Најновије

Гусле 4

У оквиру програма Кикиндског лета вечерас је, у Свечаној сали Народног музеја, одржан концерт Великог народног оркестра, солиста и Женске певачке групе АДЗМ „Гусле“.

– У току је наша 148. концертна сезона и ово вече посвећујемо лепој, старој, традиционалној музици у обради и извођењу нашег Великог народног оркестра. Наша Женска певачка група је лауреат 10. Вокалног етно фестивала младих у категорији традиције, одржаног у Неготину, и неке од солиста публика ће вечерас имати прилике први пут да слуша – рекао је Зоран Петровић, директор „Гусала“.

У име локалне самоуправе, концерту су присуствовале чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Како би нашим суграђанима било што пријатније и забавније током лета, Град Кикинда је организовао Културно лето. Позивам све суграђане да погледају програм јер мислим да има понешто за свакога, од концерата и књижевних промоција, до лепих догађаја у селима – рекла је Мицковска.

У препуној сали Музеја, чланови „Гусала“ још једном су својој публици приредили изузетно вече квалитетне музике у наступима виртуоза инструменталиста и изузетних вокалних солиста овог друштва.

355134773_711984724020081_4841926400824320073_н

На изборној конференцији Градског одбора Покрета социјалиста одржаној у просторијама бивше месне заједнице Браћа Лаковић, за председника тог одбора поново је изабран Драган Стјепановић, на мандат од четири године. Стјепановић је на челу кикиндског одбора ПС од 2020. године.

– Поносан сам што је градски одбор у протекле три, четири године порастао за 30 одсто. Имамо велики проценат младих чланова. Били смо ангажовани ка побољшању живота суграђана, заштити животне средине,развоју локалне инфраструктуре, заједно са нашим коалиционим партнерима из Српске напредне странке где смо спроводили политику Александра Вучића- рекао је Стјепановић, који је и координатор ПС за Севернобанатски округ.

За потпредседнике су изабрани: Марко Тадић, Горан Гатарић, Душан Џенопољац и Надежда Пролић. Скупу је присуствовао и генерални секретар странке Предраг Вулетић, председник Покрајинског одбора Палимир Тот, као и представници Градског одбора СНС.

-У години која може бити изборна за све грађане у Србији и за све странке, нама се поклопило да је изборна за наше општинске и градске организације у Војводини- указао је Тот. – Одбор у Кикинди је веома добар.  Наше опредељење је сарадња са Српском напредном странком са којом смо у коалицији. За изборе смо спремни и да се они распишу у овом тренутку- закључио је председник ПО ПС.

Палимир Тот и Драган Стјепановић
Ватрогасно 6

Међуопштинско ватрогасно такмичење за пионире и јуниоре одржано је данас у Руском Селу. На стадиону Фудбалског клуба “Црвена звезда” домаћин је било Добровољно ватрогасно друштво из овог места, које обележава 90 година постојања.

– То је и разлог што је Руско Село домаћин ове манифестације. Овде се добровољно ватрогаство преноси с колена на колено и имамо среће, иако је много њих отишло у иностранство, да се још увек много младих ангажује у Друштву. Важно је да подсетим да свако ватрогасно друштво има и јединицу опште намене која је спремна, не само за гашење пожара, већ и за реаговање у свим ванредним ситуацијама – изјавио је председник Окружног и Градског ватрогасног савеза, Ендре Талпаи.

На такмичење је стигло око 150 младих ватрогасаца, по осам екипа из општине Кањижа и са територије града Кикинде јер, како је рекао Талпаи, остале општине округа немају екипе јуниора и пионира.

Манифестацији су присуствовали Мирослав Дучић, начелник Севернобанатског округа и Младен Богдан, председник Градског парламента, који је и отворио такмичење.

– Добровољни ватрогасци свакодневно показују колико је битно да се сви заједно укључимо у решавање кризних ситуација и они су увек на првој линији одбране – рекао је Богдан. – Веома је важно укључити младе јер, на тај начин, од детињства уче како треба реаговати и помоћи другом човеку. Град ће и убудуће, као што смо то увек чинили, подржавати добровољна ватрогасна друштва јер сматрамо да сви заједно морамо да радимо на превенцији кризних ситуација, решавању горућих питања у области  безбедности и сигурности грађана, и хитности реаговања у ситуацијама када треба некоме спасити живот и имовину.

