Видео

336199202_1811497042568893_8332269990296057620_n

На трећој изборној скупштини Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди одржаној вечерас у Народном позоришту, Станислава Хрњак једногласно је изабрана за председницу тог одбора. У обраћању је истакла да је почаствована указаним поверењем и да јој је велико задовољство да говори о резултатима рада одбора у Кикинди.

-Кикинда је имала ту срећу да са другим градовима Србије итекако осети бољитак и прогрес. Од 2013. године када је Српска напредна странка преузела одговорност за вршење власти, у нашем граду ништа више није исто. Од сивила, празне касе, дугова и безнађа, Кикинда је поново постала град који се развија и расте, град који верује у бољу будућност. Резултате можемо видети на сваком кораку, од улаза у град који потпуно другачије изгледа, до фабрика које данас запошљавају хиљаде Кикинђанки и Кикинђана. Овај развој може се видети и кроз озбиљна улагања у образовање, здравство, културу, спорт и све друге области живота. Кикинда је поново оно што је увек и требало да буде, град добрих и задовољних људи- истакла је прва дама кикиндских напредњака.

 

-Жеља нам је да се наш тим и даље шири и расте са идејом даљег развоја града. Да се нашој странци прикључи још више младих који ће својом креативношћу унети нову енергију у наш рад. У потпуности подржавамо визију председника Вучића о окупљању најумнијих људи града и читаве Србије, без обзира на политичку припадност у циљу стварања сигурне будућности за сву нашу децу и генерације које долазе. Завршићу реченицом председника Вучића која ће, сигурна сам, обележити период пред нама у коју сви верујемо- „Србија сања и снове остварује”- поручила је  новоизабрана председница Градског одбора.

За потпредседнике Градског одбора изабрани су Никола Лукач, Нина Петков, Никола Војиновић и Драган Кнежевић, а за секретара Нинослав Чујић.

Изборној скупштини су присуствовали потпредседник Извршног одбора и члан председништва СНС Дамир Зобеница, народни посланик и члан председништва Миленко Јованов, чланови Извршног одбора Срђан Кружевић и Ђорђе Радиновић, челници општинских одбора из Севернобанатског округа, као и представници странака коалиционих партнера.

Иницијативни одбор СНС који је касније прeрастао у Градски одбор у Кикинди, формиран је само дан након одлуке о оснивању странке 22. октобра 2008. године и један је од првих одбора у Србији. Данас има 4.512 чланова. На претходним парламентарним изборима листа предвођена СНС освојила је 51,68% гласова. За председника Србије Александра Вучића гласало је чак 67,35 % грађана.

Станислава Хрњак је у Српској напредној странци од оснивања. Посланица је у актуелном сазиву Скупштине АП Војводине. Била је чланица Градског већа и председница локалне скупштине. Њене страначке колеге истичу њену енергичност,  посвећеност, предан рад којим се истицала и док је Српска напредна странка била у опозицији.

Јованов: Деликатан и тежак тренутак за Србију

Ново руководство странке бирамо у деликатном и тешком тренутку за Србију што се пресликава и на Кикинду, истакао је у вечерашњем обраћању на изборној скупштини Градског одбора СНС Миленко Јованов, народни посланик  и шеф напредњака у Скупштини Србије.

-Те људе чека врло тешко и изазовно време. Зато вас молим да се међусобно подржавамо и да олакшате људима који ће преузети одговорност. Србија је у питању, немамо простора да се играмо и да губимо време. Није лаж нити политичка прича да ће се сви заједно за један сат договорити само ако буду могли да нас склоне са власти. А шта нам је онда преостало? Кад год желите да видите како изгледа њихова политика погледајте Хотел Нарвик, не треба вам ништа друго. Отели, како, само они знају и онда урушили и уништили и направили на крају штенару. Е сад је на нама и на вама да одлучимо хоћемо ли им дати да од Кикинде и Србије праве штенару- јасан је био Јованов чији је говор пропраћен громогласним аплаузом.

Већина жене

Српску напредну странку у Кикинди чини 2.320 жена и 2.192 мушкарца. Трећина чланства има мање од 40 година. Само у последње две и по године странци се прикључило 942 нових чланова.

 

 

Osvajači 12

Pок-група “Освајачи” наступила је вечерас у Спортском центру „Језеро“ на концерту под називом „Женама с љубављу“ који, за Дан жена, традиционално организују Туристичка организација и Град Кикинда.

Концерту је присуствовао и градоначелник, Никола Лукач, који је суграђанкама честитао празник.

