црвени крст

добровољни даваоци

У оквиру летње кампање Црвеног крста Србије  и компаније Лидл, Црвени крст Кикинда и Завод за трансфузију крви Војводине организују акцију добровољног давања крви.

Акција ће бити одржана у понедељак, 12.августа од 8.30 до 13 часова, а трансфузиомобил Завода за трансфузију крви Војводине ће бити постављен на паркингу пословнице Лидл.

црвени-крст-саобрацајка

У саобраћајној незгоди у Кикинди повређено је седам особа које су по пријему у Општу болницу и прегледу послате кући. Јутрос око седам сати на излазу из Кикинде према Башаиду, код Ротарове пумпе, на паркирано возило „фијат добло“ Црвеног крста Кикинде, налетео је „дачија дастер“ у власништву „Матијевић аграра“.

Запослени и волонтери Црвеног крста пошли су на обуку са мини бусом и „фијатом“. Стали су да сипају гориво  на пумпи и док је мини бус сипао гориво на „фијат добло“ у ком је било четири особе, налетела је „Матијевићева“ „дачија“ у којој су биле три особе.

 

 

добровољни-даваоци-(5)

Светски дан добровољних давалаца крви, 14. јун, свечано је обележен у  просторијама Црвеног крста. Признања су уручена најхуманијим суграђанима, добровољним даваоцима крви. Награде за сто и више давања, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски уручила је: Синиши Барачкову, Зорану Ђурђевићу, Драгану Лазићу, Ивану Мијанџићу, Предрагу Величкову и Мићи Стојаковићу.

-До сада сам крв даровао 104 пута. Добровољни давалац крви постао сам у војсци. Мој мотив је био хуманост. Најпре сам војни рок служио у Сомбору, а потом и у Загребу. Пошто сам се вратио наставио сам да дајем крв и ево године су прошле, а ја сам, надам се помогао многима. Позивам све који могу да дарују крв јер наше мало некоме значи много – рекао је Мића Стојаковић.

Додељене су и плакете „Широко срце“ за најхуманије средине у 2023 години. То су ЈП „Кикинда“, Техничка школа и Месна заједница Наково.

-Више од 30 радника наше компаније су редовни даваоци крви и на њих треба да се угледамо. Ја до сада нисам био давалац, али ово признање ме је мотивисало да то постанем у наредном периоду. ЈП „Кикинда“ је у протеклих две године помогла Црвеном крсту, тако што су уз рачун суграђани добијали и календар планираних акција добровољног давалаштва. Као друштвено одговорно предузеће одазвали смо се свим позивима ове хумане организације да помогнемо – истакао је Чедо Гверо, в.д. директор ЈП „Кикинда“.

Окупљенима се обратила Дијана Јакшић Киурски која се захвалила даваоцима на хуманости и истрајности.

-Крв је једнако живот и самим тим то говори колико је важно да се промовише добровољно давалаштво и да се млади што више укључују. Стога им се и ми, као друштво захваљујемо на несебичности и храбрости. Кикинда је препозната као хумана средина јер има велики број давалаца. Зато је важно апеловати на све који су здрави да постану даваоци крви – додала је Дијана Јакшић Киурски.

Уручењем признања Црвени крст захвалио се и онима који су крв даровали 75, 50 и 35 пута.

-У претходној години Црвени крст, у сарадњи са Заводом за трансфузијом крви, реализована је 31 акција добровољног давалаштва крви. Том приликом прикупљено је 1.787 јединица крви односно 3,56 одсто у односу на број становника што је изузетан резултат. Клуб „25“ који окупља младе даваоце крви реализовао је 22 едукације за средњошколце којима је био обухваћен 381 ученик. Резултат је 218 првих давања у 2023. години – навела је секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац.

Овом приликом награђени су и основци који су учетвовали на конкурсу Црвеног крста Србије „Крв живот значи“.

Ове године обележава 20 година од како је Светска здравствена организација прогласила 14. јун за Светски дан добровољних давалаца крви, али и то да Црвени крст Србије национални дан добровољних давалаца крви прославља 11. маја, у недељи Црвеног крста.

А.Ђ.

Дан-без-дуванског-дима-(6)

На дан када се у читавом свету посебно и још једном скреће пажња на нездраве навике пре свега младих, последњих година прича се и о новим производима који се нуде младима као мање штетни. Индустрија електронских цигарета је огромна у читавом свету, а и млади у Србији, и то веома рано, почињу да их користе.

