Најновије

VATERPOLO

Vaterpolisti ŽAK-a poraženi su proteklog vikenda na gostovanju ekipi „Beograd“, u 5. kolu Prve A lige rezultatom 21:8. Trener Miroslav Munćan ističe da je poraz bio očekivan.

-„Beograd“ je iskusnija i fizički dominantnija ekipa. Šansu sam dao mlađim igračima koji su uzdanica kluba i na koje računamo u narednih nekoliko sezona da će biti nosioci ekipe – rekao je Munćan.

Do kraja prvog dela prvenstva ostala su još dva kola. Sledeća utakmica na programu je 9. decembra  u SC „Jezero“ i Kikinđani dočekuju subotički „Spartak“.

-Subotičani u četiri utakmice imaju isto toliko poraza i nadamo se da ćemo upisati pobedu na domaćem terenu. Pozivam i kikindsku publiku da nas bodri i bude naš osmi igrač – dodao je naš sagovornik.

sijalcica

Zbog planiranih radova, iz Elektrodistribucije“ najavljuju isključenja dela potrošača u Kikindi

U četvrtak, 30. novembra, od 8 do 10 sati struje neće biti u ulici Đure Jakšića, od Save Tekelije do Čanadske.

Potrošači u Barskoj ulici i u ulici Živice Dokića, u delu od Barske do Branka Radičevića bez struje će ostati u petak, 1. decembra, od 8 do 11 sati.

U ponedeljak, 4. decembra, takođe od 8 do 11 sati, struje neće biti u ulicama:

– Kumanovska, od Đure Daničića do Veljka Petrovića

– Kraljevića Marka, od Đure Daničića do Žarka Zrenjanina

– Žarka Zrenjanina, od Albertove do Save Lipovanova.

vulkanizerska drama plakat

Korisnici usluge Dnevni boravak Centra za pružanje usluga socijalne zaštite dobili su vredno pomagalo koje će im olakšati pristup objektima bez prilaza za invalide. Na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova opredeljen im je novac za kupovinu „guseničara“ za invalidska kolica.

Zahvaljujući tome korisnici će sutra (četvrtak, 30. decembar) odigrati svoju predstavu „Vulkanizerska drama“ u Kulturnom centru.

Pripremanjem i izvođenjem predstava podižemo svest svest u društvu o osobama sa invaliditetom, borimo se protiv stereotipa i predrasuda koje vladaju o njihovim mogućnostima, i obezbeđujemo njihovu veću vidljivost u lokalnoj zajednici, navode u Centru.

U svečanoj sali Kulturnog centra predstava počinje u 18 sati, ulazak je besplatan.

SECKANJEW.00_25_41_23.Still431

U Dečijem dispanzeru u proteklih sedam dana pregledano je 1.646 pacijenata što je više od 200 dece dnevno. Od toga prvih pregleda je 944, a preventivnih 152. Aktulelne su respiratorne infekcije i oboljenja slična gripu, dok grip, za sada nije izolovan, kaže pedijatar dr Dragana Grujić, načelnica Dečijeg i Školskog dispanzera.

-Respiratorne i gastrointestinalne infekcije aktuelne su za ovo doba godine. Praćene su visokom temperaturom, upornim kašljem, a ima pacijenata kod kojih dolazi do upale ušiju i pluća – istakla je dr Grujić.

Dnevno se obavi veliki broj pregleda i zbog toga se duže čeka da se dođe na red.

-Apelujem na roditelje da budu strpljivi. Svi pedijatri rade, međutim puno je obolelih, pa se stvara gužva. Roditelj dete treba da dovede na pregled kada proceni da je neophodno. Ukoliko je opšte stanje deteta loše treba da ga dovedu na pregled – precizirala je naša sagovornica.

 

Maja Gojkovic (2)

Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković, večeras se u Kikindi srela sa predstavnicama udruženja žena sa teritorije čitavog grada. Čajanka sa druženjem upriličena je u Restoranu „Strajnić“.

– Veliko mi je zadovoljstvo da potpuno neformalno pričamo o tome kakav je život u Kikindi i kako žive žene u okolnim mestima. Ovde su žene svih starosnih dobi i uglavnom dobro funkcionišu jer su organizovane u udruženja koja se bave očuvanjem kulturnog nasleđa krajeva iz kojih su došle one same ili  njihovi preci. Bave se gastronomijom na stari vojvođanski način po receptima njihovih majki i baka – rekla je ministarka Gojković koja je i članica Koordinacionog tela Vlade za rodnu ravnopravnost. – Imala sam priliku da razgovaram sa mladom devojkom, poreklom iz Bašaida, čiji su roditelji otišli u Nemačku. Sada i ona tamo radi u velikoj firmi koja se bavi gastronomijom, ali su već kupili kuću u Bašaidu i sređuju je. Na moje pitanje da li planiraju da se vrate, ona je potvrdo odgovorila i rekla da misli da Srbija ide u dobrom pravcu i da će mladi ljudi imati šansu da započnu neki posao i da nastave svoj život ovde.

