39. Дани лудаје биће одржани од 19. до 22. септембра и донеће нам низ занимљивих и разноврсних садржаја.

најчитанији портал Севернобанатског округа
39. Дани лудаје биће одржани од 19. до 22. септембра и донеће нам низ занимљивих и разноврсних садржаја.

Најмлађи амбасадори Кикинде од сутра, 5. септембра, промовисаће „Дане лудаје“ у локалним самоуправама у нашој земљи, али и у Румунији. Прва дестинација наранџастог каравана су Нови Сад и Зрењанин где ће предшколци из „Лептирића“ песмом и игром бити најслађи промотери. Градоначелник Никола Лукач и в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков, у пратњи Кристине Дрљић, директорице ПУ „Драгољуб Удицки“ имали су прилику да виде како ће изгледати програм.

-Сваке године наши малишани позивају наше комшије, али и становнике осталих места да буду гости у граду добрих људи за „Дане лудаје“. Представљамо им део атмосфере и трудимо се да из године у годину програм који припремамо буде лепши и богатији. Осим деце из вртића „Лептирић“ ове године у промоцији ће учествовати и предшколци из „Микија“, „Плавог чуперка“, „Колибрија“, „Златне рибице“ из Иђоша, „Маслачак“ из Башаида. Сваке године одабирамо друге вртиће како би сви равномерно учествовали у представљању наше највеће манифестације – рекла је Кристина Дрљић.

Малишани из вртића на трговима и главним улицама извешће пригодан програм, а делиће се и пита од лудаје. Управо овом посластицом градоначелник Лукач почастио је децу, али и заиграо са њима.

-За све Кикинђане „Дани лудаје“ су најзначајнија манифестација. То је прилика да угостимо пријатеље, рођаке, али и да се породице окупе. Деца из вртића су најлепши део наранџастог каравана, а на овај начин учимо их да чувају и негују нашу најстарију манифестацију, као и да буду део ње. Надам се да ћемо и ове године оборити рекорд у најдужој и најтежој лудаји и да сви уживамо у богатом програму. Позивам све да буду наши гости и увере се колико је лепо бити у нашем граду од 19. до 22. септембра – навео је Лукач.

Програм 39. „Дана лудаје“ биће представљен и у Суботици, Сомбору , Београду и Темишвару.
А.Ђ.
Највећа и најзначајнија туристичка манифестација, по којој се Кикинда препознаје у читавом региону, али и шире, ове године имаће 39. издање и одржаће се од 19. до 22. септембра, најавили су данас у Туристичкој организацији Града градоначелник Никола Лукач и в. д. директорица, Јасмина Миланков, која је истакла да, у току четири дана, Кикинђане и госте очекују стандардни, али и сасвим нови програми.
– Веома је велика заинтересованост излагача и за „Банатски фруштук“ и за „Улицу старих заната“. У „Гостинској соби“ наступиће, први пут, чланови КУД-а из Бора и деца из културно-уметничког друштва Удружења Срба из Стокхолма, једног од шест друштава наших земљака у Шведској са којима смо прошле године успоставили сарадњу. Новина је и да ће у петак на Тргу наступити и Кикиндско коњичко удружење „Банат“. Потрудили смо се да освежимо манифестацију, уз стандардне програме који су веома успешни и посећени – рекла је Миланкова.
Један од најлепших програма, „Караван предшколаца“, којим се најављује Манифестација, биће одржан у петак.
– Кикинда поново постаје велика гостинска соба у којој ћемо, у најбољем светлу, показати мултикултуралност и толеранцију и поново ћемо постати центар региона – рекао је градоначелник Лукач. – Припремају се културно-уметнички програми за све генерације и све укусе. Позивам све да дођу и да уживају у њима, као и у одржавању братских веза и стварању нових пријатељстава, да покажемо нашу гостољубивост и туристичке потенцијале, славећи лудају.

