Спорт

ronjenje

Povodom dobijanja međunarodnog priznanja za rad s osobama s invaliditetom, koje je nedavno u italijanskom Milanu, uručeno kikindskom Ronilačkom klubu Orka, gradonačelnik Nikola Lukač i gradski većnik za sport Dragan Pecarski posetili su večeras na treningu članove pomenutog kolektiva, a domaćin im je bio predsednik i trener Stojan Bogosavljev.

– Radimo 14 godina, a sve smo ove godine podigli na još viši nivo, nakon dodatne obuke i usavršavanja u Italiji u koju smo otišli zahvaljujući novcu koji smo dobili na konkursu. Tamo smo i nagrađeni za rad s osobama sa svim vrstama invaliditeta. Grad Kikinda nas pomaže, imamo ukupno 50 članova, a zahvalni smo i na priznanju od Sportskog saveza Kikinde, koje nam je u petak uručeno – rekao je Bogosavljev.

Gradonačelnik Lukač naglasio je da Orka zaslužuje još i već pažnju.

– Prolšle godine Orka je bila među dobitnicima Nagrade grada, a ove je nagrađena od Sportskog saveza i hvala im što pronose popularnost ronjenja među mladima u Kikindi, ali pre svega što osobama s invaliditetom vraćaju osmehe na lica! Polaznicima kurseva ronjenja sve ovo itekako prija i oni se cele godine osećaju mnogo bolje. Orka zato zavređuje i nagrade i našu finansijsku podršku – istakao je Lukač.

22.12. izbor

Sportski savez Kikinde proglasio je večeras u Gradskoj kući najbolje sportiste i kolektive u odlazećoj godini. Nakon radnog dela Godišnje skupštine SSK, kada su sve odluke donete jednoglasno, uručene su godišnje nagrade, povelje, priznanja te više od 20 zahvalnica.

Za najbolji sportski kolektiv u 2023. proglašen je Džudo klub Partizan, najbolja je sportistkinja Nada Komanov iz Kuglaškog kluba Kika, a sportista strelac kluba s imenom grada Duško Petrov.Teniserka Anja Bajšanski i rukometaš Luka Panić najperspektivniji su sportisti, najuspešniji su treneri Tanja Sili Lukić (karate) i Dragan Grbić (streljaštvo), a u kategoriji sportista s invaliditetom nagrađeni su Brankica Miškov (ronjenje) i Vladimir Tepavac (rukomet gluvih i nagluvih).

Povelje su završile u rukama Ronilačkog kluba Orka, za rad s osobama s invaliditetom, OFK Kikinde za rad s mlađim kategorijama, a istovremeno je fudbalski kolektiv iz Distričke ulice i najorganizovaniji klub.

Nagrade naslovljene kao priznanje dodeljene su još Atletskom klubu Partizan i Ženskom odbojkaškom klubu Kikinda. Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, napomenula je:

– Ovo je nešto što sam godinama unazad želela da učinim, ali s obzirom na koronu i sve što nas je zadesilo ovo bila prava prilika. Imamo dobre klubove, naši članovi su fantastični i što se tiče klubova i sportista i bio je težak izbor, a komisija je za ovo godinu tako odlučila i mislim da nisu pogrešili. Zahvalnice koje smo dodelili odnose se ne samo na ovu godinu već za dugogodišnju uspešnu saradnju. U 2024. godini imaćemo sva dešavanja iz ove, ali i dosta novih prijatnih iznenađenja.

Jedna od nagrađenih, Nada Komanov, istakla je:

– Nisam se nadala ovoj pojedinačnoj nagradi, a iskreno govoreći, verovala sam da će klub u kojem sam kapitenka – Kika, dobiti nagradu kao najbolji sportski kolektiv. U svakom slučaju, i ova moja pojedinačna nagrada proznanje je za Kiku kao klub i zato zahvaljujem Sportskom savezu Kikinde.

MOK (1)

Proteklog vikenda odigrano je 10. i poslednje kolo prvog dela takmičenja Druge lige Sever. Muški odbojkaški klub pred domaćom publikom igrao je protiv ekipe „Vojvodina 2“ i izgubio sa 3:2 u korist gostiju.

-Igrali smo katastrofalno, te ne čudi što smo poraženi. Na početku prvenstva imali smo ambiciju da budemo prvi na tabeli, međutim to se nije ostvarilo. Razlog je što na najvažnijim utakmicama nismo bili kompletni. Stoga ni momci nisu imali motivaciju da igraju bolje u ovom poslednjem kolu – saznajemo od trenera Milana Radosavčeva.

