Спорт

роњење

Поводом добијања међународног признања за рад с особама с инвалидитетом, које је недавно у италијанском Милану, уручено кикиндском Ронилачком клубу Орка, градоначелник Никола Лукач и градски већник за спорт Драган Пецарски посетили су вечерас на тренингу чланове поменутог колектива, а домаћин им је био председник и тренер Стојан Богосављев.

– Радимо 14 година, а све смо ове године подигли на још виши ниво, након додатне обуке и усавршавања у Италији у коју смо отишли захваљујући новцу који смо добили на конкурсу. Тамо смо и награђени за рад с особама са свим врстама инвалидитета. Град Кикинда нас помаже, имамо укупно 50 чланова, а захвални смо и на признању од Спортског савеза Кикинде, које нам је у петак уручено – рекао је Богосављев.

Градоначелник Лукач нагласио је да Орка заслужује још и већ пажњу.

– Пролшле године Орка је била међу добитницима Награде града, а ове је награђена од Спортског савеза и хвала им што проносе популарност роњења међу младима у Кикинди, али пре свега што особама с инвалидитетом враћају осмехе на лица! Полазницима курсева роњења све ово итекако прија и они се целе године осећају много боље. Орка зато завређује и награде и нашу финансијску подршку – истакао је Лукач.

22.12. избор

Спортски савез Кикинде прогласио је вечерас у Градској кући најбоље спортисте и колективе у одлазећој години. Након радног дела Годишње скупштине ССК, када су све одлуке донете једногласно, уручене су годишње награде, повеље, признања те више од 20 захвалница.

За најбољи спортски колектив у 2023. проглашен је Џудо клуб Партизан, најбоља је спортисткиња Нада Команов из Куглашког клуба Кика, а спортиста стрелац клуба с именом града Душко Петров.Тенисерка Ања Бајшански и рукометаш Лука Панић најперспективнији су спортисти, најуспешнији су тренери Тања Сили Лукић (карате) и Драган Грбић (стрељаштво), а у категорији спортиста с инвалидитетом награђени су Бранкица Мишков (роњење) и Владимир Тепавац (рукомет глувих и наглувих).

Повеље су завршиле у рукама Ронилачког клуба Орка, за рад с особама с инвалидитетом, ОФК Кикинде за рад с млађим категоријама, а истовремено је фудбалски колектив из Дистричке улице и најорганизованији клуб.

Награде насловљене као признање додељене су још Атлетском клубу Партизан и Женском одбојкашком клубу Кикинда. Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, напоменула је:

– Ово је нешто што сам годинама уназад желела да учиним, али с обзиром на корону и све што нас је задесило ово била права прилика. Имамо добре клубове, наши чланови су фантастични и што се тиче клубова и спортиста и био је тежак избор, а комисија је за ово годину тако одлучила и мислим да нису погрешили. Захвалнице које смо доделили односе се не само на ову годину већ за дугогодишњу успешну сарадњу. У 2024. години имаћемо сва дешавања из ове, али и доста нових пријатних изненађења.

Једна од награђених, Нада Команов, истакла је:

– Нисам се надала овој појединачној награди, а искрено говорећи, веровала сам да ће клуб у којем сам капитенка – Кика, добити награду као најбољи спортски колектив. У сваком случају, и ова моја појединачна награда прознање је за Кику као клуб и зато захваљујем Спортском савезу Кикинде.

МОК (1)

Протеклог викенда одиграно је 10. и последње коло првог дела такмичења Друге лиге Север. Мушки одбојкашки клуб пред домаћом публиком играо је против екипе „Војводина 2“ и изгубио са 3:2 у корист гостију.

-Играли смо катастрофално, те не чуди што смо поражени. На почетку првенства имали смо амбицију да будемо први на табели, међутим то се није остварило. Разлог је што на најважнијим утакмицама нисмо били комплетни. Стога ни момци нису имали мотивацију да играју боље у овом последњем колу – сазнајемо од тренера Милана Радосавчева.

