Најновије

policija 9

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се четири саобраћајнe незгоде, у којима су три особе задобиле лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 150 хиљада динара и догодиле су се због радње возилом, алкохола и недржања растојања.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 17 особа и издато је 137 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 12 возача, од којих је седморо задржано у трајању до 12 сати, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 милиграма.

Такође, откривено је 20 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 42 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 75 осталих прекршаја.

Dan-Roma-(2)

Подизањем заставе Рома на јарболу испред Градске куће обележен је Дан ове националне мањине. Кикинда је један од првих градова у којима је, пре три године, заживео овај симболични чин којим се скреће пажња на положај Рома и његово унапређење, рекао је координатор за ромска питања у Градској управи, Жељко Раду.

– И средства и рад улажемо у образовање Рома, Градска управа помаже излазак из сиромаштва ромске мањине: обезбедила је средства за школски прибор за све ученике од првог до осмог разреда, то показује бригу – истакао је Раду. – Град је оформио и Мобилни тим за унапређење положаја Рома. У њему се налазе и педагошки асистент и здравствена медијаторка и сви који могу да помогну у побољшању положаја Рома. Имамо и сарадњу са Предшколском установом, водимо евиденцију о томе колико се ромске деце уписује, колико имају проблема приликом уписа. Ми смо прва станица која те проблеме решава и резултати су видљиви. Овај дан обележавамо како би се скренула пажња на тежак положај у којем Роми, нажалост, и даље живе и на то да су на маргинама друштва.

Уочи 8. априла, Светског дана Рома, одржано је и спортско дружење, подсетио је Раду и додао да је поносан на то колико је већ урађено на овом плану, као и да постоје нове идеје које ће се спроводити у дело. Трудимо се и заједно идемо ка истом циљу, истакао – да Роми буду прихваћени и равноправни чланови друштва.

Свечаном подизању заставе Рома уз интонирање химне „Ђелем, ђелем“, присуствовали су представници локалне власти: градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски, председник Градског парламента Младен Богдан, чланови Градског већа и секретари секретаријата.

Градоначелник је припадницима ромске популације честитао њихов дан.

– У духу суживота у мултинационалној и мултикултуралној средини свима омогућавамо максималну интеграцију у живот Града; тако је и ромска национална  мањина апсолутно укључена у систем одлучивања. Одржавамо континуитет помоћи – од социјалних давања, преко запошљавања, отварања нових могућности, уређивања простора за припрему програма и активности како би приказали своју традицију и културу – рекао је Лукач. – Градска управа је  запослила неколико високообразованих Рома и заједно са њима решавамо  проблеме. Најважније и најлепше је да у животу и раду једни друге уважавамо, подржавамо и поштујемо.

У Граду и околини живи око три хиљаде Рома. Њихов дан се, планетарно, обележава 8. априла, што је одлучено на конгресу у Пољској 1990. године, када је и установљена химна као и званичан назив Ром, у значењу „човек“.

С. В. О.

milenko-jovanov9

Пре него што је председница Скупштине Србије Ана Брнабић расписала београдске изборе за јун, у републичком парламенту одржане су консултације о изборним условима и препорукама ОДИХР-а. У овим консултацијама учествовали су представници и власти и опозиције, али договор није постигнут.

За „Дневник” је о току преговора и разлозима неслагања говорио шеф посланичке групе „Александар Вучић- Србија не сме да стане“ Миленко Јованов.

Ви сте директни учесник преговора власти и опозиције о изборним условима. Какви су Вам утисци након тих састанака?

Мучни. Дошли смо два дана на разговоре у Скупштини, да бисмо разговарали о важним питањима за наше друштво, али смо вољом опозиционих странака окупљених око Драгана Ђиласа и Милоша Јовановића постали део игроказа и параван за одлуку о бојкоту избора, која је донета много раније.

Рекли сте да је опозиција са своје три тачке поставила ултиматум власти, да неће изаћи на изборе уколико се они не испуне. Да ли су то онда заиста и били преговори?

