црвени крст

zimska skola ck

Crveni krst Kikinda organizovao je Zimsku školu humanosti koja je okupila mališane koji su i budući volonteri. Deca su naučila puno toga o Crvenom krstu, čime se ova organizacija bavi i koje vrednosti zastupa, istakla je sekretarka Danijela Bjeljac.

-Kao i svakog zimskog raspusta, želeli smo da deci slobodno vreme ispunimo kreativnim i zanimljivim sadržajima. Zimska škola humanitosti okupila je mlađe osnovce, koji su se upoznali sa promocijom humanih vrednosti, prvom pomoći i realističkim prikazom, prevencijom trgovine ljudima i drugim preventivnim aktivnostima – rekla je naša sagovornica.

Cilj aktivnosti  je da e deca upoznaju sa istorijom Crvenog krsta, osnovnim principima, aktivnostima i vrednostima.

-I ove godine su se najmlađi najviše obradovali programima difuzije, promocije humanih vrednosti, prvoj pomoći i realističkom prikazu povreda i oboljenja, prevenciji trgovine ljudima i zdravstveno-preventivnim radionicama. Najvažnije je da su usvojili znanja i veštine, one životne, koje su značajne u razvoju svake ličnosti za brigu o najbližima, kao i one koje usmeravaju na timski rad. Dobro druženje znači da ćemo imati generaciju budućih volontera koji će brinuti o lokalnoj zajednici promovišući najviše humane vrednosti. I to je najveći zadatak ove školice, da od dece napravi ljude – zaključila je Danijela Bjeljac.

320949091_593802792753947_5825795016681410974_n

Zahvaljujući širokom srcu naših sugrađana koji su se uključili u akciju „Jedan paketić, puno ljubavi” Crvenog krsta, obezbeđeno je 970 kilograma konditorskih proizvoda za najugroženiju decu.

-Ove godine uspeli smo da pripremimo 550 paketića i u proteklih nekoliko godina ovo je najveća donacija koju smo prikupili. Paketićima smo već obradovali decu  korisnike Narodne kuhinje, a darove ćemo uručiti i učenicima Osnovne škole „6. oktobar“, korisnicima „Naše kuće“ i deci koja su na Dečijem odeljenju kikindske Bolnice. Hvala deci, učenicima, vaspitačima, učiteljima i nastavnicima, ali i organizacijama koje su podržale našu tradicionalnu akciju  – istakla je Danijela Bjeljac, sekretarka Crvenog krsta.

Podsećamo sve da već je već 3. januara prva ovogodišnja akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Svi koji žele i mogu dragocenu tečnost mogu darovati u prostorijama Crvenog krsta od 8.30 do 13 časova.

HIV (5)

O HIV-u i AIDS-u, merama prevencije i zaštite, na Međunarodni dan borbe protiv ove bolesti, danas su slušali osnovci u Školi u Bašaidu i učenici Tehničke škole. Pored tribina, kikindski Crveni krst organizovao je i kviz znanja i himanitarnu žurku.

– Ideja je potekla od našeg učeničkog parlamenta. Hteli smo da obeležimo ovaj dan na nivou cele škole i svi učenici su, na neki način, uključeni. Smatramo da je važno da, u saradnji zdravstvenih i obrazovnih ustanova i medija, značajne informacije dođu do mladih koje su nam ciljna i najosetljivija grupa kada je ova tema u pitanju. Učenici su veoma zainteresovani za ovakav vid edukacije i to je dobro jer kada informacije dobijaju od vršnjaka, lakše ih primaju i usvajaju – kaže psiholog Tehničke škole, Radojka Francuski.

Učenike je, sa prevencijom HIV infekcije, upoznala doktorka Dragana Grujić, dok je dr Goran Abraham đacima govorio o štetnim navikama modernog doba, kao uzročnicima simptoma i nastanka bolesti, i o polno prenosivim bolestima.

