Најновије

355211336_954899459186148_311886632131619030_n

Još jedan defile mladosti i lepote. Učenica generacije Sonja Psodorov i direktor SSŠ „Miloš Crnjanski“ Milorad Karanović predvodili su kolonu maturanata od škole do „Belavile“ gde su proslavili završetak srednje škole.

-Završila sam smer arhitektonski tehničar i od svojih profesora stekla sam dosta znanja u ovoj oblasti. Moj najveći uspeh je osvojeno treće mesto na Republičkom takmičenju iz tehnologije građevinskih radova. Cilj mi je da upišem Građevinski fakultet u Novom Sadu – saznajemo od Sonje.

Za ovu generaciju Milorad Karanović, direktor SSŠ „Miloš Crnjanski“ kaže da je bila uspešna.

-I pored korone i ostalih nedaća svi su uspeli dobro da savladaju zadatke koje su im profesori postavili. Sve su ovo mladi i perspektivni mladići i devojke i siguran sam da će biti uspešni u svemu što budu radili – kazao je Karanović.

U školskoj 20234/2024. ova škola upisuje 120 učenika na pet obrazovnih profila.

Gusle 4

U okviru programa Kikindskog leta večeras je, u Svečanoj sali Narodnog muzeja, održan koncert Velikog narodnog orkestra, solista i Ženske pevačke grupe ADZM „Gusle“.

– U toku je naša 148. koncertna sezona i ovo veče posvećujemo lepoj, staroj, tradicionalnoj muzici u obradi i izvođenju našeg Velikog narodnog orkestra. Naša Ženska pevačka grupa je laureat 10. Vokalnog etno festivala mladih u kategoriji tradicije, održanog u Negotinu, i neke od solista publika će večeras imati prilike prvi put da sluša – rekao je Zoran Petrović, direktor „Gusala“.

U ime lokalne samouprave, koncertu su prisustvovale članice Gradskog veća, Valentina Mickovski i Melita Gombar.

– Kako bi našim sugrađanima bilo što prijatnije i zabavnije tokom leta, Grad Kikinda je organizovao Kulturno leto. Pozivam sve sugrađane da pogledaju program jer mislim da ima ponešto za svakoga, od koncerata i književnih promocija, do lepih događaja u selima – rekla je Mickovska.

U prepunoj sali Muzeja, članovi „Gusala“ još jednom su svojoj publici priredili izuzetno veče kvalitetne muzike u nastupima virtuoza instrumentalista i izuzetnih vokalnih solista ovog društva.

355134773_711984724020081_4841926400824320073_n

Na izbornoj konferenciji Gradskog odbora Pokreta socijalista održanoj u prostorijama bivše mesne zajednice Braća Laković, za predsednika tog odbora ponovo je izabran Dragan Stjepanović, na mandat od četiri godine. Stjepanović je na čelu kikindskog odbora PS od 2020. godine.

– Ponosan sam što je gradski odbor u protekle tri, četiri godine porastao za 30 odsto. Imamo veliki procenat mladih članova. Bili smo angažovani ka poboljšanju života sugrađana, zaštiti životne sredine,razvoju lokalne infrastrukture, zajedno sa našim koalicionim partnerima iz Srpske napredne stranke gde smo sprovodili politiku Aleksandra Vučića- rekao je Stjepanović, koji je i koordinator PS za Severnobanatski okrug.

Za potpredsednike su izabrani: Marko Tadić, Goran Gatarić, Dušan Dženopoljac i Nadežda Prolić. Skupu je prisustvovao i generalni sekretar stranke Predrag Vuletić, predsednik Pokrajinskog odbora Palimir Tot, kao i predstavnici Gradskog odbora SNS.

-U godini koja može biti izborna za sve građane u Srbiji i za sve stranke, nama se poklopilo da je izborna za naše opštinske i gradske organizacije u Vojvodini- ukazao je Tot. – Odbor u Kikindi je veoma dobar.  Naše opredeljenje je saradnja sa Srpskom naprednom strankom sa kojom smo u koaliciji. Za izbore smo spremni i da se oni raspišu u ovom trenutku- zaključio je predsednik PO PS.

Palimir Tot i Dragan Stjepanović
Vatrogasno 6

Međuopštinsko vatrogasno takmičenje za pionire i juniore održano je danas u Ruskom Selu. Na stadionu Fudbalskog kluba “Crvena zvezda” domaćin je bilo Dobrovoljno vatrogasno društvo iz ovog mesta, koje obeležava 90 godina postojanja.