Не бих говорио о преговорима, већ о разговорима, дијалогу, бар је то била идеја, али нема ни разговора ни преговора ако у старту кажете: „или ћете прихватити све наше захтеве, или ми одустајемо од разговора“. То је онда ултиматум. Ваљда поента разговора и јесте да супротстављене стране нађу нека компромисна решења. Да имамо исте погледе и ставове, не би ни било потребе за дијалогом ове врсте. Е, сад, ми смо на компромисе пристајали и прихватали их, а они не. Прво смо прихватили да, фактички, уместо о препорукама ОДИХР-а, разговарамо о њихова три захтева. Затим смо од три захтева одмах прихватили два – да се формира комисија сачињена од политичких представника и цивилног сектора која би испитивала бирачки списак и да се разговара о раду јавних сервиса РТС и РТВ. Остало је само да се дефинише шта мисле под извршним овлашћењима за ту комисију и на мој захтев је проширено да се разговара и са представницима Н1 и Нове С, јер имају медијски утицај у Београду, а о кршењу правила извештавања ове две телевизије говори и извештај ОДИХР-а. Чак смо и за трећи захтев, који нисмо могли да прихватимо, јер би представљао опасан преседан, понудили компромис, који је могућ, изводљив и законит, али они очигледно нису дошли да постижу компромисе, него да испоставе ултиматум и да прекину разговоре, ако било које слово ултиматума не буде прихваћено.

Зашто је трећи захтев неприхватљив?

Зато што би његово испуњење представљало кршење Устава и закона. Видите, они су нама великодушно понудили да бирамо – или да кршимо Устав и закон и померимо изборе за Скупштину града Београда, или да кршимо Устав и закон и одлуком Скупштине Србије превремено скратимо мандате градоначелницима и председницима општина у преко сто локалних самоуправа. Са друге стране, једном тако направљен преседан могао би да доведе до несагледивих последица у будућности. Али смо ми и у овом случају тражили компромис. Рекли смо у реду, ово како сте хтели не можемо, али можемо нешто друго. Међутим, они нису покушавали да постигну компромис и ту је кључно размимоилажење.

Ко, према Вашем мишљењу, међу опозицијом води главну реч? Да ли можете да претпоставите чија је идеја била да се практично постави ултиматум власти? Ђиласова?

Највише је говорио Радомир Лазовић, али мислим да главну реч воде други, јер је Лазовићу Мариника Тепић одбрусила на крају састанка да, ако хоће да прича о препорукама ОДИХР-а, може сам да дође на те разговоре. Са друге стране, управо је она и прекинула разговоре, а и пре тога је стално претила како они могу и да оду, да се врате на фабричка подешавања – то ваљда значи да буду ненормални и насилни, претила разбијеним главама и слично… А не знам чија је идеја да се иде са ултиматумом, али видим да тај део опозиције већ дванаест година не уме конструктивно да наступи.

Шта опозиција добија таквим својим понашањем?

Мислим да желе радикализацију политичке сцене, хаос на улицама, насиље и слично. Такође мислим да је то сада свима јасно и да за то понашање немају ничију подршку.

Да ли се опозицији уопште иде на београдске изборе?

Не. Па видите и сами да не знају шта ће са тим изборима. Прво су тражили понављање избора одмах. Онда су тражили да избори не буду 28. априла. После тога су рекли да не може ни јун, него јесен. Сад одједном може јун. Немају они никаква начела, ни идеје. Они од случаја до случаја доносе одлукје и онда се уплету као пиле у кучине у сопствене контрадикторности. Добили су истраживања за која и сами кажу да дају коалицији око СНС дају предност од десет процентних поена. 

Тема састанака биле су препоруке ОДХР-а. Да ли то значи да је опозиција практично одустала од разговора о препорукама ОДХР? И какве могу бити последице тог њиховог чина у очима политичара из ЕУ?

Фактички да, јер ни у једном тренутку они о томе нису причали. Конкретно, у среду уопште, а у понедељак смо прошли само пет препорука, али су они после сваке поново враћали причу на своје захтеве.