Prolećni deo nadmetanja odbojkaši će završiti na četvrtoj ili petoj poziciji jer je ostalim ekipama preostalo da odigraju još jedno kolo.

-Početak drugog dela prvenstva je 3. i 4. februara. Kako se ne možemo domoći željene liderske pozicije u utakmicama koje nam predstoje priliku da se dokažu dobiće mlađi igrači u klubu. To će im pomoći u sticanju neophodnog iskustva, a samim tim i u napredovanju  – zaključio je Radosavčev.

 

 

dusko petrovv

Protekle dve nedelje bile su uspešne za strelca Duška Petrova, reprezentativca Srbije iz redova Kikinde. Na 48. internacionalnom prvenstvu Beograda, „Velika nagrada Beograda“, u pojedinačnoj konkurenciji Petrov je stigao do srebra, iza bugarskog reprezentativca Kirila Kirova, bronzanog sa ovogodišnjeg Svetskog prvenstva. Učestvovalo je 14 zemalja i svi najbolji strelci Evrope. Najuspešniji strelci su, umesto medaljama, nagrađeni trofejima „Beogradski pobednik“

-Bio sam prvi u kvalifikacijama pošto sam upucao 580 krugova i na kraju sam, u finalu osvojio drugo mesto. To je izuzetan uspeh, naročuto kada se postigne pred domaćom publikom – saznajemo od Petrova.

Proteklog vikenda održan je Gran pri u Osijeku.

-I na ovom takmičenju bio sam drugi, a Damir Mikec bio je prvi. Konkurencija nije bila tako jaka kao u Beogradu, ali je svakako značajno takmičenje – istakao je Duško Petrov.

U toku je pripremni period za strelce jer najvažnija takmičenja tek predstoje januara i februara.

-Međunarodno takmičenje Prvenstvo Evrope je od izuzetnog značaja. Ukoliko osvojim medalju uspeću da se kvalifikujem na Olimpijadu. Teško je, ali nije neizvodljivo. Kada bih tamo pucao kao prethodna dva vikenda bio bih zadovoljan. Nadam se što boljem plasmanu na ovim takmičenjima jer mi je želja da se plasiram na olimpijske igre – otkrio nam je Petrov.

Prethodnih mesec dana i medalje koje je osvojio pokazuju da je Petrov u dobroj formi i da su mu nade realne.

 

81c5ed3e-eb9b-439d-b112-7a88865f5371

U organizaciji Streličarskog kluba „Apolo“ u Kikindi u SC „Jezero“ održava se drugi „Sova kup Kikinde“ koji je ujedno i drugo kolo Kupa Srbije u streličarstvu. Naš Grad ugostio je 92 najbolja takmičara iz čitave zemlje, istakao je Ljubomir Zamurović, predsednik Upravnog odbora kluba.

-Streličari se  nadmeću se u svim kategorijama od pionira do veterana. Gađaju  oni koji su se kvalifikovali na kvalifikacionim turnirima, tako da smo ugostili najbolje u Srbiji – kazao je Zamurović.

Kikindski klub na ovom kupu ima šest predstavnika. Bora Stankić i Dragan Čobić su u veteranskoj kategoriji, Sara Zamurović i Zaviša Lučić su u seniorskoj konkurenciji, Đorđe Mišković je junior, a Ana Lukić je kadetkinja.

-To je veliki uspeh kako za „Apolo“, tako i za sam grad, ali i promociju streličarskog sporta. Klub raste i u budućnosti očekujemo velike rezultate. Podršku ovom takmičenju pružila je lokalna samouprava koja nam je pomogla da u odličnim uslovima organizujemo turnir. Grad je prepoznao streličarstvo kao novi brend – dodao je Zamurović.

Gađa se u disciplinama goli luk bez nišana, olimpijski luk koji je i osnovna disciplina i složeni luk.

406651985_609742827903892_6162304439949007716_n

Nacrt Strategije razvoja sporta za Grad Kikindu od 2024. do 2030. godine je na javnom uvidu do 27. decembra. Dokument se nalazi na sajtu Grada putem kojeg se mogu dostavljati sugestije i primedbe.  Naša lokalna samouprava u kontinuitetu izrađuje strateška dokumenta važna za razvoj među kojima je i pomenuti. Dragan Pecarski, član Gradskog veća istakao je, predstavljajući strategiju, da ona obuhvata sve, počev od predškolaca do najstarijih sugrađana, uključujući i aktivne sportiste.

