Најновије

policija 9

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode, u kojima su tri osobe zadobile lakše telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 150 hiljada dinara i dogodile su se zbog radnje vozilom, alkohola i nedržanja rastojanja.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 17 osoba i izdato je 137 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je, zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, isključeno 12 vozača, od kojih je sedmoro zadržano u trajanju do 12 sati, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,2 miligrama.

Takođe, otkriveno je 20 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 42 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 75 ostalih prekršaja.

Dan-Roma-(2)

Podizanjem zastave Roma na jarbolu ispred Gradske kuće obeležen je Dan ove nacionalne manjine. Kikinda je jedan od prvih gradova u kojima je, pre tri godine, zaživeo ovaj simbolični čin kojim se skreće pažnja na položaj Roma i njegovo unapređenje, rekao je koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi, Željko Radu.

– I sredstva i rad ulažemo u obrazovanje Roma, Gradska uprava pomaže izlazak iz siromaštva romske manjine: obezbedila je sredstva za školski pribor za sve učenike od prvog do osmog razreda, to pokazuje brigu – istakao je Radu. – Grad je oformio i Mobilni tim za unapređenje položaja Roma. U njemu se nalaze i pedagoški asistent i zdravstvena medijatorka i svi koji mogu da pomognu u poboljšanju položaja Roma. Imamo i saradnju sa Predškolskom ustanovom, vodimo evidenciju o tome koliko se romske dece upisuje, koliko imaju problema prilikom upisa. Mi smo prva stanica koja te probleme rešava i rezultati su vidljivi. Ovaj dan obeležavamo kako bi se skrenula pažnja na težak položaj u kojem Romi, nažalost, i dalje žive i na to da su na marginama društva.

Uoči 8. aprila, Svetskog dana Roma, održano je i sportsko druženje, podsetio je Radu i dodao da je ponosan na to koliko je već urađeno na ovom planu, kao i da postoje nove ideje koje će se sprovoditi u delo. Trudimo se i zajedno idemo ka istom cilju, istakao – da Romi budu prihvaćeni i ravnopravni članovi društva.

Svečanom podizanju zastave Roma uz intoniranje himne „Đelem, đelem“, prisustvovali su predstavnici lokalne vlasti: gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski, predsednik Gradskog parlamenta Mladen Bogdan, članovi Gradskog veća i sekretari sekretarijata.

Gradonačelnik je pripadnicima romske populacije čestitao njihov dan.

– U duhu suživota u multinacionalnoj i multikulturalnoj sredini svima omogućavamo maksimalnu integraciju u život Grada; tako je i romska nacionalna  manjina apsolutno uključena u sistem odlučivanja. Održavamo kontinuitet pomoći – od socijalnih davanja, preko zapošljavanja, otvaranja novih mogućnosti, uređivanja prostora za pripremu programa i aktivnosti kako bi prikazali svoju tradiciju i kulturu – rekao je Lukač. – Gradska uprava je  zaposlila nekoliko visokoobrazovanih Roma i zajedno sa njima rešavamo  probleme. Najvažnije i najlepše je da u životu i radu jedni druge uvažavamo, podržavamo i poštujemo.

U Gradu i okolini živi oko tri hiljade Roma. Njihov dan se, planetarno, obeležava 8. aprila, što je odlučeno na kongresu u Poljskoj 1990. godine, kada je i ustanovljena himna kao i zvaničan naziv Rom, u značenju „čovek“.

S. V. O.

milenko-jovanov9

Pre nego što je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić raspisala beogradske izbore za jun, u republičkom parlamentu održane su konsultacije o izbornim uslovima i preporukama ODIHR-a. U ovim konsultacijama učestvovali su predstavnici i vlasti i opozicije, ali dogovor nije postignut.

Za „Dnevnik” je o toku pregovora i razlozima neslaganja govorio šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić- Srbija ne sme da stane“ Milenko Jovanov.

Vi ste direktni učesnik pregovora vlasti i opozicije o izbornim uslovima. Kakvi su Vam utisci nakon tih sastanaka?

Mučni. Došli smo dva dana na razgovore u Skupštini, da bismo razgovarali o važnim pitanjima za naše društvo, ali smo voljom opozicionih stranaka okupljenih oko Dragana Đilasa i Miloša Jovanovića postali deo igrokaza i paravan za odluku o bojkotu izbora, koja je doneta mnogo ranije.

