Најновије

IMG-5e01a5e98455d4d4435378cccee54979-V

Коњички клуб „Вранац“ из Башаида у недељу у 13 сати на простору Вашаришта организује Фијакеријаду. Планирано је такмичење у двопрегу, тропрегу, четворопрегу, петопрегу, биће ту и деца возачи и јахачи, а бираће се и најлепши пар пастува и кобила.

-Очекујемо велики број гостију. Учешће су најавили чланови седамдесетак  удружења и клубова из Војводине. Такмичење ће почети у 13 сати – сазнајемо од Алексе Микалачког, председника КК „Вранац“.

Наш саговорник истакао је да је Башаид био надалеко познат по добрим вранцима и подсетио да  је најпознатији онај који је одабран да буде део споменика кнезу Михаилу Обреновићу испред Народног позоришта у Београду.

-Кнез Михаило, враћајући се са свадбеног путовања боравио је у Башаиду. Том приликом породица Биримац, која је имала једну од најпознатијих ергела коња, поклонила је младенцима вранца који је нашао своје место у Пожаревцу у кнежевој коњушници. Када је дошло време да се направи споменик кнезу Михаилу, аутор, италијански скулптор Енрико Паци тражио је управо башаидског вранца  да му буде модел. Тако је коњ из Башаида постао надалеко познат – напоменуо је Микалачки.

Из КК „Вранац“ позивају све, нарочито љубитеље коња и коњичког спорта, да дођу на Фијакеријаду.

Cosic

Нова књига Радета Ћосића, песника из Банатског Великог Села, биће представљена у амфитеатру у овом месту у четвртак, 13. јула, од 21 сата. „Човек то не може да искаже“ наслов је изабраних песама из претходне четири збирке овог аутора. Избор су направили писци Драган Поп Драган и Радован Влаховић чији Банатски културни центар је и издавач.

Стихове Ћосића говориће професорка књижевности Марија Војновић и Ања Војновић. У музичком делу програма учествоваће Милан Вашалић и Марко Ступар.

parking mn 1

До почетка наредне недеље биће завршена изградња паркинг места у Микронасељу у Светосавској улици. Посао обавља фирма „Еко градња“, а радове су, заједно са представници ЈП „Кикинда“, обишли градоначелник Никола Лукач и чланови Градског већа Небојша Јованов и Драган Пецарски.

 

-У близини паркинга су вртић „Мики“ и школа „Жарко Зрењанин“ – напоменуо је Ђорђе Кленанц из ЈП „Кикинда“ – Већ је завршена санација оштећених  паркинга преко пута вртића где су добијена нова два, три места и сада их је укупно 18. Нови паркинг, чија је изградња у току,  у Светосавској улици имаће joш двадесетак нових  и функционалних места.

Радови се одвијају предвиђеном динамиком, а иницијативу за нова паркинг места покренули су становници овог дела града.

-Један од највећих проблема у Микронасељу је недостатк паркинга и то су истакли мештани овог дела града у разговору са нама и хвала им на томе. На нама је да их саслушамо, изађемо им у сусрет и решимо проблем. Управо су поједини грађани апострофирали проблем који су стварала стабла сибирског бреста која су се налазила на овом месту. Коренов систем подизао је комплетан паркинг тако да није било могућности да се он користи. Нови паркинг, али и мурал који је урађен, даће лепши и бољи изглед овом делу града – прецизирао је Лукач.

По завршетку ових радова започеће уређење паркинга у Београдској улици. Припремни радови који су подразумевали вађење пањева су завршени и почетком следеће недеље и тамо ће бити започет овај посао.

 

Saobraćajna_policija

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле лаке телесне повреде. Настала материјална штета је 300 хиљада динара.

Поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка против 19 учесника у саобраћају и издато је 127 прекршајних налога.

Због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци из саобраћаја је искључено 14 возача, четворо је задржано – троје јер су имали више од 1,2 промила алкохола у крви и један јер је возилом управљао под дејством психоактивних супстанци.

Такође, откривено је 46 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 36 прекршаја прекорачења дозвољене брзине и 44 осталих прекршаја.

stoni tenis radnici (1)

На спортској олимпијади радника Војводине екипа стонотенисера која је представљала Кикинду освојила је  екипно прво место, док је треће место појединачно припало Бранку Цветковићу. Пехар и златне медаље за наш град освојили су: Ненад Ђукић, Жељко Марић, Миодраг Бањац, Бранко Цветковић и Миодраг Грујић.

-У стоном тенису било је 12 екипа и наш тим у финалу је био бољи од Панчеваца. Сви ми стоним тенисом бавимо се из хобија и заједно тренирамо у клубу „Галадска“  већ двадесетак година. На спортској олимпијади учествујемо годинама и увек оставримо добар пласман – истакао је Миодраг Грујић.

