Спорт

trener-ofk-kikinde

Na Gradskom stadionu u Distričkoj ulici, predstavljen je novi šef struke OFK Kikinde, Batajničanin Zdravko Trivković (38). Poslednje dve sezone proveo je u vojvođanskom ligašu Dunavu iz Starih Banovaca, a sada će se okušati u srpskoligaškoj konkurenciji.

– Nadam se uspešnoj saradnji, a ovde sam da podignemo Kikindu na viši nivo. O budućim kolegama i stručnom štabu sam čuo sve najbolje i uz značajne ambicije kluba i ovaj podatak je uticao na moju odluku da se priključim timu. Daću sve od sebe da klub napreduje i da svi idemo uzlaznom putanjom. Pripreme započinjemo 8. jula i sve je dalje na nama. Ove godine u ligu su ušle kvalitne ekipe koje su i finansijski moćne, a druga godina u jednom rangu može biti i najteža. Imaćemo dosta posla, ali, iskreno, ja se ne brinem za naš status i za naš uspeh – rekao je Trivković.

Sportski direktor Marko Vukobrat dodao je:

– Biće to nastavak pozitivne priče iz protekle sezone, u kojoj smo imali trenera koji je debitovao u Srpskoj ligi, što je slučaj i sad. U odabiru novog šefa, i pored zvučnijih imena, presudila je njegova velika zainteresovanost i želja da radi u Kikindi. Prvi korak za novu sezonu je urađen, a to je imenovanje novog trenera, a u saradnji sa njim će se tražiti pojačanja i postavljati ciljeve.

D. P

Kozara-kup-(1)

Fudbaleri mlađe kategorije iz desetak klubova sa teritorije grada i Vojvodine od prepodnevnih sati igraju utakmice na prvom Fudbalskom turniru, „Kozara kupu“, u Banatskom Velikom Selu. Igra se na stadionu Fudbalskog kluba „Kozara“, organizatora i inicijatora ove manifestacije namenjene najmlađim sportistima.

– Na turniru su fudbaleri 2013. godišta i mlađi. Došli su nam, između ostalih, i „Vojvodina“ iz Novog Sada, „Proleter“ iz Zrenjanina, „ŽAK“ i „Mladi vukovi“ iz Kikinde, imamo ukupno desetak ekipa i mislim da će sledeće godine biti još masovnije. Nadam se da će turnir prerasti u tradiciju – rekao je Predrag Oljača, trener mlađe kategorije FK „Kozara“.

Gosti iz lokalne samouprave posetili su i ovu manifestaciju, koja se odvija istovremeno sa prvim Festivalom dečijeg folklora u ovom mestu.

– Akcenat je na druženju i na razvijanju veština, da deca budu na otvorenom, u prirodi, i da se bave sportskim aktivnostima – rekao je gradonačelnik, Nikola Lukač.

Utakmice je, od prepodnevnih sati, igralo oko 150 mladih fudbalera.

– Sve pohvale Fudbalskom klubu „Kozara“ na organizaciji ovako velikog turnira, kao i deci koja igraju po ovako visokim temperaturama – istakao je član Gradskog veća zadužen za sport i omladinu, Dragan Pecarski. – Jako je važno za seoske sredine da deca aktivno učestvuju u sportskim aktivnostima i da se druže, to je  najbitnije na ovakvim turnirima. Grad Kikinda će ubuduće podržavati „Kozara kup“.

Pecarski je dodao da bi bilo lepo da se spoje dve manifestacije – fudbalski kup i folklorni festival jer su oba organizatora uložila napor da se okupi više stotina dece i da se, kroz igru i nadmetanje, druže u Banatskom Velikom Selu.

S. V. O.

 

polet

Uverljivije nego što to rezultat kazuje, a ukupno gledano bilo je 3:1 za Polet u dvomeču doigravanja za plasman na vojvođanski „Istok” protiv Crvene zvezde iz Pavliša, Nakovčani su se vratili u pomenuti pokrajinski rang.