Rekli ste da je opozicija sa svoje tri tačke postavila ultimatum vlasti, da neće izaći na izbore ukoliko se oni ne ispune. Da li su to onda zaista i bili pregovori?

Ne bih govorio o pregovorima, već o razgovorima, dijalogu, bar je to bila ideja, ali nema ni razgovora ni pregovora ako u startu kažete: „ili ćete prihvatiti sve naše zahteve, ili mi odustajemo od razgovora“. To je onda ultimatum. Valjda poenta razgovora i jeste da suprotstavljene strane nađu neka kompromisna rešenja. Da imamo iste poglede i stavove, ne bi ni bilo potrebe za dijalogom ove vrste. E, sad, mi smo na kompromise pristajali i prihvatali ih, a oni ne. Prvo smo prihvatili da, faktički, umesto o preporukama ODIHR-a, razgovaramo o njihova tri zahteva. Zatim smo od tri zahteva odmah prihvatili dva – da se formira komisija sačinjena od političkih predstavnika i civilnog sektora koja bi ispitivala birački spisak i da se razgovara o radu javnih servisa RTS i RTV. Ostalo je samo da se definiše šta misle pod izvršnim ovlašćenjima za tu komisiju i na moj zahtev je prošireno da se razgovara i sa predstavnicima N1 i Nove S, jer imaju medijski uticaj u Beogradu, a o kršenju pravila izveštavanja ove dve televizije govori i izveštaj ODIHR-a. Čak smo i za treći zahtev, koji nismo mogli da prihvatimo, jer bi predstavljao opasan presedan, ponudili kompromis, koji je moguć, izvodljiv i zakonit, ali oni očigledno nisu došli da postižu kompromise, nego da ispostave ultimatum i da prekinu razgovore, ako bilo koje slovo ultimatuma ne bude prihvaćeno.

Zašto je treći zahtev neprihvatljiv?

Zato što bi njegovo ispunjenje predstavljalo kršenje Ustava i zakona. Vidite, oni su nama velikodušno ponudili da biramo – ili da kršimo Ustav i zakon i pomerimo izbore za Skupštinu grada Beograda, ili da kršimo Ustav i zakon i odlukom Skupštine Srbije prevremeno skratimo mandate gradonačelnicima i predsednicima opština u preko sto lokalnih samouprava. Sa druge strane, jednom tako napravljen presedan mogao bi da dovede do nesagledivih posledica u budućnosti. Ali smo mi i u ovom slučaju tražili kompromis. Rekli smo u redu, ovo kako ste hteli ne možemo, ali možemo nešto drugo. Međutim, oni nisu pokušavali da postignu kompromis i tu je ključno razmimoilaženje.

Ko, prema Vašem mišljenju, među opozicijom vodi glavnu reč? Da li možete da pretpostavite čija je ideja bila da se praktično postavi ultimatum vlasti? Đilasova?

Najviše je govorio Radomir Lazović, ali mislim da glavnu reč vode drugi, jer je Lazoviću Marinika Tepić odbrusila na kraju sastanka da, ako hoće da priča o preporukama ODIHR-a, može sam da dođe na te razgovore. Sa druge strane, upravo je ona i prekinula razgovore, a i pre toga je stalno pretila kako oni mogu i da odu, da se vrate na fabrička podešavanja – to valjda znači da budu nenormalni i nasilni, pretila razbijenim glavama i slično… A ne znam čija je ideja da se ide sa ultimatumom, ali vidim da taj deo opozicije već dvanaest godina ne ume konstruktivno da nastupi.

Šta opozicija dobija takvim svojim ponašanjem?

Mislim da žele radikalizaciju političke scene, haos na ulicama, nasilje i slično. Takođe mislim da je to sada svima jasno i da za to ponašanje nemaju ničiju podršku.

Da li se opoziciji uopšte ide na beogradske izbore?

Ne. Pa vidite i sami da ne znaju šta će sa tim izborima. Prvo su tražili ponavljanje izbora odmah. Onda su tražili da izbori ne budu 28. aprila. Posle toga su rekli da ne može ni jun, nego jesen. Sad odjednom može jun. Nemaju oni nikakva načela, ni ideje. Oni od slučaja do slučaja donose odlukje i onda se upletu kao pile u kučine u sopstvene kontradiktornosti. Dobili su istraživanja za koja i sami kažu da daju koaliciji oko SNS daju prednost od deset procentnih poena. 

Tema sastanaka bile su preporuke ODHR-a. Da li to znači da je opozicija praktično odustala od razgovora o preporukama ODHR? I kakve mogu biti posledice tog njihovog čina u očima političara iz EU?