– Srednjoškolci su najrizičnija grupa, mada se, nažalost, starosna granica pomera na niže – ističe dr Abraham. – Nemaju dovoljno znanja o polno prenosivim bolestima, nisu ni dovoljno ni pravilno obavešteni. Danas svako može da daje informacije i izjave koje su javne i nisu proverene i većina ih prihvata ne proveravajući ko priča, što je važnije od toga šta se priča.

Posle predavanja je održan kviz znanja u kojem su učestvovali volonteri Crvenog krsta i učenici Tehničke škole.

– Kviz je o svemu što bi mladi trebalo da znaju o virusu i bolesti. Dostavili smo i promo-materijal sa informacijama o merama prevencije, prvim simptomima i kome da se obrate ukoliko su imali nezaštićen polni odnos – kaže stručni saradnik Crvenog krsta, Bela Šamu.

Podršku akciji dali su picerija „Libero“ i restorani „Ujnina kujna“, „Banat bar“ i „Frida“, koji će nagraditi sve učesnike kviza. U akciju se, i ove godine, uključio Klub „Pazzia“, gde će večeras biti održana humanitarna žurka. Ulaznica će biti slatkiš za decu-korisnike Narodne kuhinje.

Svetski dan borbe protiv AIDS-a, 1. decembar, ove godine UNAIDS (Zajednički program Ujedinjenih nacija za HIV i AIDS) obeležava pod sloganom „Neka vode zajednice“, čime se poziva na akciju da se podrže zajednice osoba koje žive sa HIV-om i zajednice osoba u povećanom riziku od HIV-a.

321609227_753216482829003_661045345019667727_n

U ponedeljak, 13. novembra u Crvenom krstu Kikinda biće organizovana druga, od tri planirane, akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Iz ove humane organizacije apeluju na sugrađane da od 8.30 do 13 sati svi koji mogu daruju dragocenu tečnost.

 

-Neophodno je da imamo stabilne rezerve, tako da nam je uvek potrebna krv. U poslednje vreme nedostaju O krvne grupe, pogotovo sa negativnim Rh faktorom – saznajemo od Danijele Bjeljac, sekretarke Crvenog krsta koja dodaje da su i davaoci svih ostalih krvnih grupa  uvek dobrodošli.

Akcija se organizuje u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi, a naredna je zakazana za 30. novembar.

IMG_2790

Pod motom „Imamo cilj, dođi na start” održana je 34. Trka za srećnije detinjstvo čiji je organizator Crveni krst Kikinde. Ovo je najveća i najmasovnija rekreativno-humanitarna manifestacija u našem gradu čiji je cilj promovisanje zdravih stilova života, humanosti i volonterizma. Na samom početku mališani iz vrtića „Kolibri”, „Plavi čueprak” i „Mendo” uz pesmu i igru podržali su starije drugare.

Trku je otvorio predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan koji je pozdravljajući učesnike i njihove navijače istakao da još jednom šaljemo najlepšu sliku iz Kikinde.

-Duga tradicija ove trke pokazuje koliko je važno da se okupljamo oko humanih vrednosti, kao i da našu decu učimo da poštuju jedni druge, roditelje, bake i deke – rekao je Bogdan.

Prva je bila šetnja roditelja sa bebama do godinu dana. Nagradu Crvenog krsta Vojvodine, porodični vikend u odmaralištu Vršački breg, osvojila je Jelena Mirković koja je zajedno sa osmosečenom ćerkom prvi put podržala ovu manifestaciju.

-Imam i dva sina i oni su želeli da učestvujemo. Drago nam je što smo osvojili nagradu i zahvaljujem se svima koji su nam to omogućili. Sa troje dece baš i nemamo priliku da odemo negde na odmor i ovo nam je pravi poklon – kazala je Jelena Mirković.

Marko Filipović iz vrtića „Kolibri“ kao prvi u trci predškolaca osvojio je trotinet.