Nakon što su pogotkom Nemanje Nešića, a nakon akcije rezervista Danila Vukobrata i Miloša Radlovića, tek što su obojica u nastavku ušli u igru, nije juče u Nakovu bilo nedoumica ko će u vojvođanski stepen takmičenja. U drugom minutu sudijske nadoknade trijumf je overio Vukobrat (39), ukrao je loptu i matirao gostujućeg čuvara mreže za 2:0 odnosno za sreću i veliku radost, ali i podsetnik da su u klubovima nižih rangova igrači odluke u ovakvim, najbitnijim utakmicama, uglavnom nekadašnji asovi, a danas veterani koji bi, da je dovoljno mladih i kvalitetnih igrača, već poodavno „okačili kopačke o klin”.

– Posle šest godina opet smo u rangu u kojem je Poletu, po svemu, mesto, a posebno teške bile su tri poslednje sezone u kojima nam je povratak u Vojvođansku ligu zamalo izmicao. Trud nam se isplatio i to protiv dobre i brobene ekipe iz Pavliša, odlučile su nijanse u našu korist, ali smo ipak pokazali da smo bolji. Cilj u narednoj sezoni biće opstanak. Pogotovo nam je bitno da tu budemo, ne samo zato što je to rang koji Polet u najgorem slučaju zaslužuje, već i što su u toj ligi i naši prvi susedi, iz Velikog Sela, Kozaraca i Ruskog Sela, pa će biti mnogo zanimljiviih derbija – istakao je Vukobrat, istovremeno i predsednik Uprave Poleta.

Trener Aleksandar Kresoja, koji je svoj tim vodio stojeći iza ograde zbog nakupljenih žutih kartona tokom sezone, pokušao je, ali nije uspeo sakriti emocije.

– Posle toliko godina, Polet je opet u vojvođanskom rangu, a videli ste i na koji način, koliko smo hteli ovaj uspeh i borili se. Imali smo više od igre, više prilika, pogotovo kada zbirno sagledate dve utakmice. Hvala svima na podršci, imamo kvalitet za viši rang, čestitam momcima na hrabrosti, poštenju i odnosu prema obavezama, moramo da sačuvamo kostur ove ekipe, a ja pobedu posvećujem svom ocu – završio je Kresoja u suzama, i radosti, ali i brige zbog oca Đurađa, inače stručnjaka koji je svojevremeno Polet uvodio i u treći rang nadmetanja i to SFR Jugoslavije, a 24 sata pred jučerašnju utakmicu zbog infarkta završio je u bolnici.

Strelac prvoga gola Nešić bio je kratak:

– Prelomili smo meč u pravom trenutku, nakon sata igre, a teško vreme nije nam dopustilo da prikažemo više, ali plasman u Vojvođansku ligu  najbitniji je.

POLET: Gajinov, Nadlački, Krnić, Budai (Radlović), Feješ, Zorić (Zorić), Draganov (Vukobrat), Kočiš, Babić, Kenjalo, Nešić (Simin).

D. P.

streličarstvo

U trećem kolu kupa Srbije u metnom streličarstvu na otvorenom, udaljenosti 50, 60 i 70 metara, u Beogradu, nastupili su i streličari kikindskog Apola.

– Kadetkinja Ana Lukić (olimpijski luk) bila je druga s odličnim rezultatom u kvalifikacijama, a koliko je to veliki uspeh svedoči i činjenica da je izborila mesto u mladoj reprezentaciji Srbije i nastupiće na „Centralnoevropskom kupu”, 29. juna u Hrvatskoj. Seniorka Sara Zamurović (olimpijski luk) bila je peta, veteran Jožef Olah (složeni luk) stigao je do osmine finala, a Dragan Čobić i Borislav Stankić (obojica olimpijski luk) završili su na trećim pozicijama, dok je veteranki Snežani Zamurović (goli luk), bez konkurencije, pripalo zlato. Uslovi za gađanje bili su veoma teški, temperatura izuzetno visoka, pravi podvig bio je završiti takmičenje na stadionu FK Trudbenik – kaže Ljubomir Zamurović, predsednik Apola.

plivanje

Mladi plivači Velike Kikinde bili su najuspešniji na „Petnica kupu” u Valjevu. Marko Protić, Uroš Milićević, Aleksandar Sokolai, Ognjen Terek, Luka Bubulj, Aleksandar Milutinov, Mihajlo Kiurski, Filip Đukić, Filip Boćan, Ivan Markov, Mane i Strahinja Mandić, u mnogobrojnim disciplinama, osvojili su ukupno 45 medalja (22-16-7).