Пролећни део надметања одбојкаши ће завршити на четвртој или петој позицији јер је осталим екипама преостало да одиграју још једно коло.

-Почетак другог дела првенства је 3. и 4. фебруара. Како се не можемо домоћи жељене лидерске позиције у утакмицама које нам предстоје прилику да се докажу добиће млађи играчи у клубу. То ће им помоћи у стицању неопходног искуства, а самим тим и у напредовању  – закључио је Радосавчев.

 

 

дуско петровв

Протекле две недеље биле су успешне за стрелца Душка Петрова, репрезентативца Србије из редова Кикинде. На 48. интернационалном првенству Београда, „Велика награда Београда“, у појединачној конкуренцији Петров је стигао до сребра, иза бугарског репрезентативца Кирила Кирова, бронзаног са овогодишњег Светског првенства. Учествовало је 14 земаља и сви најбољи стрелци Европе. Најуспешнији стрелци су, уместо медаљама, награђени трофејима „Београдски победник“

-Био сам први у квалификацијама пошто сам упуцао 580 кругова и на крају сам, у финалу освојио друго место. То је изузетан успех, нарочуто када се постигне пред домаћом публиком – сазнајемо од Петрова.

Протеклог викенда одржан је Гран при у Осијеку.

-И на овом такмичењу био сам други, а Дамир Микец био је први. Конкуренција није била тако јака као у Београду, али је свакако значајно такмичење – истакао је Душко Петров.

У току је припремни период за стрелце јер најважнија такмичења тек предстоје јануара и фебруара.

-Међународно такмичење Првенство Европе је од изузетног значаја. Уколико освојим медаљу успећу да се квалификујем на Олимпијаду. Тешко је, али није неизводљиво. Када бих тамо пуцао као претходна два викенда био бих задовољан. Надам се што бољем пласману на овим такмичењима јер ми је жеља да се пласирам на олимпијске игре – открио нам је Петров.

Претходних месец дана и медаље које је освојио показују да је Петров у доброј форми и да су му наде реалне.

 

81ц5ед3е-еб9б-439д-б112-7а88865ф5371

У организацији Стреличарског клуба „Аполо“ у Кикинди у СЦ „Језеро“ одржава се други „Сова куп Кикинде“ који је уједно и друго коло Купа Србије у стреличарству. Наш Град угостио је 92 најбоља такмичара из читаве земље, истакао је Љубомир Замуровић, председник Управног одбора клуба.

-Стреличари се  надмећу се у свим категоријама од пионира до ветерана. Гађају  они који су се квалификовали на квалификационим турнирима, тако да смо угостили најбоље у Србији – казао је Замуровић.

Кикиндски клуб на овом купу има шест представника. Бора Станкић и Драган Чобић су у ветеранској категорији, Сара Замуровић и Завиша Лучић су у сениорској конкуренцији, Ђорђе Мишковић је јуниор, а Ана Лукић је кадеткиња.

-То је велики успех како за „Аполо“, тако и за сам град, али и промоцију стреличарског спорта. Клуб расте и у будућности очекујемо велике резултате. Подршку овом такмичењу пружила је локална самоуправа која нам је помогла да у одличним условима организујемо турнир. Град је препознао стреличарство као нови бренд – додао је Замуровић.

Гађа се у дисциплинама голи лук без нишана, олимпијски лук који је и основна дисциплина и сложени лук.

406651985_609742827903892_6162304439949007716_н

Нацрт Стратегије развоја спорта за Град Кикинду од 2024. до 2030. године је на јавном увиду до 27. децембра. Документ се налази на сајту Града путем којег се могу достављати сугестије и примедбе.  Наша локална самоуправа у континуитету израђује стратешка документа важна за развој међу којима је и поменути. Драган Пецарски, члан Градског већа истакао је, представљајући стратегију, да она обухвата све, почев од предшколаца до најстаријих суграђана, укључујући и активне спортисте.

