Дани лудаје

ана-бекута-3

 

Треће вече 39. „Дана лудаја“ отворила је једна од доајена народне музике Ана Бекута. Већ две деценије није наступала у нашем граду и како каже ужелела се Кикинђана.

-Чекала сам двадесет година и ево ме опет у вашем лепом граду. Мене се публика ужелела, а и ја сам се пожелела публике на северу Баната – рекла је Ана Бекута.

Да је тако, потврдили су и многобројни гости и суграђани који су испунили Градски трг и заједно са фолк певачицом из свег гласа певали хитове „Имам један живот“, „Опет имам разлога да живим“, „Златиборске зоре“. Уз старе, чуле су се и песме са најновијег албума.

-„Дани лудаје“ су манифестација по којој је ваш град познат. Волим лудају и често је припремам. У овој равници ме ништа не чуди, ни ове лудаје од безмало 500 килограма, па ни оне које су ушле у Гинисову књигу рекорда из Кикинде. Знам колико су Банаћани способни и вредни и уверила сам се зашто Кикинду називају најлепшом гостинском собом Европе – закључила је Ана Бекута.

А.Ђ.

коктел-дл-(2)

Традиционални пријем приређен у Градској кући поводом „Дана лудаје“ на једном месту окупио је пријатеље и госте Кикинде из братских и суседних градова, представнике покрајинске и републичке власти, као и јавног, привредног културног, спортског, живота града.

Да је наша највећа манифестација препознатљива у региону потврдио је и градоначелник Никола Лукач поздрављајући пријатеље нашег града.

-У ова четири дана Кикинда је највећа гостинска соба Европе, а нашу највећу манифестацију подржали су наши драги пријатељи, сарадници, представници државних и покрајинских институција. Сви се заједно са нама труде да наша Кикинда буде онаква каква јесте. Ми смо град добрих људи и широког срца примамо све у нашу Кикинду. Као мултикултурна средине трудимо се да очувамо обичаје, традицију и културу свих народа који живе на овом простору. „Дани лудаје“ су и славље плодова нашег рада, наших вредних Кикинђана, али и празник који окупља породице, пријатеље, школске другове   – истакао је Никола Лукач.

Ближимо се јубиларним, четрдесетим „Данима лудаје“, а како се град развија и напредује тако и ова манифестација постаје боља, навео је народни посланик и шеф посланичке групе у Скупштини Србије Миленко Јованов.

-За годину дана,  од прошле манифестације, имамо воду без боје, укуса и мириса, што смо и обећали суграђанима. И данашњи дан искористићемо да разговарамо о значајним пројектима за наш град и да наставимо даље са побољшањем живота и нашем граду. И овога пута показали смо да смо добри домаћини и сигуран сам да ћемо наредне године, када су 40. „Дане лудаје“, бити јубилеј за Кикинду на многим пољима.  Велики је број гостију који су данас овде и још једном ћемо оставити одличан утисак  – прецизирао је Миленко Јованов.

Међу гостима који  бораве у Кикинди били су и пријатељи из Бугарске,  Румуније, Мађарске, Босне и Херцеговине, Републике Српске, из Пољске из града Јасло. И делегација братског града Бихаћа радо се одазвала позиву да буде део кикиндске манифестације.

 

-Наша сарадња траје деценијама и велики број Кикинђана пореклом је из  наших крајева, тако да смо и фамилијарно повезани. Негујемо пријатељске везе, културно, спортску и привредну сарадњу и желимо да је унапредимо, да буде још боља. „Дани лудаје“ су одлична прилика да видимо како се једна туристичка манифестација може искористити за најбољу промоцију града – додао је Алмедин Мехари, шеф одсека за мјесне и верске заједнице  Бихаћа.

Из Силистре, посету је узвратила делегација коју је предводио Евгени Георгиев, заменик градоначелника.

-Први пут смо у Кикинди и мало је рећи да сам одушевљен „Данима лудаје“ и њеном организацијом. У разговору са градоначелником Николом Лукачем договарали смо се да проширимо сарадњу на више области за шта постоји обострана жеља. Велике су могућности да размењујемо искуства у културно-уметничким садржајима, у спорту, култури, економској сарадњи – напоменуо је Георгиев.

Помоћник покрајинског секретара за културу за Золтан Кудлик први пут је био на „Данима лудаје“.

-Изузетна туристичка манифестација која спаја мештане и све госте. Кикинда ће 2027. године бити кандидат за престоницу културе и ми ћемо је радо подржати у тој намери. Ову титулу имао је Нови Сад и уколико је и Кикинда освоји то ће бити на понос свим Војвођанима – додао је Кудлик.

А.Ђ.

БИНА

У оквиру „Дана лудаје“ вечерас од 21 сата на Градском тргу наступа Јелена Карлеуша.

Већ више деценија један је од водећих регионалних извођача са низом успешних албума и својим наступима привлачи велики број публике.