Слоган Светског дана без дуванског дима на националном нивоу је „Заштитимо младе од дуванског дима“, док Светска здравствена организација шаље поруку „Закорачи, подигни глас и заштити младе од никотина“.

– Порука је да треба заштитити младе првенствено од никотина и од оног што се назива „литтле тобаццо“. Индустрија дувана на перфидан начин долази до наших младих, стварајући од њих никотинске зависнике производњом врло популарних електронских цигарета, „вејпова“ који садрже никотин. На светском нивоу развијено је 16 хиљада арома, а овај производ се рекламира као безбедан и здрав, што није тачно јер постоји висока доза никотина који ствара физичку и психичку зависност – рекао је др Бранислав Хачко, начелник Службе за промоцију здравља Завода за јавно здравље у Кикинди.

Он је указао да је студија Института за јавно здравље „Батут“ из 2022. године  показала да је сваки десети ђак у осмом разреду пробао „вејп“, висок проценат забележен је и међу петацима, што је, како је рекао, регрутовање будућих пушача.  Такође, процењује се да 37 милиона младих узраста од 13 до 15 година у свету користи дуван.

На кикиндском тргу данас се одвијају традиционалне акције „Јабука за цигарету“ – мада се чини да никада није било мање пролазника пушача, па су јабуке добијали сви, и мерење притиска и шећера у крви, које спроводе волонтери Црвеног крста, запослени у Дому здравља и Завод за јавно здравље у сарадњи са Туристичком организацијом Града.

Штандови код фонтане биће постављени до поднева.

цигаретте-гцде12б937_1920

У организацији Завода за јавно здравље, Дома здравља и Црвеног крста, и уз подршку Града, сутра (петак, 31. мај) ће, на Градском тргу, од 10 до 12 сати, бити обележен Светски дан без дуванског дима. Слоган овогодишње акције је “Донеси одлуку, остави дуван”, а тема Светског дана без дувана је „Заштитимо децу од утицаја дуванске индустрије“.

Овогодишња кампања спроводи се ради информисања јавности о опасностима употребе дувана, као и о пословним праксама дуванских компанија усмереним на младе, с обзиром на то да се процењује да 37 милиона младих узраста од 13 до 15 година у свету користи дуван.

Такође, кампања је усмерена на активности које треба предузети како би људи широм света могли да остваре своје право на здравље и здрав живот и да би се заштите будуће генерације.

КЦ-ветерани-(4)

Удружење “Ветерани 72. специјалне бригаде” данас су, у дворишту Културног центра, реализовали пројекат “Ветерани за мале хероје”. Активности се спроводе како би се ђаци упознали са младим херојима наше историје и, на тај начин, пробудила патриотска осећања код младе популације.

Председник Градског парламента, Младен Богдан који је присуствовао догађају, истакао је да ће Град увек подржати програме којима се јача патриотизам младих.

– Кикиндска секција овог удружења препозната је да изузетно добро ради и зато је наш град један од десет који у којима се одржавају трибине како би се млади упознали са тим како се треба понашати у ванредним ситуацијама. Ми смо на путу мира и стабилности и не желимо рат, наш град је град мира, просперитета и развоја, али треба и да знамо како да делујемо када треба помоћи сваком нашем суграђанину, свакој особи која се нађе у стању неке непогоде или потребе и да се, на тај начин, спасавајући једни друге, свој град, своје место, куће и породице, ставимо у службу свог града и своје државе, у првим линијама одбране – рекао је Богдан.

Трибина и показне вежбе одвијају се под покровитељством Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Школска омладина нема довољно знања о овој важној теми, истакао је председник удружења “Ветерани 72. специјалне бригаде“, потпуковник у пензији Срђан Хаџић.

– Ђаци су веома заинтересовани и постављају много питања, желе да знају више о херојима из наше прошлости, о нашој историји, и да стекну нова знања о поступцима у разним ситуацијама. Представљамо им све мале хероје из претходних ратова, закључно са најновијим ратом који се десио на нашим просторима. Такође, уз помоћ извиђача, ронилаца и Црвеног крста, децу усмеравамо на то како да реагују у различитим ситуацијама – рекао је Хаџић.

