици основних и средњих школа креирати своју школску маскоту сове. На крају манифестације биће организован избор најлепше школске сове уз награђивање најкреативнијег рада – најављује Јасмина Орашанин, в. д. директорка Туристичке организације Кикинде. 

У Културном центру у току је едукативна настава за ђаке трећег разреда, која ће бити настављена и наредних дана, у организацији Туристичке организације и Секретаријата за заштиту животне средине.

Током читавог новембра, посетиоци ће моћи да учествују у бројним едукативним, креативним и истраживачким радионицама намењеним деци и породицама као и да присуствују занимљивим причама о совама у школама. Централно место дешавања биће Народни музеј Кикинда, где ће се свакодневно (од понедељка до суботе) организовати активности попут „Шта је сова појела“ и „Совин поглед“. 

Од 24. до 28. новембра, библиотека „Јован Поповић“ и њени огранци у Банатској Тополи, Накову, Башаиду, Новим Козарцима, Мокрину, Руском Селу, и Банатском Великом Селу, приредиће совембарски читањац – интерактивну радионицу за малишане предшколског узраста. 

Концерт под маскама ученика музичке школе „Слободан Малбашки“ биће одржан у уторак 25. новембра у 18 часова у Великој сали Народног музеја. У петак, 28. новембра, имаћемо прилику да присуствујемо представљању основних и средњих школа у Сали „Партизана“ на тему „Моја визура – сова ушара“, као и квизу знања „Свет сова ушара“ у Културном центру. У то време, на градском тргу „Сова патрола“ започеће прво бројање јединки уз помоћ чланова Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, на челу са Миланом Ружићем. 

Организатори „Совембра“ и ове године су Туристичка организација Града Кикинде, Народни музеј Кикинда, Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој и Народна библиотека „Јован Поповић“. 

Т. Д.

 

sove

Кикинда у новембру поново постаје град сова. Совембар је почео званично данас и трајаће до 28. новембра, под слоганом „Сове Кикинду свету препоручују“.

Музејски саветник и дипломирани биолог Љубица Војводић истиче да је ове године у Народном музеју Кикинда припремљена и једна нова радионица намењена деци од 6 до 12 година.

-У питању је едукативно-креативан програм који деци на занимљив начин приближава свет сова и открива како њихова изоштрена чула омогућавају лов у мраку. Радионица је намењена школским групама и носи назив „Совине супер моћи: слух и вид у акцији“, а учешће је могуће уз претходну најаву на број телефона 422-500 – наводи Војводић.

Током читавог новембра, посетиоци ће моћи да учествују у бројним едукативним, креативним и истраживачким радионицама намењеним деци и породицама као и да присуствују занимљивим причама о совама у школама. Централно место дешавања биће Народни музеј Кикинда, где ће се свакодневно (од понедељка до суботе) организовати активности попут „Шта је сова појела“ и „Совин поглед“. Пријава је једино неопходна за радионицу „Совине супер моћи“, док су остале активности отворене за сву децу и родитеље.

-Новина у овогодишњем програму је активност „Совембал – маскота сове“, у оквиру које ће ученици основних и средњих школа креирати своју школску маскоту сове. На крају манифестације биће организован избор најлепше школске сове – изјавила је Јасмина Орашанин, директорка Туристичке организације Кикинде.

Циљ овогодишњег „Совембра“, како истичу организатори, јесте да се код деце пробуди радозналост и љубав према природи, која све више уступа место дигиталним уређајима. Сви програми су бесплатни, а из Музеја позивају грађане да током новембра посете изложбе и радионице, науче нешто ново и уживају у дружењу са овом мистичном птицом.

T.Д.

 

 

 

 

 

idjos-dan-skole-2025-(1)

Основна школа „Миливој Оморац“ из Иђоша обележава Дан школе. Овом приликом посетили су их песници, корисници „Наше куће“, као и ученици из других школа. Занимљивим и едукативним радионицама ученици су, кроз игру, стекли нова знања.

