Најновије

ETS i Gimnazija (3)

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе и њихови ментори награђени су за своје радове по пројекту „Енергија је свуда око нас“ који се, под покровитељством Покрајинског секретаријата за образовање, управу и националне заједнице и факултета ФИМЕК организује од 2009. године у основним и средњим школама. Реализатор пројекта је Центар за науку, технологију и информатику из Новог Сада.

Проблемом рационалног коришћења енергије бавили су се ученици из кикиндских школа, Гимназије и Економско-трговинске школе, са својим менторима. У Новом Саду јуче су, на завршној манифестацији под називом „Енергија је свуда око нас 2023“ додељена и признања најуспешнијим ученицима и њиховим менторима.

Награђена су три ученика Гимназије и једна ученица Економско-трговинске школе, као и њихови ментори.

Из Гимназије, за моделе и макете прво место освојила је Ива Тешин, а за литерарни рад треће место припало је Павлу Бркљачу. Њима је менторка била Снежана Замуровић. Другопласирана за литерарни рад била је Ђурђина Петровић. Њен ментор био је Љубомир Замуровић.

Ученица Економско-трговинске школе Николина Барбо са менторком Тањом Радованов, освојила је друго место за мултимедијалну презентацију.

Циљ пројекта је да се ученици наведу на размишљање како да допринесу да се енергија ефикасније користи, да се загађење смањи и природа сачува од штетних утицаја, као и да се ученицима омогући лично учешће у истраживању и уређивању своје околине.

Sveti Sava sportski dan (11)

Светосавски рукометни турнир који, поводом Дана школе и школске славе, организује ОШ “Свети Сава”, окупио је данас у СЦ „Језеро“ 700 ђака из 12 школа са територије града. Ученици су се надметали у игри „између две ватре“, у рукомету и у мини-рукомету.

– Активности у нашој школи трају већ данима. Већ смо имали турнире у таблићу и у шаху и ликовни конкурс. Сјајно је што смо додбили овај простор и на тај начин омогућили да буде више учесника и да нам дођу и учесници из сеоских школа – каже директорица, Гордана Рацков.

Светосавски рукометни турнир организован је пети пут и данас је имао и специјалног госта. Свечаном отварању присуствовао је Рајко Продановић, генерални секретар Рукометног савеза Војводине. Он је директорици Школе уручио поклон – лопте за рукомет.

– У овој хали били смо организовали финале Купа Војводине и било је савршено, цео град је дошао – рекао је Продановић – Овакве манифестације су веома потребне и сигуран сам да ће многи који су данас овде и остати у рукомету и да ће, у будућности, клубови имати бенефита од њих.

У име Града, Дан школе ђацима и запосленима честитао је градоначелник Никола Лукач.

– Увек је предивно када можемо на једном месту да видимо толико ђака, спортиста. Драго ми је што промовишемо рукомет и што ова година почиње спортом јер Кикинда јесте град спорта, а један од најуспешнијих је рукомет. Волео бих да ово постане традиција и да се деца пре свега, друже, и да, у духу светосавља бодре, воле, чувају и помажу једни друге, да преoвладавају здраве вредности – истакао је Лукач.

Међу такмичарима били су и ученици трећег разреда ОШ „Ђура Јакшић“ који су били прваци на републичком такмичењу у игри „између две ватре“.

– Јако ми се допада овде, занимљиво је и забавно – каже Невена Шорак.

Маша Ромаков, трећак из исте школе дели њено мишљење.

– Дошли смо да играмо „између две ватре“ – свиђа ми се јер се дружимо и није нам важно да ли ћемо победити, већ да се сви заједно забавимо – објашњава Маша.

Вукашин Бајкин, ученик шестог разреда школе домаћина каже да данас игра „велики рукомет“.

– Рукомет тренирам од малена и јако ми је занимљив. Радујем се што је организован овакав турнир – рекао је Вукашин.

