Најновије

IMG-5e01a5e98455d4d4435378cccee54979-V

Konjički klub „Vranac“ iz Bašaida u nedelju u 13 sati na prostoru Vašarišta organizuje Fijakerijadu. Planirano je takmičenje u dvopregu, tropregu, četvoropregu, petopregu, biće tu i deca vozači i jahači, a biraće se i najlepši par pastuva i kobila.

-Očekujemo veliki broj gostiju. Učešće su najavili članovi sedamdesetak  udruženja i klubova iz Vojvodine. Takmičenje će početi u 13 sati – saznajemo od Alekse Mikalačkog, predsednika KK „Vranac“.

Naš sagovornik istakao je da je Bašaid bio nadaleko poznat po dobrim vrancima i podsetio da  je najpoznatiji onaj koji je odabran da bude deo spomenika knezu Mihailu Obrenoviću ispred Narodnog pozorišta u Beogradu.

-Knez Mihailo, vraćajući se sa svadbenog putovanja boravio je u Bašaidu. Tom prilikom porodica Birimac, koja je imala jednu od najpoznatijih ergela konja, poklonila je mladencima vranca koji je našao svoje mesto u Požarevcu u kneževoj konjušnici. Kada je došlo vreme da se napravi spomenik knezu Mihailu, autor, italijanski skulptor Enriko Paci tražio je upravo bašaidskog vranca  da mu bude model. Tako je konj iz Bašaida postao nadaleko poznat – napomenuo je Mikalački.

Iz KK „Vranac“ pozivaju sve, naročito ljubitelje konja i konjičkog sporta, da dođu na Fijakerijadu.

Cosic

Nova knjiga Radeta Ćosića, pesnika iz Banatskog Velikog Sela, biće predstavljena u amfiteatru u ovom mestu u četvrtak, 13. jula, od 21 sata. „Čovek to ne može da iskaže“ naslov je izabranih pesama iz prethodne četiri zbirke ovog autora. Izbor su napravili pisci Dragan Pop Dragan i Radovan Vlahović čiji Banatski kulturni centar je i izdavač.

Stihove Ćosića govoriće profesorka književnosti Marija Vojnović i Anja Vojnović. U muzičkom delu programa učestvovaće Milan Vašalić i Marko Stupar.

parking mn 1

Do početka naredne nedelje biće završena izgradnja parking mesta u Mikronaselju u Svetosavskoj ulici. Posao obavlja firma „Eko gradnja“, a radove su, zajedno sa predstavnici JP „Kikinda“, obišli gradonačelnik Nikola Lukač i članovi Gradskog veća Nebojša Jovanov i Dragan Pecarski.

 

-U blizini parkinga su vrtić „Miki“ i škola „Žarko Zrenjanin“ – napomenuo je Đorđe Klenanc iz JP „Kikinda“ – Već je završena sanacija oštećenih  parkinga preko puta vrtića gde su dobijena nova dva, tri mesta i sada ih je ukupno 18. Novi parking, čija je izgradnja u toku,  u Svetosavskoj ulici imaće još dvadesetak novih  i funkcionalnih mesta.

Radovi se odvijaju predviđenom dinamikom, a inicijativu za nova parking mesta pokrenuli su stanovnici ovog dela grada.

-Jedan od najvećih problema u Mikronaselju je nedostatk parkinga i to su istakli meštani ovog dela grada u razgovoru sa nama i hvala im na tome. Na nama je da ih saslušamo, izađemo im u susret i rešimo problem. Upravo su pojedini građani apostrofirali problem koji su stvarala stabla sibirskog bresta koja su se nalazila na ovom mestu. Korenov sistem podizao je kompletan parking tako da nije bilo mogućnosti da se on koristi. Novi parking, ali i mural koji je urađen, daće lepši i bolji izgled ovom delu grada – precizirao je Lukač.

Po završetku ovih radova započeće uređenje parkinga u Beogradskoj ulici. Pripremni radovi koji su podrazumevali vađenje panjeva su završeni i početkom sledeće nedelje i tamo će biti započet ovaj posao.