У вечерњим музичким програмима, наступиће: Кикинђани Стефанија Удицки, виолинисткиња, и оперски певач Владимир Јакшић, првог дана, у четвртак. У петак ће на великој бини на Тргу концерт приредити Јелена Карлеуша. Ана Бекута и Никола Роквић наступиће у суботу, а рок-вече приредиће, у недељу, последњег дана Манифестације, група „Неверне бебе“ и „AC/DC Tribute band”.
Мерење најтеже и најдуже лудаје одржаће се у суботу, када ће се и знати да ли ће бити оборени рекорди. Најтежа лудаја, од 865,5 килограма, измерена је прошле године, а до сада најдужа имала је тачно 309 центиметара.
У сусрет јубилеју најлепше јесење манифестације – четири деценије постојања, очекује се и велики број гостију. Прошле године посетило нас је више од 40 хиљада људи, али рекорд из 2019, када је, за четири дана, у Кикинди било око 65 хиљада гостију, још није оборен. Без обзира на то да ли ће се то догодити ове године, претпоследњег викенда у септембру, и домаћине и госте очекују добра атмосфера, много радости и лепих програма.
С. В. О.
Под слоганом „Авантура почиње овде!“ на Београдском сајму данас, 22. фебруара, почео је 45. Међународни сајам туризма. На најзначајнијој туристичкој манифестације целог региона југоисточне Европе и других делова света, која траје до 25. Фебруара, туристичку понуду представља и Кикинда.

-У оквиру павиљона Покрајинског секретаријата за привреду и туризам Туристичка организација Града представља се данас. Као носиоци сертификата „Најбоље из Војводине“ добили смо могућност да нашу понуду представимо на заједничком штанду јер је павиљон поменутог секретаријата изузетно посећен. С обзиром на то да смо сертификат добили за манифестацију „Дани лудаје“ посетиоци, који дођу на сајам, имају прилику да виде производе од лудаје, да пробају бундевару, али и друге традиционалне колаче нашег краја и да узму промо материјал и ближе се упознају са нашом највећом манифестацијом – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков.

Због ексклузивних сајамских цена, фрст минут понуда и пакета са мноштвом погодности, Сајам туризма је за посетиоце већ дуги низ година омиљени годишњи оријентир за одабир аранжмана и дестинација, као и сагледавање свега што туристички сектор има да понуди.
Земља партнер Сајма туризма 2024 је Република Грчка, а ова сарадња допринеће даљем унапређењу туристичког промета између две земље.
Спортско удружење за гађање покретних мета „Сова” из Кикинде, уз подршку Туристичке организације Града, поводом „Дана лудаје” организовало је дводневно такмичење у гађању глинених голубова, на стрелишту „Циглана” између Накова и Банатског Великог Села. Првога дана одржано је градско, а у недељу покрајинско такмичење.
На градском, учествовало је 30 такмичара, пет наших екипа и гости из Војвода Степе. Сваки такмичар пуцао је на 15 мета. Степски соколови из Војводе Степе били су први, кикиндска Сова друга, а великоселски Велебит трећи. Најбољи појединац био је је Мирослав Максић из Сове.
На покрајинском такмичењу пуцало је 54 стрелца из 10 екипа, а тријумфовао је Тител (68/75 погодака), Сова је била друга (62/75), а Нови Бечеј (62/75) трећи. После напетог плај-офа, у којем је наступило шест најбољих стелаца, Драган Табачки (Тител) био је први, Бранислав Шибул други (Сова), Иван Табачки (Тител) трећи.
Још је у категорији ветерана победио Бела Калмар из Сенте, Славко Гаврилов, из Бачког Петровца, заузео је друго, а Живојин Табачки, из Титела, треће место
Победник Драган Табачки рекао је:
– Домаћини су очекивано дорасли задатку, а може се рећи и поставили нове норме што се тиче домаћинства и организације – свака част Кикинђани! Обишли смо и Кикинду и свратили на сладолед као и на сликање са највећом овогодишњом лудајом. Пробали смо и питу од лудаје а пиво од лудаје смо понели кућама да пробамо са својим пријатељима.
Ово је фотографија са првих Дана лудаје одржаних 17. и 18. октобра 1986. године.
Нову манифестацију на Тргу је испратио велики број Кикинђана, које је поздравио и духовитим коментарима забавио легендарни Раша Попов. Поред познатог песника и новинара, програм је водио глумац Мирослав Жужић.
Тадашње „учеснице” не могу да се пореде са данашњим џиновским плодовима. То потврђују и резултати првог такмичења. Победила је бундева тешка 99 килограма. Узгојио ју је Стеван Позојевић.
Друго место припало је бундеви тешкој 86 килограма, Стевана Миркоња, пољопривредника из Иђоша, а треће такође „такмичарки” Стевана Позојевића која је тежила „свега” 81 кг.
Од куриозитета издвајамо и то да је, у вечерњим сатима, у препуном Мотелу „Ловац”, где су се гости сладили специјалитетима од лудаје, наступило више извођача, међу којима и Шабан Шаулић.

