црвени крст

трка-7

Под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” у суботу, 4. октобра, биће одржана 36. Трка за срећније детињство чији је организатор Црвени крст Кикинде. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма.

-По традицији програм ће отворити предшколци са плесним тачкама и хор „Чуперак”, а прва ће бити шетња родитеља са бебама до годину дана. У 26 трка очекујемо око 4.000 учесника, од предшколаца, основаца, средњошколца, до трке „Здрав и способан“ и ревијалне трке ролерима – рекла секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац. – Кикиндска трка специфична је због великог одзива учесника који је подржавају.

И ове године неизоставна је подршка локалне самоуправе која је и генерални покровитељ, генерални спонзор је компанија „Гриндекс“ док су пријатељи манифестације фирме „Јафа“ и „Колачић среће“.

У суботу, 4. октобра од 7 до 14 часова, због трке, биће потпуно обустављен саобраћај у Светосавској, од раскрснице улица Михајла Пупина и Моравске до раскрснице улица Вука Караџића и Ђоке Радака.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмерно броју учесника.

А.Ђ.

 

 

светски-дан-срца-2025-(1)

Акцијом бесплатне контроле здравља у Црвеном крсту обележен је Светски дан срца. Суграђани су имали прилику да провере крвни притисак и ниво шећера у крви, а међу тридесетак њих који су с одазвали највише је било оних средње доби. Овом приликом код троје суграђана откривена је хипертензија и код истог броја повишен шећер у крви.

Акцију су заједнички организовали Црвени крст, Дом здравља и Завод за јавно здравље са циљем да повећа свест о здрављу срца, јер су болести срца и крвних судова  водећи узрок и оболевања и умирања становника Севернобанатски управног округа, истакла је др Ана Ђурин, специјалиста социјалне медицине ЗЗЈЗ.

-На основу последњих обрађених података  нашег Завода из 2023. године, у укупној структури оболевања, болести система крвотока су на првом месту, а најчешћа појединачна дијагноза је артеријска хипертензија. Повишен крвни притисак је регистрован код сваког десетог пацијента односно код сваког деветог са територије Кикинде. Од болести срца и крвних судова, током 2023. Године у округу су преминуле 1.073 особе од чега је 391 лице из нашег града. Кардиоваскуларне болести, са учешћем од 49,8 одсто у свим узроцима смрти, водећи су узрок умирања у северном Банату, те је скоро сваки други умрли становник Округа и Кикинде преминуо од последица кардиоваскуларних болести – сазнајемо од др Ђурин.

Поред провере здравља, сви који су дошли на преглед могли су да се посаветују са лекарима и медицинским особљем. Светски дан срца ове године обележен је под слоганом „Не пропусти ни један откуцај“. Циљ је да се не занемарују упозорења о здрављу  и да се да приоритет редовним прегледима, здравим навикама и правовременој медицинској интервенцији како би се спречили превремени смртни случајеви због болести срца и крвних судова.

А.Ђ.

 

доwнлоад-(15)

Под слоганом „Не пропусти ни један откуцај“, Светски дан срца биће обележен у понедељак, 29. септембра, акцијом бесплатне контроле здравља у просторијама Црвеног крста.

Од 9 до 11 часова, грађани ће моћи да измере ниво шећера у крви и крвни притисак, без здравствене књижице, упута и заказивања. Осим основних мерења, сви заинтересовани добиће и корисне превентивне савете о очувању здравља.

Акцију заједнички организују Црвени крст, Дом здравља и Завод за јавно здравље са циљем да повећа свест о здрављу срца, подсећајући људе да не занемарују упозорења о здрављу  и да дају приоритет редовним прегледима, здравим навикама и правовременој медицинској интервенцији како би се спречили превремени смртни случајеви због болести срца и крвних судова.

светски-дан-здравља-(7)

Под слоганом „Не пропусти ни један откуцај“, Светски дан срца биће обележен у понедељак, 29. септембра, акцијом бесплатне контроле здравља у просторијама Црвеног крста.