– To je i razlog što je Rusko Selo domaćin ove manifestacije. Ovde se dobrovoljno vatrogastvo prenosi s kolena na koleno i imamo sreće, iako je mnogo njih otišlo u inostranstvo, da se još uvek mnogo mladih angažuje u Društvu. Važno je da podsetim da svako vatrogasno društvo ima i jedinicu opšte namene koja je spremna, ne samo za gašenje požara, već i za reagovanje u svim vanrednim situacijama – izjavio je predsednik Okružnog i Gradskog vatrogasnog saveza, Endre Talpai.

Na takmičenje je stiglo oko 150 mladih vatrogasaca, po osam ekipa iz opštine Kanjiža i sa teritorije grada Kikinde jer, kako je rekao Talpai, ostale opštine okruga nemaju ekipe juniora i pionira.

Manifestaciji su prisustvovali Miroslav Dučić, načelnik Severnobanatskog okruga i Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, koji je i otvorio takmičenje.

– Dobrovoljni vatrogasci svakodnevno pokazuju koliko je bitno da se svi zajedno uključimo u rešavanje kriznih situacija i oni su uvek na prvoj liniji odbrane – rekao je Bogdan. – Veoma je važno uključiti mlade jer, na taj način, od detinjstva uče kako treba reagovati i pomoći drugom čoveku. Grad će i ubuduće, kao što smo to uvek činili, podržavati dobrovoljna vatrogasna društva jer smatramo da svi zajedno moramo da radimo na prevenciji kriznih situacija, rešavanju gorućih pitanja u oblasti  bezbednosti i sigurnosti građana, i hitnosti reagovanja u situacijama kada treba nekome spasiti život i imovinu.

Najbolji sa ovog nivoa takmičenja plasiraće se za odlazak na državno prvenstvo koje će se, sledećeg meseca, održati u Novom Sadu.

Sova pokraj Vrančije šume

Prvi „Sova kup – Open Vojvodina”, kikindskog Streličarskog udruženja Apolo, danas je upriličen u ataru između Peskare i Vrančije šume, a otvorio ga je gradski većnik za sport Dragan Pecarski.

– Ovo je još jedan od dokaza da Grad Kikinda zaista razvija sportski turizam, a zahvaljujem se SU Apolo što je doveo više od 50 učesnika u naš grad iz raznih krajeva Srbije, među njima i trojicu reprezentativaca Srbije i nadam se da će ovo prerasti u međunardonu manifestaciju. Ako razvijemo ovu granu sporta i ako je ovaj teren prepoznatljiv kao jedan od najboljih terena, treba dodatno urediti sve ovde i da i grad Kikinda postane prepoznatljiv po streličarstvu – rekao je Pecarski.

Ljubomir Zamurović, predsednik Apola, naglasio je:

– Ovde je reč o fild streličarstvu ili streličarstvu u polju, što je po meni najteže u ovom sportu organizovati, a teško ga je održati i gađati. S izuzetkom jednog člana, danas je cela reprezentacija Srbije u streličarstvu u polju u Kikindi, a tu su još i članovi desetak klubova. Iako je ovde ravničarski teren, mete su dobro postovljene, kao da je reč o brdovitom terenu, bolje nego na Divčibarama.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, zaključila je:

– Veoma mi je drago što je odlučeno da se najteža disciplina u streličarstvu održi baš kod nas, ovo je nešto novo i interesantno da u ovom predelu grada bude sve ovo organizovano i to je još veći podsticaj da takmičari prolaze kroz šumu i malo brdovite delove, a mi ćemo uvek biti tu za svaku pomoć i klubu Apolo i za ovakvu organizaciju.

FOTO: Grad Kikinda

Sabor frulasa 8

Iđoš je večeras, 27. put, bio domaćin Sabora trubača pod nazivom „Škripi đeram“. Manifestacija vredna poštovanja, koja decenijama odoleva, u kontinuitetu, svakog juna ugosti majstore ovog instrumenta iz čitave Vojvodine, ali i iz centralnih delova države. Ovoga puta takmičari, njih trinaestoro, stigli su iz Beograda, Leštana, Sremske Kamenice, Subotice, Novog Pazara, Kikinde i Iđoša.

Miroslav Vesović iz Leštana višestruki je pobednik Sabora u Iđošu. Penzionisani je nastavnik fizike i matematike. Svira od malena, a frule izrađuje duže od pet decenija.

