Преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана- ТВОЈ БРЗИ ИНФО.
најчитанији портал Севернобанатског округа
Преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана- ТВОЈ БРЗИ ИНФО.
У највећем селу на територији града данас су имали два повода за славље. Мокринчани су Сабор Светог Архангела Михаила, славу храма и Месне заједнице, обележили службом у цркви, резањем славског колача и доделом признања Месне заједнице.
Програм прославе почео је у Храму Сабора Светих Архангела, у којем је, пред великим бројем верника, Свету литургију служио митрополит банатски Никанор са свештенством.
У просторијама Месне заједнице обављен је чин резања славског колача приликом којег је досадашњи кум славе, Дејан Пудар, заменик градоначелника, такође задужен за месне заједнице у локалној самоуправи, предао кумство Марку Ракину, в. д. директору СЦ „Језеро“.
– Била ми је изузетна част да будем кум Месној заједници и свим мештанима – рекао је Пудар. – Сматрам се Мокринчанином јер су одавде мој отац и деда. Трудимо се да подједнако водимо рачуна о свим селима, али Мокрин има посебно место у мом срцу.
Нови кум Месне заједнице, такође Мокринчанин, захвалио се на привилегији да кумство преузме управо од Дејана Пудара.
– Овде сам рођен и одрастао и зато имам још већу обавезу да се залажем за Мокринчане и да, са саветом Месне заједнице, допринесем бољитку села – навео је Ракин.
Градоначелник Младен Богдан честитао је славу свим мештанима и истакао да ће локална самоуправа увек уважавати њихове потребе.
– Мокрин је место са богатом историјом и многим знаменитим личностима које су потекле одавде и прославиле га. Ослушкујемо потребе мештана и трудимо се да испунимо њихове захтеве на најбољи начин – рекао је Богдан. – Наша жеља, као локалне самоуправе, јесте да село напредује, да се обезбеди чиста вода и уреде тротоари, као и центар места, све на шта нам Мокринчани указују.
Прослава је настављена, такође традиционалном, доделом признања Месне заједнице свима који су Мокринчане учинили поноснима. Плакете је, у сали Дома омладине, уручио председник Савета, Горан Ристић.
– Плакете, као знак захвалности, и овога пута, додељујемо појединцима, донаторима, успешним људима у селу. Заслужили су их Добровољно ватрогасно друштво, чије су се три екипе пласирале на републичко такмичење, затим Паја Ж. Ђорђевић и Бранко Кнежевић, који су пореклом из Мокрина и који су помогли да наш храм добије нови крст. Посебну пажњу посветили смо младим спортистима који се такмиче на највишим нивоима – казао је Ристић.
Награде свог села за изузетне доприносе у спорту добили су: Жељана Радаковић, Дудо Ковачић, Ђорђе Ивановић, Немања Белош, Ненад Маленчић и Стефан Арђелан.
На свечаности уручења наступили су чланови КУД „Мокрин“, а затим је прослава настављена уз поруку да ће ово место и убудуће служити на част Мокринчанима и свим становницима града.
Неки нови клинци је едукативан серијал који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног времена.
У савременом добу преплављеном јутјуберима и тик ток изазовима, када за децу мањкају квалитетни медијски садржаји, а доминира свакодневна и прекомерна употреба мобилних телефона, представљамо како у свом граду могу на квалитетан начин да употпуне слободно време, бирајући њима блиске активности.
Академско друштво за неговање музике „Гусле“ tоком читаве године прима нове чланове, а деца имају могућност да науче све о традиционалној игри, песми и музици у фолклорним секцијама које раде у оквиру друштва.
Пројекат је реализован захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама
Ритејл парк „Нест“ отворен je данас у 9 сати и од самог почетка па све до вечерњих часова први тржни центар у граду био је пун суграђана, али и купаца који су дошли из оближњих места. Међу њима су биле и суграђанке Јелена Савић и Светлана Павловски.
-Радујем се „New Yorkeru“ и продавници „Sinsay“. Због оце две продавнице најчешће сам ишла у зрењанински тржни центар. Требало нам је овакво место и дуго смо га чекали – сазнали смо од Јелене Савић.

И Светлана Павловски слаже се да је тржни центар требао нашем граду.
-Због куповине сам одлазила у Нови Сад. Сада коначно имамо леп тржни центар који нам је, руку на срце, недостајао. У протеклом периоду, заједно са отварањем „Хоум центра“ заиста је пуно урађено – додала је Светлана Павловски.

На површини од око 5.300 квадратних метара отворено је 12 локала међу којима су „Maxi“, „Sinsay“, „New Yorker“, „Sport vision“, „Planeta sport“, apoteka „Benu“, „Tehnomedia“, „Mobiltime“, „Đak sport“, „Lilly“, „Pepco“, „Frida“, „Pet Zone“, мењачница.
Тржни центар отворили су Бојана Кољеншић, директорица компаније „РЦ Еуропе РСБ“ и градоначелник Младен Богдан.

-Ови је први ритејл парк у Кикинди и одабрали смо ваш град јер смо сматрали да има потенцијал за оваквим тржним центром. Закупци су ти који су тражили да имају овакав простор и ми смо им изашли у сусрет. У инвестицију је уложено више од пет милиона евра – навела је Бојана Кољеншић.
Тржни центар има и игралиште за децу, стотинак запослених, као и 100 паркинг места. Овај део града ново је место за окупљање, а до пре кратког времена било је ругло.