– Честитам Дан жена свим мојим Кикинђанкама и свим женама. Град им сваке године, поводом њиховог празника, приреди изненађење и добру музику. Овога пута дошли су „Освајачи“, изузетно квалитетан бенд, и надам се да ће и даме и мушкарци уживати и присетити се хитова ове групе. Жене су боља половина друштва и драго ми је што све више њих укључује у одлучивање. То ће и нама бити мотив да будемо још квалитетнији и бољи и да заједнички градимо још боље услове за живот и рад у нашој Кикинди и у нашој Србији.

Познати рок и хеви-метал бенд „Освајачи“ препознатљив је по свом „тврђем“ звуку, одличним мелодијама и, свакако, по сјајном вокалу фронтмена Звонка Пантовића Чипија.

– Први пут смо у Кикинди и много нам је драго због тога. Видим да је публика расположена, сигуран сам да ћемо уживати. Свираћемо песме са свих наших албума и плоча. Не мењамо се много, музика еволуира, али ми остајемо „Освајачи“ до краја. Код нас је криза аутора, многи нови млади људи личе једни на друге. Ми смо своји све ове године, можда је то рецепт за успех трајање хитова. Много радимо, свирамо, па не стижемо да завршимо нови албум, али песме су спремне и представићемо га ускоро – рекао је Чипи.

„Освајачи“ су кикиндској публици приредили прави рок-спектакл. Концерт су отворили великим хитом „Крв и лед“ са свог првог албума из 1990. године. Уследиле су добро познате песме: „Никад више с тобом“, „Марија“, „С ким чекаш дан“, али и хитови „Смака“ и „Бијелог дугмета“.

Одличан концерт правих музичких професионалаца неке Кикинђане вратио је у младост, а новим генерацијама свакако представио прави хард-рок звук живог наступа на најбољи могући начин.

cigarette-gcde12b937_1920

Предлог нацрта Закона о забрани пушења у затвореном простору ускоро ће се наћи пред надлежнима. Њиме је предвиђена потпуна забрана пушења у свим затвореним просторима, а пре свега то се односи на ресторане и кафиће.

Министарка здравља, проф. др Даница Грујичић, апеловала је да се Закону пружи безрезервна подршка. Предложила је да се у угоститељским објектима поставе детектори за дим чијим активирањем ће се наплаћивати казна од милион динара.

Наша земља, иначе, од 2010. године има Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму. Овим законом забрањено је пушење у затвореном радном и јавном простору и у јавном превозу, али су угоститељски објекти тада изузети.

И данас, 12 година после, најава могућег новог ограничавања пушења, изазива буру у јавном простору и, очекивано, потпуно опречна мишљења.

Ми смо проверили шта о могућој забрани пушења и у кафићима и ресторанима мисле Кикинђани.
 

Horgos+migranti

Радна група за борбу против кријумчарења људи и ирегуларних миграција, у сарадњи са Полицијском управом у Кикинди, Управом граничне полиције и Жандармеријом данас је на подручју општина Кањижа и Нови Кнежевац, пронашла 194 ирегуларна мигранта.

Ирегуларни мигранти биће превезени у прихватни центар где ће им бити обезбеђен адекватан смештај, саопштио је МУП.

Акција је спроведена у оквиру континуираног рада на сузбијању ирегуларних миграција, уз ангажовање припадника Радне групе формиране по налогу министра унутрашњих послова.

Полиција ће, и у наредном периоду, спроводити редовне контроле кретања и боравка миграната како би се очувала безбедност и сигурност свих грађана, као и самих миграната.

328770321_1220621761993396_7213434155825620921_n

Велики комунални проблем у Мокрину је успешно решен. Уређење четири километра каналске мреже која се простире од румунске границе кроз Мокрин до улива у реку Златицу, приводи се крају захваљујући финансирању ЈВП „Воде Војводине”, а иницијативи мештана и Месне заједнице и подршци Града. Уклоњено је око 70.000 м2 биљне вегетације и измуљено 13.000 кубних метара муља.

Да се комплексан и захтеван посао уређења овог дела каналске мреже успешно завршава, на лицу места су се уверили директор ЈВП „Воде Војводине“ Срђан Кружевић и градоначелник Никола Лукач. Са њима су били и покрајинска посланица Станислава Хрњак и начелник Севернобанатског округа Мирослав Дучић са сарадницима. Након што је прошле године уређено 30 километара каналске мреже у свим катастарским општинама Града Кикинде, ове године је настављено са радовима, указао је директор „Вода Војводине“.