На надметању, чији је домаћин била Ада, су учествивале екипе из свих већих места у Војводини. Такмичења су организована у свим спортовима и трајала су три дана.

 

ponovRADI BIOSKOPB (1)

„Тера“ Фото/кино клуб и „Нортворд медиа“ организују нови фестивал краткометражних филмова под називом Кикиндски кратки метар, што је, како се најављује, наставак некадашњег „Лоу баџет фестивала“.

Први фестивал је ревијалног карактера, а пре пројекције филмова биће уприличена трибина-округли сто, на којем ће бити представљена генеза настанка новог фестивала и представљени планови.

Фестивал ће се одржати у Атељеу „Тере“ у недељу, 16. јула, од 21 сата. Након пројекција биће организована прослава отварања (лаунџ парти).

sunce

Републички хидрометеоролошки завод издао је упозорење на високе температуре ваздуха које ће се задржати и у већем делу наредне седмице.

Како је упозорено, до петка, 14. јула, очекују се високе температуре, до 37 степени. У понедељак, 10. јула, биће још топлије него у недељу, са највишим температурама од 33 до чак 37 степени колико би и у нашим крајевима могло да буде у среду.

Јутарње температуре биће између 16 и 20 степени. Послеподнедвни пљускови најављују се за четвртак и петак.

Савети за дане летње жеге

С обзиром на то да високе температуре могу негативно утицати на здравље, лекари упозоравају да би се требало клонити врућине колико год је то могуће.

Не треба заборавити на савет да се не излази у најтоплијем делу дана, између 11 и 17 сати. На великим врућинама први су на удару крвни судови јер се шире, што изазива пад крвног притиска и може довести до инфаркта и шлога.

Уколико је неопходно да изађете у то време, препорука је да увек са собом имате флашицу воде. Треба се заштитити и од сунчанице и УВ зрачења – нанети крему са заштитним фактором, носити шешир са широким ободом или качкет, и наочаре за сунце.

Одећа треба да буде удобна и лагана, од природних материјала, лана и памука, и светлих боја, како би се рефлектовали сунчеви зраци, а кожа могла да дише. Свакако треба избегавати тексас, полиестери и синтетичке материјале.

Конзумирање довољно течности значи најмање две литре дневно, али треба избегавати алкохол, енергетска и слатка пића, као и све напитке на бази кофеина јер су јак диуретик што може довести до дехидрације. Превише расхлађени напици или са ледом, такође, нису добро решење јер, у првих 20 минут,а могу довести до ефекта хлађења.

Када је у питању храна, свакако треба да буде са мање масноћа, и треба јести воће и поврће. Диња, лубеница, паприка, млади купус, лимун, поморанџе, парадајз, примери су намирница које имају високу нутритивну вредност, а могу да нас добро расхладе, саветују нутриционисти.

Клима-уређај би требало подесити тако да разлика између спољашње и температуре хлађене просторије не буде већа од седам степени. Нагли прелазак из превише климатизованог стана или аутомобила на спољашњих 35 или више степени доноси опасност од топлотног удара, упозоравају лекари.

Уколико у аутомобилу нема клима уређаја, возило је неопходно проветрити пре уласка и никако и никада децу и љубимце остављати у аутомобилу.

IMG_0426 (Large)

Лепу прилику за сусрете, дружење и опуштање имале су вечерас у Мокрину жене из свих 11 удружења у округу. Традиционално, сада већ четвртину века, Удружење жена Мокринa организује окупљање како би се прославио завршетак жетве.

– Слушала сам од старих да је „Жетва-бал“ у давним временима увек организован у ово време, и пре 25 година решиле смо то да обновимо. Осим овог окупљања, дружиле смо се у Мокрину и сваког октобра, такође са свим удружењима из округа и по томе смо јединствени. Надам се да ћемо моћи и ову традицију да наставимо – каже Смиљана Караћ која је председница удружења-домаћина такође већ четвртину века.

Подршку данашњем окупљању у Мокрину дао је градоначелник Никола Лукач који је поздравио госте и нагласио значај оваквих догађаја.

– Ово је леп повод да се жене окупе и уживају у дружењу и то у Мокрину који је познат по гостољубивости и лепој храни. Сигуран сам да то много значи женама које вредно раде и један су од стубова нашег друштва и породице. Увек им треба одавати огромно признање јер нама мушкарцима дају енергију, велика су нам подршка и морамо да их чувамо – рекао је Лукач. – Драго ми је да се традиција наставља. Месна заједница Мокрин и Град Кикинда подржаваће овакве манифестације и убудуће.

Гости из удружења и из других организација у Мокрину дочекани су са хлебом и сољу, размењени су поздрави и поклони, а онда су уследиле вечера и томбола. У сали Дома омладине било је око 130 гостију.