Занимљиво је поменути и то да је већ наредне године, на другим „Данима лудаје”, победу однела дама. Студенткиња из Кикинде, Јасмина Јаконић, узгојила је бундеву тешку 92 килограма.
– Прошле године сам била посматрач, и то ме је подстакло да се укључим. Тата ми је набавио семе домаћег хибрида, а ја сам је засејала и неговала. Има ту и малих тајни, а оне ће то и остати због конкуренције- прокоментарисала је победница које као награду добила седмодневно зимовање за две особе.
Овогодишњи, 38. „Дани лудаје“ , привукли су велики број посетилаца из наше земље, региона, као и комшија из Румуније. Сви они имали су прилику да уживају у културним, спортским, забавним садржајима, да пробају традиционална јела, али и да се увере да је Кикинда престоница лудаја.

-Током четири дана, од четвртка до недеље, више од 50.000 људи прошетало је Градским тргом, нашом Гостинском собом. Имали смо много више ноћења и гостију у односу на неке раније године. Сви посетиоци уверили су се у нашу гостопримљивост и гостољубивост, а имали су и прилику да виде лудају од 865,5 килограма која је оборила све до садашње рекорде. Добили смо и нове производе од лудаје, као и нову категорију такмичења, најслађа лудаја. Сигуран сам да су наши гости уживали и уверили се да је Кикинда топао град, а ми добри домаћини. Ово је била прилика да се видимо и са представницима братских градова и наставимо наша пријатељства, а они који су први пут били у нашем граду сигурно ће долазити и наредних година – рекао је градоначелник Никола Лукач.

Рок вече 38. „Дана лудаја“ отворила је Ју група. Популарни Јелићи, браћа Драги и Жика, групу су основали седамдесетих година прошлог века и тако су оформили најдуговечнију рок групу у Србији. Придружио им се и Петар Јелић, а многобројну публику у Кикинди подигли су на ноге ванвременски хитовима: „Дунаве“, „Од злата јабука“, „Одлазим“ , „Дунавом још шибају ветрови“, „Црни лептир“, Чудна шума“ и другим.

-Кикинде се сећам још из седамдесетих година прошлог века, када смо почињали. Недалеко од центра постоји Старо језеро где смо ми долазили. Сазнали смо и да је глумица, ваша суграђанка, Весна Чипчић својевремено на том простору возила „веспу“. То сам запамтио и везујем за Кикинду. Вечерас смо имали одличан концерт и волели би да дођемо у Кикинду када је посете сове, али и да видимо једну од најлепших улица на свету коју имате. Град је прелеп, а публика је сјајна – пренео нам је своје утиске Драги Јелић.

Након двочасновног концерта, Драги и Жика, истакли су да рок у Србији живи и да има своју верну публику.
-Има доста младих бендова који вредно и предано раде, али немају подршку коју смо ми некада имали. Сада су подршка компјутери и друштвене мреже, у које се не разумем најбоље. За рокенрол у Србији никада није било лаких времена, али он је увек истрајавао – истакао је Драги Јелић.

Ју група на сцени је 63 године, а 1970. године одлучили су да публици представе сопствене композиције.
-У то време одабрали смо правац који је био неизвестан, али се добро показао. И данас, у Србији, рокенрол постоји. Веома је жив, али од деведестих као да су се многи трудили да га минимализују. На срећу то се није десило и у последњих неколико година овај музички правац поново је у експанзији и све више је заступљен у нашој земљи – додао је Жика Јелић.