Faktički da, jer ni u jednom trenutku oni o tome nisu pričali. Konkretno, u sredu uopšte, a u ponedeljak smo prošli samo pet preporuka, ali su oni posle svake ponovo vraćali priču na svoje zahteve.

Šta mislite da će biti naredni korak opozicije?

Ne znam i ne zanima me. Mi ćemo nastaviti da se trudimo da vodimo dijalog, da realizujemo preporuke ODIHR-a i unapređujemo naš izborni proces. To je dobro za naše društvo i neće nas zaustaviti nerazumnim i infantilnim ponašanjem. Ko želi da sedne za sto i ponudi svoja rešenja i predloge, dobrodošao je. Ko ne želi, njegova odluka.

NSZ

Nacionalna služba za zapošljavanje raspisala je 12 javnih poziva čiji je cilj da se smanji broj nezaposlenih. Putem direktne finansijskr podrške poslodavcima i nezaposlenima, kroz mere aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini biće uključeno više od 23.000 osoba. Za ove namene planirano je izdvajanje od 7,75 milijardi dinara. Dodatno  finansiranje biće obezbeđeno i od lokalnih samouprava, kako kroz zajedničko finansiranje sa NSZ, tako i kroz samostalno finansiranje, uz tehničku podršku NSZ, objavila je NSZ.

Akcenat je  na teže zapošljivim kategorijama nezaposlenih građana u koje spadaju: mladi u domskom smeštaju, hraniteljskim porodicama i starateljskim porodicama, bez završenog srednjeg obrazovanja i oni koji su završili funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih, stariji od 50 godina, Romi i Romkinje, osobe sa invaliditetom, korisnici novčane socijalne pomoći, osobe koje se nalaze na evidenciji nezaposlenih duže od 12 meseci i žrtve porodičnog nasilja. Većina javnih poziva biće otvorena do 29. novembra, dok je rok za podnošenje zahteva za pojedine mere namenjene osobama sa invaliditetom 31. decembar.

Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 15. maja, dok je javni poziv za učešće u finansiranju mere obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog na raspolaganju do 31. oktobra ove godine. Zahtevi za učešće u merama podnose se nadležnim organizacionim jedinicama NZS.

Sve informacije u vezi raspisanih javnih poziva biće dostupne na internet stranici www.nsz.gov.rs, putem zvaničnih stranica na društvenim mrežama, kao i u svim organizacionim jedinicama NSZ.

rukomet

Pobedu od 33:30, sedmu u Prvoj rukometnoj ligi Vojvodine, ostvarila je osmoplasirana mokrinska Crvena zvezda u Novom Sadu protiv Slavije, a u sledećem kolu dočekaće tim Apatina.

CRVENA ZVEZDA: Đukić, Simić, Dukatarov 1, Gavrilov, Čeleketić, Bukvić 12(1), Vekić 4, Golić, Trnić 4, Milivojević, Kozlovački 8(3), Blažić 4, Ladičorbić, Maluckov.

U Drugoj ligi Vojvodine, rukometašice Mokrina, koje su sedme na tabeli, izgubile su 29:16 u Elemiru od Naftagasa, a čekaće tim Odžaka.

ŽRK MOKRIN: Matić. Božin, Stojšić, Kokanov 4, Brkin 6, Ladičorbić 1, Kecić, Milosavljev, Pešić, Bajkin, Almaši, Čeleketić 5.

D. P. 

košarka

Pretposlednje kolo sezone u Drugoj ligi KS Vojvodine bilo je na rasporedu, a u doigravanju, tzv. plej-ofu B, Velika Kikinda, u „Jezeru” bila je bolja 75:66 od „Radivoja Koraća” iz Rumenke dok je novokozaračka Sloboda, u plej-ofu E, poražena 73:71 na gostovanju od Crvenke. Predstojećeg vikenda u poslednjem kolu, Velikokikinđani će biti gosti SUBAK-a u Bajmoku, a Sloboda će dočekati tim Sivca.

D. P.

američki-fudbal

Danas u Donjoj Trnavi, nedaleko od Kragujevca, drugu utakmicu sezone odigrali su kikindski Mamuti u Prvoj ligi i drugi su put poraženi. Rezultatom 48:6 savladali su ih Divlji veprovi, a Kikinđani osim dva poraza imaju i jednu pobedu, zabeleženu službenim rezultatom, pošto su im požarevački Pastuvi predali meč bez borbe odnosno odustali su od takmičenja koje sada broji četiri kluba. Naredni rival Mamuta, predstojećeg vikenda na kikindskom Vašarištu, biće beogradski Vukovi.