Шта мислите да ће бити наредни корак опозиције?

Не знам и не занима ме. Ми ћемо наставити да се трудимо да водимо дијалог, да реализујемо препоруке ОДИХР-а и унапређујемо наш изборни процес. То је добро за наше друштво и неће нас зауставити неразумним и инфантилним понашањем. Ко жели да седне за сто и понуди своја решења и предлоге, добродошао је. Ко не жели, његова одлука.

NSZ

Национална служба за запошљавање расписала је 12 јавних позива чији је циљ да се смањи број незапослених. Путем директне финансијскр подршке послодавцима и незапосленима, кроз мере активне политике запошљавања у овој години биће укључено више од 23.000 особa. За ове намене планирано је издвајање од 7,75 милијарди динара. Додатно  финансирање биће обезбеђено и од локалних самоуправа, како кроз заједничко финансирање са НСЗ, тако и кроз самостално финансирање, уз техничку подршку НСЗ, објавила је НСЗ.

Акценат је  на теже запошљивим категоријама незапослених грађана у које спадају: млади у домском смештају, хранитељским породицама и старатељским породицама, без завршеног средњег образовања и они који су завршили функционално основно образовање одраслих, старији од 50 година, Роми и Ромкиње, особе са инвалидитетом, корисници новчане социјалне помоћи, особе које се налазе на евиденцији незапослених дуже од 12 месеци и жртве породичног насиља. Већина јавних позива биће отворена до 29. новембра, док је рок за подношење захтева за поједине мере намењене особама са инвалидитетом 31. децембар.

Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање биће отворен до 15. маја, док је јавни позив за учешће у финансирању мере обука за потребе послодавца за запосленог на располагању до 31. октобра ове године. Захтеви за учешће у мерама подносе се надлежним организационим јединицама НЗС.

Све информације у вези расписаних јавних позива биће доступне на интернет страници www.nsz.gov.rs, путем званичних страница на друштвеним мрежама, као и у свим организационим јединицама НСЗ.

rukomet

Победу од 33:30, седму у Првој рукометној лиги Војводине, остварила је осмопласирана мокринска Црвена звезда у Новом Саду против Славије, а у следећем колу дочекаће тим Апатина.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ђукић, Симић, Дукатаров 1, Гаврилов, Челекетић, Буквић 12(1), Векић 4, Голић, Трнић 4, Миливојевић, Козловачки 8(3), Блажић 4, Ладичорбић, Малуцков.

У Другој лиги Војводине, рукометашице Мокрина, које су седме на табели, изгубиле су 29:16 у Елемиру од Нафтагаса, а чекаће тим Оџака.

ЖРК МОКРИН: Матић. Божин, Стојшић, Коканов 4, Бркин 6, Ладичорбић 1, Кецић, Милосављев, Пешић, Бајкин, Алмаши, Челекетић 5.

Д. П. 

košarka

Претпоследње коло сезоне у Другој лиги КС Војводине било је на распореду, а у доигравању, тзв. плеј-офу Б, Велика Кикинда, у „Језеру” била је боља 75:66 од „Радивоја Кораћа” из Руменке док је новокозарачка Слобода, у плеј-офу Е, поражена 73:71 на гостовању од Црвенке. Предстојећег викенда у последњем колу, Великокикинђани ће бити гости СУБАК-а у Бајмоку, а Слобода ће дочекати тим Сивца.

Д. П.

američki-fudbal

Данас у Доњој Трнави, недалеко од Крагујевца, другу утакмицу сезоне одиграли су кикиндски Мамути у Првој лиги и други су пут поражени. Резултатом 48:6 савладали су их Дивљи вепрови, а Кикинђани осим два пораза имају и једну победу, забележену службеним резултатом, пошто су им пожаревачки Пастуви предали меч без борбе односно одустали су од такмичења које сада броји четири клуба. Наредни ривал Мамута, предстојећег викенда на кикиндском Вашаришту, биће београдски Вукови.