D. P.  

polet

Minule subote u prvoj utakmici doigravanja za plasman u Vojvođansku ligu „Istok”, u okršaju drugoplasiranih iz Područne lige „Pančevo” odnosno „Zrenjanin”, Crvena zvezda i nakovački Polet, u Pavlišu nadomak Vršca, remizirali su 1:1, strelac vodećeg gola za „Barcelonu” bio je Kočiš, a uzvratni susret u Nakovu, zakazan je za sutra od 17.30 sati. Ukoliko i drugi put ne bude bilo pobednika, bez obzira na broj (ne)postignutih pogodaka, putnik u viši stepen biće odlučen nakon izvođenja jedanaesteraca.

Aleksandar Kresoja, trener Nakovčana, optimist je.

– Prva utakmica bila je tek uvod u ono što nas u sredu očekuje, a čeka nas  težak ispit i odličan protivnik. Međutim, s druge strane i ja znam da raspolažem ekipom s ogromnom željom, koja je silno motivisana, hrabra i ponosita i koja će učiniti sve da uspe. Ostavićemo srce na terenu za pobedu i povratak, posle niza sezona u područnom rangu, u Vojvođansku ligu. Pomoć navijača s „Brega”, ali i svih koji vole Polet, sutra će nam biti potrebnija više nego ikada pa da pobedimo organizovanu i kvalitetnu ekipu iz Pavliša i dokažemo da zaslužujemo igranje u pokrajinskom stepenu takmičenja – jasan je Kresoja.

D. P.

sedeća-odbojka

Kikindski OKI Feniks, takmičenje u Prvoj ligi Srbije u sedećoj odbojci okončao je na trećem mestu, ispred Smeča (Beograd) i Crvenke, a iza novosadskog Borca i Laktaša iz Novog Beograda. Na kraju, imali su Kikinđani isti broj pobeda i poraza.

– Možda smo mogli za nijansu bolje, ali poraženi smo u dve utakmice posle pet setova. Ipak, ovo je realna pozicija, jer smo celu sezonu igrali bez nekoliko ključnih igrača. Samo saznanje da nismo kompletni, prigušilo nam je ambicije, ali su igre bile zadovoljavajuće. Nadam se da ćemo sledeće sezone imati na raspolaganju sve igrače i da ćemo moći da napadnemo titulu. Osim Golijanina, koji se već priključio ekipi, na jesen očekujemo i povratak Debeljačkog i Đape, a možda i Anđelova – kaže Dragoslav Đuričin, predsednik Feniksa.

Nakon prvenstva, Feniks je učestvovao i na međunarodnom turniru u bosanskohercegovačkom gradu Bugojnu, a kapiten Brandić i trener Dragin bili su u reprezentaciji Srbije na evropskoj „Zlatnoj ligi” u glavnom gradu BiH, Sarajevu. Feniks je učestvovao i na turniru „Trofej Beograda 24”, koji su domaćini iz Smeča posvetili svom preminulom igraču Mirku Ugrčiću.

Za OKI Feniks u 2023/24, igrali su: Brandić, Budurin, Setorić, Stjelja, Tot, Marić, Mihaljčić, Milošev, Vlajkov, Zavišin.

D. P.

mini-basket

U dvorani „Jezero” u toku je drugi dan 19. Mini-basket festivala „Ranko Žeravica”, otvorila ga je juče Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, mališanima, koji čine prve korake pod obručima, obratio se tada i Miloslav Reljin, legenda kikindske košarke, a gost festivala i ove je godine Božidar Maljković, legendarni trener nekadašnjeg evropskog velikana – hrvatske Jugoplastike iz Splita.