D. P.

fudbal

Kompletirano je 21. kolo na vojvođanskom „Istoku” odnosno u Područnoj ligi. U pokrajinskom stepenu, ruskoselska Crvena zvezda poražena je 2:0 u Omoljici od Mladosti, a domaćin, koji želi u srpskoligaški rang, slomio je otpor naše ekipe posle sata igre da bi pobedu overio bliže kraju.

CRVENA ZVEZDA: Miškov, Mirkonj, Reljić, Jankov, Popeskov (Knežević), Čudanov (Kovačević), Terzin, Ma. Zečević, Čubrilo, Kresoja (Novković), P. Bajić.

Na kikindskom Vašarištu, zaiskrila je nakratko nada „Žutih mrava” da mogu do prvih bodova ovoga proleća, ali je Begej iz Žitišta na kraju upisao uverljiv trijmf od 1:5. Petrović se u uvodu, na petercu gostiju, snašao iz gužve i doneo prednost ŽAK-u. Međutim nakon pola sata Kuč je započeo svoju simultanku i s dva gola doneo preokret. Do odmora, nakon akcije pogodio je još i Petrov pa je Begeju preostalo da u nastavku rutinski odradi posao. Tako je i bilo. Nizale su se šanse gostiju iz izrađenih akcija, Čabrilo je najpre podebljao prednost početkom drugoga dela, a Petrov se sredinom nastavka i drugi put upisao među strelce za nastavak nezapamćene agonije ŽAK-a.

ŽAK: Batančev, Važić (Vrbaški), Petrović, Utržen, Ratko, Labus (Šanta), Berbakov, Baba, Lakić, Radu (Sekereš), Hodik (Malogajski).

Rezultati 21. kola: Kozara – Sloboda 1:1, Budućnost – Radnički 3:0, Jedinstvo (V) – Proleter 3:0, Rusanda – Borac 2:1, Vojvodina – BAK 10:0, Polet – Jedinstvo (BK) 3:0, Mladost – C. zvezda 2:0, ŽAK – Begej 1:5.

POREDAK: Vojvodina 50, Mladost 44, Jedinstvo (V) 40, Kozara 36, Budućnost 34, Begej 34, Sloboda 33, Polet 30, Borac 30, C. zvezda 25, Rusanda 23, Jedinstvo (BK) 21, Proleter 20, BAK 16, ŽAK 16, Radnički 15.

U 22. kolu, u sredu 10.4. (16.30) igraće: Borac – Jedinstvo (V), Proleter – Budućnost, Radnički – ŽAK, Begej – Kozara, Sloboda – Mladost, C. zvezda – Polet, Jedinstvo (BK) – Vojvodina, BAK – Rusanda.

U Područnoj ligi, nakovački Polet slavio je važnu pobedu u Novom Bečeju, 5:2 savladao je Jedinstvo, a trostruki strelac bio je Kočiš uz po još jedan pogodak Zorića i Nešića. Topolski Napredak poražen je 3:2 u Mihajlovu od MSK-a, a golove za naš tim postigli su Josimović te iz kaznenog udarca Selaković dok je u Mokrinu Delija zabeležio pobedu 4:3 nad Banatom iz Čente. Dvostruki strelci za Mokrinčane bili su: Perišić i Ćorić.

Preostali rezultati 21. kola: 2.oktobar – Radnički 1:2, Mladost – Vojvodina 3:1, C. zvezda – Napredak (Č) 1:1, ŽFK Banat – Stajićevo 2:1. Bilećanin je bio slobodan.

POREDAK: Napredak 51, MSK 46, Polet 44, Bilećanin 35, Mladost 34, ŽFK Banat 31, Jedinstvo 29, 2.oktbar 26, Banat 26, Napredak (BT) 26, C. zvezda 25, Stajićevo 18, Radnički 18, Delija 15, Vojvodina 3.

U 22. kolu, 14.4. (16.30), igraće: Radnički – Jedinstvo, Polet – Bilećanin, Stajićevo – C.zvezda, Napredak (Č) – Delija, Banat – MSK, Napredak (BT) – Mladost, Vojvodina – 2.oktobar.  