 

Saobraćajna_policija

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se dve saobraćajne nezgode u kojima su dve osobe zadobile lake telesne povrede. Nastala materijalna šteta je 300 hiljada dinara.

Podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka protiv 19 učesnika u saobraćaju i izdato je 127 prekršajnih naloga.

Zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci iz saobraćaja je isključeno 14 vozača, četvoro je zadržano – troje jer su imali više od 1,2 promila alkohola u krvi i jedan jer je vozilom upravljao pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Takođe, otkriveno je 46 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 36 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine i 44 ostalih prekršaja.

stoni tenis radnici (1)

Na sportskoj olimpijadi radnika Vojvodine ekipa stonotenisera koja je predstavljala Kikindu osvojila je  ekipno prvo mesto, dok je treće mesto pojedinačno pripalo Branku Cvetkoviću. Pehar i zlatne medalje za naš grad osvojili su: Nenad Đukić, Željko Marić, Miodrag Banjac, Branko Cvetković i Miodrag Grujić.

-U stonom tenisu bilo je 12 ekipa i naš tim u finalu je bio bolji od Pančevaca. Svi mi stonim tenisom bavimo se iz hobija i zajedno treniramo u klubu „Galadska“  već dvadesetak godina. Na sportskoj olimpijadi učestvujemo godinama i uvek ostavrimo dobar plasman – istakao je Miodrag Grujić.

Na nadmetanju, čiji je domaćin bila Ada, su učestvivale ekipe iz svih većih mesta u Vojvodini. Takmičenja su organizovana u svim sportovima i trajala su tri dana.

 

ponovRADI BIOSKOPB (1)

„Tera“ Foto/kino klub i „Nortvord media“ organizuju novi festival kratkometražnih filmova pod nazivom Kikindski kratki metar, što je, kako se najavljuje, nastavak nekadašnjeg „Lou badžet festivala“.

Prvi festival je revijalnog karaktera, a pre projekcije filmova biće upriličena tribina-okrugli sto, na kojem će biti predstavljena geneza nastanka novog festivala i predstavljeni planovi.

Festival će se održati u Ateljeu „Tere“ u nedelju, 16. jula, od 21 sata. Nakon projekcija biće organizovana proslava otvaranja (laundž parti).

sunce

Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na visoke temperature vazduha koje će se zadržati i u većem delu naredne sedmice.

Kako je upozoreno, do petka, 14. jula, očekuju se visoke temperature, do 37 stepeni. U ponedeljak, 10. jula, biće još toplije nego u nedelju, sa najvišim temperaturama od 33 do čak 37 stepeni koliko bi i u našim krajevima moglo da bude u sredu.

Jutarnje temperature biće između 16 i 20 stepeni. Poslepodnedvni pljuskovi najavljuju se za četvrtak i petak.

Saveti za dane letnje žege

S obzirom na to da visoke temperature mogu negativno uticati na zdravlje, lekari upozoravaju da bi se trebalo kloniti vrućine koliko god je to moguće.

Ne treba zaboraviti na savet da se ne izlazi u najtoplijem delu dana, između 11 i 17 sati. Na velikim vrućinama prvi su na udaru krvni sudovi jer se šire, što izaziva pad krvnog pritiska i može dovesti do infarkta i šloga.

Ukoliko je neophodno da izađete u to vreme, preporuka je da uvek sa sobom imate flašicu vode. Treba se zaštititi i od sunčanice i UV zračenja – naneti kremu sa zaštitnim faktorom, nositi šešir sa širokim obodom ili kačket, i naočare za sunce.

Odeća treba da bude udobna i lagana, od prirodnih materijala, lana i pamuka, i svetlih boja, kako bi se reflektovali sunčevi zraci, a koža mogla da diše. Svakako treba izbegavati teksas, poliesteri i sintetičke materijale.

Konzumiranje dovoljno tečnosti znači najmanje dve litre dnevno, ali treba izbegavati alkohol, energetska i slatka pića, kao i sve napitke na bazi kofeina jer su jak diuretik što može dovesti do dehidracije. Previše rashlađeni napici ili sa ledom, takođe, nisu dobro rešenje jer, u prvih 20 minut,a mogu dovesti do efekta hlađenja.