Од 9 до 11 часова, грађани ће моћи да измере ниво шећера у крви и крвни притисак, без здравствене књижице, упута и заказивања. Осим основних мерења, сви заинтересовани добиће и корисне превентивне савете о очувању здравља.

Акцију заједнички организују Црвени крст, Дом здравља и Завод за јавно здравље са циљем да повећа свест о здрављу срца, подсећајући људе да не занемарују упозорења о здрављу  и да дају приоритет редовним прегледима, здравим навикама и правовременој медицинској интервенцији како би се спречили превремени смртни случајеви због болести срца и крвних судова.

ватрогасци-крв-(7)

Обележавање недеље Сектора за ванредне ситуације припадници овог одељења у Кикинди започели су хуманитарном акцијом. У Црвеном крсту 24 ватрогасаца спасиоца даровало је крв.

-Жеља нам је била да ову недељу започнемо тако што ћемо се одазвати акцији давања крви. Наш посао је да помажемо и ово је један од начина да то урадимо. До краја недеље у оквиру Дана сектора за ванредне ситуације планирамо више активности које се односе на едукацију деце у вртићима и у основним школама  – истакао је Чедомир Глишин, командант Ватрогасно-спасилачког батаљона.

Ватрогасно-спасилачки батаљон у нашем граду из године у годину све боље се попуњава младом радном снагом.

-Држава и Министарство унутрашњих послова имају разумевања за наш посао, као и потребу за већим број запослених. Осим људства, у протеклим годинама зановили смо и најважнију опрему и возила. На територији коју покрива батаљон има 90 ватрогасаца спасиоца, док их је на територији града 45. Имамо и троје младих који се налазе на курсу и који ће нам се придружити – казао је Глишин.

Наш саговорник упутио је апел суграђанима, посебно оним неодговорним:

-Немојте да палите стрништа и биљне остатке. Поред тога што је то законом забрањено велика је вероватноћа да дође до ширења пожара који ће проузроковати значајну штету.

У просторијама Ватрогасног – спасилачког батаљона у среду, 17. септембра уз сечење славског колача биће обележена и слава Пресвета Богородица Неопалима купина.

А.Ђ.

 

 

а0д87832-705д-4989-а9ец-1д3цд177ф174

Корисници куваних оброка Народне кухиње Црвеног крста данас и сутра, уместо свакодневних куваних оброка, добијаће пакете намирница које су довољне за њихове потребе. Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста и Младен Богдан, градоначелник истакли су да је до промене у дистрибуцији хране дошло услед исељења кухиње у којој се припремала храна и да је тренутна ситуација привремена.

-Топли оброци припремани су у кухињи некадашњег Дома ученика у улици Ђуре Јакшића. Како ће овај простор у наредном периоду бити реконструисан у оквиру прекограничног ИПА пројекта Србија – Румунија, кухиња је исељена. Тражимо адекватан простор за ову намену јер је неопходно да он одговара свим стандардима и прописима за припрему храну. Сигуран сам да ћемо врло брзо пронаћи адекватно решење, а до тада ће корисници Народне кухиње добијати ланч пакете. Разматрамо више објеката и недавно нам је у гостима био и главни секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић са којим смо разговарали о изналажењу новог простора за припрему топлих оброка. Желим да поручим корисницима Народне кухиње да неће остати без намирница и да активно радимо на томе да што пре поново добијају кувану храну на коју су навикли. Знатна средства издвајамо за ову помоћ и то ће се наставити и у наредном периоду јер је ово конкретна помоћ која пуно значи најугроженијима – истакао је градоначелник Богдан.

Црвени крст располаже довољним количинама намирница и ниједан корисник Народне кухиње неће остати без хране и хлеба. Куване оброке добијају 223 породице односно 536 особа. У пакетима ће се налазити основне животне намирнице, без брашна с обзиром да ће се хлеб и даље дистрибуирати.