D. P.

MFL „KIKINDA-ŽITIŠTE”

Rezultati 12. kola: Terekveš – 1.oktobar 2:0, Borac (A) – Borac (I) 3:0 /neopravdan izostanak gostiju/, Roham – Vojvodina 0:7 /Rankov četiri, Marić dva, Todorov/, Omladinac – Podgrmeč 9:0, Bega – Proleter 3:2.

POREDAK: Vojvodina 34, Omladinac 31, Borac (A) 22, Proleter 19, Roham 18, Bega 18, Podgrmeč 13, Terekveš 10, Borac 6, 1.oktobar 3.

U 13. kolu 14.4. (16.30) igraće: Bega – Terekveš, Proleter – Omladinac, Podgrmeč – Roham, Vojvodina – Borac (A), Borac (I) – 1.oktobar.

karate

Na Prvenstvu Vojvodine za poletarce, pionire i nade u Inđiji, kikindski Feniks osvojio je 12 (4-1-7) medalja.

Miks kata tim: Mia Vašalić, Nera Juhas, Stefan Sili, osvojio je zlato, kao i pioniri Jelena Kličić (do 63 kg) i Danilo Anučić (do 35 kg) te u katama u konkurenciji nada Mia Vašalić (B klasa).

Drugo mesto u katama pripalo je nadi Vanji Damjanov, a treći su bili: Vašalić, Nera Juhas, Dunja Nađalin i Mateja Šašić.

Bronze u katama pripale su još i pioniru Nikoli Skakiću i poletarcima Lenki Zavišić i Milanu Muidži.

Svi pomenuti kvalifikovali se se za Prvenstvo Srbije u Mladenovcu.

 

D. P.

seoske-igre

„Seoske igre” Sportskog saveza Srbije održavaju se danas u Banatskom Velikom Selu, osim ekipe domaćina nastupaju i timovi iz Mokrina, Nakova i Novih Kozaraca, a otvorio ih je gradonačelnik Nikola Lukač.

– Već drugi put u Gradu organizujemo i podržavamo ovakve događaje, jer svako selo nam je izuzetno bitno. Ovako okupljamo meštane i oživljavamo selo i trudimo se da ovakvi događaji postanu tradicija, a najvažnije je druženje i da naša sela žive s ovakvim manifestacija. Svaka naš mesna zajednica je poznata po dobrim organizacionim sposobnostima i po lepim manifestacijama i sve ovo će da donese još viši kvalitet življenja u našim selima, a mi ćemo uvek sve to da podržavamo i ubudućnosti – rekao je Lukač.

Gradski većnik za sport Dragan Pecarski, nastavio je:

– Grad Kikina je kroz Startegiju o sportu jasno prezentovao baš i ovo  opredeljenje da se razvija sporta i neguju tradicije u seoskim sredinama. Ovakvi događaji su za Kikindu, koja je grad sporta i sportskog turizma, od velikog značaja.

Nadovezala se Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde

– Malo su zahtevnije discipline pa su se onda neka sela pitala da li i kako će se pokazati, ali već smo dobili potvrdu da će sledeće godine da nam se priključe. Drago mi je što je Veliko Selo domaćin i nadam se da će sve dobro proći kao i prošle godine u Mokrinu i da ćemo svi da budemo dobri domaćini.

Jasmina Juras, predsednica Sportskog saveza Vojvodine, dodala je:

– Seoske igre su jako lep događaj, koji nas vraća u detinjstvo i čuva naše običaje, a druženje je najbitnije. Nadam se da će neko od ovih vaših sela da   prođe i regionalno takmičenje i da onda ostvari dobar rezultat i na republičkom.

Marina Jovičić, portparolka Sportskog saveza Srbije, podsetila je i istakla:

– Ove igre prvi put smo organizovali pre šest godina, a promovišemo srpsku tradiciju. Kikinda će u avgustu biti jedan od osam gradova domaćina regionalnog takmičenja, a s tog nivoa ide se na republičko takmičenje. Konačni pobednik dobiće rukometni teren u svom selu.

Mira Pećanac, predsednica Saveta MZ BVS, zaključila je:

– Meni je čast što smo mi domaćini, uz podršku našeg gradonačelnika, a kao prošlogodišnji pobednici imamo veliki motiv da se plasiramo dalje, jer je glavna nagrada stimulativna.

Deset je sportskih disciplina na rasporedu: mali fudbal, odbojka, poligon, skok u dalj iz mesta, bacanje kamena s ramena, nadvlačnje konopca odnosno štapa, trka u vreći, obaranje ruke i šah.

D. P.

error: Content is protected !!