Kada je u pitanju hrana, svakako treba da bude sa manje masnoća, i treba jesti voće i povrće. Dinja, lubenica, paprika, mladi kupus, limun, pomorandže, paradajz, primeri su namirnica koje imaju visoku nutritivnu vrednost, a mogu da nas dobro rashlade, savetuju nutricionisti.

Klima-uređaj bi trebalo podesiti tako da razlika između spoljašnje i temperature hlađene prostorije ne bude veća od sedam stepeni. Nagli prelazak iz previše klimatizovanog stana ili automobila na spoljašnjih 35 ili više stepeni donosi opasnost od toplotnog udara, upozoravaju lekari.

Ukoliko u automobilu nema klima uređaja, vozilo je neophodno provetriti pre ulaska i nikako i nikada decu i ljubimce ostavljati u automobilu.

IMG_0426 (Large)

Lepu priliku za susrete, druženje i opuštanje imale su večeras u Mokrinu žene iz svih 11 udruženja u okrugu. Tradicionalno, sada već četvrtinu veka, Udruženje žena Mokrina organizuje okupljanje kako bi se proslavio završetak žetve.

– Slušala sam od starih da je „Žetva-bal“ u davnim vremenima uvek organizovan u ovo vreme, i pre 25 godina rešile smo to da obnovimo. Osim ovog okupljanja, družile smo se u Mokrinu i svakog oktobra, takođe sa svim udruženjima iz okruga i po tome smo jedinstveni. Nadam se da ćemo moći i ovu tradiciju da nastavimo – kaže Smiljana Karać koja je predsednica udruženja-domaćina takođe već četvrtinu veka.

Podršku današnjem okupljanju u Mokrinu dao je gradonačelnik Nikola Lukač koji je pozdravio goste i naglasio značaj ovakvih događaja.

– Ovo je lep povod da se žene okupe i uživaju u druženju i to u Mokrinu koji je poznat po gostoljubivosti i lepoj hrani. Siguran sam da to mnogo znači ženama koje vredno rade i jedan su od stubova našeg društva i porodice. Uvek im treba odavati ogromno priznanje jer nama muškarcima daju energiju, velika su nam podrška i moramo da ih čuvamo – rekao je Lukač. – Drago mi je da se tradicija nastavlja. Mesna zajednica Mokrin i Grad Kikinda podržavaće ovakve manifestacije i ubuduće.

Gosti iz udruženja i iz drugih organizacija u Mokrinu dočekani su sa hlebom i solju, razmenjeni su pozdravi i pokloni, a onda su usledile večera i tombola. U sali Doma omladine bilo je oko 130 gostiju.

Udruženje žena Mokrina trenutno ima dvadesetak članica, a moglo bi da ih bude i više, rekla je potpredsednica, Zorica Despotov.

– Bavimo se očuvanjem narodnih običaja i zanata i afirmacijom žena na selu, posebno žena treće životne dobi. Prisustvujemo i pomažemo na svim manifestacijam i u selu i u gradu – kaže Zorica.

Njena starija koleginica, predsednica je imala važnu poruku za žene.

– Svakoj ženi kažem da dođe u Udruženje da se opusti malo, mene je to spasilo. Okupljamo se nedeljom i bude nam lepo. Imamo stalne humanitarne akcije, mnogo puta smo nosile pomoć u dečija sela. Idemo na druženja, održavamo našu prostoriju sa stalnom postavkom ručnih radova u Domu kulture. Ali nemamo podmladak, više ne možemo same ni da spremamo hranu ovakvim povodima. Mlade žene nam ne dolaze, ne znam zašto, sede kod kuće, ne druže se. Verujte mi, razgovori i druženja jako su važni za zdravlje – sigurna je Smiljana.

Lekcijama iz bogatog iskustva predsednice Smiljane treba verovati. Blagodeti upoznavanja i opuštanja u raspoloženom društvu i uz muziku osetili su večeras svi prisutni na „Žetva-balu“. I jedva čekaju sledeću priliku da preseku užurbanu i punu obaveza svakodnevicu jer energija i volja koju dajemo jedni drugima neprocenjive su.