-Стратегија је урађена тако да је усклађена са Законом о спорту. Важна је јер представља и план санације спортске инфраструктуре коју треба унапредити. Приоритет је Спортски центар „Језеро“ који је и храм спорта, али и сви објекти који се налазе око саме зграде. Завршен је пројекат за тренажну дворану и атлетски стадион. Разматрани су и потребни радови у свим салама за физичко васпитање у школама на територији Града. У плану је и изградња новог стадиона који ће финансирати држава – појаснио је Пецарски.

За израду стратешког документа значајна финансијска помоћ стигла је и од надлежног Министарства. Љубомир Васичин, стручни сарадник у тиму за израду Стратегије развоја спорта додао је да је дефинисано пет циљева.

-Први је да се инвестира у постојећу и да се изгради нова спортска инфраструктура како би била што боља, други циљ је да се повећа број квалификованих спортских стручњака, трећи је континуирана подршка постојећим спортским организацијама и реактивација неактивних клубова. На четвртом месту је брига о школском спорту, док је пети циљ брига о особама  које су недовољно обухваћене спортским активностима. Идеја је да рекреативно бављење спортом буде здравствено превентивно, програмски усмерено и праћено од стране спортских стручњака. Све наведено делује захтевно и зато је потребно улагати у објекте јер је стратегијом предвиђена спортска амбуланта, дијагностички центар, континуирана едукација спортског кадра како би се на прави начин радило са децом. Документ је квалитетно урађен са свим релевантним подацима, међутим уколико се не буде радило на акционом плану, који је саставни део стратегије, циљни резултати неће бити постигнути – рекао је Васичин.

Запослени у Спортском савезу урадили су анкету са спортским клубовима, тако да је прикупљен релевантан број показатеља на основу којих су урађене анализе, напоменуо је генерални секретар Зоран Блажић.

-Поздрављам све активности које су претходиле изради стратегије јер је она веома значајна за кикиндски спорт. Њеном реализацијом у наредних шест година сигуран сам да ће се бављење спортом подићи на виши ниво. Заједно са локалном самоуправом Спортски савез спроводиће у дело све што је зацртано и не сумњам у реализацију комплетне стратегије. Сагласан сам са оценом да без улагања у инфраструктуру нећемо моћи да остваримо зацртане циљеве – казао је Блажић.

Значајно је и то што је планирано праћење и реализација поменуте стратегије. У Србији се свега 12 одсто грађана активно бави спортом и важно је овај проценат увећати.

Усклађивање са Законом

У изради стратегије учествовале су и Тијана Сивчев из Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске заједнице и Драгана Пецарски, градски спортски инспектор.

-Закон о спорту усвојен је 2016. године и мој задатак био је да обиђем спортске клубове како се утврдило докле су стигли са усклађивањем одредби из поменутог Закона. У граду имамо 139 спортских клубова од којих је 90 ускладило своја акта са законским одредбама – прецизирала је Драгана Пецарски.

 

 

 

ватерполо

Ватерполисти „ЖАК”-а  протеклог викенда, у 6. колу Прве А лиге, искористили су предност домаћег терена. Са 18:7 славили су против  суботичког „Спартака“ и остварили прву победу.

– „Спартак“ је екипа слична нашој, али како смо добили појачање управо из овог клуба, постали смо боља и квалитетнија екипа. У нашим редовима сада имамо Богдана Јарића и Милоша Стојановића од којих очекујемо да утичу на бољу игру и квалитетније утакмице  – истакао је тренер Мирослав Мунћан.

У последњем колу, 16. децембра, кикиндски ватерполисти одлазе на мејдан „Земуну“ који је први на табели.

-Земунци су знатно боља екипа од наше и тешко да ћемо их изненадити. Ова утакмица биће прилика да млађи грачи стекну преко потребно искуство.  Све у свему пред нама је зимска пауза коју ћемо искористити да се што боље припремимо за други део првенства – закључио је Мунћан.