-Ово је мелијоративни систем Бегејског слива и најзахтевнији посао у одржавању каналске мреже који смо до сада имали јер се овде није радило 20 година. Могу рећи из оправданих разлога, због великог броја пешачких мостова, близине домаћинстава, опасности приласка машина. Захваљујем се колегама из предузећа „Средњи Банат“ који су у рекордном року од петнаестак дана успели да ураде овај посао, за који смо предвидели 180 дана, баш због ових компликација. Огромна количина муља је извађена и 17.000 квадрата биљне масе. Канал опет добија сврху, враћамо га у пројектовано стање. Свих 300 хектара земље од државне границе са Румунијом до улива у Златицу моћи ће опет да буду квалитетно одводњавани. Радимо на два канала, на Главном каналу и каналу Б 10. На иницијативу мештана Мокрина смо ово покренули, и захваљујући иницијативи Града Кикинде. Задовољан сам сарадњом коју имамо и могу да најавим да ћемо наставити са улагањем у Град Кикинду- рекао је Кружевић.

За ову намену издвојено је 24 милиона динара из програма система за одводњавање. Градоначелник Никола Лукач истакао је успешну сарадњу са ЈВП „Воде Војводине“ захваљујући којој је протеклих година стање каналске мреже значајно побољшано.

-Петнаестак година интензивно сарађујемо са„Водама Војводине“, али последњих година они прави, суштински проблеми за грађане се решавају. Двадесетак година овај канал који пролази кроз насељено место није уређен. Месна заједница је у разговору са грађанима идентификовала ово као проблем. Хвала на препознавању проблема и финансирању од стране „Вода Војводине”. Настављамо сарадњу, определили смо суфинансирање и уз програме „Вода Војводине” сигурно да ћемо као Град знати да искористимо шансу. Морамо и да апелујемо на грађане да чувамо канале- апеловао је градоначелник Лукач.

Да је канал, на појединим деоницама, био готово претворен у полу-депонију, сведоче и фотографије како је изгледао пре уређења.

 

 

 

 

Nikić

На шампионском постољу 37. Светског првенства у надметању гускова у Мокрину je осмогодишњи гусан Батак власника Николе Никића Миње. Он је у финалу победио Федора власника Мирослава Челекетића.

-Имао је тешке борбе, победио два шампиона. Пре две године победио је Арпада који је заредом две године био први. Има колекцију победа. Пре две године је био други, као млад први. Може он још да се бори, али неће, иде у заслужену пензију, да ужива. Има да живи као Сулејман, да мења жене и да деци поклањамо младе гускове да се такмиче- каже Никић чији је гусан имао и победнички третман- почев од исхране, неге, шетње.

-Мора да буде квалитетна птица, треба неге, шетње, посебна исхрана од септембра. Нас двојица имамо пешака километражу до Београда. Сад обоје идемо у пензију-задовољно закључује Никић (50).

Пехар му је уручио градоначелник Никола Лукач.

-Честитам пре свега Николи Никићу Мињи чији је гусан победио. Уз подршку Месне заједнице, Града и организацију Удружења „Бело пере” ово је већ 37. Светско првенство у надметању гусана. Изузетно је значајно за Мокрин, о њему се надалеко чуло. Овде је важно и победити, бити најбољи и то је престиж који ће Миња и гусак имати у наредних годину дана. Овде се чува традиција и обичаји, а као што видите упркос веома хладном времену окупио се и велики број људи. Сигурно је да ово треба чувати и подићи на виши ниво, а за то узгајивачи и „Бело пере” могу очекивати подршку Града –  рекао је Лукач.

У категорији младих, шампионско место изборио је гусан Спасоје Милана Дражића.

-Финална борба је била брза и лака. Нега гусана је јако добра, као и исхрана зато је тако лако и победио. Од малих ногу се бавим гушчарством, то је традиција, али је доћи до првог места тешко. Једном сам био први, исто у овој категорији пре 10,11 година, једном други- наводи Дражић.

Гусак Жућко четрнаестогодишњег Лазара Адамова најуспешнији је био међу двогодишњим гусанима.
–Шетао сам га, купао. Од малена се бавим гушчарством. Мој гусак је потомак чувеног Ацике, најстаријег гусана у Мокрину-срећан је млади Мокринчанин.

Надметања гусана почела су средином децембра, а учествовало их је 116 у све три категорије.

naslovna

Раскрсница улица Михајла Пупина и Змај Јовине више није црна саобраћајна тачка. Новопостављени смарт семафор најновије генерације,  после пробног периода, почео је са радом.