 

 

Dan ustanka Fruska gora

Dan ustanka naroda Srbije, 7. jul, obeležili su članovi kikindskog Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata i članovi njihove sekcije Veterana Posebnih jedinica policije (PJP).

Delegacija SUBNOR-a prisustvovala je svečanosti obeležavanja ovog praznika u Banatskom Višnjićevu. Položeni su venci na spomenik borcima NOR-a i na spomenik poginulom crvenoarmejcu, Ivanu Andrejeviču Evki.

Obeležavanju sećanja na pale borce Drugog svetskog rata prisustvovao je predstavnik Ambasade Rusije, Jurij Butkov a vence su, pored članova kikindskog Gradskog odbora, položili i predstavnici SUBNOR-a Savski venac, Dedinje i  Žitište, predstavnici Opštine Žitište i Opštinskog odbora SPS-a ovog mesta, kao i Mesne zajednice Banatsko Višnjićevo. Delegaciju iz Kikinde predvodio je predsednik Gradskog odbora i član Izvršnog odbora SUBNOR-a, Savo Orelj.

– Istrajaćemo u negovanju kulture sećanja na slavne događaje i ličnosti iz naše svetle prošlosti – rekao je, između ostalog, Orelj.

Druga delegacija ove organizacije, uz članove Veterana PJP prisustvovala je obeležavanju Dana ustanka na Fruškoj Gori. Položen je venac na spomen-obeležje „Sloboda“ i odata počast žrtvama rata i borcima protiv fašista.

Dan ustanka naroda Srbije

Dan ustanka bio je državni praznik u Socijalističkoj Republici Srbiji i Republici Srbiji, od 1945. godine. Obeležavao je godišnjicu oružane akcije Rađevačke partizanske čete Valjevskog partizanskog odreda, 7. jula 1941. godine u Beloj Crkvi kod Krupnja. Tada je Žikica Jovanović Španac, jedan od organizatora ustanka u zapadnoj Srbiji i kasnije narodni heroj Jugoslavije ubio dva žandarma na seoskom vašaru.

Dan ustanka se proslavljao na teritoriji čitave Srbije, a centralna proslava održavana je u Beloj Crkvi. Praznik je zadržan i posle raspada SFR Jugoslavije i slavio se sve do 2001. godine, kada je ukinut odlukom Vlade Srbije.

Danas ga obeležavaju SUBNOR, Veterani PJP, Socijalistička partija Srbije i Opština Krupanj.

SUBNOR i Veterani policije obeležili i Dan borca

Članovi Gradskog odbora SUBNOR-a i sekcije Veterana PJP su, podeljeni u četiri delegacije, na Dan borca, 4. jula, položili vence i poklonili se senima poginulih u Banatkoj Topoli, Nakovu, Mokrinu i na spomen obeležju na Januševcu”, u organizaciji SUBNOR-a Žitište i Nova Crnja. Kako su naveli u svom saopštenju, ovim činom su, još jednom, iskazali poštovanje prema borcima Narodnooslobodilačkog rata.

Dan borca

Dan borca, 4. jul, bio je državni praznik u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji i Saveznoj Republici Jugoslaviji. Nazivan je i „praznikom ustanka naroda Jugoslavije“ i slavio se u znak sećanja na sednicu Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije 1941. godine u Beogradu, na kojoj je doneta odluka o podizanju oružanog ustanka. Kuća u kojoj je održana ova sednica posle rata je pretvorena u Muzej „4. juli“.

Za državni praznik proglašen je 1956. godine i obeležavao se svake godine u čitavoj zemlji. Posle raspada SFR Jugoslavije, postao je državni praznik Savezne Republike Jugoslavije, ali se kasnije obeležavao samo u Srbiji, gde je ukinut 2001. godine odlukom Vlade Srbije.

Danas ga obeležavaju samo članovi SUBNOR-a i Veterani PJP.

 

 

 

error: Content is protected !!