Обележавање Дана и славе Школе имаће своје финале у недељу, на Свечаној академији у Народном позоришту, од 18 сати. када ће бити додељене „Плакете Свети Сава“ најбољим ученицима осмог разреда, будућим вуковцима.

ofk kikinda

Друга седмица припрема за други део сезоне, за јединог севернобанатског  српсколигаша, на половини је, а шеф струке ОФК Кикинде Владимир Шпоња задовољан је стартом у зимском периоду.

– Припремаћемо се укупно седам недеља на нашим теренима и у дворани и теретани СЦ „Језеро”. Управа нам је омогућила оптималне услове за рад, а екипа је претрпила мање промене. Срећу у другим срединама потражили су њих шесторица, од којих су двојица били стартери, а трудимо се да пронађемо достојне замене. Довели смо петорицу, а спортски директор Марко Вукобрат свакодневно ради на додатном попуњавању састава и верујем да ће и тај посао брзо бити завршен – каже Шпоња.

Играчи су у паузи имали распоред активности које су спроводили до 15. јануара када су започеле припреме.

– Већина је све одговорно схватила, то су показала тестирања која смо спровели у првој седмици припремног периода, када смо, поред физичких провера, одрадили и пет аеробних тренинга као привикавање на тежак терен и температуру ваздуха. План је да радимо пет тренинга недељно на отвореном и два или три тренинга у теретани. У овој другој недељи очекује нас већи обим и интезитет рада. Цели стручни штаб труди се да играчи што лакше преброде ови следеће две седмице које нису популарне код фудбалера. Све нас, ипак, храбри добра атмосфера у екипи, то нас је красило и током јесењег дела првенства и сигурно је и тај детаљ допринео остварењу врло добрих резултата.

На крају другог микроциклуса, у суботу, на распреду је прва провера, а након четири дана и друга. Биће то истовремено и два најјача ривала Кикинђанима током ових припрема.

– Најпре ћемо код одличне екипе Земуна. Утакмица ће нам послужити да проверимо новајлије у екипи, али и да се подсетимо неких принципа и захтева у игри. Врло брзо, средином треће недеље припрема, одмерићемо снаге у Београду с омладинцима Партизана. Сигурно је да ће обе утакмице бити захтевне у физичком погледу и то је оно што смо и желели. Иначе, омладинцима Партизана провера против нас биће нека врста генералне пробе пред меч с Брагом у омладинској Лиги шампиона, а ми ћемо због тога још и више бити жељни доказивања, верујући да на пролеће можемо поновити добре резултате из првог дела првенства – јасан је Шпоња.

И капитен Небојша Ђукић сматра да су припреме идеално кренуле.

– Једва смо дочекали зимски старт, а већ смо мислима у марту, да наставимо где смо стали па ако је могуће, истина без оптерећења, будемо још и бољи од трећег места на којем зимујемо. Екипа је летос доживела велике промене, стигло је много нових играча и готово сви који прате српсколигашку „Војводину”, сматрали су да ће нам бити тешко да опстанемо. Међутим, све смо их демантовали. Упознали смо се, уиграли под палицом новог тренера и начинили резултат за респект. Сада, када је тај период иза нас и након што смо задржали костур екипе, најмање што желимо јесте реприза јесени, будући да унутар екипе влада прави тимски дух и одлична атмосфера – оптимистично поручује Ђукић.

idjos skola 1

У Основној школи „Миливој Оморац“ у Иђошу у току је замена подова у ходницима објекта, као и уређење улаза у саму зграду. Како сазнајемо од директора Александра Аћимова средства за радове обезбеђена су у градском буџету.

-Подови у ходницима нису никада мењани, постављени су приликом изградње школе и били су у изузетно лошем стању. Плочице су старе и добар део је био оштећен. Радовима ћемо умногоме побољшати безбедност ученика јер се постављају неклизајуће плочице које су знатно боље од постојећих који су биле клизаве нарочито уколико пада киша или снег – рекао је Аћимов.