Susretu su, u ime lokalne samouprave, prisustvovali, gradonačelnik Nikola Lukač, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, Valentina Mickovski. Dobrodošlicu i zahvalnost za sve što je ministarka, u saradnji sa lokalnom samoupravom učinila za naš grad, izrazio je gradonačelnik Lukač.

– Žene su nosioci i porodice i kompletnog društva jer su odgovornije, temeljnije, marljivije i nama muškarcima daju mudrost da donosimo kvalitetnije i bolje odluke. Hvala ministarki jer je danas došla da sa nama podeli energiju koju zajednički kreiramo ka boljoj budućnosti u našoj Kikindi, Vojvodini i Srbiji. Znamo kolika je borba Vlade i našeg predsednika Vučića da podignemo našu Srbiju i siguran sam da ćemo u narednom periodu, ozbiljnim radom, projektima uz pomoć žena kakva je Maja, ali i uz vašu podršku ovde na lokalu, pobeđivati i praviti još bolje rezultate – kazao je Lukač.

Potpredsednica vlade i ministarka Gojković izrazila je zadovoljstvo saradnjom Ministarstva i Grada.

– Drago mi je da imamo divnu saradnju. U poslednjih nekoliko godina Ministarstvo je u infrastrukturu u Kikindi uložilo 130 miliona dinara. Imamo potpuno novu galeriju Narodnog muzeja, sada se radi Kulturni centar, fasada i krov se renoviraju i ubeđena sam da ćemo, vrlo brzo, moći da otvorimo i taj adaptirani objekat. To su velika programska ulaganja Ministarstva kulture i očekujem nove projekte na konkursu „Gradovi u fokusu“ i nastavak saradnje između Ministarstva i Grada Kikinde – istakla je gošća.

Žene su stub našeg društva, ozbiljno i promišljeno donose odluke i ubeđena sam da će sve one izaći 17. decembra na izbore, da će glasati za budućnost svojih porodica i da će sigurno, nepogrešivo izabrati listu „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“, zaključila je ministarka Gojković.

sednica 1

Za četvrtak, 30. novembar, predsednik Skupštine Grada Mladen Bogdan zakazao je 33. sednicu gradskog parlamenta. Pred odbornicima će se naći 28. tačaka dnevnog reda među kojima su: odluka o dopuni osnivačkog akta JP „Kikinda“, kao i usvajanje izveštaja o poslovanju za prošlu godinu: Centra za socijalni rad, Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, Gerontološkog centra i Crvenog krsta.

Razmatraće se i odluke o: utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji Grada za utvrđivanje poreza na imovinu za 2024. godinu, o izmenama odluke o tarifi naknade za korišćenje javne površine, o usvajanju Lokalnog antikorupcijskog plana Grada Kikinde za period od 2023. do 2026. godine, o pokretanju postupka za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva  radi  obavljanja poslova komunalne delatnosti: dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i ostalih srodnih usluga  poput suzbijanja komaraca, krpelja, glodara i ambrozije na javnim površinama Grada Kikinde. Rešenja o imenovanju  i razrešenju članova odbora u ustanovama čiji je osnivač lokalna samouprava, takođe su na dnevnom redu.

 

Roditeljstvo 1

Kako biti dobar roditelj, zašto je važno razgovarati o dilemama i razmeniti iskustva, kako da roditelji budu sigurni da su postupci i način vaspitanja podržavajući za dete, neke su od tema koje je, na predavanju „Izazovi roditeljstva“, održanom sinoć u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača (VŠSSOV), obradila profesorica ove škole, mr spec. Dijana Kopunović Torma, psiholog i psihoterapeut sa trodecenijskim iskustvom rada u predškolskoj ustanovi.

Podrazumeva se da roditelji sve znaju, neprijatno im je da pitaju jer brinu da će neko pomisliti da su loši roditelji. Međutim, rođenjem deteta rađaju se i roditelji i trebaju da budu otvoreni da uče šta je najbolje za njihovo dete, kaže profesorka.

– Uvek mi je bio cilj da osnažim mame i tate jer je činjenica da se mi ne rađamo kao roditelji. To je jako važna i odgovorna uloga, a niko nas ne priprema za nju. Zato je veoma važno razgovarati, pitati, i mislim da su oni koji su otvoreni za razgovor o tome, upravo roditelji koji pokazuju da im je važno kako funkcioniše njihova porodica. Sigurna sam da svaki roditelj radi samo ono što misli da je najbolje za njegovo dete, ali to ne znači da je to za dete zaista najbolje. Nekada nismo svesni toga, tako da je moje predavanje bilo, u najvećoj meri, o zabludama koje postoje – objašnjava Dijana Kopunović Torma.

