Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе и њихови ментори награђени су за своје радове по пројекту „Енергија је свуда око нас“ који се, под покровитељством Покрајинског секретаријата за образовање, управу и националне заједнице и факултета ФИМЕК организује од 2009. године у основним и средњим школама. Реализатор пројекта је Центар за науку, технологију и информатику из Новог Сада.
Проблемом рационалног коришћења енергије бавили су се ученици из кикиндских школа, Гимназије и Економско-трговинске школе, са својим менторима. У Новом Саду јуче су, на завршној манифестацији под називом „Енергија је свуда око нас 2023“ додељена и признања најуспешнијим ученицима и њиховим менторима.

Награђена су три ученика Гимназије и једна ученица Економско-трговинске школе, као и њихови ментори.
Из Гимназије, за моделе и макете прво место освојила је Ива Тешин, а за литерарни рад треће место припало је Павлу Бркљачу. Њима је менторка била Снежана Замуровић. Другопласирана за литерарни рад била је Ђурђина Петровић. Њен ментор био је Љубомир Замуровић.

Ученица Економско-трговинске школе Николина Барбо са менторком Тањом Радованов, освојила је друго место за мултимедијалну презентацију.

Циљ пројекта је да се ученици наведу на размишљање како да допринесу да се енергија ефикасније користи, да се загађење смањи и природа сачува од штетних утицаја, као и да се ученицима омогући лично учешће у истраживању и уређивању своје околине.



Међу такмичарима били су и ученици трећег разреда ОШ „Ђура Јакшић“ који су били прваци на републичком такмичењу у игри „између две ватре“.
Маша Ромаков, трећак из исте школе дели њено мишљење.
Вукашин Бајкин, ученик шестог разреда школе домаћина каже да данас игра „велики рукомет“.
Обележавање Дана и славе Школе имаће своје финале у недељу, на Свечаној академији у Народном позоришту, од 18 сати. када ће бити додељене „Плакете Свети Сава“ најбољим ученицима осмог разреда, будућим вуковцима.
– Припремаћемо се укупно седам недеља на нашим теренима и у дворани и теретани СЦ „Језеро”. Управа нам је омогућила оптималне услове за рад, а екипа је претрпила мање промене. Срећу у другим срединама потражили су њих шесторица, од којих су двојица били стартери, а трудимо се да пронађемо достојне замене. Довели смо петорицу, а спортски директор Марко Вукобрат свакодневно ради на додатном попуњавању састава и верујем да ће и тај посао брзо бити завршен – каже Шпоња.
– Најпре ћемо код одличне екипе Земуна. Утакмица ће нам послужити да проверимо новајлије у екипи, али и да се подсетимо неких принципа и захтева у игри. Врло брзо, средином треће недеље припрема, одмерићемо снаге у Београду с омладинцима Партизана. Сигурно је да ће обе утакмице бити захтевне у физичком погледу и то је оно што смо и желели. Иначе, омладинцима Партизана провера против нас биће нека врста генералне пробе пред меч с Брагом у омладинској Лиги шампиона, а ми ћемо због тога још и више бити жељни доказивања, верујући да на пролеће можемо поновити добре резултате из првог дела првенства – јасан је Шпоња.