Удружење жена Мокрина тренутно има двадесетак чланица, а могло би да их буде и више, рекла је потпредседница, Зорица Деспотов.

– Бавимо се очувањем народних обичаја и заната и афирмацијом жена на селу, посебно жена треће животне доби. Присуствујемо и помажемо на свим манифестацијам и у селу и у граду – каже Зорица.

Њена старија колегиница, председница je имала важну поруку за жене.

– Свакој жени кажем да дође у Удружење да се опусти мало, мене је то спасило. Окупљамо се недељом и буде нам лепо. Имамо сталне хуманитарне акције, много пута смо носиле помоћ у дечија села. Идемо на дружења, одржавамо нашу просторију са сталном поставком ручних радова у Дому културе. Али немамо подмладак, више не можемо саме ни да спремамо храну оваквим поводима. Младе жене нам не долазе, не знам зашто, седе код куће, не друже се. Верујте ми, разговори и дружења јако су важни за здравље – сигурна је Смиљана.

Лекцијама из богатог искуства председнице Смиљане треба веровати. Благодети упознавања и опуштања у расположеном друштву и уз музику осетили су вечерас сви присутни на „Жетва-балу“. И једва чекају следећу прилику да пресеку ужурбану и пуну обавеза свакодневицу јер енергија и воља коју дајемо једни другима непроцењиве су.

 

 

Dan ustanka Fruska gora

Дан устанка народа Србије, 7. јул, обележили су чланови кикиндског Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата и чланови њихове секције Ветерана Посебних јединица полиције (ПЈП).

Делегација СУБНОР-а присуствовала је свечаности обележавања овог празника у Банатском Вишњићеву. Положени су венци на споменик борцима НОР-а и на споменик погинулом црвеноармејцу, Ивану Андрејевичу Евки.

Обележавању сећања на пале борце Другог светског рата присуствовао је представник Амбасаде Русије, Јуриј Бутков а венце су, поред чланова кикиндског Градског одбора, положили и представници СУБНОР-а Савски венац, Дедиње и  Житиште, представници Општине Житиште и Општинског одбора СПС-а овог места, као и Месне заједнице Банатско Вишњићево. Делегацију из Кикинде предводио је председник Градског одбора и члан Извршног одбора СУБНОР-а, Саво Орељ.

– Истрајаћемо у неговању културе сећања на славне догађаје и личности из наше светле прошлости – рекао је, између осталог, Орељ.

Друга делегација ове организације, уз чланове Ветерана ПЈП присуствовала је обележавању Дана устанка на Фрушкој Гори. Положен је венац на спомен-обележје „Слобода“ и одата почаст жртвама рата и борцима против фашиста.

Дан устанка народа Србије

Дан устанка био је државни празник у Социјалистичкој Републици Србији и Републици Србији, од 1945. године. Обележавао је годишњицу оружане акције Рађевачке партизанске чете Ваљевског партизанског одреда, 7. јула 1941. године у Белој Цркви код Крупња. Тада је Жикица Јовановић Шпанац, jедан од организатора устанка у западној Србији и касније народни херој Југославије убио два жандарма на сеоском вашару.

Дан устанка се прослављао на територији читаве Србије, а централна прослава одржавана је у Белој Цркви. Празник је задржан и после распада СФР Југославије и славио се све до 2001. године, када је укинут одлуком Владе Србије.

Данас га обележавају СУБНОР, Ветерани ПЈП, Социјалистичка партија Србије и Општина Крупањ.

СУБНОР и Ветерани полиције обележили и Дан борца

Чланови Градског одбора СУБНОР-а и секције Ветерана ПЈП су, подељени у четири делегације, на Дан борца, 4. јула, положили венце и поклонили се сенима погинулих у Банаткој Тополи, Накову, Мокрину и на спомен обележју на Јанушевцу”, у организацији СУБНОР-а Житиште и Нова Црња. Како су навели у свом саопштењу, овим чином су, још једном, исказали поштовање према борцима Народноослободилачког рата.

Дан борца

Дан борца, 4. јул, био је државни празник у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији и Савезној Републици Југославији. Називан је и „празником устанка народа Југославије“ и славио се у знак сећања на седницу Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Југославије 1941. године у Београду, на којој је донета одлука о подизању оружаног устанка. Кућа у којој је одржана ова седница после рата је претворена у Mузеј „4. јули“.

За државни празник проглашен је 1956. године и обележавао се сваке године у читавој земљи. После распада СФР Југославије, постао је државни празник Савезне Републике Југославије, али се касније обележавао само у Србији, где је укинут 2001. године одлуком Владе Србије.

Данас га обележавају само чланови СУБНОР-а и Ветерани ПЈП.

 

 

 

error: Content is protected !!