 

мини-сајам-предузетниства-1

У оквиру „Дана лудаја“ биће одржан 17. Мини сајам предузетника. Организатор је Опште удружење предузетника, а циљ је афирмација, пре свега, локалних произвођача.

– Као једини привредни догађај ове врсте у граду Мини сајам предузетника је веома важан. Произвођачи имају прилику да изложе своје производе и представе се грађанима и гостима града, као и  да остваре важне контакте – истакао је Синиша Пашић, председник Општег удружења предузетника.

Током два дана, у петак и суботу, на платоу испред споменика Жртвама фашизма, 60 излагача представиће своје производе. Осим локалних предузетника, доћи ће и гости из Хрватске, Босне и Херцеговине, Мађарске, Румуније и наше земље.

Прошле године сајам је само у суботу посетило око 7.000 људи, а овај догађај подржали су локална самоуправа и привредне коморе Војводине и Србије.

паркинг

Паркинг сервис ЈП Кикинда неће наплаћивати паркирање током „Дана лудаје” од четвртка до суботе (19,20 и 21 септембра), док се недељом, подсетимо, паркинг места не наплаћују.

Редовна контрола и наплата паркирања почиње у понедељак 23. септембра, у 7 часова.

Дани-лудаје-(1)

„Дани лудаје“ од 19. до 22. септембра обојиће град у наранџасто. Током четвородневне манифестације Градски трг биће најлепша гостинска соба Европе посвећена бундевама. Поред изложби и спортских сусрета највећу пажњу гостију привући ће карневал маскираних предшколаца који ће обучени у плодове јесени који ће у петак послеподне прошетати тргом и позвати све на најстарију кикиндску манифестацију. У петак је и додела награда за најслађу лудају, а такмичење, друго по реду, организује удружење грађана „Кикиндска лудаја“.

Традиционално, субота је централни дан када су планирани „Банатски фруштук“, специјалитети банатске кухиње, „Европски кутак“, представљање обичаја и хране других држава, „Гостинска соба“, наступи културно-уметничких друштава и музичара. Домаћини и гости моћи ће да уживају и у улици „Старих заната и сувенира“, али и да посете Мини сајам предузетника. Посетиоцима ће бити понуђени и производи од бундеве, брендирани у Кикинди, попут сапуна, шампона, уља, путера, пива.  У послеподневним сатима на централној бини биће измерене најтеже и најдуже лудаје, а победнике очекују вредне награде.

Неће изостати ни богат музички програм. У четвртак у 20 сати на централној бини наступају суграђани виолинисткиња Стефанија Удицки и Владимир Јакшић у пратњи камерног оркестра. У петак је у 21 час наступ Јелене Карлеуше, у суботу у 20 сати је концерт Ане Бекуте, након ког ће у 22 часа на бини певати Никола Роквић. Недеља је традиционално резервисана за љубитеље рок звука тако  ће од 14 до 16.30 сати бити одржано рок поподне, у 19.30 часова наступа АЦ/ДЦ трибуте бенд и у 21 сат су „Неверне бебе“.

За сладокусце је у недељу на Старом језеру XИИИ Међународни златни котлић, такмичење у кувању рибље чорбе. И љубитељи коња истог дана уживаће у 29. Ревији парадних запрега на старом погону три „Тозе Марковића“.

А.Ђ.

 

бубањ

Организатори Дана лудаје сваке године се потруде да задовоље различите музичке укусе. Познати фолк и поп извођачи привуку највише пажње и најбројнију публику, али четвородневна манифестација посетиоцима понуди и другачије ноте.

Тако ће у недељу на Градском тргу од 19.30 сати, пре концерта Неверних беба, прилику да уживају имати љубитељи хард рок звука. АЦ/ДЦ Трибуте Банд из Београда публици ће дочарати атмосферу енергичне свирке браће Јанг и легендарног аустралијског бенда основаног 1973. године.

 

 

 

дани-лудаје-темисвар-(4)

„Дани лудаје“ промовисани су и у Румунији. Најслађи промотери града, предшколци из „Плавог чуперка“, заједно са представницима Туристичке организације и града прошетали су Темишваром и нашим суседима представили део атмосфере која их у Кикинди очекује предстојећег викенда.

Представљању је присуствовала и Ивана Јакшић Матовић генерални конзул Републике Србије у Темишвару.

-„Дани лудаје“ представљају симбол северне Србије и важна је у читавом региону. Из године у годину број туриста који из Румуније долазе у Србију се повећава, а кикиндска манифестација привлачи вели број Румуна и важан је мост између две државе и додатно повезује два пријатељска народа. За Кикинду „Дани лудаје“ нису само промоција културе и традиције ,већ служе додатном повезивању са суседима у региону  – казала је Ивана Јакшић Матовић и додала да је почаствована што је део  промоције значајне манифестације за читав регион.