-Strategija je urađena tako da je usklađena sa Zakonom o sportu. Važna je jer predstavlja i plan sanacije sportske infrastrukture koju treba unaprediti. Prioritet je Sportski centar „Jezero“ koji je i hram sporta, ali i svi objekti koji se nalaze oko same zgrade. Završen je projekat za trenažnu dvoranu i atletski stadion. Razmatrani su i potrebni radovi u svim salama za fizičko vaspitanje u školama na teritoriji Grada. U planu je i izgradnja novog stadiona koji će finansirati država – pojasnio je Pecarski.

Za izradu strateškog dokumenta značajna finansijska pomoć stigla je i od nadležnog Ministarstva. Ljubomir Vasičin, stručni saradnik u timu za izradu Strategije razvoja sporta dodao je da je definisano pet ciljeva.

-Prvi je da se investira u postojeću i da se izgradi nova sportska infrastruktura kako bi bila što bolja, drugi cilj je da se poveća broj kvalifikovanih sportskih stručnjaka, treći je kontinuirana podrška postojećim sportskim organizacijama i reaktivacija neaktivnih klubova. Na četvrtom mestu je briga o školskom sportu, dok je peti cilj briga o osobama  koje su nedovoljno obuhvaćene sportskim aktivnostima. Ideja je da rekreativno bavljenje sportom bude zdravstveno preventivno, programski usmereno i praćeno od strane sportskih stručnjaka. Sve navedeno deluje zahtevno i zato je potrebno ulagati u objekte jer je strategijom predviđena sportska ambulanta, dijagnostički centar, kontinuirana edukacija sportskog kadra kako bi se na pravi način radilo sa decom. Dokument je kvalitetno urađen sa svim relevantnim podacima, međutim ukoliko se ne bude radilo na akcionom planu, koji je sastavni deo strategije, ciljni rezultati neće biti postignuti – rekao je Vasičin.

Zaposleni u Sportskom savezu uradili su anketu sa sportskim klubovima, tako da je prikupljen relevantan broj pokazatelja na osnovu kojih su urađene analize, napomenuo je generalni sekretar Zoran Blažić.

-Pozdravljam sve aktivnosti koje su prethodile izradi strategije jer je ona veoma značajna za kikindski sport. Njenom realizacijom u narednih šest godina siguran sam da će se bavljenje sportom podići na viši nivo. Zajedno sa lokalnom samoupravom Sportski savez sprovodiće u delo sve što je zacrtano i ne sumnjam u realizaciju kompletne strategije. Saglasan sam sa ocenom da bez ulaganja u infrastrukturu nećemo moći da ostvarimo zacrtane ciljeve – kazao je Blažić.

Značajno je i to što je planirano praćenje i realizacija pomenute strategije. U Srbiji se svega 12 odsto građana aktivno bavi sportom i važno je ovaj procenat uvećati.

Usklađivanje sa Zakonom

U izradi strategije učestvovale su i Tijana Sivčev iz Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske zajednice i Dragana Pecarski, gradski sportski inspektor.

-Zakon o sportu usvojen je 2016. godine i moj zadatak bio je da obiđem sportske klubove kako se utvrdilo dokle su stigli sa usklađivanjem odredbi iz pomenutog Zakona. U gradu imamo 139 sportskih klubova od kojih je 90 uskladilo svoja akta sa zakonskim odredbama – precizirala je Dragana Pecarski.

 

 

 

vaterpolo

Vaterpolisti „ŽAK”-a  proteklog vikenda, u 6. kolu Prve A lige, iskoristili su prednost domaćeg terena. Sa 18:7 slavili su protiv  subotičkog „Spartaka“ i ostvarili prvu pobedu.

– „Spartak“ je ekipa slična našoj, ali kako smo dobili pojačanje upravo iz ovog kluba, postali smo bolja i kvalitetnija ekipa. U našim redovima sada imamo Bogdana Jarića i Miloša Stojanovića od kojih očekujemo da utiču na bolju igru i kvalitetnije utakmice  – istakao je trener Miroslav Munćan.

U poslednjem kolu, 16. decembra, kikindski vaterpolisti odlaze na mejdan „Zemunu“ koji je prvi na tabeli.

-Zemunci su znatno bolja ekipa od naše i teško da ćemo ih iznenaditi. Ova utakmica biće prilika da mlađi grači steknu preko potrebno iskustvo.  Sve u svemu pred nama je zimska pauza koju ćemo iskoristiti da se što bolje pripremimo za drugi deo prvenstva – zaključio je Munćan.

