црвени крст

цк-медаље-(1)

Медаљом Црвеног крста Србије награђен је Владимир Маџар, дугогодишњи потпредседник кикиндске хуманитарне организације, за вишегодишњу подршку, унапређење рада кроз посебна улагања знања и стручних способности и личног рада, а на предлог Црвеног крста Кикинде.

На седници Управног одбора Црвеног крста уручено је и признање „Златни знак Црвеног крста Србије“ истакнутој волонтерки др Гордани Бистричић, за вишегодишњу подршку, добровољни рад и допринос у остваривању циљева, јавних овлашћења Црвеног крста и укупних програмских задатака у оквиру здравствено-васпитне делатности.

Признања „Сребрни знак Црвеног крста Србије“, додељена су Љиљани Богосављев и Ержебет Цуцић за изузетан стваралачки рад, посебна улагања знања и стручних способности, као и лични рад у оквиру програма „Брига о старијима“ чиме се изузетно доприноси подизању квалитета и нивоа остварених резултата у оквиру социјално-хуманитарне делатности. Истим признањем награђене су и Јелена Росић, за подршку и добровољни рад у организацији у Накову који представља допринос остваривању циљева, јавних овлашћења и програмских задатака, Јелени Матић, за подршку и добровољни рад у ОШ „Васа Стајић“ у Мокрину, за допринос и промоцији хуманитарних вредности и солидарности међу децом и младима, Ерики Кормањош, за подршку  и рад у здравствено-превентивном програму,  Драгици Стојановић Жигић, за добровољни рад  као чланице Надзорног одбора,  Гордани Рацков, за рад у ОШ „Свети Сава“ у Кикинди, за допринос остваривању циљева, јавних овлашћења и програмских задатака Црвеног крста. „Сребрни знак Црвеног крста Србије“ додељен је и  Анити Будаи Ђемант, за подршку и добровољни рад у у ОШ „Мора Карољ“ у Сајану, за промоцију хуманитарних вредности и солидарности међу децом и младима.

Овом приликом додељене су и захвалнице истакнутим појединцима волонтерима, за подршку у оквиру промоције волонтеризма, добровољног давалаштва крви, програмских задатака и хуманитарних вредности и солидарности међу децом и младима, као и Техничкој школи „Михајло Пупин“, Ронилачком клубу „Орка“ и пекари „Тестотека“ .

 

дан-црвеног-крста

Поводом Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, као и јубилеја – 150 година од оснивања Црвеног крста Србије, у дворишту Основне школе „Вук Караџић“ одржан је XВИИ Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“, који је окупио бројне основце, волонтере и сараднике Црвеног крста.

Кроз едукативне и забавне полигоне, такмичарске екипе школа са територије града имале су прилику да провере знање о активностима Црвеног крста, али и да науче важне вештине из прве помоћи, солидарности и бриге о другима. Учествовали су ученици основних школа „Жарко Зрењанин“, „Фејеш Клара“, „Вук Караџић“, „Јован Поповић“, „Свети Сава“, Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“, као и школа „Миливој Оморац“ из Иђоша и „Васа Стајић“ из Мокрина.

Секретарка Црвеног крста Кикинда, Данијела Бјељац, подсетила је да се 8. маја обележава рођење Анрија Динана, оснивача ове хуманитарне организације, али и велики јубилеј Црвеног крста Србије.

–Желимо да деца кроз дружење и такмичење науче колико су важни хуманост, солидарност и помоћ другима. Апелујемо на заједницу да буде солидарна и да се укључи како бисмо помогли онима којима је помоћ потребна – истакла је Бјељац.

Она је додала да је фестивал посвећен младима, које Црвени крст Кикинда кроз различите програме и активности подстиче да постану волонтери и активни чланови своје заједнице.

Да су поруке хуманости стигле до најмлађих, показали су и сами учесници.

Једанаестогодишња Наталија Иличин из ОШ „Јован Поповић“ каже да би волела да једног дана постане волонтерка Црвеног крста.

– За мене је хуманост спремност да помогнеш некоме коме је помоћ потребна. Ово такмичење ми је веома занимљиво и лепо је што смо данас сви заједно – рекла је Наталија.

Њен школски друг, дванаестогодишњи Илија Аћамовић, додаје да се за такмичење озбиљно припремао.

– Најзанимљивије ми је било да учим о болестима и првој помоћи. Хуманост за мене значи да будемо добри једни према другима и да помогнемо када је некоме тешко – поручио је Илија.

Т. Д.