-У старом Дому ученика поред кухиње био је и магацин који је такође исељен. Пакете хране одобрио је Црвени крст Србије, а донирани су од стране Министарства за рад, борачка и социјална питања. Хлеб, који се производи у простору Црвеног крста, ће се делити радним данима, као и до сада. Одговорићемо корисницима у складу са њиховим потребама.

Дистрибуција хлеба обављаће се по следећем распореду: у Хајдук Вељковој од 10 сати, у Раде Трнића испред броја 99 у 10.15, у Јована Јовановића Змаја број 135 у 10.30 часова, угао улица Браће Средојев и Мали Бедем хлеб ће се дистрибуирати у 10.45 сати, а на углу улица Наковачки друм и Ливадска у 11 часова.

Нови програм у оквиру Црвеног крста формиран је 1992, а Народна кухиња у нашем граду функционише од 1993. године. Циљ је да одговори на директно сиромаштво у локалној заједници. Кориснике програма делегира Центар за социјални рад, а финансира се из градског буџета.

А.Ђ.

ДДК-јул-2-(6)

Сутра, 18. августа биће организована акција добровољног давалаштва крви. Сви који желе и могу да дају драгоцену течност могу то да учине у просторијама Црвеног крста од 8.30 до 13 сати.

Упућен је апел даваоцима да се одазову у што већем броју с обзиром на то да су током лета залихе крви на минимуму.

ДДК-јун-1-(2)

Дистрибуција свих крвних група изузетно је лоша, осим АБ позитивне која је једина стабилна, све остале крвне групе су смањене, наводе у Институту за трансфузију крви и упућују апел грађанима да донирају крв.

На сајту Завода за трансфузију крви Војводине види се да су најмање резерве А негативне, Б негативне, и нулте негативне крвне групе.

Из Црвеног крста Кикинда позивају грађане да донирају крв у акцији која ће бити одржана у четвртак, 7. августа, од 8.30 до 13 сати. Даваоци могу да буду све здраве особе од 18 до 65 година уколико су потпуно здраве, не пију лекове, нису на терапији и у последњих шест месеци нису имали хируршке интервенције.

49а12349-е44а-44бц-892а-ц62е013а54ад

Одличан одзив грађана обележио је данашњу акцију добровољног давалаштва крви, коју је организовао Црвени крст Кикинде. Чак 54 наших суграђана дало је драгоцену течност, вођени жељом да помогну онима којима је најпотребнија.

Синиша Вуковић, крв је данас дао 24. пут. Истиче да је давалаштво породична традиција.

– И моји родитељи су редовни даваоци, као и сестра. Мислим да би свако требало да се прикључи оваквим акцијама – хумано је и корисно. Добро се осећам јер знам да сам помогао некоме – каже Синиша који је на акцију заиста и дошао са још неколико чланова породице.

Међу њима је био и Александар Попов, који истиче важност континуитета.

– Данас сам крв дао 26. пут, а почео сам у војсци. Ово ми је постало навика – кад год сам здрав, одазивам се. То је и начин да пратим своје здравствено стање.

Хуманост није страна ни млађима – двадесетогодишњи студент Марко Спасић четврти пут учествује у оваквим акцијама.

– Осећај је невероватан. Нема страха, само понос што некоме могу да помогнем. Први пут сам дао крв у средњој школи, након позива Црвеног крста.

Посебно охрабрује што је петоро Кикинђана данас дало крв први пут. У знак захвалности добили су поклон-пакет.

Следећа акција добровољног давања крви заказана је за четвртак, 7. август. Из Црвеног крста позивају све који могу да се придруже, јер свака јединица крви може значити живот.

С. В. О.

ДДК-јун-1-(2)

Из кикиндског Црвеног крста обавештавају грађане да ће се у понедељак, 21. јула, одржати акција добровољног давања крви. Напомињу да су изузетно ниске резерве 0 и Б- крвне групе.

Акција траје од 8.30 до 13 сати, у Немањиној 4.

error: Content is protected !!