 

406016013_697288738818485_5845240908472662628_n

Džudisti „Partizana“ proteklog vikenda prvi put su nastupuli u evropskoj Ligi šampiona na nadmetanju održanom u Beogradu kao klub. Sportski direktor Svetislav Vukmirica napominje da je Srbija kao domaćin imala četiri predstavnika i pored Kikinđana borili su se članovi „Beograda“, „Crvene zvezde“ i „Proletera“.

-Nastupilo je ukupno 16 najboljih džudo klubova i ogroman je uspeh što smo se našli u društvu najkvalitetnijih klubova. Važni su nam nastupi na evropskim takmičenjima jer naši džudisti imaju prilku da se takmiče sa najboljim sportistima i steknu nova iskustva, a što da ne i da ostavre značajnije rezultate. Ove godine to nije realno, ali momci su ispunili sva naša očekivanja i borili su se hrabro. Mogu da budem ponosan na sve njih i na sve što je urađeno ove godine – rekao je Vukmirica.

Na ovom takmičenju Gromovnici su se borili sa ekipom „Aris“ iz Grčke koja je zauzela drugo mesto,  i sa klubom  „Golden Gori“ iz Gruzije.

 

duško petrov

Na 47. „Trofeju Mladosti” u Zagrebu strelci Srbije ostvarili su odlične rezultate. Damir Mikec, olimpijski i svetski vicešampion vazdušnim pištoljem, u kvalifikacijama je pogodio 578 krugova i kao prvi ušao u finale. Odmah iza njega, sa krugom manje, na drugom mestu našao se Duško Petrov, reprezentativac Srbije iz redova Kikinde.

-Na tradicionalnom turniru u Zagrebu nastupilo je 15 država. U kvalifikacionom delu uspeo da se domognem drugog mesta, jedan krug iza Mikeca, da bi u  zanimljivom finalu, sa nekoliko preokreta, Mikecu pripalo srebro, a ja sam takmičenje završio na  četvrtoj poziciji – napominje Duško Petrov.

Ovo je odličan uspeh s obzirom na broj učesnika.

-Svoj cilj sam ostvario, ušao sam u finale i završio nadmetanje sa dobrim rezultatom. Ovo je pripremni period za nas jer najvažnija takmičenja tek predstoje januara i februara. Tu mislim na Prvenstvo Evrope i kvalifikacije za Olimpijadu. Nadam se što boljem plasmanu na ovim takmičenjima jer mi je želja da se plasiram na olimpijske igre. To je i moguće i nemoguće s obzirom na to da mnogo faktora utiče na to, a treba mi i malo sportske sreće – otkrio nam je Petrov.

Ovog vikenda, proslavljeni kikindski strelac, takmiči se na Internacionalnom streljačkom  prvenstvu „Trofej Beograda“, a već narednog vikenda je u Osjeku.

 

408142517_819200010216032_4639766775123697300_n (1)

Rukometaši „Kikinde Grindeks“ sa golom razlike izgubili su u finalu Kupa Vojvodine od „Jugovića“ iz Kaća. Rezultat je bio 27:26 (16:13). Ostaje žal za trećim uzastopnim peharom, međutim onim što su igrači pokazali na terenu zadovoljni su uprava kluba i stručni štab, istakao je sportski direktor Vojislav Bulatović.

-Utakmica je bila odlična, pravo finale za gledanje. „Jugović“  nas je pobedio za jedan gol i treba im čestitati jer su bili bolji za razliku od prethodna dva finala. Isto tako treba odati priznanje i našim rukometašima koji su lavovski borili i dali sve od sebe da pobede – rekao je Bulatović.

Za najboljeg igrača i golmana utakmice proglašen je Marko Gaćinović iz „Jugovića“, a ova utakmica pokazala je da su ambicije da se Kikinđane vrate u najelitniji rang takmičenja opravdane, pogotovo što je tim iz Kaća u društvu najboljih.

-Momci će trenirati još desetak dana i onda odlaze na zasluženi odmor. Uprava kluba i stručni štab u narednim danima analiziraće prvi deo sezone i na osnovu toga razmatraćemo šta bi trebalo promeniti i uraditi. To će biti osnov za odluke koje ćemo donositi u narednom periodu. Naš cilj je da se vratimo u ARKUS ligu naredne godine i na dobrom putu smo da ga ostvarimo – napomenuo je naš sagovornik.

Prozivka za prolećni deo prvenstva zakazana je za 8. januar. Prvog vikenda u februaru igra se i prva utakmica drugog dela prvenstva tako da će 3. februara u hali SC „Jezero“ Kikinđani biti domaćini subotičkom „Spartaku“.

 

 

error: Content is protected !!