Новац, 3,1 милион динара, је обезбеђен на конту инвестиционог одржава зграде. Средства су довољна за замену плочица у свим ходницима у школи.

-У школу је у протеклим годинама доста улагано, али како желимо да ученицима и запосленима обезбедимо што боље и модерније услове за рад припремили смо документацију неопходну за пројекат енергетске ефикасности. Конкурисаћемо код надлежног Покрајинског секретаријата за средства за пројекат, након чега се надам да ће нам бити одобрен и новац за санацију фасаде на самој школској згради и на сали за физичко васпитање. Када ове радове завршимо школа ће добити потпуно нови изглед и споља и изнутра – открио је наш саговорник.

Школу „Миливој Омораца“ похађа 122 ученика што је више у односу на прошлу када их је било 113 и претпрошлу  годину када је било 109 ђака. Аћимов напомиње да је за већи број ученика заслужан и конкурс Министарства за бригу о селу који додељује средства за куповину кућа младима.

milenko jovanov7

Не разумем како могу истовремено да тврде да су избори нерегуларни и да узму мандате проистекле из тих и таквих избора?! То никакве логике нема- истакао је Миленко Јованов, члан Председништва СНС, у изјави за Ало. 

Лидер Народног покрета Србије и један од носилаца листе „Србија против насиља“ Мирослав Алексић изјавио је за ТВ Инсајдер да ће наредних дана бити донета одлука о посланичким мандатима, указујући да је „реалнија нека врста опструкције парламента“.

– Предузећемо онај вид борбе који ће дати боље резултате, а мислим да је реалнија нека врста опструкција парламента – запретио је опозиционар.

У преводу опозиција планира да узме мандате, али да не дозволи парламенту да ради, то јест опструисаће рад Скупштине Србије.

Миленко Јованов, шеф посланичке групе напредњака у парламенту, поручио је да је опозициjи изгледа понестало идеја, јер су то већ све радили, пише Ало.

– Понашали се у Скупштини као да су у најгорој биртији. Физички насртали на председника, премијерку, друге посланике, ломили клупе, звиждали, трубили, пуштали музику, пентрали се по столицама и клупама… Дакле, све су покушали, осим да буду пристојни и нормални и да најзад понуде некакву политику – навео је Јованов и додао да је то очигледно недостижно за њих.

– С друге стране, не разумем како могу истовремено да тврде да су избори нерегуларни и да узму мандате проистекле из тих и таквих избора?! То никакве логике нема. И видите како се брзо распала у парампарчад лаж о нерегуларним изборима, измишљена да замаскира њихову неспособност, лењост, незнање и чињеницу да у последњих 12 година нису били у стању да победе ни на једним изборима од оних за месне заједнице, па до председничких – закључио је Јованов у изјави за дневни лист Ало.

 

 

tractor-field-countryside_501669-3755

Локална самоуправа донела је Одлуку о расписивању јавног огласа за давање у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта у државној својини.  Други круг лицитација биће организована електронски и то преко веб – апликације https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  на сајту Управе за пољопривредно земљиште.

-Рок за пријављивање и подношење документације је 29. јануар до  15 сати. Отварање понуда за давање у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта заказано је за 2. фебруар у 12 часова. Земљиште се издаје по правилима другог круга и могу да конкуришу сва правна и физичка лица чије регистровано пољопривредно газдинство је у активном статусу најмање три године – истакао је члан Градског већа Љубан Средић.

За други круг преостало је 1.552 хектара и највеће површине налазе се у катастарским општинама Иђош 730, Мокрин 330 и Сајан 250 хектара. У преосталим катастарским општинама пуно је мање земљишта на лицитацији.

-У другом кругу преостану њиве лошијих класа, а подсетићу да се и ранијих година земљиште издавало на 10 и 15 година, као што је случај са овом лицитацијом, тако да је најбоља државна земља већ закупљена. Почетна цена одређена је на основу претходне лицитације и просечних постигнутих цена. Тако смо дошли да до тога да се оранице прве класе, виногради и воћњаци издају по почетној цени од 65.900 динара, док је за најлошију осму класу цена 20.400 динара. Најквалитетније ливаде су 17.178, најлошије су 11.800 динара, док је за најбоље пашњаке, трстике и ливаде потребно издвојити  8.200, а за најлошије 5.160 динара – додао је наш саговорник.

