црвени крст

zimska skola ck

Црвени крст Кикинда организовао је Зимску школу хуманости која је окупила малишане који су и будући волонтери. Деца су научила пуно тога о Црвеном крсту, чиме се ова организација бави и које вредности заступа, истакла је секретарка Данијела Бјељац.

-Као и сваког зимског распуста, желели смо да деци слободно време испунимо креативним и занимљивим садржајима. Зимска школа хуманитости окупила је млађе основце, који су се упознали са промоцијом хуманих вредности, првом помоћи и реалистичким приказом, превенцијом трговине људима и другим превентивним активностима – рекла је наша саговорница.

Циљ активности  је да е деца упознају са историјом Црвеног крста, основним принципима, активностима и вредностима.

-И ове године су се најмлађи највише обрадовали програмима дифузије, промоције хуманих вредности, првој помоћи и реалистичком приказу повреда и обољења, превенцији трговине људима и здравствено-превентивним радионицама. Најважније је да су усвојили знања и вештине, оне животне, које су значајне у развоју сваке личности за бригу о најближима, као и оне које усмеравају на тимски рад. Добро дружење значи да ћемо имати генерацију будућих волонтера који ће бринути о локалној заједници промовишући највише хумане вредности. И то је највећи задатак ове школице, да од деце направи људе – закључила је Данијела Бјељац.

320949091_593802792753947_5825795016681410974_n

Захваљујући широком срцу наших суграђана који су се укључили у акцију „Један пакетић, пуно љубави” Црвеног крста, обезбеђено је 970 килограма кондиторских производа за најугроженију децу.

-Ове године успели смо да припремимо 550 пакетића и у протеклих неколико година ово је највећа донација коју смо прикупили. Пакетићима смо већ обрадовали децу  кориснике Народне кухиње, а дарове ћемо уручити и ученицима Основне школе „6. октобар“, корисницима „Наше куће“ и деци која су на Дечијем одељењу кикиндске Болнице. Хвала деци, ученицима, васпитачима, учитељима и наставницима, али и организацијама које су подржале нашу традиционалну акцију  – истакла је Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста.

Подсећамо све да већ је већ 3. јануара прва овогодишња акција добровољног давалаштва крви. Сви који желе и могу драгоцену течност могу даровати у просторијама Црвеног крста од 8.30 до 13 часова.

HIV (5)

О HIV-у и AIDS-у, мерама превенције и заштите, на Међународни дан борбе против ове болести, данас су слушали основци у Школи у Башаиду и ученици Техничке школе. Поред трибина, кикиндски Црвени крст организовао је и квиз знања и химанитарну журку.

– Идеја је потекла од нашег ученичког парламента. Хтели смо да обележимо овај дан на нивоу целе школе и сви ученици су, на неки начин, укључени. Сматрамо да је важно да, у сарадњи здравствених и образовних установа и медија, значајне информације дођу до младих које су нам циљна и најосетљивија група када је ова тема у питању. Ученици су веома заинтересовани за овакав вид едукације и то је добро јер када информације добијају од вршњака, лакше их примају и усвајају – каже психолог Техничке школе, Радојка Француски.

Ученике је, са превенцијом HIV инфекције, упознала докторка Драгана Грујић, док је др Горан Абрахам ђацима говорио о штетним навикама модерног доба, као узрочницима симптома и настанка болести, и о полно преносивим болестима.

– Средњошколци су најризичнија група, мада се, нажалост, старосна граница помера на ниже – истиче др Абрахам. – Немају довољно знања о полно преносивим болестима, нису ни довољно ни правилно обавештени. Данас свако може да даје информације и изјаве које су јавне и нису проверене и већина их прихвата не проверавајући ко прича, што је важније од тога шта се прича.

После предавања је одржан квиз знања у којем су учествовали волонтери Црвеног крста и ученици Техничке школе.

– Квиз је о свему што би млади требало да знају о вирусу и болести. Доставили смо и промо-материјал са информацијама о мерама превенције, првим симптомима и коме да се обрате уколико су имали незаштићен полни однос – каже стручни сарадник Црвеног крста, Бела Шаму.

Подршку акцији дали су пицерија „Либеро“ и ресторани „Ујнина кујна“, „Банат бар“ и „Фрида“, који ће наградити све учеснике квиза. У акцију се, и ове године, укључио Клуб „Pazzia“, где ће вечерас бити одржана хуманитарна журка. Улазница ће бити слаткиш за децу-кориснике Народне кухиње.