Д. П.

fudbal

Комплетирано је 21. коло на војвођанском „Истоку” односно у Подручној лиги. У покрајинском степену, рускоселска Црвена звезда поражена је 2:0 у Омољици од Младости, а домаћин, који жели у српсколигашки ранг, сломио је отпор наше екипе после сата игре да би победу оверио ближе крају.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Мишков, Миркоњ, Рељић, Јанков, Попесков (Кнежевић), Чуданов (Ковачевић), Терзин, Ма. Зечевић, Чубрило, Кресоја (Новковић), П. Бајић.

На кикиндском Вашаришту, заискрила је накратко нада „Жутих мрава” да могу до првих бодова овога пролећа, али је Бегеј из Житишта на крају уписао уверљив тријмф од 1:5. Петровић се у уводу, на петерцу гостију, снашао из гужве и донео предност ЖАК-у. Међутим након пола сата Куч је започео своју симултанку и с два гола донео преокрет. До одмора, након акције погодио је још и Петров па је Бегеју преостало да у наставку рутински одради посао. Тако је и било. Низале су се шансе гостију из израђених акција, Чабрило је најпре подебљао предност почетком другога дела, а Петров се средином наставка и други пут уписао међу стрелце за наставак незапамћене агоније ЖАК-а.

ЖАК: Батанчев, Важић (Врбашки), Петровић, Утржен, Ратко, Лабус (Шанта), Бербаков, Баба, Лакић, Раду (Секереш), Ходик (Малогајски).

Резултати 21. кола: Козара – Слобода 1:1, Будућност – Раднички 3:0, Јединство (В) – Пролетер 3:0, Русанда – Борац 2:1, Војводина – БАК 10:0, Полет – Јединство (БК) 3:0, Младост – Ц. звезда 2:0, ЖАК – Бегеј 1:5.

ПОРЕДАК: Војводина 50, Младост 44, Јединство (В) 40, Козара 36, Будућност 34, Бегеј 34, Слобода 33, Полет 30, Борац 30, Ц. звезда 25, Русанда 23, Јединство (БК) 21, Пролетер 20, БАК 16, ЖАК 16, Раднички 15.

У 22. колу, у среду 10.4. (16.30) играће: Борац – Јединство (В), Пролетер – Будућност, Раднички – ЖАК, Бегеј – Козара, Слобода – Младост, Ц. звезда – Полет, Јединство (БК) – Војводина, БАК – Русанда.

У Подручној лиги, наковачки Полет славио је важну победу у Новом Бечеју, 5:2 савладао је Јединство, а троструки стрелац био је Кочиш уз по још један погодак Зорића и Нешића. Тополски Напредак поражен је 3:2 у Михајлову од МСК-а, а голове за наш тим постигли су Јосимовић те из казненог ударца Селаковић док је у Мокрину Делија забележио победу 4:3 над Банатом из Ченте. Двоструки стрелци за Мокринчане били су: Перишић и Ћорић.

Преостали резултати 21. кола: 2.октобар – Раднички 1:2, Младост – Војводина 3:1, Ц. звезда – Напредак (Ч) 1:1, ЖФК Банат – Стајићево 2:1. Билећанин је био слободан.

ПОРЕДАК: Напредак 51, МСК 46, Полет 44, Билећанин 35, Младост 34, ЖФК Банат 31, Јединство 29, 2.октбар 26, Банат 26, Напредак (БТ) 26, Ц. звезда 25, Стајићево 18, Раднички 18, Делија 15, Војводина 3.

У 22. колу, 14.4. (16.30), играће: Раднички – Јединство, Полет – Билећанин, Стајићево – Ц.звезда, Напредак (Ч) – Делија, Банат – МСК, Напредак (БТ) – Младост, Војводина – 2.октобар.  

Д. П.