-Дан школе је 6. октобар, али га ове године обележавамо нешто раније јер смо имали прилику да угостимо писце који учествују у „Змајевим дечијим играма“. Тема којом прослављамо важан дан су мостови јер нас они повезују и спајају различитости. Желимо да укажемо на то да су наши ђаци темељ сваког моста – навела Весна Шавија, директорица.

Дану школе присуствовао је и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

-Ученици и запослени осмислили су леп програм, а ово је прилика за дружење и размену искустава са другим школама. Желим им да наставе да раде као и до сада с обзиром на то да је ова образовна установама промер добре праксе на који начин треба да се повежу деца и одрасли – казао је Тихомир Фаркаш.

Поменуту образовну установа похађа 134 ђака, међу којима је 20 првака

-Приметна је тенденција већег броја ученика, што је посебно значајно за сеоску средину. Сваке године трудимо се да улажемо у учионице и зграду тако да је ове године у плану адаптација дела котларнице у коју ће се изместити школска архива која ће најпре бити сређена. Међу већим инвестицијама је и потпуно опремање учионица дигиталним технологијама попут пројектора и климатизација – додала је Вена Шавија.

Иђошку школу посетили су ученици Основне школе „Јован Поповић“ из Кикинде, али и удружења грађана из села.

А.Ђ.

zmaj-decije-igre-4

Од сутра, 1. до петка 3. октобра у Кикинди ће бити одржане 32. „Змајеве дечије игре“ у организацији Културног центра. Ове године слоган је „У широком свету, буде чуда свака“.

Првог дана у 10 сати у Великој сали КЦК биће одржана представа за децу „Ко се боји књиге још“ у извођењу „Радионице снова“ из Новог Бечеја, а од од 18 часова на истом месту је концерт ученика ОМШ „Слободан Малбашки“.

У четвртак у 9 сати почиње књижевно-ликовна радионица Роберта Такарича и Горана Новаковића, у 10 је у Великој сали КЦК монодрама за децу „Ћилимандар, гусан изумитељ“ у извођењу Александра Милковића. За подне је планирано представљање збирке немачких народних бајки „У златноме врту“ Милице Шијаковића са Катедре за германистику Филозофског факултета у Новом Саду, као и изложба илустрација из књиге и ликовна радионица.

Посета дечијих писаца ОШ „Миливој Оморац“ је у петак, а истог дана од 15 часова на Градском тргу је и централна приредба у којој ће учествовати кикиндски малишани.

djura-dan-skole

Ученици и запослени Основне школе „Ђура Јакшић“ прославили су 75. рођендан. У обележавање су се укључили сви ученици са својим учитељима и наставницима, а радионице је осмислио Ђачки парламент.

-Ученици су могли да се укључе у извођења огледа из природних наука, да учествују у занимљивој географији, у дебати – за и против мобилних телефона у школи и да ли треба смањити број часова, да играју шах – истакла је директорица Биљана Шимон. – Занимљив је био и квиза о Ђури Јакшићу јер нам је важно да се наши ученици више упознају са ликом и делом великог сликара и књижевника, по којем наша школа носи име. У протеклом периоду урађено је пуно тога. Постављена је комплетна спољна расвета и сада је двориште одлично осветљено. Уређене су и учионице за прваке и сви ученици ниже смене имају своје ормариће за одлагање уџбеника и школског прибора, адаптиран је и кабинет за биологију. У наредном периоду планирамо да конкуришемо за средства за осавремењавање школске Библиотеке и за уређење Дневног боравка.

Дану школе присуствовали су и градоначелник Младен Богдан и чланица Градског већа Маријана Мирков.

-Дан школе осмишљен је да сви подједнако буду заступљени, у складу са интересовањима, а да се то свидело ђацима потврдили су ми у разговору – прецизирао је градоначелник Младен Бодан. – И предшколска група која се налази у просторијама школе одлично функционише и они су такође учествовали у радионицама. Ова школа пример је на који начин може да се реши проблем недостатка места у вртићима. У објекат и у осавремењавање наставе доста је уложено, на задовољство ђака, наставника и родитеља.

За ученике  од првог до четвртог разреда организоване су „Кефалица“ и ђачка пијаца. У оквиру спортских активности одигране су утакмице фудбала, одбојке и кошарке.