-Treniram fudbal i puno trčim tako da trka nije bila teška. Trotinet ću pokloniti seki Staši za koju sam i pobedio. Trčao sam i za moje vaspitače i drugare iz vrtića – otkrio nam je Marko.

U trci devojčica prvih razreda najbrža je bila Una Joksimović iz OŠ „Vuk Karadžić“. Kao nagradu dobila je bicikl.

-Nisam se dugo spremala i drago mi je što sam prva. Srećna sam što sam dobila novi bicikl. Kod kuće ga imam, ali je već star i mali mi je. Idem u Baletsku školu gde puno vežbamo – saznali smo od Une.

Ni ove godine nije izostala podrška lokalne samouprave koja kao generalni pokrovitelj  prepoznaje značaj ove manifestacije.

-Svake ove godine podržavamo Trku za srećnije detinjstvo koja je jedna od najmasovnijih u našem gradu. Nama je važno da se promovišu zdravi stilovi života i  bavljenje fizičkom aktivnošću – istakao je član Gradskog veća Dragan Pecarski.

Sreću svim učesnicima poželeo je i Vojislav Bulatović finansijski direktor kompanije „Grindeks“ koja je i generalni sponzor trke.

-Kompanija „Grindeks“ je desetu godinu zaredom generalni sponzor Trke za srećnije detinjstvo. Privilegija je biti deo ove manifestacije koja, pre svega, promoviše zdrave načine života Naš cilj je da podržavamo ono što je lepo, zdravo i na ponos svih nas, a to su deca i mladi – rekao je  Bulatović.

Predsednica Crvenog krsta Marijana Mirkov  napomenula da je trku podržalo 3.700 učesnika što je i najveći broj do sada.

-I ovo je način da učimo decu da budu humani i uz promociju pravih vrednosti očekujem da većina njih postane deo porodice Crvenog krsta. Pored  Grada Kikinde „Grindeksa“ i drugih sponzora manifestaaciju je podržala i kompanija „Jafa“ tako da su svi dobili  slatkiše – saznajemo od Marijane Mirkov.

Sva sredstva od startnih brojeva i donatora biće vraćena školama i vrtićima srazmeno broju učesnika.

 

 

350186052_279107991208187_4053602711823996034_n

Pobednici Pokrajinskog takmičenja u pružanju prve pomoći i realističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja u kategoriji podmlatka je ekipa Sremske Mitrovice, a u kategorije omladine ekipa iz Novog Sada.

Drugoplasirani i trećeplasirani su u kategoriji podmlatka Novi Sad i Sombor odnosno Subotica i Ruma.

Domaćini dvodnevnom nadmetanju bili su Crveni krst i grad Kikinda, a organizatori su pokrajinska organizacija Crvenog krsta uz podršku republičke. Takmičarske ekipe nadmetale su se na osam punktova, a najbolje su stekle priliku da svoje znanje pokažu na državnom takmičenju.

 

crveni krst

Crveni krsti i naš grad, nakon 25 godina, domaćini su dvodnevnog Pokrajinskog takmičenja u pružanju prve pomoći i realističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja. Na nadmetanju učestvuju ekipe iz Vojvodine, a revijalno im se pridružila i ekipa iz opštine Novo Sarajevo. Učesnike su na zvaničnom otvaranju pozdravili dr Dragan Radovanović, predsednik Crvenog krsta Srbije, Boško Mitrašinović, sekretar Crvenog krsta Vojvodine i Nikola Lukač, gradonačelnik.

-Crveni krst Kikinde je organizacija koja radi na profesionalno i kvalitetno. Okuplja veliki broj polaznika i volontera, te ne čudi što je domaćin ovog važnog takmičenja. Ponosimo se kikindskom organizacijom i često je uzimamo za primer dobre prakse. Takmičenje je važno jer predstavlja simbol rada Crvenog krsta, a značajno je i korisno za čitavu zajednicu – istakao je dr Dragan Radovanović.