У овом кругу лицитације преостану њиве четврте, пете и шесте класе и парцеле су мање површине. Највише конкуришу сточари за испашу стоке и за припрему сена за јесењи и зимски период. У првом кругу лицитације издато је свега 134 хектара, тако да сваке године остане између 1.000 и 1.500 хектара неиздатог пољопривредног земљишта. У својини града је око 12.000 хектара државне земље и већина је издата у вишегодишњи закуп. Годишње се од издавања у буџет слије око 80 милиона динара.

d43c1837-7970-4f13-a05e-9c8bfabb150c

Због хаварије на Градском тргу код зграде СДК, данас, среда од 12 часова без грејање ће остати корисници у улици Генерала Драпшина од броја 2 до 20 ,Трг српских добровољаца од Поште до зграде СДК и од СДК до Земљорадничке задруге, Културни центар Кикинда, зграда НИС-а, ОШ “Фејеш Клара”, Економско-трговинска школа, Гимназија “Душан Васиљев”, ТЦ Пијаце, Војводе Путника од броја 21 до броја 23, Војводе Путника 1 односно зграда Микинице.

Завршетак радова и нормализација грејања се очекује у вечерњим сатима.

jp kikinda 1

ЈП „Кикинда“ обавештава кориснике својих услуга да је могуће достављање рачуна за пружене комуналне услуге електронским путем.

„Уколико сте заинтересовани за пријем рачуна електронским путем, неопходно је да нам доставите Вашу мејл адресу подношењем захтева на званичном сајту предузећа www.jpkikinda.rs или лично, у просторијама предузећа, на Иђошком путу број 4 (благајна у управној згради) или у Војводе Путника број 4 (благајна на Градској пијаци).

Преласком на е-рачун смањујемо потрошњу папира и на тај начин заједно доприносимо очувању животне средине“, наводи се у саопштењу из ЈП „Кикинда“.

Bebi paketi 2

Знатна су издвајања за социјалну заштиту и популациону политику у градском буџету. Једна од првих мера која ће бити расписана у овој години је помоћ паровима у процесу вантелесне оплодње која се показала потребном, истакао је председник Скупштине града Младен Богдан.

-За ову намену  биће издвојено два милиона динара и на годишњем нивоу, у просеку, средства искористи 22 до 25 парова. По пару се издваја просечна нето зарада у Србији, која је је око 85.000 динара, на дан исплате средстава. Право на новац имају они који су већ у процесу вантелесне оплодње. Ово је начин да помогнемо паровима да се остваре као родитељи јер је фокус наше политике на породици и деци – рекао је Богдан.

Парови који желе да конкуришу за средства могу да почну са прикупљањем потребне документације која се није мењала у односу на раније године. Пошто се прикупи  довољан број пријава комисија ће одлучивати о захтевима, након чега се новац врло брзо исплаћује.

-И ове године суграђани могу да очекују подршку од локалне самоуправе. Наставићемо са издвајањима за превоз средњошколаца са села, врхунских спортиста, слепих и слабовидих, регресираним превозом за студенте и пензионере, а право на две аутобуске карте имају и учесници ратова деведесетих, док је шест опредељено за ратне војне инвалиде. Исплаћиваће се и родитељски додатак за прво и друго дете и помоћ незапосленим породиљама. За треће дете имамо чланство у Покрету „3+“. Ту је и беби клуб у оквиру ког делимо пакете за све новорођене суграђане – навео је наш саговорник  и најавио да ће крајем месеца бити подела првих беби пакета у овој години.

 

Не мала средства издвајају се и за стипендирање студената, па ће и ове године са пуном стипендијом бити подржани студенти са вишим, а са мањим износом они који имају нешто нижи просек.