Ona navodi da je jedna od zabluda „Neka uživa dok je mali, naradiće se u životu“, kada se sve dozvoljava detetu, što je greška jer zanemarujemo značaj ranog razvoja koji je veoma važan za razvoj mnogih funkcija. Osim toga, šaljemo poruku da to dete ništa ne zna i ne ume. Posledice mogu biti da ono postane nesigurno ili da postane „mali gazda“.

– Još jedna zabluda je negiranje postojanja svakog problema – kaže profesorka. – To je opet greška jer dete treba da nauči da se suočava sa problemima. Smisao uspešnog roditelja nije da ima dete bez problema nego da mu pokaže, da ga osposobi kako da ih samostalno rešava. Zabluda je i da dete uvek mora da bude uspešno. To su preterani zahtevi roditelja koji smatraju da je dečiji uspeh potvrda njihovog uspešnog roditeljstva što, naravno, nije tačno, jer na taj način pritiskamo svoje dete i ne dozvoljavamo mu da bude dete, nego mora da bude najbolji. Ovo može da izazove različite posledice, mogu da se pojave mnogi psihološki problemi kada dete ne uspe da budu najbolje i počinje da laže. Takođe, može da dođe do povlačenja u sebe i do odustajanja.

Greška je i stav da dete mora da ima sve, kada roditelji misle da je obezbeđivanje materijalne dobrobiti detetu pravo roditeljstvo. Ili da dete mora uvek da bude srećno što, zapravo, dovodi do negiranja detetovih osećanja.

– Svako dete ima pravo da ima sva osećanja jer to ima svoju svrhu i smisao i ako prezaštićujemo dete, možemo da učinimo dosta loših stvari, dete može da počne da se povlači iz društvene komunikacije, da postane neprilagođeno, da ima niži nivo saosećanja. Za njega je zbunjujuće kada kažete da je sve super i skrećete pažnju na nešto drugo. Deci treba pomoć da se nose sa svojim osećanjima, treba im dati priliku i podršku i naučiti ih kako da konstruktivno rešavaju situacije koje su izvor neprijatnosti – navodi profesorka i ocenjuje da je u našem društvu zanemarena podrška roditeljima.

Na roditeljskim sastancima u vrtićima i školama obrađuju se teme koje su važne, podseća, ali mnogi roditelji im čak i ne prisustvuju.

– Bitno je dopreti do roditelja, da osveste koliko je to važna stvar i da ostavlja tragove na ceo život njihovog deteta, a onda će već i institucije početi da rade. I ovo predavanje je pokazalo koliko su roditelji zainteresovani, veoma mali broj njih je došao, ali to je na svakome da proceni šta mu je važno, da li je važnije doći i poslušati nešto ovako ili ostati i pogledati neku TV seriju – zaključuje prof. Dijana Kopunović Torma.

Predavanje u VŠSSOV održano je u susret jubileju Škole koji će biti obeležen u aprilu.

vodomer

Pred nama je nova zimska sezona i pravo vreme da zaštitite merne uređaje od smrzavanja. Da bi se vodomeri i unutrašnje instalacije sačuvali tokom niskih temperatura, važno je da budu izolovani na adekvatan način. Praksa iz prethodnih godina pokazuje da se veliki broj vodomera nalazi u spremištima koja nisu odgovarajuća.

Bitno je napomenuti da je upravo obaveza potrošača da brinu o svojim unutrašnjim instalacijama i da se staraju da vodomerno okno bude čisto i zaštićeno od smrzavanja i mehaničkih oštećenja, ali isto tako da vodomer bude dostupan za održavanje i očitavanje, navode u JP Kikinda.

Do smrzavanja vodomera dolazi najčešće kada oni nisu propisno smešteni, naročito u podrumima bez prozora ili šahtovima bez poklopca. U takvim okolnostima predlažemo da se vodomeri utople, da se postavi neki termoizolacioni materijal preko njega (daske, slama, stiropor ili staklena vuna).

Napominjemo da zavijanje vodomera krpama ne predstavlja dovoljnu zaštitu kada su niske temperature.

Dvorišne vodovodne instalacije koje vode do česme, garaža, šupa i izdvojenih objekata koji se ne greju, trebalo bi, takođe, obezbediti.

Posebno apelujemo na vlasnike vikendica i objekata u kojima se ne boravi tokom zime da ispuste iz slavina vodu i adekvatno izoluju merno mesto.

Molimo građane da na vreme provere svoje unutrašnje instalacije i merne uređaje i time preduprede eventualne troškove uzrokovane pucanjem istih.

Kvar na vodovodnoj mreži može se prijaviti putem telefona 0230/422-760 i 062/884-48-88, ali isto tako i elektronskim putem na adresu call.centar@jpkikinda.rs svakim radnim danom od 07 do 15 časova.

