Најновије

Etno kamp 12

U Akademskom društvu za negovanje muzike „Gusle“ u toku je treći Dečiji etno-kamp za mališane uzrasta od šest do 12 godina. Kamp je besplatan i odvija se u prostorijama Društva i u dvorištu Kurije, gde su organizovane likovna i igračka sekcija, radionica kuvanja narodnih jela i narodna likovna radionica u kojima su deca svakodnevno angažovana četiri sata. Ove godine upisano je 130 polaznika, najviše do sada, kaže mentor, Dragoslav Tanackov.

– Ove godine tema je ornament. Deca ovde, pre svega, uče šta je narodna tradicija i kako da je neguju. Smatramo da narodna tradicija nisu samo igra i pesma, nego i narodna kuhinja, narodna nošnja i ornamenti koji se nalaze na nošnji i ćilimima – ističe Tanackov.

Danas je decu i njihove mentore posetila Valentina Mickovski, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje.

– Kamp je jedan od najznačajnijih projekata jer deca osnovnoškolskog i predškolskog uzrasta imaju priliku da, prvi put, učestvuju u kreativnim redionicama na kojima imaju mogućnost da uče o kulturi, tradiciji i običajima našeg naroda. Takođe, stiču osobine neophodne u životu, poput kreativnosti, poštenja, poštovanja, ljubavi i dobrote, tako da nam je veoma drago što smo podržali ovaj projekat – istakla je Mickovska.

Nova saznanja o tradiciji svog naroda posebno su zanimljiva mališanima koji su na raspust u Kikindu stigli iz inostranstva.

Devetogodišnji Veljko živi u Viskonsinu.

– Želeo sam da dođem na kamp, sviđa mi se što imam ovde puno drugara. Pevamo, igramo, već sam malo naučio i kolo da igram – kaže Veljko.

Nikola ima osam godina i stigao je iz Beča.

– Lepo mi je kada slikamo i spremamo jela – priznaje Nikola. – Ipak, najviše volim kada pevamo.

Dečiji etno-kamp „Gusala“ traje pet dana i mališani će se u njemu družiti do petka.

inv kolonija 4

Organizacija invalida rada u Kikindi održala je danas prvu slikarsku koloniju. U dvorištu restorana „Strajnić“ svoja umetnička dela stvaralo je 11 članova organizacija iz Pančeva, Kovačice, Bačke Palanke, Sremskih Karlovaca, Janošika, Sečnja i Kikinde.

– Naši članovi redovno učestvuju na kolonijama u drugim mestima. Slike nastale ovde ćemo prodati, a novac ćemo dati u humanitarne svrhe – kaže Dušanka Stanišić, predsednica Opštinske organizacije.

Održavanje događaja pomogli su Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja, pokrajinski Savez i Grad Kikinda.

– Dugo negujemo tradiciju okupljanja naših članova na umetničkim kolonijama, vrlo je važno da su u društvu i da znaju da nisu sami. Ovakve i slične manifestacije priređuje oko 90 odsto organizacija u Vojvodini – izjavila je Stana Svilarov, predsednica pokrajinskog Saveza invalida rada.

Iz lokalne samouprave događaju su prisustvovali Mladen Bogdan, predsednik Gradske skupštine i članica Gradskog veća, Melita Gombar.

– Kolonija je inspirativan iskorak u svet umetnosti i potvrda da ne postoje prepreke za bavljenje umetnošću – istakla je Gombarova. – Naš zadatak je da damo podršku i da omogućimo svim pojedincima, bez obzira na njihove sposobnosti, da ostvare svoje potencijale.

Kolonija je zamišljena i kao radionica i škola slikanja. Jelena Terzin, akademski umetnik u penziji, došla je sa unukom koja je, takođe, slikala.

– Slikam samo povremeno, ali sam se pridružila koloniji. Dala sam i poneku sugestiju učesnicima – kaže slikarka.