Светски дан борбе против AIDS-a, 1. децембар, ове године UNAIDS (Заједнички програм Уједињених нација за HIV и AIDS) обележава под слоганом „Нека воде заједнице“, чиме се позива на акцију да се подрже заједнице особа које живе са HIV-ом и заједнице особа у повећаном ризику од HIV-а.

321609227_753216482829003_661045345019667727_n

У понедељак, 13. новембра у Црвеном крсту Кикинда биће организована друга, од три планиране, акција добровољног давалаштва крви. Из ове хумане организације апелују на суграђане да од 8.30 до 13 сати сви који могу дарују драгоцену течност.

 

-Неопходно је да имамо стабилне резерве, тако да нам је увек потребна крв. У последње време недостају О крвне групе, поготово са негативним Рх фактором – сазнајемо од Данијеле Бјељац, секретарке Црвеног крста која додаје да су и даваоци свих осталих крвних група  увек добродошли.

Акција се организује у сарадњи са Заводом за трансфузију крви, а наредна је заказана за 30. новембар.

IMG_2790

Под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” одржана је 34. Трка за срећније детињство чији је организатор Црвени крст Кикинде. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма. На самом почетку малишани из вртића „Колибри”, „Плави чуепрак” и „Мендо” уз песму и игру подржали су старије другаре.

Трку је отворио председник Скупштине града Младен Богдан који је поздрављајући учеснике и њихове навијаче истакао да још једном шаљемо најлепшу слику из Кикинде.

-Дуга традиција ове трке показује колико је важно да се окупљамо око хуманих вредности, као и да нашу децу учимо да поштују једни друге, родитеље, баке и деке – рекао је Богдан.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Јелена Мирковић која је заједно са осмосеченом ћерком први пут подржала ову манифестацију.

-Имам и два сина и они су желели да учествујемо. Драго нам је што смо освојили награду и захваљујем се свима који су нам то омогућили. Са троје деце баш и немамо прилику да одемо негде на одмор и ово нам је прави поклон – казала је Јелена Мирковић.

Марко Филиповић из вртића „Колибри“ као први у трци предшколаца освојио је тротинет.

-Тренирам фудбал и пуно трчим тако да трка није била тешка. Тротинет ћу поклонити секи Сташи за коју сам и победио. Трчао сам и за моје васпитаче и другаре из вртића – открио нам је Марко.

У трци девојчица првих разреда најбржа је била Уна Јоксимовић из ОШ „Вук Караџић“. Као награду добила је бицикл.

-Нисам се дуго спремала и драго ми је што сам прва. Срећна сам што сам добила нови бицикл. Код куће га имам, али је већ стар и мали ми је. Идем у Балетску школу где пуно вежбамо – сазнали смо од Уне.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Сваке ове године подржавамо Трку за срећније детињство која је једна од најмасовнијих у нашем граду. Нама је важно да се промовишу здрави стилови живота и  бављење физичком активношћу – истакао је члан Градског већа Драган Пецарски.

Срећу свим учесницима пожелео је и Војислав Булатовић финансијски директор компаније „Гриндекс“ која је и генерални спонзор трке.

-Компанија „Гриндекс“ је десету годину заредом генерални спонзор Трке за срећније детињство. Привилегија је бити део ове манифестације која, пре свега, промовише здраве начине живота Наш циљ је да подржавамо оно што је лепо, здраво и на понос свих нас, а то су деца и млади – рекао је  Булатовић.

Председница Црвеног крста Маријана Мирков  напоменула да је трку подржало 3.700 учесника што је и највећи број до сада.

-И ово је начин да учимо децу да буду хумани и уз промоцију правих вредности очекујем да већина њих постане део породице Црвеног крста. Поред  Града Кикинде „Гриндекса“ и других спонзора манифестаацију је подржала и компанија „Јафа“ тако да су сви добили  слаткише – сазнајемо од Маријане Мирков.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмено броју учесника.

 

 

350186052_279107991208187_4053602711823996034_n

Победници Покрајинског такмичења у пружању прве помоћи и реалистичког приказа повреда, стања и обољења у категорији подмлатка је екипа Сремске Митровице, а у категорије омладине екипа из Новог Сада.

Другопласирани и трећепласирани су у категорији подмлатка Нови Сад и Сомбор односно Суботица и Рума.

Домаћини дводневном надметању били су Црвени крст и град Кикинда, а организатори су покрајинска организација Црвеног крста уз подршку републичке. Такмичарске екипе надметале су се на осам пунктова, а најбоље су стекле прилику да своје знање покажу на државном такмичењу.

