Најновије

Etno kamp 12

У Академском друштву за неговање музике „Гусле“ у току је трећи Дечији етно-камп за малишане узраста од шест до 12 година. Камп је бесплатан и одвија се у просторијама Друштва и у дворишту Курије, где су организоване ликовна и играчка секција, радионица кувања народних јела и народна ликовна радионица у којима су деца свакодневно ангажована четири сата. Ове године уписано је 130 полазника, највише до сада, каже ментор, Драгослав Танацков.

– Ове године тема је орнамент. Деца овде, пре свега, уче шта је народна традиција и како да је негују. Сматрамо да народна традиција нису само игра и песма, него и народна кухиња, народна ношња и орнаменти који се налазе на ношњи и ћилимима – истиче Танацков.

Данас је децу и њихове менторе посетила Валентина Мицковски, чланица Градског већа за културу и образовање.

– Камп је један од најзначајнијих пројеката јер деца основношколског и предшколског узраста имају прилику да, први пут, учествују у креативним редионицама на којима имају могућност да уче о култури, традицији и обичајима нашег народа. Такође, стичу особине неопходне у животу, попут креативности, поштења, поштовања, љубави и доброте, тако да нам је веома драго што смо подржали овај пројекат – истакла је Мицковска.

Нова сазнања о традицији свог народа посебно су занимљива малишанима који су на распуст у Кикинду стигли из иностранства.

Деветогодишњи Вељко живи у Висконсину.

– Желео сам да дођем на камп, свиђа ми се што имам овде пуно другара. Певамо, играмо, већ сам мало научио и коло да играм – каже Вељко.

Никола има осам година и стигао је из Беча.

– Лепо ми је када сликамо и спремамо јела – признаје Никола. – Ипак, највише волим када певамо.

Дечији етно-камп „Гусала“ траје пет дана и малишани ће се у њему дружити до петка.

inv kolonija 4

Организација инвалида рада у Кикинди одржала је данас прву сликарску колонију. У дворишту ресторана „Страјнић“ своја уметничка дела стварало је 11 чланова организација из Панчева, Ковачице, Бачке Паланке, Сремских Карловаца, Јаношика, Сечња и Кикинде.

– Наши чланови редовно учествују на колонијама у другим местима. Слике настале овде ћемо продати, а новац ћемо дати у хуманитарне сврхе – каже Душанка Станишић, председница Општинске организације.

Одржавање догађаја помогли су Министарство за рад, борачка и социјална питања, покрајински Савез и Град Кикинда.

– Дуго негујемо традицију окупљања наших чланова на уметничким колонијама, врло је важно да су у друштву и да знају да нису сами. Овакве и сличне манифестације приређује око 90 одсто организација у Војводини – изјавила је Стана Свиларов, председница покрајинског Савеза инвалида рада.

Из локалне самоуправе догађају су присуствовали Младен Богдан, председник Градске скупштине и чланица Градског већа, Мелита Гомбар.

– Колонија је инспиративан искорак у свет уметности и потврда да не постоје препреке за бављење уметношћу – истакла је Гомбарова. – Наш задатак је да дамо подршку и да омогућимо свим појединцима, без обзира на њихове способности, да остваре своје потенцијале.

Колонија је замишљена и као радионица и школа сликања. Јелена Терзин, академски уметник у пензији, дошла је са унуком која је, такође, сликала.

– Сликам само повремено, али сам се придружила колонији. Дала сам и понеку сугестију учесницима – каже сликарка.

Савез инвалида рада је највећа организација која окупља особе са инвалидитетом – у Покрајини има 32 општинске организације. Према званичним подацима, у Војводини има 76 хиљада инвалида рада, а овај број има тенденцију смањења јер су услови за остваривање права на инвалидску пензију пооштрени, кажу у Савезу.

pexels-jacqueline-smith-5704350 (1)

И ове године, Туристичка организација града Кикинде расписала је конкурс за најлепше уређени излог, а у сусрет традиционалној манифестацији „Дани лудаје”.

Заинтересовани се могу пријавити до 11. септембра, на бројеве телефона 0230 426 300 и 064 8574 044 или на мејл адресу turizam@kikinda.org.rs.

Комисија ће обићи све пријављене до почетка манифестације и одлучити о најлепше уређеном излогу.

 

water-g048421de9_1920

Према најави извођача радова на реконструкцији мреже, у среду 23. августа без воде од 8 до 17 часова, остаће потрошачи у улици Душана Васиљева од Пере Сегединца до Цара Душана.

skola mobilni

Како би се повећала безбедност деце на глобалној мрежи и подстакло правилно коришћење електронских уређаја, у свим школама ће, од 1. септембра, почети континуирана едукација ученика. По пројекту министарстава просвете и унутрашњих послова, и у свим школама на нивоу града у следећој школској години ђаке очекују нова предавања.

– У сарадњи са Полицијском управом Кикинда биће организована предавања и трибине како би се повећала безбедност деце и младих приликом коришћења интернета, уопште електронских уређаја за комуникацију који су им доступни. Тема ће бити и понашање на интернету, а предавања ће бити одржавана у свим школама, за све ђаке, прилагођено њиховом узрасту – рекао је Тихомир Фаркаш, председник Актива директора основних школа и директор ОШ “Жарко Зрењанин”.

Фаркаш напомиње да је употреба мобилних телефона већ забрањена у току наставе, али и да постоје активности у којима се они користе.

– Суштина је у томе да се мобилни телефони и слични уређаји правилно употребљавају и зато ће ова предавања бити корисна за ђаке, али и за њихове родитеље јер нису сви довољно упућени – истиче Фаркаш.

У учионице ће 1. септембра ући око пет хиљада ђака, од тога први пут њих 450.