U subotu su organizovana kvalifikaciona takmičenja podmlatka i omladine na kojima je nastupilo 39 ekipa iz 12 organizacija. Drugog dana ostalo je 12 ekipa od kojih će najbolji steći pravo daljeg plasmana, pojasnio je Boško Mitrašinović.

-Volonteri se takmiče na osam punktova na kojima se ocenjuje kako se snalaze u realnim nesrećama ili akcidentima. Ipak, najvažnije od svega je da na ovaj način promovišemo prvu pomoć. Najvažnije je da se ona savlada jer se nikada ne zna kada će to znanje trebati da primene u svakodnevnom životu – kazao je Mitrašinović.

Dobrodošlicu svim takmičarima poželeo je i gradonačelnik Lukač, napominjući da je Kikinda grad dobrih ljudi i dobrih domaćina.

-Volonteri Crvenog krsta su dokaz koliko mladi ljudi mogu da budu požrtvovani i istrajni. Tu su da, pre svega, pokažu svoju humanost, plementost i empatiju i čine da svet bude bolji i lepši. Siguran sam da će svi iz našeg grada poneti mnoštvo dobrih utisaka i pozitivne energije. Biti član Crvenog krsta – napomenuo je Lukač.

Četiri najbolje ekipe i podmlatka i omladine steći će pravo da učestvuju na državnom takmičenju. Najbolja omladinska ekipa naredne godine nadmetaće se na regionalnom takmičenju koje se organizuje u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Nikola Lukač

U Crvenom krstu Kikinda održana je redovna akcija dobrovoljnog davanja krvi. Odazvalo se 52 sugrađana, od kojih je pedesetoro dalo dragocenu tečnost dok su dve osobe odbijene zbog medicinskih razloga. Među davaocima je bilo 17 žena.

Današnjoj akciji dobrovoljnog davalaštva pridružio se i gradonačelnik Nikola Lukač koji je svojim primerom ujedno i apelovao na sugrađane da postanu deo velike humane zajednice dobrovoljnih davalaca. Podsetimo da je naredna akcija u kikindskom Crvenom krstu zakazana za 22. decembar.

Davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18-65 godina kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primenila.

Davanje krvi je korisno osim za one koji primaju transfuziju i za same davaoce krvi jer daje osećaj zadovoljstva da je spasen ili poboljšan kvalitet života najmanje jednoj osobi, a najčešće bar tri i više, jer se iz date jedinice krvi pripreme (odvoje) i eritrociti, plazma i trombociti koji se mogu primeniti onima kojima su potrebni.

Kikinda i na ovom planu humanosti ima čime da se podiči jer ima bezmalo 1.900 davalaca krvi.

 

U Kikindi je, proteklog vikenda, održana 33. „Trka za srećnije detinjstvo“ – manifestacija koja promoviše zdrave navike i humanost. Ove godine slogan je bio “Detinjstvo je trka, zdravlje je svrha”, a organizator je Crveni krst Kikinda, pod pokroviteljstvom Grada. Trku je otvorila zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski.

 

– Šaljemo jasnu poruku da je cilj ovog lepog okupljanja promovisanje zdrave životne orijentacije jer svi mi, bez obzira na godine, treba da svoj život, što je više moguće, ispunimo rekreacijom, sportom i boravkom na otvorenom. Trka promoviše i volonterski rad, a ima i humanitarni karakter, jer će sav novac od prodatih startnih brojeva biti vraćen deci u obrazovnim ustanovama – rekla je Dijana Jakšić Kiurski.

Generalni sponzor “Trke za srećnije detinjstvo” već osam godina je kompanija “Grindeks”:

– Društveno odgovornim poslovanjem i pomaganjem lokalnoj zajednici, već godinama nastojimo da utičemo na, pre svega, najmlađe sugrađane, da se bave sportom i razvijaju sportski duh’, dodao je direktor kompanije, Vojislav Bulatović.

U 25 kategorija nadmetalo se više od tri hiljade učesnika, a prodato je oko četiri hiljade startnih brojeva.

error: Content is protected !!