црвени-крст-фестивал-хуманости-(6)

Поводом 8. маја – Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, који се ове године обележава под слоганом „Уједињени у хуманости“, Црвени крст Кикинда припремио је богат програм активности. Обележавање ће трајати од 8. до 15. маја, у оквиру Недеље Црвеног крста, уз бројне едукативне, хуманитарне и друштвено корисне садржаје за све генерације.

Програм почиње у четвртак, 8. маја у 10 часова, у дворишту ОШ „Вук Караџић“, где ће бити одржан XВИИ Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“. Учествоваће волонтери и сарадници Црвеног крста, као и екипе основаца које ће се надметати у знању о активностима ове организације кроз едукативне и забавне полигоне. Дефиле учесника кренуће у 9.50 часова из просторија Црвеног крста Кикинда ка градском тргу.

У понедељак, 11. маја од 17 часова, на Старом језеру биће обележен Међународни дан физичке активности кроз едукативне радионице намењене грађанима.

Током 11, 12. и 13. маја биће организоване свечаности за ђаке прваке, као и посете сеоским основним школама. Уз подршку компаније „Јафа“, свим првацима биће уручени пригодни поклони, уз упознавање са радом и значајем Црвеног крста.

Хуманитарни карактер обележавања наставља се 14. маја, када ће у просторијама Црвеног крста бити организована акција добровољног давања крви.

Последњег дана, 15. маја, планиране су посете старијим волонтерима и корисницима програма „Брига о старима“, као вид захвалности и подршке.

По завршетку Недеље Црвеног крста, реализоваће се и акција „Пакет за новорођену бебу“, током које ће волонтери обићи породице и уручити пакете за бебе рођене у периоду од 8. до 15. маја.

Обележавање овог значајног датума прилика је да се истакне значај хуманости, солидарности и заједништва, али и да се ода признање волонтерима чија посвећеност свакодневно доприноси добробити заједнице.

Т. Д.

ЦК-ДДК-(2)

Црвени крст и Завод за трансуфизију крви Војводине у просторијама ове хуманитарне организације данас, 27. априла, од 8.30 до 13 часова.

Ово је трећа акција даривања драгоцене течности у овом месецу, а наредна је 14. маја.

дан-здравља

Поводом Светски дан здравља, Дом здравља и Црвени крст данас су организовали акцију бесплатне контроле крвног притиска и нивоа шећера у крви, а интересовање суграђана ни ове године није изостало.

У просторијама Црвеног крста окупили су се грађани различитих генерација – неки да провере своје здравље по први пут, а неки да потврде добре навике које већ годинама негују.

-Сваке године 7. априла обележавамо Светски дан здравља. Ове године слоган је „Заједно за здравље, будимо уз науку“. Важно је да не бринемо само о себи као појединци, већ и као заједница – истакла је Оливера Вучковић Попов, главна сестра патронажне службе Дома здравља Кикинда.

Међу онима који су искористили прилику да ураде кратку контролу свог здравственог стања била је и Данијела Гајин (50).

-Добро је што се организују акције и излази људима у сусрет. Многи немају времена да оду код лекара, а ово је прилика да провере своје здравље. Свима бих препоручила да дођу – рекла је она.

С друге стране, Ангелина Суботички (73) већ годинама редовно долази на овакве акције.

-Ја сам дисциплинована што се тиче здравља. Боље спречити него лечити. Увек се одазовем и препоручила бих свима да редовно одлазе на контроле – поручила је она.

Оливера Вучковић Попов је додала да је ослањање на проверене медицинске информације и науку кључно за очување здравља, посебно у времену када су људи изложени различитим, често непоузданим саветима. Исто тако, редовна контрола здравља, требало би да буде навика сваког појединца.

-Најмање једном годишње треба проверити притисак и шећер, макар кроз овакве јавне акције – истакла је Вучковић Попов, додајући да патронажна служба редовно обилази старије и хроничне пацијенте, али и прати здравље читавих породица.

Као један од главних проблема издваја се начин исхране.

-Често се показује да особе са повишеним притиском конзумирају доста белог хлеба и пецива. Са друге стране, све више младих води рачуна о физичкој активности, што је позитиван тренд – објаснила је она.

Организатори најављују да ће сличне активности бити настављене и у наредном периоду. Већ 10. маја, поводом Дана физичке активности, биће организована традиционална шетња на Старом језеру, са циљем да се грађани додатно подстакну на здравији начин живота.

Порука овогодишње акције је јасна – здравље почиње од сваког појединца, али се чува заједно.

Т. Д.