– Локална самоуправа наставља прошле године започету акцију обезбеђивања уџбеника за све прваке, па ће и ове године ученици првог разреда у свим школама у Кикинди и селима добити бесплатне нове књиге које су већ поручене – напомиње Фаркаш.

Он додаје да недавно невреме није нанело озбиљнију штету ниједној школској згради, па ће настава почети на време и у редовним околностима. Такође, полицајци који од пролетос дежурају у току трајања наставе и даље ће бити у свим школама од самог почетка наставне године.

ivica hendriks

Познати кикиндски музичар Ивица Јовановић (58) преминуо је у недељу у Општој болници Кикинда, а на вечни починак испраћен је у понедељак на Мелином гробљу. Пријатељима, колегама, суграђанима био је познат под надимком Хендрикс.

Како је у својој књизи о историји кикиндског рокенрола забележио историчар Владислав Вујин, бенд у ком је свирао крајем седамдесетих и почетком осамдесетих година „Синови Хендрикса”, био је први прави југословенски бенд у ком су свирали само Роми.

-„Хендикси” су највише волели да свирају песме група Леб и сол и Смак. Имали су велики самостални концерт у Микиници, свирали су по селима, и били учесници концерта за помоћ деци Палестине у хали Језеро 1983. године- наведено је у Вујиновој књизи „Мали круг”.

Омиљени су били и његови каснији наступи са групом Ла ла Бандитоси. Музички свестран, међу колегама цењен, од публике вољен, радо је био слушан на свиркама и концертима.

И на друштвеним мрежама, колеге музичари, пријатељи, познаници, бираним речима пуним хвале о његовом музичком таленту, доброј души и ведром духу, опраштају се од Ивице Хендрикса.

Удружење грађана „Сувача демо фест” објавило је видео у знак сећања на свог прерано преминулог члана.

 

policija (2)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодилo се пет саобраћајних незгода, три са материјалном штетом и две у којима су два лица задобила лакше телесне повреде, док је настала је материјална штета у износу од 725.000 динара.

Због саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 25 учесника у саобраћају и издато је 169 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 15 возача, од којих је шест лица задржано у трајању до 12 часова, због присуства више од 1,20 мг/мл алкохола у организму. Такође, откривено је 50 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 112 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 37 осталих прекршаја.

Bubalice 1

Традиционалним програмом „Вече у шуми – Хајдемо на бубалице“ завршена је вишедневна прослава Дана села у Иђошу.

„Вече у шуми“ одржава се већ три деценије. У сутон, мештани се окупљају и крећу према брегу на крају Партизанске улице, ка месту на којем су се, од давнина, окупљали у данима око Преображења. Догађај је јединствен по томе што је свако, ко је то желео, могао да се појави на „сцени“ и исприча неку занимљиву, најчешће смешну, причу и тако освоји срце своје изабранице или симпатије сељана.

„Бубалице“ допуштају и фолклор, тамбураше и поезију, крофне и кувани кукуруз, све што мештанима улепшава овај празник који је и храмовна славу. Ове године програм су увеличали и гости из Сајана, Мокрина и Кикинде. Један од обичаја био је и да се, ради здравља, уочи Преображења, преноћи у Цркви Сабора Светих Архангела у којој се на празник одржава свечана литургија.

– Тема овогодишње манифестације је сећање на хроничара Јована Ђурђулова који је 1926. издао „Иђошку хронику“ у којој су записани обичаји и нарав наших и мештана  околних села. Желимо да чувамо традицију од заборава, све лепе обичаје наших предака – рекла је председница Савета Месне заједнице, Иванка Грујић.

Прослава Дана села у Иђошу трајала је седам дана и мештани и гости имали су прилику да уживају у различитим програмима: „Фијакеријади“, „Крофнијади“, кувању рибље чорбе, изложбама и књижевним промоцијама, представљању иђошког вина, турниру у малом фудбалу, све у организацији различитих удружења, клубова и организација у овом месту, а под покровитељством Месне заједнице и Града.

Arhiv foto

Центру за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа” Историјски архив донирао је већу количину чепова, које су сакупљали у претходних осам месеци.

Продајом чепова „Наша кућа” моћи ће да купи потребне ствари за реализацију програма којима се унапређује рад са корисницима.

Predstava 2

Као и увек када гостују позоришници из главног града, и синоћ је публика „Кикиндског лета“ потпуно испунила гледалиште у дворишту Курије. Са комедијом „Пази с киме спаваш 2“ гостовала је Академија 28.

– Концепт представе је специфичан и још невиђен на овим росторима јер је текст састављен искључиво од реченица из песама свих музичких жанрова. У првом делу имали смо више шлагера, а сада је одабир песама из којих смо узимали стихове шири, највише су заступљени екс-ју хитови, али има свега, од треш песама новокомпоноване музике до лепих стихова Душка Трифуновића, Арсена Дедића, Корнелија Ковача и песама за децу – каже Семир Гицић, глумац и редитељ представе.

Први део, кажу глумци и аутори текста, игра се већ осам година и ближи му се двестото извођење. Представа коју смо синоћ гледали имала је, за две године, педесетак играња.

Поред Гицића, играју и Мирка Васиљевић, Елизабета Ђоревска, Немања Јаничић и Игор Дамњановић. „Академија 28“ већ је гостовала на „Кикиндском лету“, подсетила је Васиљевићева.

– Срећни смо кад се вратимо у исто место јер то значи да смо оставили добар утисак. Овде нас дочекају као своје и увек буде много публике. Знам да ћемо се и вечерас кући вратити у бољој верзији себе – рекла је Мирка Васиљевић.

error: Content is protected !!