Кикинда је, после Зрењанина, други град у којем се реализује овај пројекат. Са ђацима из школа које су се одазвале позиву: Економско-трговинске, Техничке, и основних школа “Ђура Јакшић”, “Јован Поповић” и “Жарко Зрењанин”, разговарали су и представили им своје активности чланови Црвеног крста,  Извиђачког одреда „Прока С. Плави“ и Ронилачког клуба „Орка“. Кроз предавања и демонстрације ученици су се упознали са поступцима у ванредним ситуацијама у којима могу да се нађу (пожар, земљотрес, поплава), и са пружањем прве помоћи у случају еколошких катастрофа, терористичког напада, саобраћајне несреће и слично.

Из Удружења, носиоца пројекта, најављују нову активност – трибине за школарце под називом „Војничка капа на глави сваког ђака“, ради подршке поновном увођењу војног рока.

С. В. О.

Техницка-признање-ЦК-(2)

Поводом обележавања 11.маја – Националног дана добровољних давалаца крви, Црвени крст Војводине јуче је организовао свечану доделу признања средњим школама и факултетима који су у протеклој години дали значајан допринос у развоју добровољног давалаштва крви на територији Војводине.

Свечаност је одржана у згради Скупштине АП Војводине, уз подршку Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова.

На предлог Црвеног крста Кикинда, добитник признања у нашем граду је Техничка школа. Признање је примила директорка школе, Миланка Халиловић.

ЦК

Дефилеом ученика основних школа, данас су започета обележавања Дана и Недеље Црвеног крста у Кикинди, које, ове године Црвени крст Србије спроводи под слоганом ”Сачувајмо хуманост”. Кампања има за циљ да повеже људе у једноставним делима хуманости и да позове и подсети суграђане да могу својим гестом и добром вољом да учине свет хуманијим и бољим местом за живот, наводе у овој организацији.

Првог дана Кампање, у просторијама Црвеног крста одржан је 15. Фестивал младости, хуманости и лепоте. Отворила га је Маријана Мирков, председница кикиндске организације.

– Захваљујем свим сарадницима и ђацима који су овде са нама. Важно је да сачувамо хуманост јер, колико дајемо, толико смо велики за себе и за друге – рекла је Маријана Мирков.

Овај дан посвећен је свим волонтерима и професионалцима, сарадницима Црвеног крста, истакла је секретарка Организације, Данијела Бјељац.

– Свако време доноси недаће и изузетно је важно да, и на овај начин, покажемо хуманост и солидарност према људима који су у различитим врстама потреба, са којима смо свакодневно у контакту и настојимо да им помогнемо. Задатак наше организације је да мотивише и васпитава будуће нараштаје да брину о својим ближњима, о својим комшијама, да развијамо емпатију међу људима како бисмо сутра били боље друштво – рекла је Данијела Бјељац и додала да је идеја била да се окупе сви сарадници Црвеног крста: спасилачка служба Спортског центра „Језеро“, ватрогасна јединица НИС-а, представници Дома здравља и Саобраћајне полиције.

Екипе ученика шестог разреда свих градских, и основних школа из Мокрина, Накова и Банатског Великог Села надметале су се у познавању активности Црвеног крста у различитим областима. Најбољи су били ђаци ОШ „Вук Караџић“, другопласирани су ученици ОШ „Јован Поповић“, док је треће место заузела екипа мокринске школе.

Тренутно, кикиндска организација има 30 млађих волонтера, ученика виших разреда основних школа, и двадесетак средњошколаца.

Програми Недеље Црвеног крста настављају се сутра (четвртак), посетом старијим волонтерима и најугроженијим корисницима програма „Брига о старима“; у петак ће ова организација бити коорганизатор Међународног дана физичке активности на Старом језеру, а у суботу ће, у свом простору, одржати традиционално Градско такмичење у пружању прве помоћи. Од 13. до 15 маја угостиће прваке, а Кампања ће се завршити 15. маја, даривањем беба рођених у Недељи Црвеног крста.

ИМГ-1а98ц2б6дц84088ф0а62532601е42бе2-В

Поводом обележавања Светског дана здравља, Црвени крст био је домаћин  градском квиз такмичењу „Шта знаш о здрављу?“. Учествовало је 16 ученика из школа: „Жарко Зрењанин“, „Фејеш Клара“, „Јован Поповић“, „Миливој Оморац“, „Ђура Јакшић“, „Иво Лола Рибар“, „Мора Карољ“ и „Свети Сава“ и седам ученика из Економско-трговинске школе, Гимназије „Душан Васиљев“ и ССШ „Милош Црњански“.