Prijavu kvara nakon 15 časova kako radnim,tako  neradnim danima i praznicima moguće je izvršiti putem telefona 062/884-48-88.

CRVENA ZVEZDA MOKRIN

U 10. kolu Prve lige Vojvodine rukometaši „Crvene zvezde“ iz Mokrina  sa 28:27 (16:14) savladali su poslednjeplasirani RK ŽSK „Žabalj“. Ovo je bila pretposlednja utakmica jesenjeg dela prvenstva.

-Prošle sezone ušli smo u viši rang takmičenja i naš cilj je opstanak i ostanak u ovoj ligi. Dosadašnjim utakmicama smo zadovoljni, mada smo mogli i očekivali bolje, jer imamo kvalitetan tim – istakao je Mihajlo Vekić, trener mokrinskih rukometaša.

Sa nova dva boda, osvojena na domaćem terenu, „Crvena zvezda“ zauzima 8. mesto na tabeli od 12 klubova.

-Na zadovoljavajućoj smo poziciji. Nadamo se da ćemo biti bolji jer nam je cilj gornji deo tabele – saznajemo od Vekića.

 

Poslednje,11. kolo pred zimsku pauzu Mokrinčani će odmeriti snagu sa ekipom „Jabuka“ u Jabuci. Zimsku pauzu, kako napominje naš sagovornik, i prelazni rok koji traje do februara iskoristiće da pojačaju tim i budu još konkurentniji.

nasilje nad zenama

U toku je globalna kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u više od sto država sveta, “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”. Kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra,  Međunarodnim danom ljudskih prava. Obuhvata četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava:

  1. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
  2. decembar – Svetski dan borbe protiv AIDS-a
  3. decembar – Međunarodni dan osoba sa invaliditetima
  4. decembar – Godišnjica Montrealskog masakra
  5. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava.

Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama 25. novembar je proglašen na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba, održanom u Bogoti 1981. godine. Datum je odabran kao dan sećanja na sestre Mirabal (Patriu, Minervu i Mariu Teresu) koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujilo u Dominikanskoj republici 1960. Godine 1999. rezolucijom su ga službeno potvrdile Ujedinjene Nacije.

Sestre Patria, Minerva, Maria Teresa i Dede rođene su u Dominikanskoj republici. Pod imenom “Las Mariposas” (Leptiri) delovale su kao političke aktivistkinje i postale vidljivi simbol otpora diktatorskom režimu Trujila. Zbog svojih revolucionarnih aktivnosti i borbe za demokratiju i pravdu uhapšene su više puta zajedno sa svojim muževima. Dana 25. novembra 1960. Minervu, Patriu i Mariu Teresu likvidirala je Trujilova tajna policija dok su ih vozili u posetu zatvorenim muževima. Sve tri sestre su zadavljene, a tela su pronađena polomljenih kostiju. Vesti o njihovom ubistvu šokirale su i razbesnile narod. Brutalna likvidacija sestara Mirabel bio je jedan od događaja koji je doprineo zamahu pokreta protiv Trujilovog režima; 30. maja 1961. na njega je izvršen atentat, a nedugo zatim dolazi i do pada njegovog režima. Sestre Mirabel postale su simbol nacionalnog i feminističkog otpora.

Povodom ovogodišnjeg obeležavanja 25. novembra Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, istakla je da je, prema dostupnim podacima, ove godine u Srbiji ubijeno 27 žena i devojčica, a u proteklih deset godina izvršeno je više od 300 femicida.

Različite oblike nasilja trpe žene iz različitih društvenih grupa. U dodatnom riziku su starije žene, Romkinje i žene sa invaliditetom. Takođe, važno je napomenuti da je, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u zadnjih 20 godina u svetu ubijeno 89 hiljada žena. Više od 30 odsto njih je pretrpelo nasilje od intimnog partnera ili članova porodice.

Ove godine Evropska unija obeležavanje ovog dana  sprovodi sa temom „Ujedinimo se: investirajmo u sprečavanje nasilja nad ženama i devojčicama“, u sklopu akcije 16 dana aktivizma.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pokrenulo je kampanju “Stop femicidu!”. Biće organizovani paneli i razgovore o toj temi. sa porukom da je femicid društveno zlo, kao i da će se dosledno raditi na tome da se realizuje proklamovana politika Vlade Srbije koja podrazumeva nultu toleranciju prema ovoj vrsti nasilja.

Kampanja „Stop femicidu!” ima za cilj da ohrabri žene da nadležnim institucijama odmah prijave nasilje. Pokrenuta je inicijativa da se u izmenama Krivičnog zakonika u Srbiji femicid imenuje kao posebno krivično delo, a kako je najavljeno, radiće se i na tome da se ubuduće sačinjava registar nasilnika.

 

error: Content is protected !!