Savez invalida rada je najveća organizacija koja okuplja osobe sa invaliditetom – u Pokrajini ima 32 opštinske organizacije. Prema zvaničnim podacima, u Vojvodini ima 76 hiljada invalida rada, a ovaj broj ima tendenciju smanjenja jer su uslovi za ostvarivanje prava na invalidsku penziju pooštreni, kažu u Savezu.

pexels-jacqueline-smith-5704350 (1)

I ove godine, Turistička organizacija grada Kikinde raspisala je konkurs za najlepše uređeni izlog, a u susret tradicionalnoj manifestaciji „Dani ludaje”.

Zainteresovani se mogu prijaviti do 11. septembra, na brojeve telefona 0230 426 300 i 064 8574 044 ili na mejl adresu turizam@kikinda.org.rs.

Komisija će obići sve prijavljene do početka manifestacije i odlučiti o najlepše uređenom izlogu.

 

skola mobilni

Kako bi se povećala bezbednost dece na globalnoj mreži i podstaklo pravilno korišćenje elektronskih uređaja, u svim školama će, od 1. septembra, početi kontinuirana edukacija učenika. Po projektu ministarstava prosvete i unutrašnjih poslova, i u svim školama na nivou grada u sledećoj školskoj godini đake očekuju nova predavanja.

– U saradnji sa Policijskom upravom Kikinda biće organizovana predavanja i tribine kako bi se povećala bezbednost dece i mladih prilikom korišćenja interneta, uopšte elektronskih uređaja za komunikaciju koji su im dostupni. Tema će biti i ponašanje na internetu, a predavanja će biti održavana u svim školama, za sve đake, prilagođeno njihovom uzrastu – rekao je Tihomir Farkaš, predsednik Aktiva direktora osnovnih škola i direktor OŠ “Žarko Zrenjanin”.

Farkaš napominje da je upotreba mobilnih telefona već zabranjena u toku nastave, ali i da postoje aktivnosti u kojima se oni koriste.

– Suština je u tome da se mobilni telefoni i slični uređaji pravilno upotrebljavaju i zato će ova predavanja biti korisna za đake, ali i za njihove roditelje jer nisu svi dovoljno upućeni – ističe Farkaš.

U učionice će 1. septembra ući oko pet hiljada đaka, od toga prvi put njih 450.

– Lokalna samouprava nastavlja prošle godine započetu akciju obezbeđivanja udžbenika za sve prvake, pa će i ove godine učenici prvog razreda u svim školama u Kikindi i selima dobiti besplatne nove knjige koje su već poručene – napominje Farkaš.

On dodaje da nedavno nevreme nije nanelo ozbiljniju štetu nijednoj školskoj zgradi, pa će nastava početi na vreme i u redovnim okolnostima. Takođe, policajci koji od proletos dežuraju u toku trajanja nastave i dalje će biti u svim školama od samog početka nastavne godine.

ivica hendriks

Poznati kikindski muzičar Ivica Jovanović (58) preminuo je u nedelju u Opštoj bolnici Kikinda, a na večni počinak ispraćen je u ponedeljak na Melinom groblju. Prijateljima, kolegama, sugrađanima bio je poznat pod nadimkom Hendriks.

Kako je u svojoj knjizi o istoriji kikindskog rokenrola zabeležio istoričar Vladislav Vujin, bend u kom je svirao krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina „Sinovi Hendriksa”, bio je prvi pravi jugoslovenski bend u kom su svirali samo Romi.

-„Hendiksi” su najviše voleli da sviraju pesme grupa Leb i sol i Smak. Imali su veliki samostalni koncert u Mikinici, svirali su po selima, i bili učesnici koncerta za pomoć deci Palestine u hali Jezero 1983. godine- navedeno je u Vujinovoj knjizi „Mali krug”.

Omiljeni su bili i njegovi kasniji nastupi sa grupom La la Banditosi. Muzički svestran, među kolegama cenjen, od publike voljen, rado je bio slušan na svirkama i koncertima.

I na društvenim mrežama, kolege muzičari, prijatelji, poznanici, biranim rečima punim hvale o njegovom muzičkom talentu, dobroj duši i vedrom duhu, opraštaju se od Ivice Hendriksa.

Udruženje građana „Suvača demo fest” objavilo je video u znak sećanja na svog prerano preminulog člana.

 

policija (2)

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda, tri sa materijalnom štetom i dve u kojima su dva lica zadobila lakše telesne povrede, dok je nastala je materijalna šteta u iznosu od 725.000 dinara.