 

406016013_697288738818485_5845240908472662628_н

Џудисти „Партизана“ протеклог викенда први пут су наступули у европској Лиги шампиона на надметању одржаном у Београду као клуб. Спортски директор Светислав Вукмирица напомиње да је Србија као домаћин имала четири представника и поред Кикинђана борили су се чланови „Београда“, „Црвене звезде“ и „Пролетера“.

-Наступило је укупно 16 најбољих џудо клубова и огроман је успех што смо се нашли у друштву најквалитетнијих клубова. Важни су нам наступи на европским такмичењима јер наши џудисти имају прилку да се такмиче са најбољим спортистима и стекну нова искуства, а што да не и да оставре значајније резултате. Ове године то није реално, али момци су испунили сва наша очекивања и борили су се храбро. Могу да будем поносан на све њих и на све што је урађено ове године – рекао је Вукмирица.

На овом такмичењу Громовници су се борили са екипом „Арис“ из Грчке која је заузела друго место,  и са клубом  „Голден Гори“ из Грузије.

 

душко петров

На 47. „Трофеју Младости” у Загребу стрелци Србије остварили су одличне резултате. Дамир Микец, олимпијски и светски вицешампион ваздушним пиштољем, у квалификацијама је погодио 578 кругова и као први ушао у финале. Одмах иза њега, са кругом мање, на другом месту нашао се Душко Петров, репрезентативац Србије из редова Кикинде.

-На традиционалном турниру у Загребу наступило је 15 држава. У квалификационом делу успео да се домогнем другог места, један круг иза Микеца, да би у  занимљивом финалу, са неколико преокрета, Микецу припало сребро, а ја сам такмичење завршио на  четвртој позицији – напомиње Душко Петров.

Ово је одличан успех с обзиром на број учесника.

-Свој циљ сам остварио, ушао сам у финале и завршио надметање са добрим резултатом. Ово је припремни период за нас јер најважнија такмичења тек предстоје јануара и фебруара. Ту мислим на Првенство Европе и квалификације за Олимпијаду. Надам се што бољем пласману на овим такмичењима јер ми је жеља да се пласирам на олимпијске игре. То је и могуће и немогуће с обзиром на то да много фактора утиче на то, а треба ми и мало спортске среће – открио нам је Петров.

Овог викенда, прослављени кикиндски стрелац, такмичи се на Интернационалном стрељачком  првенству „Трофеј Београда“, а већ наредног викенда је у Осјеку.

 

408142517_819200010216032_4639766775123697300_н (1)

Рукометаши „Кикинде Гриндекс“ са голом разлике изгубили су у финалу Купа Војводине од „Југовића“ из Каћа. Резултат је био 27:26 (16:13). Остаје жал за трећим узастопним пехаром, међутим оним што су играчи показали на терену задовољни су управа клуба и стручни штаб, истакао је спортски директор Војислав Булатовић.

-Утакмица је била одлична, право финале за гледање. „Југовић“  нас је победио за један гол и треба им честитати јер су били бољи за разлику од претходна два финала. Исто тако треба одати признање и нашим рукометашима који су лавовски борили и дали све од себе да победе – рекао је Булатовић.

За најбољег играча и голмана утакмице проглашен је Марко Гаћиновић из „Југовића“, а ова утакмица показала је да су амбиције да се Кикинђане врате у најелитнији ранг такмичења оправдане, поготово што је тим из Каћа у друштву најбољих.

-Момци ће тренирати још десетак дана и онда одлазе на заслужени одмор. Управа клуба и стручни штаб у наредним данима анализираће први део сезоне и на основу тога разматраћемо шта би требало променити и урадити. То ће бити основ за одлуке које ћемо доносити у наредном периоду. Наш циљ је да се вратимо у АРКУС лигу наредне године и на добром путу смо да га остваримо – напоменуо је наш саговорник.

Прозивка за пролећни део првенства заказана је за 8. јануар. Првог викенда у фебруару игра се и прва утакмица другог дела првенства тако да ће 3. фебруара у хали СЦ „Језеро“ Кикинђани бити домаћини суботичком „Спартаку“.

 

 

error: Content is protected !!