– Moj otac je svirao klarinet i frulu i od njega sam to nasledio. Ako je violina kraljica instrumenata, frula je odmah do nje. Veoma je važna za očuvanje tradicije. Na fruli dobar majstor može sve da svira, i klasičnu muziku – kaže Vesović.

Najmlađa učesnica, desetogodišnja Dunja Jelovac, stigla je iz Beograda.

– Prvi put učestvujem. Sviram frulu od devete godine, naučila me je  moja nastavnica Sonja Šipić iz Muzičke škole „Mokranjac“ – kaže Dunja.

Festival frule otvorio je predsednik Skupštine grada, Mladen Bogdan.

– Samo trajanje manifestacije pokazuje koliko je ona važna – rekao je Bogdan. – Grad Kikinda će je, kao i do sada, uvek podržavati, jer želimo da pokažemo koliko je značajno čuvati i negovati tradiciju vezanu za ovaj stari instrument u Srba. Važno je da se i mladi zainteresuju, kako bi i novi naraštaji negovali našu baštinu.

Nastupe frulaša ocenjivali su dr Danka Lajić Mihajlović, etnomuzikolog u Muzikološkom institutu Srpske akademije nauka i umentosti, predsednica žirija, Dejan Anđelović, profesor metodike muzike, umetnik na fruli, član grupe „Iskon“ iz Subotice i dr Dalibor Todorović, majstor frule iz Raške.

– Ovo je i prilika da podstaknemo mlade svirače da očuvaju taj deo nematerijalnog nasleđa. Što više ima predtakmičenja, to je bolja osnova za tu održivost danas, za temelj kulturnog identiteta mladih – rekla je predsednica žirija.

Majstori frule nastupali su u četiri kategorije: mladi frulaši, izvorno sviranje, savremeno sviranje uz pratnju orkestra i dueti.

Odlukom žirija, sa ovog takmičenja, na Sabor u Prislonici kod Čačka, koji će se održati 22. i 23. jula, plasirali su se: Veljko Petronijević iz Novog Pazara i Cvijetin Milaković iz Subotice, u kategoriji izvornog sviranja; Milorad Kukić i Dragiša Antić, obojica iz Novog Sada, i Nenad Mihajlović iz Paraćina, u kategoriji savremenog sviranja; u kategoriji dueta, pobednici su Nenad Mihajlović i Milan Vilotić, dok se Dunja Jelovac plasirala za dalje takmičenje u kategoriji mladih.

Sabor frulaša uveličali su i gosti, folklor KUD-a „Mokrin“, dok je takmičare pratio Orkestar Vladimira Milovanova.

Organizator takmičenja, od samog početka je Kulturno-prosvetno društvo „Milivoj Omorac“ iz Iđoša, uz svesrdnu pomoć Mesne zajednice i Grada. Iđoška publika gotovo je ispunila salu Doma kulture i pokazala da, osim što su dobri domaćini, veoma dobro znaju da je očuvanje tradicije temelj izgradnje sigurne budućnosti.

355164502_572460791725040_7087304835785707777_n

Prvi ovogodišnji Noćni bazar okupio je 44 izlagača. Širok i zanimljiv asortiman svojih proizvoda- od prehrambenih pa do dekorativnih, vredni sugrađani predstavljaju na gradskom trgu večeras od 18 do 23 sata i 30 minuta.

Veče je prijatno, pa je idealna prilika da prošetate do centra grada i posetite bazar.

Noćni bazari koje priređuje Turistička organizacija Grada Kikinde biće održani i u julu i avgustu.

 

grad kikinda

Lokalni sledbenici Đilasove politike, još jednom su potvrdili koliko, u nameri da sakupe jeftine političke poene, potcenjuju građane. Dok njihov politički mentor Zoran Milešević skida dva miliona evra sa računa grada, oni su se „dosetili” da postave pitanje besplatnih udžbenika za osnovce, te „konstatuju” da gradska vlast ne zna da raspolaže budžetom(?!).

U najnovijem saopštenju koje potpisuje Tatjana Raca, potpredsednica Gradskog odbora SSP navodi se:

„Članica Gradskog veća za obrazovanje se ne oglašava, iako smo joj već 2 puta uputili otvoreno pismo. Nije se usudila čak ni da nam da odgovor na pitanje „Da li bi učenici osnovnih škola trebalo da dobiju besplatne udžbenike?”