МФЛ „КИКИНДА-ЖИТИШТЕ”

Резултати 12. кола: Тереквеш – 1.октобар 2:0, Борац (А) – Борац (И) 3:0 /неоправдан изостанак гостију/, Рохам – Војводина 0:7 /Ранков четири, Марић два, Тодоров/, Омладинац – Подгрмеч 9:0, Бега – Пролетер 3:2.

ПОРЕДАК: Војводина 34, Омладинац 31, Борац (А) 22, Пролетер 19, Рохам 18, Бега 18, Подгрмеч 13, Тереквеш 10, Борац 6, 1.октобар 3.

У 13. колу 14.4. (16.30) играће: Бега – Тереквеш, Пролетер – Омладинац, Подгрмеч – Рохам, Војводина – Борац (А), Борац (И) – 1.октобар.

karate

На Првенству Војводине за полетарце, пионире и наде у Инђији, кикиндски Феникс освојио је 12 (4-1-7) медаља.

Микс катa тим: Миа Вашалић, Нера Јухас, Стефан Сили, освојио је злато, као и пионири Јелена Кличић (до 63 кг) и Данило Анучић (до 35 кг) те у катама у конкуренцији нада Миа Вашалић (Б класа).

Друго место у катама припало је нади Вањи Дамјанов, а трећи су били: Вашалић, Нера Јухас, Дуња Нађалин и Матеја Шашић.

Бронзе у катама припале су још и пиониру Николи Скакићу и полетарцима Ленки Завишић и Милану Муиџи.

Сви поменути квалификовали се се за Првенство Србије у Младеновцу.

 

Д. П.

seoske-igre

„Сеоске игре” Спортског савеза Србије одржавају се данас у Банатском Великом Селу, осим екипе домаћина наступају и тимови из Мокрина, Накова и Нових Козараца, а отворио их је градоначелник Никола Лукач.

– Већ други пут у Граду организујемо и подржавамо овакве догађаје, јер свако село нам је изузетно битно. Овако окупљамо мештане и оживљавамо село и трудимо се да овакви догађаји постану традиција, а најважније је дружење и да наша села живе с оваквим манифестација. Свака наш месна заједница је позната по добрим организационим способностима и по лепим манифестацијама и све ово ће да донесе још виши квалитет живљења у нашим селима, а ми ћемо увек све то да подржавамо и убудућности – рекао је Лукач.

Градски већник за спорт Драган Пецарски, наставио је:

– Град Кикина је кроз Стартегију о спорту јасно презентовао баш и ово  опредељење да се развија спорта и негују традиције у сеоским срединама. Овакви догађаји су за Кикинду, која је град спорта и спортског туризма, од великог значаја.

Надовезала се Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде

– Мало су захтевније дисциплине па су се онда нека села питала да ли и како ће се показати, али већ смо добили потврду да ће следеће године да нам се прикључе. Драго ми је што је Велико Село домаћин и надам се да ће све добро проћи као и прошле године у Мокрину и да ћемо сви да будемо добри домаћини.

Јасмина Јурас, председница Спортског савеза Војводине, додала је:

– Сеоске игре су јако леп догађај, који нас враћа у детињство и чува наше обичаје, а дружење је најбитније. Надам се да ће неко од ових ваших села да   прође и регионално такмичење и да онда оствари добар резултат и на републичком.

Марина Јовичић, портпаролка Спортског савеза Србије, подсетила је и истакла:

– Ове игре први пут смо организовали пре шест година, а промовишемо српску традицију. Кикинда ће у августу бити један од осам градова домаћина регионалног такмичења, а с тог нивоа иде се на републичко такмичење. Коначни победник добиће рукометни терен у свом селу.

Мира Пећанац, председница Савета МЗ БВС, закључила је:

– Мени је част што смо ми домаћини, уз подршку нашег градоначелника, а као прошлогодишњи победници имамо велики мотив да се пласирамо даље, јер је главна награда стимулативна.

Десет је спортских дисциплина на распореду: мали фудбал, одбојка, полигон, скок у даљ из места, бацање камена с рамена, надвлачње конопца односно штапа, трка у врећи, обарање руке и шах.

Д. П.

error: Content is protected !!