Радове у вредности од 5,2 милиона динара заједнички су финансирали Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај који је определио 2,7 милиона и Град.

Локална самоуправа наставиће да, у сарадњи са саобраћајном полицијом, као и ресорним Покрајинским секретаријом ради на унапређењу безбедности свих учесника у саобраћају, истакао је овом приликом градоначелник Никола Лукач. Следи постављање радара на раскрсници код Жаковог стадиона, на углу улица Милоша Великог и Стевана Синђелића. У наредном периоду биће постављен радар и код ОШ „Јован Поповић”, а код Основне школе „Петар Kочић” у накову успоривач.

gusani

Гуске су спасиле Рим, а Мокрин прославиле. Гушчији свет нигде нема третман као код Мокринчана који су, ове зиме, 37. пут домаћини Светског првенства у надметању гусана.

И Никола Никић и Мирослав Челекетић уверени су да ће баш њихов мезимац стати на трон и поносно понети славу победника. Оба гусана поседују победничке гене и код својих власника уживају, како смо се и уверили на лицу места, делукс третман. Батак има посебан режим исхране и херкуловски замах крила. Да у његовим пернатим грудима куца храбро срце показао је још као једногодишњак освојивши титулу првака у категорији младих.

Изазивач је борбени Федор. У потпуности оправдава име добијемо по ММА борцу. Окуражен бодрењем својих миљеница, од којих је, ипак, једна посебно срцу драга, самоуверено је низао победе стигавши до финала.

Тријумф ће, сазнајемо, и једном и другом, променити живот. Једном следи опраштање од „ринга” и мирни пензионерски дани у пространом сеоском дворишту, а другом- селидба. Како ће то утицати на исход финала у недељу? На трону може бити само један.

 

 

 

Slava Gusle

После Сретењског концерта, у просторијама Академског друштва за неговање музике „Гусле“ обележена је крсна слава друштва. У присуству бројних званица, гостију и чланова, богослужио је протонамесник Бобан Петровић.

Кумство је преузела Ева Француски Арањош, диригенткиња Хора „Корнелије Станковић“ који је део Друштва.

– Пре свега велика ми је част што сам члан „Гусала“. Веома сам почаствована  кумством овако успешној институцији и срећна сам због те своје улоге – рекла је.

Крсну славу Сретење Господње члановима „Гусала“ честитала је Валентина Мицковски, у Градском већу задужена за културу и образовање.

– Свима у Друштву желим да буду вођени љубављу према музици и очувању културе и традиције нашег народа. Поносимо се „Гуслама“ које су веома важна институција за наш град и наставићемо да их подржавамо.

Вечерашњим концертом са стотину учесника, „Гусле“ су започеле 148. концертну сезону, рекао је директор, Зоран Петровић

– „Гусле“ расту иако се градска популација смањује, и стално нам се побољшава и квалитет програма – рекао је Петровић – Веома сам поносан на сву децу, они су главни мотив за све нас који овде радимо. Ова деца заслужују све најбоље и ми се трудимо да им то и пружимо.

Основано као Певачко друштво, „Гусле“ непрекидно раде од 1876. године. Свој први јавни наступ имали су 14. фебруара, дан уочи Сретења.

 

Gusle 2

На Сретење – Дан државности, чланови АДЗНМ „Гусле“ суграђанима су поклонили традиционални концерт у Народном позоришту. У име локалне самоуправе присуствовале су му заменица градоначелника, Дијана Јакшић-Киурски, и чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Свим суграђанима честитам Дан државности који одражава јединство народа у двема битним стварима – у тежњи за неговањем најсветлије традиције, борбе за ослобођење и стварање независне отаџбине, и у неговању демократског духа. Честитам крсну славу „Гуслама“ које су, за 147 година, колико трају, показале да, с пуно љубави и преданости, чувају традицију, то важно нематеријално културно наслеђе са ових простора. Такође показују колико воле свој град и своју државу и у част овог празника, да би указали на његов значај, публици поклањају концерт. Ово је и порука младим нараштајима да треба да познају своју историју и да знају шта су наше тековине – рекла је Дијана Јакшић Киурски.

На концерту су наступиле све секције Друштва: извођачки ансамбл, оркестар, Хор „Корнелије Станковић“ и рок-бенд „Гусала“. Посебан наступ имао је гост са Западног универзитета из Темишвара,  Лавиниус Николајевич.

 

 

error: Content is protected !!