Председник Србије Александар Вучић најавио је данас, након састанка са представницима Војске Србије, да ће као врховни командант на Дан државности – 15. фебруара издати наредбу, а начелник Генералштаба ће расписати конкурс за пријем до 5.000 младих у специјалне јединице Војске Србије. Вучић је прецизирао да се пријем младих односи на специјалне јединице као што су 72. специјална бригада, 63. падобранска и Кобре, са циљем да се оне додатно ојачају.
Витешки и храбро, са вером у срцу, пливало се на Богојављење, за Часни крст, у Новим Козарцима и у Кикинди. У воду је ушло укупно четрдесетак људи, од којих су три биле девојке. Догађајима је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

На језеру у Новим Козарцима, овог празника пливање је организовано јубиларни, десети пут. Такмичило се једанаест младића и једна девојка из: Нових Козараца, Руског Села, Накова и Кикинде, а учеснике је бодрило стотинак људи. Такмичаре и присутне поздравио је старешина Храма Светог Пророка Илије, Никола Момиров.

Први је до Часног крста допливао Немања Травар, двадесетчетворогодишњи програмер из Кикинде, бивши ватерполиста.
– Први пут учествујем. Није била хладна вода, навикао сам на то – каже Немања. – Пре такмичења смо се договорили да победник Часни крст препусти јединој девојци међу нама.

Драгана Голић је тридесеттрогодишња боксерка. Овим гестом била је посебно дирнута.
– Ово је прелепо искуство, трећи пут већ учествујем. Осетила сам потребу да пливам данас, синоћ сам се пријавила – рекла је Драгана. На Старом језеру у Кикинди пливало је 26 учесника, међу којима су биле две девојке. Богојављенску молитву одржао је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, са свештенством кикиндске Црквене општине.
– Старо језеро данас је свето место. Окупили су нас храбри људи, јунаци који ће улепшати велики празник и учинити да овај леп обичај опстане и настави се – рекао је протојереј Петровић, поздрављајући учеснике и присутне празничним поздравом „Бог се јави“.
До Часног крста у Кикинди први је допливао двадесетпетогодишњи Душан Јарић из Кикинде који је на мастер студијама на Рударско-геолошком факултету у Београду и такође је тренирао ватерполо.
– Трећи пут учествујем. Богојављење је за мене велики празник и трудим се да га испоштујем кад год сам у прилици. Није важно ко је победник, диван је осећај и само присуствовати – рекао је Душан.
Честитке је учесницима упутио градоначелник Никола Лукач.
– Честитам свима на храбрости и одважности. Важно је да јединствено поштујемо све празнике, да чувамо традицију и да заједно проведемо овај велики празник – рекао је Лукач.
У Кикинди је манифестација одржана девети пут. Стојан Богосављев, председник Ронилачког клуба „Орка“, организатор пливања за Часни крст у Кикинди, и сам се данас такмичио.
– Први пут ове године нисмо морали да разбијамо лед, температура воде је пет степени. Сваке године имамо све више учесника. Никада се нико није ни закашљао после богојављенског пливања – рекао је Богосављев.
За православце, обичај купања-пливања у реци на Богојављење веома је стар. Овај празник је један од петнаест најзначајнијих у православљу и прославља догађај непосредно након што је Свети Јован Крститељ крстио Исуса Христа у реци Јордан – објављивање Богочовека.
Раније се изводио пред само свануће, а последњих деценија, широм Србије, одржавају се пливања за Часни крст у многим градовима, на рекама и језерима. Верује се да и сам улазак у воду доноси здравље, а онога ко први доплива до Часног крста срећа ће пратити током читаве године.



Радови су започети крајем септембра 2021. године, међутим, због свега наведеног, извесно је да ће завршетак прве фазе радова, који подразумевају и реконструкцију две зграде у којима су Дечије одељење, палијативна нега, и Инфективно одељење, бити пробијени.
За радове у првој фази Министарство је определило 330 милиона динара, а додатни трошкови увећаће овај износ за 40 милиона.
У другој, много обимнијој фази, биће реконструисано 14 хиљада квадрата у новој згради Болнице, и изградиће се анекс са шест хиљада квадратних метара јер ће свака соба имати купатило, што ће умањити смештајне капацитете у постојећем објекту. Тада ће бити реновирана и управна зграда Болнице.


У Севернобанатском округу обухват вакцинисаних ММR вакцином је веома висок, имунизовано је више од 95 одсто деце, потврђено је за Кикиндски портал у Заводу за јавно здравље. Кикинда је, поред Суботице и Бора, град са највећим обухватом вакцинације. Овако висок проценат сматра се довољним за стварање колективне заштите.
Иако је у Округу висок обухват имунизацијом, уколико у Србији дође до епидемије већих размера, она би могла да се „прелије“ и на наше подручје, каже докторка Пецарски, што се већ догодило 2007. и 2015. године, када је до ширења болести долазило управо због невакцинисаних, непотпуно вакцинисаних и одраслих који су били имунизовани само једном дозом, по тадашњем календару вакцинације. Деца су нам у високој мери заштићена, чак и уколико дође до „пробоја вакцинације“.
Контраиндикације за ову вакцину су стања смањеног имунитета због тешких болести, и трудноћа. Дете које, из медицинских разлога, не може да прими вакцину има више разлога да се плаши малих богиња него грипа, истичу лекари – грипозно дете може да зарази двоје, а дете заражено морбилама чак 12 до 18 деце.