Da li se tako poštuju sugrađani, gospodo? Odavno ste se odrodili od naroda i zaboravili da vas taj isti narod plaća da obavljate svoj posao, a ne da izvršavate stranačke zadatke. Retoriku o nekim bivšima ostavite po strani. Ako su i koliko god da su bili loši vi ste još gori, jer za više od deset godina apsolutno ništa za ovaj grad niste uradili. Izgovore da u budžetu nema novca takođe ne prihvatamo. Novca ima, samo vi ne znate da raspolažete njim”- tvrdi u saopštenju Tatjana Raca, potpredsednica Gradskog odbora Stranke slobode i pravde.

Odgovor na licemeran i degutantan pokušaj jeftinog, ali sasvim izvesno neuspešnog prikupljanja političkih poena, ubrzo im je stigao iz Gradskog odbora Srpske napredne stranke.

„Gospođo Raca,

Da još jednom podsetimo i vas i vaše partijske kolege, kakvu ste pustoš za sobom ostavili u budžetu grada.

Dug od 480 miliona dinara, prema budžetskim korisnicima 153 miliona dinara, školama 40 miliona, Predškolskoj ustanovi 9 miliona, roditeljima za dečiji dodatak 15 miliona. Račune školama niste plaćali mesecima. O investicijama su sanjali. Sve što je moglo da ode u džep vaših i današnjih partijskih pajtaša, otišlo je.

O kakvoj vi brizi govorite uopšte?!

Jel vi zaista mislite da vas građani nisu prepoznali? Možete da menjate i ime i adresu stranke, džabe. I tad i sad, glavni komandant Zoran Milešević, određuje sve vaše domete. Vaše, da ponovimo! Građana, više nikad.

Vi, koji ne prezate od zloupotrebe strašne tragedije,da na račun ubijene dece kao hijene lešinarite ispostavljajući političke zahteve, vi pričate o brizi i utrošku sredstava. Užasava sama pomisao na nivo neodgovornosti.

Gospođo Raca, odgovorite samo na jedno pitanje svim građanima Kikinde. Koliko će vaš politički mentor, prijatelj vašeg predsednika stranke Dragana Đilasa, najpoznatiji lokalni tajkun, Zoran Milešević, dati za decu Kikinde od dva miliona eura koliko im trenutno otima iz budžeta? Koliko?

Mi znamo, nula!

Dva miliona eura sa računa grada skida baš vaš Zoran Milešević, isti onaj koji vam je u centru grada podigao spomenik, hotel „Narvik”, jednu od najpoznatijih štenara.

To vam nije tema? Baš vas briga!”- ističe se u saopštenju Gradskog odbora SNS Kikinda.

baletska skolica

Iz Baletske školice Kulturnog centra Kikinda najavljuju nastup svojih polaznika za nedelju, 18. jun. Koncert će biti održan u sali Narodnog pozorišta, od 18 sati, a ulazak je besplatan.

Kolonija Cigra 1

Likovna kolonija pod nazivom „Humani umetnici za Čigru” organizovana je u Društvu za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama sedmi put. Okupila je umetnike iz Sombora, Kikinde i Novog Sada koje je ujedinio zajednički cilj da pomognu ovom društvu.

– Naši dugogodišnji prijatelji odazvali su se pozivu i hvala im na tome. Za roditelje i prijatelje naši članovi su, zajedno sa glumcima iz Pozorišta „Lane”, premijerno izveli predstavu „Crvenkapa”. Ovaj projekat podržalo je Ministarstvo kulture – rekla je Zagorka Novakov, predsednica Društva za pomoć MNRO „Čigra”.

Među učesnicima kolonije zatekli smo i Aleksu Petkova (16), koji se prvi put odazvao ovom likovnom druženju.

– Volim da slikam i rado se učestvujem na kolonijama. Ovo je i prilika da pomognem, što je bio motiv više da učestvujem – rekao nam je Aleksa Petkov.

Članice Gradskog veća, Melita Gombar i Valentina Mickovski, posetile  su učesnike kolonije.

– Lokalna samouprava tu je da pomogne rad Društva i da podrži njhove aktivnosti, posebno kada se radi o humanitarnoj akciji – rekla je Valentina Mickovski.

Sredstva dobijena prodajom slika biće uložena u prostor, radionice i aktivnosti sa korisnicima.

error: Content is protected !!