Кикинђани и гости 38. „Дани лудаје“ имали су вечерас изузетну прилику да се увере како звучи врхунска уметност у извођењу виртуоза. Концертне вечери манифестације отворио је виолиниста Стефан Миленковић са оркестром „Камерата“.

На изузетно добро посећеном наступу на централној бини на Тргу, публика је овацијама испратила свако извођење. И сам Миленковић био је изузетно задовољан пријемом.

– Кикинда је прошле године већ била међу првима која је препознала Гудачку репрезентацију младих и овде уприличила њихов концерт. Девојке су биле одушевљене. После су дошле још једном и ево, сада смо, наступили и ми. То је знак једног одређеног сензибилитета овде према таквој врсти уметности, као и да имате и публику која то цени – рекао је Миленовић после концерта.

Са изванредним музичарима Оркестра „Камерата“, регрутованих из новосадске Академије уметности, Миленковић је извео бројна дела класичне музике, али и чувену тему из филма „Шиндлерова листа“. Ово издање „Дана лудаје“ је, наступом овог изузетног, светски славног музичара, већ премашило очекивања, а публици приредило вече за уживање и памћење.

Најлепшу увертиру у дане посвећене лудаји и ове године направили су млади Кикинђани који су се одазвали на конкурс Народне библиотеке „Јован Поповић“ и Туристичке организације Града. На самом почетку школске године ангажовали су се и створили права ликовна, литерарна и уметничка дела видео-продукције на тему лудаје, односно плодова јесени. На конкурс је стигло око 200 радова. Вечерас су, у дворишту Библиотеке, награђени најбољи.

– То је неисрпна тема и деца нас увек обрадују својом креативношћу. Трудимо се да равноправно наградимо ауторе радова – рекла је Маријана Мирков из Туристичке организације Града.
Партнери у конкурсу, Народна библиотека, такође су задовољни квалитетом пристиглих радова.
– Литерарни конкурс расписан је за млађе основце, а конкурс за видео радове био је намењен ученицима виших разреда основне школе и средњошколцима. Задовољни смо јер нам сваке године стижу све бољи видео-радови, што значи да деца напредују у дигиталној писмености, а то и јесте наш циљ. Имамо доста групних радова и то нас веома радује – каже Дуња Бркин Трифуновић из Библиотеке.

Ликовне радове оцењивале су Маријана Мирков и магистар Мирослава Којић, о литерарним радовима одлучивали су Дуња Бркин Трифуновић, Кристина Ембер и Слободан Томић, док су о видео-продукцији већала оба жирија.
И ове године највише је стигло ликовних радова, а награде су добили: Стефан Стајић из вртића „Колибри“, Хана Рацков из вртића „Бамби“, Дуња Мартин – ОШ Жарко Зрењанин, Младен Пајић из ОШ „Миливој Оморац“ из Иђоша“, Жељко Адамов – ОШ „6. Октобар“, Јован Илијин и Немања Ромаков из Школе „Ђура Јакшић“ и Хана Рофа, ученица ОШ „Јован Поповић“. За колекцију радова признање је добила предшколска група вртића „Мики“, васпитача Драгослава Танацкова и Мирјане Станишић.

На литерарном конкурсу најбољи су, по оцени жирија, били: Анђела Секулић из ОШ „Славко Родић“ из Банатског Великог Села“, Мира Ердељан из Школе „Жарко Зрењанин“, Милутин Грубор, ученик ОШ „Јован Поповић“ и, за рад на мађарском језику, награђен је Атила Варга, ученик ОШ „Мора Карољ“ из Сајана.

У конкуренцији видео радова, односно реклама за „Дане лудаје“, признања су освојила остварења из ОШ „Ђура Јакшић“, ОШ „Вук Караџић“ и из Економско-трговинске школе. Похваљени су радови школа „Васа Стајић“ из Мокрина и „Мора Карољ из Сајана“.

Сви најбољи аутори добили су дипломе и слаткише, похваљени бесплатне чланарине у Библиотеци, а првопласирани и ваучере књижаре „БИС“ у износу од хиљаду динара.
Изложба ликовних радова постављена је у холу Народне библиотеке.