Zbog saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 25 učesnika u saobraćaju i izdato je 169 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 15 vozača, od kojih je šest lica zadržano u trajanju do 12 časova, zbog prisustva više od 1,20 mg/ml alkohola u organizmu. Takođe, otkriveno je 50 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 112 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 37 ostalih prekršaja.

Bubalice 1

Tradicionalnim programom „Veče u šumi – Hajdemo na bubalice“ završena je višednevna proslava Dana sela u Iđošu.

„Veče u šumi“ održava se već tri decenije. U suton, meštani se okupljaju i kreću prema bregu na kraju Partizanske ulice, ka mestu na kojem su se, od davnina, okupljali u danima oko Preobraženja. Događaj je jedinstven po tome što je svako, ko je to želeo, mogao da se pojavi na „sceni“ i ispriča neku zanimljivu, najčešće smešnu, priču i tako osvoji srce svoje izabranice ili simpatije seljana.

„Bubalice“ dopuštaju i folklor, tamburaše i poeziju, krofne i kuvani kukuruz, sve što meštanima ulepšava ovaj praznik koji je i hramovna slavu. Ove godine program su uveličali i gosti iz Sajana, Mokrina i Kikinde. Jedan od običaja bio je i da se, radi zdravlja, uoči Preobraženja, prenoći u Crkvi Sabora Svetih Arhangela u kojoj se na praznik održava svečana liturgija.

– Tema ovogodišnje manifestacije je sećanje na hroničara Jovana Đurđulova koji je 1926. izdao „Iđošku hroniku“ u kojoj su zapisani običaji i narav naših i meštana  okolnih sela. Želimo da čuvamo tradiciju od zaborava, sve lepe običaje naših predaka – rekla je predsednica Saveta Mesne zajednice, Ivanka Grujić.

Proslava Dana sela u Iđošu trajala je sedam dana i meštani i gosti imali su priliku da uživaju u različitim programima: „Fijakerijadi“, „Krofnijadi“, kuvanju riblje čorbe, izložbama i književnim promocijama, predstavljanju iđoškog vina, turniru u malom fudbalu, sve u organizaciji različitih udruženja, klubova i organizacija u ovom mestu, a pod pokroviteljstvom Mesne zajednice i Grada.

Arhiv foto

Centru za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća” Istorijski arhiv donirao je veću količinu čepova, koje su sakupljali u prethodnih osam meseci.

Prodajom čepova „Naša kuća” moći će da kupi potrebne stvari za realizaciju programa kojima se unapređuje rad sa korisnicima.

Predstava 2

Kao i uvek kada gostuju pozorišnici iz glavnog grada, i sinoć je publika „Kikindskog leta“ potpuno ispunila gledalište u dvorištu Kurije. Sa komedijom „Pazi s kime spavaš 2“ gostovala je Akademija 28.

– Koncept predstave je specifičan i još neviđen na ovim rostorima jer je tekst sastavljen isključivo od rečenica iz pesama svih muzičkih žanrova. U prvom delu imali smo više šlagera, a sada je odabir pesama iz kojih smo uzimali stihove širi, najviše su zastupljeni eks-ju hitovi, ali ima svega, od treš pesama novokomponovane muzike do lepih stihova Duška Trifunovića, Arsena Dedića, Kornelija Kovača i pesama za decu – kaže Semir Gicić, glumac i reditelj predstave.

Prvi deo, kažu glumci i autori teksta, igra se već osam godina i bliži mu se dvestoto izvođenje. Predstava koju smo sinoć gledali imala je, za dve godine, pedesetak igranja.

Pored Gicića, igraju i Mirka Vasiljević, Elizabeta Đorevska, Nemanja Janičić i Igor Damnjanović. „Akademija 28“ već je gostovala na „Kikindskom letu“, podsetila je Vasiljevićeva.

– Srećni smo kad se vratimo u isto mesto jer to znači da smo ostavili dobar utisak. Ovde nas dočekaju kao svoje i uvek bude mnogo publike. Znam da ćemo se i večeras kući vratiti u boljoj verziji sebe – rekla je Mirka Vasiljević.

error: Content is protected !!