ИМГ-4044

Поводом Светског дана здравља Дом здравља Кикинда и Црвени крст Кикинда позивају суграђане на акцију контроле здравља којом ће бити обухваћено мерење крвног притиска и шећера у крви.

Акција ће бити одржана 7.априла, од 9 до 11 часова у просторијама Црвеног крста у улици Немањиној 4 у Кикинди.

доб-дав-крви

У Црвеном крсту до 13 сати траје акција добровољног давалаштва крви. Реализује се у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине.

Подсетимо и да је одзив на прошлу акцију био одличан. Од 106 пријављених, драгоцену течност даривало је 97 особа, међу којима је било и 22 младих који су се прикључили породици. добровољних даваоца.

Наредна акција је 18.марта.

 

добровољни-даваоци
Црвени крст Кикинда у сарадњи са Институтом за трансфузију крви Војводине сутра, 17. фебруара, од 8.30 до 13 сати организује акцију добровољног давалаштва крви.
Ово је четврта акција даривања драгоцене течности од почетка године, а наредна је најављена за 1. март.
мск-кухиња-(4)

После петомесечне паузе у припремању куване хране за кориснике програма Народна кухиња, 550 корисника из града поново ће добијати топле оброке. Захваљујући потписаном уговору о сарадњи и коришћењу кухиње Метанолско-сирћетног комплекса, између ове фабрике и Црвеног крста, за најугроженије суграђане поново ће бити припреман ручак.

Догађају је присуствовао Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.

-Ово је пример добре праксе на који начин треба решавати озбиљан проблем и како доћи до системског решења – рекао је Миладиновић. – Када се сви удружимо нема тога што не може да се реши. У овој години Црвени крст Србије обележава 150 година постојања, а реч је о организацији која је мост између оних који имају и могу и оних којима су подршка и помоћ најпотребнији.

Мирко Латиновић, генерални директор МСК додао је да су први разговори започети августа прошле године.

-Одлучили смо да простор који не користимо дуже од две деценије, а који одговара намени, уступимо граду Кикинди и Црвеном крсту. У договору са њима урадили смо све што је било неопходно да кухиња што пре проради. Подршку ћемо пружити и у наредном периоду јер нам је жеља да не буде прекида у дистрибуцији оброка – прецизирао је Латиновић.

Уговор је потписан на 11 месеци, са могућношћу да се продужи. У МСК је запослено 550 радника и ово предузеће једно је од три предузећа из петрохемијског комплекса и предвиђено је а приватизацију.

-По завршетку ове године, обновићемо уговор о закупу. Уколико дође до непредвиђених околности на време ћемо обавестити све надлежне  службе како би изнашли ново решење, а да не дође до прекида  у снабдевању корисника Народне кухиње – закључио је Мирко Латиновић.

Поред 550 куваних оброка, обезбеђује се и 435 ланч пакета за кориснике Народне кухиње у селима, напоменуо је градоначелник Младен Богдан.

-За све време, док није било кухиње, и корисници у граду добијали су ланч пакете са основним животним намирницама. Кухиња, која је била у некадашњем Дому ученика, морала је да се измести јер у овом објекту почињу радови који ће допринети проширењу капацитета Геронтолошког центра. Тражећи нови објекат, циљ нам је био да то буде простор који ће у потпуности одговарати стандардима и који ће нам дуго служити. Пронашли смо га у Метанолу и сада је потписивањем уговора то и озваничено – истакао је градоначелник Богдан.

Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста прецизирала је да дистрибуција куваних оброка почиње сутра, 3. фебруара:

-Мобилни дистрибутивни пунктови остају у улицама Хајдук Вељковој, Раде Трнића и у Микронасељу. Храна ће се дистрибуирати и у Црвеном крсту, а топле оброке са хлебом корисници ће моћи да преузму од 10 до 11 сати. Град је обезбедио близу 20 милиона динара, а Црвени крст Србије десет артикала за функционисање Народне кухиње.

Кухињу је опремио Метанол, а локална самоуправа и Црвени крст плаћаће изнајмљивање простора. Учествовала је и фабрика „Тоза Марковић“ која је донирала 150 квадрата плочица.

А.Ђ.

ддк-кесице

Акција добровољног давалаштва крви биће организована данас, 2. фебруара, од 8.30 до 13 сати у Црвном крсту. Даривање драгоцене течности организује се у сарадњи са Институтом за транфузију Војводине.

Крви може дати свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила.

Наредна акција најављена је за 18. фебруар.

error: Content is protected !!