-Имамо чиме да се поносимо и ово је велики дан за наш јер смо добили дуго жељени ритејл парк. Након скоро две године инвестиција је приведена крају. Велика гужва говори о томе колико нам је овакав садржај недостајао и сада имамо простор који може да задовољи све потребе. И реконструкција дела улице Михајла Пупина је у самом финишу и комплетни радови завршиће се до краја месеца – прецизирао је градоначелник Богдан.

Поводом отварања отворени су разни програми за децу, као и концерт Милоша Живковића и бенда „Метрополис“.

Ритејл парк отворен је сваког дана од 9 до 21 сат.
А.Ђ.
Неки нови клинци је едукативан серијал који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног времена.
У савременом добу преплављеном јутјуберима и тик ток изазовима, када за децу мањкају квалитетни медијски садржаји, а доминира свакодневна и прекомерна употреба мобилних телефона, представљамо како у свом граду могу на квалитетан начин да употпуне слободно време, бирајући њима блиске активности.
У првом емисији говоримо о шаху, занимљивој игри између спорта, науке и уметности, а своја врата отворио нам је Шаховски клуб „Раднички”.
Пројекат је реализован захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама
Кратак преглед најважнијих дешавања у протеклој седмици- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић.
Градоначелник Младен Богдан и градски већник за спорт Александар Аћимов, уприличили су пријем за куглашице Кике 0230, освајачице трећег места на недавно одржаном Еуро купу, другом по значају клупском куглашком надметању у Европи, у словеначком Марибору, истовремено изборивши пласман и у елитно такмичење – Лигу шампионки. Градоначелник се у разговору бираним речима обратио дамама, а градски већник, у изјави за медије, рекао је:
– Велико задовољство је угостити наше куглашице, поносни смо на њих. Нека наставе овим темпом, оне сада представљају озбиљан клуб не само у држави, већ и у региону. Њихово је да раде и усавршавају, а Град ће увек стати уз клуб после оваквих успеха и подржати их. Оне су већ у редовном бенефицираном програму и помажемо им у омогућувању превоза и на утакмице и на тренинге у Нови Бечеј. Радићемо и на плану кикиндске куглане, али треба бити реалан и сагледати ситуацију и да се нађе право решење за наше куглашице, а јавност ће бити обавештена на време.
Капитенка Нада Команов, капитенка Кике, надовезала се:
– Овај успех много нам значи, отишле смо скромно да пробамо да се пласирамо у Лигу шампионки, а за то је било доста да будемо и пете, а успеле смо да се домогнемо победничког постоља и бронзе, савладавши Аустријанке, које се професионало баве овим спортом. У понедељак чекамо жреб за Лигу шампионки, а прва утакмица двомеча осмине финала на распореду је 23. новембра.
Д. П.
На цркви Светог Архангела Михаила у Мокрину у присуству мештана, представника града и свештеника Српске православне цркве постављен је нови крст. Прошлог августа услед невремена и силине ветра, срушен је стари крст постављен 2004. године.
Митрополит банатски Никанор освештао је крст.

-Ово је значајан историјски догађај за цркву и Мокрин. Крст је симбол наше победе и силом часнога крста Господ Христос је победио непријатеље и оснажио га да се њиме решавају сви проблеми – рекао је митрополит банатски Никанор.
Бојан Стајић, парохијски свештеник у мокринској цркви додао је да је захвалан свима који су помогли да 14 месеци после невремена храм поново добије крст.

-Ангажовали су се и Мокринчани, али људи који воде порекло из нашег села. Крст је круна нашег храма и поново краси село. Црква Светог Архангела Михаила почела је да се гради 1762. године и једна је од најстаријих у Војводини – рекао је свештеник Стајић.
Нови крст израђен од прохрома, а донирао гаје Павле Ж. Ђорђевић из Раковице.
-Моја породица поклонила је крст тежак око 70 килограма. Моја мајка је родом из Мокрина и када сам чуо да је стари крст страдао након невремена решио сам да у својој гвожђарској радњи заједно са сином Миланом, израдим нови и поклоним га цркви – навео је Ђорђевић.

Постављању крста присуствовао је и градоначелник Младен Богдан.
-Крст је поново на свом месту на радост свих нас. Нека дуго траје и краси мокринску цркву која је и споменик културе. Олуја која нас је задесила прошлог августа успела је да уједини Мокринчане, али и људе који воде порекло из овог места и заједничким снагама дошли смо до крајњег циља. Уједињени можемо све, што се и показало на овом примеру – истакао је Богдан.
Горан Ристић, председник МЗ Мокрин додао је да је локална самоуправа издвојила 250.000 динара за полирање и позлату крста и подсетио је да је црква Светог Архангела Михаила је споменик културе и непокретно је културно добро од изузетног значаја.

Изградња цркве у Мокрину почела је 1762. године и првобитно је била висока 12 метара. Доградњом, 1835. и 1836. године, храм је добио нови торањ са сатовима и пошто је изграђена припрата, црква је продужена за 15,5 метара, тако да је садашња дужина 43, а торањ је висок 42 метра. На звонику се налазе се три звона, од којих су два, велико и мало, по други пут претопљена 2008. године.

У цркви се налази висока барокна олтарска преграда, са дрворезбарским радом рокајних мотива, и то је први сликарски подухват Теодора Илића Чешљара по доласку са школовања на бечкој Академији. То је уједно и једини у потпуности сачуван Чешљаров иконостас, који као такав представља значајно сведочанство о наступајућим иконографским и ликовним новинама.
А.Ђ.
Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић.
Пратите нас на друштвеним мрежама: Instagram, TikTok, Facebook.
Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић.
Пратите нас на друштвеним мрежама: Instagram, TikTok, Facebook.