 

црвени крст

Црвени крсти и наш град, након 25 година, домаћини су дводневног Покрајинског такмичења у пружању прве помоћи и реалистичког приказа повреда, стања и обољења. На надметању учествују екипе из Војводине, а ревијално им се придружила и екипа из општине Ново Сарајево. Учеснике су на званичном отварању поздравили др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије, Бошко Митрашиновић, секретар Црвеног крста Војводине и Никола Лукач, градоначелник.

-Црвени крст Кикинде је организација која ради на професионално и квалитетно. Окупља велики број полазника и волонтера, те не чуди што је домаћин овог важног такмичења. Поносимо се кикиндском организацијом и често је узимамо за пример добре праксе. Такмичење је важно јер представља симбол рада Црвеног крста, а значајно је и корисно за читаву заједницу – истакао је др Драган Радовановић.

У суботу су организована квалификациона такмичења подмлатка и омладине на којима је наступило 39 екипа из 12 организација. Другог дана остало је 12 екипа од којих ће најбољи стећи право даљег пласмана, појаснио је Бошко Митрашиновић.

-Волонтери се такмиче на осам пунктова на којима се оцењује како се сналазе у реалним несрећама или акцидентима. Ипак, најважније од свега је да на овај начин промовишемо прву помоћ. Најважније је да се она савлада јер се никада не зна када ће то знање требати да примене у свакодневном животу – казао је Митрашиновић.

Добродошлицу свим такмичарима пожелео је и градоначелник Лукач, напомињући да је Кикинда град добрих људи и добрих домаћина.

-Волонтери Црвеног крста су доказ колико млади људи могу да буду пожртвовани и истрајни. Ту су да, пре свега, покажу своју хуманост, плементост и емпатију и чине да свет буде бољи и лепши. Сигуран сам да ће сви из нашег града понети мноштво добрих утисака и позитивне енергије. Бити члан Црвеног крста – напоменуо је Лукач.

Четири најбоље екипе и подмлатка и омладине стећи ће право да учествују на државном такмичењу. Најбоља омладинска екипа наредне године надметаће се на регионалном такмичењу које се организује у Федерацији Босне и Херцеговине.

crveni krst

Наредна акција добровољног давања крви у Црвеном крсту Кикинда биће одржана 22. децембра од 8.30 до 13 часова. Биће то последња акција у овој години коју организују кикиндски Црвени крст и Завод за трансфузију крви Војводине.

Погледајте распоред одржавања акција у првих шест месеци 2023. године.

Nikola Lukač

У Црвеном крсту Кикинда одржана је редовна акција добровољног давања крви. Одазвало се 52 суграђана, од којих је педесеторо дало драгоцену течност док су две особе одбијене због медицинских разлога. Међу даваоцима је било 17 жена.

Данашњој акцији добровољног давалаштва придружио се и градоначелник Никола Лукач који је својим примером уједно и апеловао на суграђане да постану део велике хумане заједнице добровољних давалаца. Подсетимо да је наредна акција у кикиндском Црвеном крсту заказана за 22. децембар.

Давалац крви може бити свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила.

Давање крви је корисно осим за оне који примају трансфузију и за саме даваоце крви јер даје осећај задовољства да је спасен или побољшан квалитет живота најмање једној особи, а најчешће бар три и више, јер се из дате јединице крви припреме (одвоје) и еритроцити, плазма и тромбоцити који се могу применити онима којима су потребни.

Кикинда и на овом плану хуманости има чиме да се подичи јер има безмало 1.900 давалаца крви.

 

У Кикинди је, протеклог викенда, одржана 33. „Трка за срећније детињство“ – манифестација која промовише здраве навике и хуманост. Ове године слоган је био “Детињство је трка, здравље је сврха”, а организатор је Црвени крст Кикинда, под покровитељством Града. Трку је отворила заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.

 

– Шаљемо јасну поруку да је циљ овог лепог окупљања промовисање здраве животне оријентације јер сви ми, без обзира на године, треба да свој живот, што је више могуће, испунимо рекреацијом, спортом и боравком на отвореном. Трка промовише и волонтерски рад, а има и хуманитарни карактер, јер ће сав новац од продатих стартних бројева бити враћен деци у образовним установама – рекла је Дијана Јакшић Киурски.

Генерални спонзор “Трке за срећније детињство” већ осам година је компанија “Гриндекс”:

– Друштвено одговорним пословањем и помагањем локалној заједници, већ годинама настојимо да утичемо на, пре свега, најмлађе суграђане, да се баве спортом и развијају спортски дух’, додао је директор компаније, Војислав Булатовић.

У 25 категорија надметало се више од три хиљаде учесника, а продато је око четири хиљаде стартних бројева.

error: Content is protected !!