Најбољи са овог нивоа такмичења пласираће се за одлазак на државно првенство које ће се, следећег месеца, одржати у Новом Саду.

Сова покрај Вранчије шуме

Први „Сова куп – Опен Војводина”, кикиндског Стреличарског удружења Аполо, данас је уприличен у атару између Пескаре и Вранчије шуме, а отворио га је градски већник за спорт Драган Пецарски.

– Ово је још један од доказа да Град Кикинда заиста развија спортски туризам, а захваљујем се СУ Аполо што је довео више од 50 учесника у наш град из разних крајева Србије, међу њима и тројицу репрезентативаца Србије и надам се да ће ово прерасти у међунардону манифестацију. Ако развијемо ову грану спорта и ако је овај терен препознатљив као један од најбољих терена, треба додатно уредити све овде и да и град Кикинда постане препознатљив по стреличарству – рекао је Пецарски.

Љубомир Замуровић, председник Апола, нагласио је:

– Овде је реч о филд стреличарству или стреличарству у пољу, што је по мени најтеже у овом спорту организовати, а тешко га је одржати и гађати. С изузетком једног члана, данас је цела репрезентација Србије у стреличарству у пољу у Кикинди, а ту су још и чланови десетак клубова. Иако је овде равничарски терен, мете су добро постовљене, као да је реч о брдовитом терену, боље него на Дивчибарама.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, закључила је:

– Веома ми је драго што је одлучено да се најтежа дисциплина у стреличарству одржи баш код нас, ово је нешто ново и интересантно да у овом пределу града буде све ово организовано и то је још већи подстицај да такмичари пролазе кроз шуму и мало брдовите делове, а ми ћемо увек бити ту за сваку помоћ и клубу Аполо и за овакву организацију.

ФОТО: Град Кикинда

Сабор фруласа 8

Иђош је вечерас, 27. пут, био домаћин Сабора трубача под називом „Шкрипи ђерам“. Манифестација вредна поштовања, која деценијама одолева, у континуитету, сваког јуна угости мајсторе овог инструмента из читаве Војводине, али и из централних делова државе. Овога пута такмичари, њих тринаесторо, стигли су из Београда, Лештана, Сремске Каменице, Суботице, Новог Пазара, Кикинде и Иђоша.

Мирослав Весовић из Лештана вишеструки је победник Сабора у Иђошу. Пензионисани је наставник физике и математике. Свира од малена, а фруле израђује дуже од пет деценија.

– Мој отац је свирао кларинет и фрулу и од њега сам то наследио. Ако је виолина краљица инструмената, фрула је одмах до ње. Веома је важна за очување традиције. На фрули добар мајстор може све да свира, и класичну музику – каже Весовић.

Најмлађа учесница, десетогодишња Дуња Јеловац, стигла је из Београда.

– Први пут учествујем. Свирам фрулу од девете године, научила ме је  моја наставница Соња Шипић из Музичке школе „Мокрањац“ – каже Дуња.

Фестивал фруле отворио је председник Скупштине града, Младен Богдан.

– Само трајање манифестације показује колико је она важна – рекао је Богдан. – Град Кикинда ће је, као и до сада, увек подржавати, јер желимо да покажемо колико је значајно чувати и неговати традицију везану за овај стари инструмент у Срба. Важно је да се и млади заинтересују, како би и нови нараштаји неговали нашу баштину.

Наступе фрулаша оцењивали су др Данка Лајић Михајловић, етномузиколог у Музиколошком институту Српске академије наука и ументости, председница жирија, Дејан Анђеловић, професор методике музике, уметник на фрули, члан групе „Искон“ из Суботице и др Далибор Тодоровић, мајстор фруле из Рашке.

– Ово је и прилика да подстакнемо младе свираче да очувају тај део нематеријалног наслеђа. Што више има предтакмичења, то је боља основа за ту одрживост данас, за темељ културног идентитета младих – рекла је председница жирија.