ОШ „Ђура Јакшић“ има 380 ученика.

А.Ђ.

evropska-noc-istrazivaca-2025

Манифестација „Европска ноћ истраживача” биће одржана 26. септембра од 16 до 22 сата, у 16 градова широм Србије. Под слоганом „У току са науком” манифестација ће бити одржана у Кикинди, као и у Београду, Нишу, Новом Саду, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Суботици, Смедереву, Пироту, Лесковцу, у Рановац у Петровцу на Млави, Зајечару, Свилајнцу, Шапцу и Инђији.

У понедељак, 22. септембра је у Научном клубу организована радионица ученице Милице Томић „Амерички сан изван екрана“ . Наредног дана реализован је програм „Пронађи ме помоћу ВИ“ предавача професора Мирослава Грујића.

Данас (среда) је радионица „Млади и вештачка интелигенција- паметна решења за паметно друштво“ Милане Божулић и Ање Пејиновић.

Сутра су две радионице Арпада Пастора и Гордане Рајков. Прва „Уметност помоћу ВИ“ је од 15.30 у ОШ „Свети Сава“, а друга „Програмирање у Скречу помоћу ВИ“ је у 17 часова у Научном клубу. Последњег дана у петак, од 10 сати у ЦСУ, програм „Истражујемо природу помоћу вештачке интелигенције“ припремила је учитељица Десанка Ристић. Од 12 часова на тему „Вештачка интелигенција у фармацији и медицини“ говориће Кристина Ковачевић.

Програми су бесплатни за све посетиоце.

Европска ноћ истраживача организује се већ 20 година уз подршку Европске комисије широм Европе, са циљем да на занимљив начин афирмише истраживаче и науку, приближи њихов рад широј јавности и подстакне младе да се определе за научно-истраживачку каријеру.

А.Ђ.

 

smart

Пословна академија Привредне коморе Србије и Регионална привредна комора Севернобанатског управног округа у Кикинди организовали су бесплатну радионицу на тему „Како унапредити пословање малих и средњих предузећа помоћу вештачке интелигенције“.

Бројни представници мале привреде, предузетништва и јавног сектора имали су могућност да од стручњака за вештачку интелигенцију Стефана Даиловског сазнају које су све могућности примене вештачке интелигенције у њиховом пословању и свакодневном раду.

Током једнодневне радионице тридесетак полазника су имали могућност да сазнају више о алатима, као и да се упознају са примерима примене вештачке интелигенције (Artificial intelligence)  у пословним процесима, као и њеним коришћењем за оптимизацију пословања.

Примена вештачке интелигенције у раду малих и средњих предузећа постала је све присутнија због предности које омогућава. Вештачка интелигенција пружа аутоматизацију процеса рада и маркетинга, виртуелни асистенти одговарају на питања заинтересованих купаца 24/7, АИ ради анализу тржишта, унапређује ефикасност пословања, утиче на повећање прецизности…

У финансијама постоје алати за аутоматско генерисање фактура, праћење трошкова,  она врши категоразиацију рачуна, може да прогнозира новчане токове, оптимизује залихе…Такође, вештачка интелигенција може да помогне у проналажењу оптималног кандидата за одређено радно место, да чита коментаре купаца и корисника, да преводи на више језика, итд. Са развојем технологије вештачка интелигенција има потенцијал да трансформише друштво и она ће бити кључни фактор у људској цивилизације модерног доба.

ДЕВЕТ ИНОВАТИВНИХ АЛАТА

Привредна комора Србије је лидер у нашој држави у промоцији и примени вештачке интелигенције у пословне сврхе. Недавно је пласирано девет иновативних дигиталних алата за привреду чији је циљ повећање конкурентности микро, малих и средњих предузећа, не само на домаћем већ, како  на тржишту Европске уније, тако и у глобалним размерама. Иначе, Пословна академија Привредне коморе Србије организује бројне стручне радионице и специјалистичке обуке у различитим областима које су намењене малим и средњим предузећима (https://akademijapks.rs/) у циљу усавршавања и стицања нових знања и вештина.

 

 

error: Content is protected !!