U čast trenutnog predsednika  Olimpijskog komiteta Srbije, danas je gradonačelnik Nikola Lukač, sa saradnicima, upriličio prijem.

– Ranko Žeravica bio je košarkaški Dositej s ruksakom na leđima i neumorno je radio na terenu. Svi mi ostali treneri, zajedno smo održali kampova, koliko on sam. Dok sam radio u inostranstvu, bio mi je najdraži gost, a s njim s Acom Nikolićem više sam proveo vremena nego sa svojim ocem – rekao je Maljković – Vi u Kikindi imate odličnog gradonačelnika, bivšeg sportistu. Inače, ja ne znam ni jednog gradonačelnika koji pomaže lokalni sport, a da je loš. Tu je i Jelena Čudanov koja, da tako kažem, izvodi radove i kanališe sportsku politiku grada. Bitno je ulagati u sport, jer su nam podatci poražavajući. Veliki broj srpske dece ima deformitete, a samo 12 odsto bavi ih se sportom od toga svega četiri odsto u klubovima pod nadzorom trenera. Premda, za našu košarku ne treba da brinemo, često kažem da imamo genetiku za ovaj sport da možemo da nastupamo i bez trenera.

S Maljkovićem u Kikindi boravi i Rade Georgijevski, dugodišnji košarkaški delatnik koji je radni vek proveo radeći s najmlađima u ovom sportu.

– Lepo je biti uz decu od tri do 10 godina, svi žele da se oprobaju u košarci, ali nemamo dovoljno dvorana, a i članarine za treniranje su skupe. Međutim, kada god naša reprezentacija napravi neki veliki rezultat, priliv najmlađih je u košarku je velik – istako je Georgijevski – Vaš festival „Ranko Žeravica” koji je to ime poneo još za njegovog života, naredne godine će da bude 20. po redu i zato ćemo da tražimo da na plakat stavimo i znak FIBA pa i da dobijete novac od te košarkaške asocijacije.

Gradonačelnik Lukač zahvalio je gostima.

– Kikinda je grad sporta, a deca treba da se najpre igraju sporta. Mi podržavamo sve klubove, Sportski savez, sportske radnike…, pa, ko zna, možda će baš neko od tih naših mališana jednog dana ostvariti svoj san i zaigrati za reprezentaciju Srbije. Hvala gospodinu Maljkoviću za kult košarke u Srbiji, hvala i gospodinu Georgijevskom za sve što radi, hvala našem Miloslavu Reljinu, a mi ćemo da se trudimo da dostupnost svih sportova u Kikindi bude još veća i da Kikinda ostane grad sporta – zaključio je Lukač.

Nakon prijema, Maljković je imao sastavak i sa sportskim radnicima iz  kikindskih klubova.

D. P.

fudbal-0

U prvoj utakmici doigravanja za plasman u Vojvođansku ligu „Istok”, u okršaju drugoplasiranih iz Područne lige „Pančevo” odnosno „Zrenjanin”, Crvena zvezda i nakovački Polet, u Pavlišu nadomak Vršca, remizirali su 1:1.

Sve bitno odigralo se u razmaku od samo šest minuta. Najpre je Kočiš u 21. doneo prednost Nakovčanima, blago dotakavši loptu upućenu od Babića na peterac i prosledivši ju u mrežu, a domaćin je, preko Lazarevića, poravnao u 27. minutu, takođe nakon ubačaja pred gol, koji je poentirao s druge stative.

Uzvratni meč na rasporedu je u sredu od 17 sati u Nakovu, ako ni tada, nakon 90 minuta, ne bude bilo pobednika, o putniku u četvrti stepen odlučiće jedanaesterci.

POLET: Gajinov, Nadlački, Budai (Bucalo), Feješ (Krnić), Zorić (Inđić), Radlović (Vukobrat), Draganov, Kočiš, Babić, Kenjalo, Nešić.  

D. P.   

error: Content is protected !!