-Наш циљ је да нам се млади после студија врате и стога желимо свима да пружимо финансијску подршку, али и да им поручимо да мислимо на њих и да рачунамо да ће помоћи да се Кикинда развија – рекао је Богдан.

Нова мера ваучери за воду

Поред енергетских ваучера за грејање и струју, град ће обезбедити и ваучере за воду за социјално угрожене особе. За нову меру моћи ће да конкуришу корисници социјалне помоћи и породице и појединци без примања и моћи ће да се одлуче да ли желе да им се плати дуг или да им се помогне у плаћању рачуна.

 

-За енергетске ваучере издвојили смо 10, а за ваучере за воду, која је нова мера, четири милиона динара. Са енергетским ваучерима прошле године помогли смо око 900 суграђана, а правилник се неће мењати тако да обухватамо и оне са дуговањима. Конкурс за ваучере требало би буде отворен након поделе огрева за све који су стекли право. И ове године велики број породица добио је по кубик дрва чија је подела при крају – казао је Младен Богдан.

Отвара се Саветовалиште

Новина је и Саветовалиште за породицу, брак и пружање услуга саветовања и едукације рањивим групама.

-Под рањиве групе спадају Роми, жртве насиља, деца која излазе из хранитељских породица. Подршку за овај пројекат добили смо од Покрајине која је издвојила 850 хиљада динара и Саветовалиште би требало да почне са радом на пролеће. Помоћ ће пружати стручњаци са лиценцама у простору Центра за стручно усавршавање – прецизирaо је Младен Богдан.

Matic Djoka Radak (5)

Ђорђе Радак, једна од најзначајнијих личности из историје града, упамћен као велики српски добротвор, представљен је вечерас публици у Галерији „Нова“ Народног музеја, у музејском театру, новој форми оживљавања историјских личности и догађаја.

Мултимедијална изложба о најзначајнијој личности нашег града у 19. веку, постављена је, од прошлог месеца, поводом два века од његовог рођења. У изложбеном простору, захваљујући глумцу Славољубу Матићу, вечерас је Радак изванредно и сугестивно представљен музејској и театарској публици. Матић је, о самом Ђорђу, његовом животу, нарави, поступцима и успомени на њега говорио из трећег лица, у посебној форми епистоларног казивања – испредања приче уз помоћ писаних докумената, најчешће писама.

Материјал за овај позоришни чин под називом „Ја сам Ђока Радак Кикинђанин“ преузет је из књиге Владимира Миланкова „Ђока Радак ратоборац и велики добротвор“ у издању Историјског архива Кикинда, као и из писама и новинских чланака.

– Тешко је из докумената направити монодраму јер нема драмског сукоба, па сам се сетио епистоларне драматургије – када се комуницира преко писама. Ово је необичнији начин и веома ми је драго што је Музеј потпуно отворен за нове форме. Почаствован сам што сам део тога – рекао је Матић.

Идејни творац и иницијатор да се музејски театар поставља равноправно са изложбама је Драган Киурски, виши музејски педагог који се креативном драмом бави већ дуги низ година. До сада је, између осталог, био аутор инсценација о Душану Васиљеву и Меланији Гајски.

– Изложба је само један вид интерпретације наслеђа, кроз експонате, али то може и да се динамизује на овај начин – сматра Киурски. – Зашто бисмо само читали са зидова ако можемо одређену личност да „имамо“ уживо, да нам прича о свом животу,

Ђорђе Радак био је други по величини добротвор Матице српске у 20. веку. Био је и покретач буне априла 1848. године и активни учесник револуције 1848. и 1849. године. Прича о њему коју оживљава глумац Славољуб Матић на музејској сцени у плану је да се представи још неколико пута у току трајања изложбе, до 17. фебруара. Без обзира на то да ли сте музејска или позоришна публика, препоручујемо да је не пропустите.

error: Content is protected !!