Мајстори фруле наступали су у четири категорије: млади фрулаши, изворно свирање, савремено свирање уз пратњу оркестра и дуети.

Одлуком жирија, са овог такмичења, на Сабор у Прислоници код Чачка, који ће се одржати 22. и 23. јула, пласирали су се: Вељко Петронијевић из Новог Пазара и Цвијетин Милаковић из Суботице, у категорији изворног свирања; Милорад Кукић и Драгиша Антић, обојица из Новог Сада, и Ненад Михајловић из Параћина, у категорији савременог свирања; у категорији дуета, победници су Ненад Михајловић и Милан Вилотић, док се Дуња Јеловац пласирала за даље такмичење у категорији младих.

Сабор фрулаша увеличали су и гости, фолклор КУД-а „Мокрин“, док је такмичаре пратио Оркестар Владимира Милованова.

Организатор такмичења, од самог почетка је Културно-просветно друштво „Миливој Оморац“ из Иђоша, уз свесрдну помоћ Месне заједнице и Града. Иђошка публика готово је испунила салу Дома културе и показала да, осим што су добри домаћини, веома добро знају да је очување традиције темељ изградње сигурне будућности.

355164502_572460791725040_7087304835785707777_н

Први овогодишњи Ноћни базар окупио је 44 излагача. Широк и занимљив асортиман својих производа- од прехрамбених па до декоративних, вредни суграђани представљају на градском тргу вечерас од 18 до 23 сата и 30 минута.

Вече је пријатно, па је идеална прилика да прошетате до центра града и посетите базар.

Ноћни базари које приређује Туристичка организација Града Кикинде биће одржани и у јулу и августу.

 

град кикинда

Локални следбеници Ђиласове политике, још једном су потврдили колико, у намери да сакупе јефтине политичке поене, потцењују грађане. Док њихов политички ментор Зоран Милешевић скида два милиона евра са рачуна града, они су се „досетили” да поставе питање бесплатних уџбеника за основце, те „констатују” да градска власт не зна да располаже буџетом(?!).

У најновијем саопштењу које потписује Татјана Раца, потпредседница Градског одбора ССП наводи се:

„Чланица Градског већа за образовање се не оглашава, иако смо јој већ 2 пута упутили отворено писмо. Није се усудила чак ни да нам да одговор на питање „Да ли би ученици основних школа требало да добију бесплатне уџбенике?”

Да ли се тако поштују суграђани, господо? Одавно сте се одродили од народа и заборавили да вас тај исти народ плаћа да обављате свој посао, а не да извршавате страначке задатке. Реторику о неким бившима оставите по страни. Ако су и колико год да су били лоши ви сте још гори, јер за више од десет година апсолутно ништа за овај град нисте урадили. Изговоре да у буџету нема новца такође не прихватамо. Новца има, само ви не знате да располажете њим”- тврди у саопштењу Татјана Раца, потпредседница Градског одбора Странке слободе и правде.

Одговор на лицемеран и дегутантан покушај јефтиног, али сасвим извесно неуспешног прикупљања политичких поена, убрзо им је стигао из Градског одбора Српске напредне странке.

„Госпођо Раца,

Да још једном подсетимо и вас и ваше партијске колеге, какву сте пустош за собом оставили у буџету града.

Дуг од 480 милиона динара, према буџетским корисницима 153 милиона динара, школама 40 милиона, Предшколској установи 9 милиона, родитељима за дечији додатак 15 милиона. Рачуне школама нисте плаћали месецима. О инвестицијама су сањали. Све што је могло да оде у џеп ваших и данашњих партијских пајташа, отишло је.

О каквој ви бризи говорите уопште?!

Јел ви заиста мислите да вас грађани нису препознали? Можете да мењате и име и адресу странке, џабе. И тад и сад, главни командант Зоран Милешевић, одређује све ваше домете. Ваше, да поновимо! Грађана, више никад.

Ви, који не презате од злоупотребе страшне трагедије,да на рачун убијене деце као хијене лешинарите испостављајући политичке захтеве, ви причате о бризи и утрошку средстава. Ужасава сама помисао на ниво неодговорности.