У категорији подмлатка прво место деле Данијела Голић и Елена Литричин из ОШ „Ђура Јакшић“, друго место припало је  Маши Дрвењак из ОШ „Миливој Оморац“, док је трећа Андреа Ћосић из ОШ „Жарко Зрењанин“. У категорији омладине најбоља је била Невена Вуловић из ССШ „Милош Црњански“, другопласирани је Алексеј Зубанов из Гимназије  „Душан Васиљев“, а треће место заузео Богдан Ранђеловић из ССШ „Милош Црњански“.

-Ученици који су се такмичили показали су врло добро знање о здрављу, како га сачувати и шта је оно што негативно утиче на њега. Честитам им свима на труду и залагању. Наш град ће на покрајинској смотри знања, коју организује Црвени крст Војводине 11.априла у Новом Саду, представљати Данијела Голић и Елена Литричин из ОШ „Ђура Јакшић“, као и Невена Вуловић из ССШ „Милош Црњански“ – рекла је скретарка Црвеног крста Данијела Бјељац.

А.Ђ.

 

 

Црвени крст (1)

Бесплатни оброци суграђанима у потреби континуирано се обезбеђују пуне три деценије, колико постоји Народна кухиња Црвеног крста, а од 2.000. године ова организација има и своју пекару. Средства за припремање хране обезбеђују Град и ЦК Србије и Војводине, кажу у ЦК Кикинде.

– Захваљујући томе наши корисници у граду добијају топли оброк, а у селима ланч-пакете који садрже уље, пиринач, пасуљ, брашно и конзервирану храну – каже секретарка кикиндског ЦК, Данијела Бјељац. – Капацитет Народне кухиње је 550 корисника, а пакете са храном прима 410 мештана села. Што се тиче структуре корисника, највише је деце и старијих.

О томе коме ће бити омогућена ова помоћ одлучује Центар за социјални рад на основу потреба људи и својих критеријума, а број корисника је увек у оквиру капацитета Народне кухиње, каже Данијела Бјељац. Оброци се деле у згради старог Дома ученика, где се налази и кухиња ове организације, и на три мобилна пункта, док се непокретнима храна доноси на кућу.

Како би својим програмима обухватила све у стању потребе, у Црвеном крсту обезбеђују помоћ и за оне који нису на евиденцији Центра за социјални рад, односно налазе се у такозваној сивој зони сиромаштва.

– Настојимо да људима помогнемо донацијама. ЦК Војводине је, прошле године,  обезбедио 500 следовања хране и хигијене и тако смо збринули кориснике у селима које су препознали у месним заједницама. То су, углавном, вишечлане породице, инвалиди и старији. ЦК Србије је, такође прошле године, за кориснике из ове категорије, обезбедио 190 пакета хране – каже секретарка ЦК.

И то је само један сегмент у социјалној делатности, једној од десет области рада организације. У служби хуманости и да бисмо умањили људску патњу, кажу у овој кући хуманости.

Хуманост у бројевима

Статистика кикиндске организације Црвеног крста за прошлу годину показује да су пакете хране, хигијене, одеће и обуће добила 2.503 суграђанина, односно 1.770 породица. У акцији „Један пакетић, пуно љубави“, за Нову годину обрадовано је 550 малишана. Одећом и обућом збринуто је 199 особа, односно 167 породица, док је програм бриге о старима обухватио 88 корисника. Три пута у току године мајкама на Порођајном одељењу поклоњени су беби-пакети. Болничка и ортопедска помагала издају се бесплатно, а прошле године затражило их је 312 особа.

Испунили план у јединицама крви

Добровољно давалаштво крви је значајна активност којом се суграђанима, без обзира на то где се налазе на лечењу, обезбеђује драгоцена течност.

– Прошле године испунили смо план, сакупили смо 1.787 јединица крви. Такође смо мотивисали и регрутовали нове младе даваоце. Ове године имаћемо, као и претходне, 30 акција добровољног давалаштва. Просечно се, свакој акцији, одазове око 60 давалаца – каже Данијела Бјељац.

По календару Црвеног крста, овог месеца акције су заказане за данас (8. фебруар), а затим за 19. и 29. фебруара.

error: Content is protected !!