-„Дани лудаје“ су за нас, Кикинђане, породични празник, који сваке године увелича велики број грађана Румуније који нас посети. Током четири дана манифестације гранични прелаз Наково – Лунга радиће дуже и биће отворен нон – стоп од четврта у седам ујутро до недеље до једног сат после поноћи по српском односно до поноћи по румунском времену. Претходно године показале су да граница није препрека јер је велики број наших драгих суседа уживало у богатом програму који смо припремили и ове године  – истакао је за румунске медије члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

И ове године програм најстарије кикиндске манифестације прилагођен је свим узрастима и укусима, навела је в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков.

-Банатски фруштук, Европски кутак, Гостинска соба, само су неки од садржаја који ће бити доступни посетиоцима. Мерење лудаја посебно је интересантно. Рекорд у најтежој лудаји оборен је прошле године. Победничка бундева имала је 865,5 килограма. Најдужа лудаја измерена на нашој манифестацији је 309 центиметара – рекла је Јасмина Миланков.

А.Ђ.

НЕВЕРНЕ-БЕБЕ-(1)

У Кикинди нисмо били седам, осам година. У међувремену је изашло много наших нових песама и имамо нове људе у бенду, а у Кикинди је увек било одлично, тако да и ове године треба очекивати спектакл – кажу чланови бенда.

Свако ко је посетио недавно завршене зрењанинске „Дане пива”, могао је да се увери да група „Неверне бебе” звучи никад усвираније. Додуше, постоје преко три деценије, а и пре тога су њени оснивачи и кључни чланови Милан и Владан Влајко Ђурђевић имали богато искуство на сцени.

Влајко је, осим што је с братом основао овај састав, уједно и басиста и главни организатор групе и најчешће је задужен за комуникацију с новинарима. Милан је можда јавности најпрепознатљивији. Звук његових клавијатура најпре је обогатио њихову прву групу „Нова земља” која је својевремено победила на Зајечарској гитаријади, да би једно време био члан култног „Смака”, а након тога, с братом Влајком је кренуо у властиту музичку авантуру под именом „Неверне бебе”. Још увек промовишу свој осми албум, који је изашао пре две године, али у припреми је нови носач звука који би требало очекивати почетком наредне године.

Они који су пропустили зрењанинску свирку овог састава, имаће прилику да то надокнаде на предстојећим „Данима лудаје”, а у сусрет кикиндском концерту за „Комуну” су говорили оснивачи овог рок бенда– Влајко и Милан Ђурђевићем.

Ми смо од последњег концерта у Кикинди снимили два албума, тако да ће чути доста нових песама. Имамо и неке нове људе у бенду, тако да је свежа и добра енергија и мислим да ће људи у Кикинди видети „Неверне бебе” које нису видели до сад. То је део ове комплетне  промотивне турнеје која траје већ две године и на којој промовишемо нови албум „Ходај”  и једва чекамо да дођемо у Кикинду. Ми смо увек тамо имали публику и сећам се још пре 15-20 година кад смо свирали у неким клубовима, увек нам је у Кикинди било добро и радујемо се кад дођемо пред такву публику, каже Милан.

Концерт „Неверних беба” биће одржан у недељу на Градском тргу од 21 сат. Претходница ће им бити АЦ/ДЦ Трибуте, који ће наступити од 19. 30 часова.

-Увек направимо неку паузу од три, четири године да не свирамо у неком граду, да нас се мало људи ужеле, тако да мислим да ћемо и Кикинђанима пружити једну невероватну енергију и емоцију и да ћемо уживати као и сви присутни. 22. септембра смо у Кикинди, а у том граду нисмо били седам, осам година, тако да  је то оно што је добро, да се направи неки круг. Има доста бендова, треба да људи чују све, и онда кад ми дођемо после седам, осам година да људи кажу: „Па мени се ово допада, напредовали сте, променили сте репертоар…” Наравно, неке нове песме су изашле. Ми имамо сада осам студијских албума, тако да ће у Кикинди засигурно бити спектакл- додаје Влајко Ђурђевић.

 

Немања Савић

 

 

дани-лудаје-бгд-(2)

Промоција „Дана лудаје“ настављена је у Београду. Уз малишане из вртића „Колибри“ 39. манифестацију становницима главног града, али и гостима представили су председник Скупштине града Младен Богдан и Иван Голушин.

-Велики број гостију из иностранства и региона посети Кикинду за „Дане лудаје“. Пуно је постилаца из суседних Румуније и Мађарске, али и братских градова. За све Кикинђане то је породична манифестација и они који више не живе у родном граду планирају одмор како би били део највеће манифестације која је постала породични празник. Програм је богат културним, гастрономским, забавним садржајима и трудимо се да представимо нашу традицију. Ове године, осим наших, прикључиће нам се и културно – уметничко друштво из Грчке, Шведске, Пољске. Наш трг постаје права гостинска соба у којој свако може да пронађе оно што га занима – навео је Младен Богдан.

Кнез Михајловом улицом прошетала је наранџаста поворка и уз добошара, игру и песму, али и незаобилазну питу од лудаје позвала је све да дођу и буду део манифестације од 19. до 22. септембра.

error: Content is protected !!