Госпођо Раца, одговорите само на једно питање свим грађанима Кикинде. Колико ће ваш политички ментор, пријатељ вашег председника странке Драгана Ђиласа, најпознатији локални тајкун, Зоран Милешевић, дати за децу Кикинде од два милиона еура колико им тренутно отима из буџета? Колико?

Ми знамо, нула!

Два милиона еура са рачуна града скида баш ваш Зоран Милешевић, исти онај који вам је у центру града подигао споменик, хотел „Нарвик”, једну од најпознатијих штенара.

То вам није тема? Баш вас брига!”- истиче се у саопштењу Градског одбора СНС Кикинда.

балетска сколица

Из Балетске школице Културног центра Кикинда најављују наступ својих полазника за недељу, 18. јун. Концерт ће бити одржан у сали Народног позоришта, од 18 сати, а улазак је бесплатан.

Колонија Цигра 1

Ликовна колонија под називом „Хумани уметници за Чигру” организована је у Друштву за помоћ ментално недовољно развијеним особама седми пут. Окупила је уметнике из Сомбора, Кикинде и Новог Сада које је ујединио заједнички циљ да помогну овом друштву.

– Наши дугогодишњи пријатељи одазвали су се позиву и хвала им на томе. За родитеље и пријатеље наши чланови су, заједно са глумцима из Позоришта „Лане”, премијерно извели представу „Црвенкапа”. Овај пројекат подржало је Министарство културе – рекла је Загорка Новаков, председница Друштва за помоћ МНРО „Чигра”.

Међу учесницима колоније затекли смо и Алексу Петкова (16), који се први пут одазвао овом ликовном дружењу.

– Волим да сликам и радо се учествујем на колонијама. Ово је и прилика да помогнем, што је био мотив више да учествујем – рекао нам је Алекса Петков.

Чланице Градског већа, Мелита Гомбар и Валентина Мицковски, посетиле  су учеснике колоније.

– Локална самоуправа ту је да помогне рад Друштва и да подржи њхове активности, посебно када се ради о хуманитарној акцији – рекла је Валентина Мицковски.

Средства добијена продајом слика биће уложена у простор, радионице и активности са корисницима.

Плазиниц 1

“Врло мало светлости” назив је изложбе еминентног сликара Божидара Плазинића која је отворена у Галерији „Тера“. Серију радова чине четири целине цртежа на новинском папиру, насталих 2020. и 2021. године.

„Један од феномена и тема Плазинићевог рада у каријери дугој више од пола века јесте светлост, која је у митологијама скоро свих народа доживљена као тајна живота. Независно од тога који материјал и медијум да користи, уметник изнова настоји да извуче она својства која одговарају његовим примарним импулсима. За њега је од виталног значаја изналажење оног тренутка светлости који осваја моћ говора. Тај тренутак поседује снагу саопштења (употреба новинског папира) и носи, унутар својих остварених ликовних елемената, сугестију његовог унутрашњег разлога“, навела је у најави изложбе Верица Немет, историчарка уметности из „Тере“.

Изложба је плод пандемије, потврдио је аутор на свечаном отварању и само је део из периода његове хиперпродукције.

– Тада сам осетио један тренутак који је кулминирао у мојој свести, да ми већ дуго живимо у проблему нестанка егзистенцијалне светлости, оне која треба да буди све позитивно у нама. Живимо у времену информација којима нас бомбардују – о трагедијама, болестима и политичким интригама. Све то, кап по кап, утиче на нашу свест и убија тај минимум светлости који је потребан да се одржимо као људи и да задржимо достојанство човека. У то време и буквално сам осеећао недостатак светлости јер сам живео у једној собици и сваког дана сам радио цртеже којима сам практично поништавао те текстове. Покушао сам да их  преведем у естетски предмет, да то ружно претворим у нешто лепо. Направио сам 212 цртежа, од којих су неки сада овде пред вама – рекао је Плазинић.

Божидар Плазинић ствара у Чачку, добитник је више од 30 домаћих и интернационалних признања. Поставка његових радова остаће у Галерији „Тера“ до 2. јула.

error: Content is protected !!