Најновије

gimnazija-zurka-(10)

Uz pesmu, igru, pa i kolce maturanti Gimnazije „Dušan Vasiljev“ u dvorištu škole proslavili su poslednji nastavni dan. Uz osmeh, i  poneku suzu pozdravljaju se, kako ističu od lepe epoha života. Svoje gimnazijske dane pamtiće po druženju, ludostima, ali i po profesorima koji su uticali na njih da budu zreliji i ozbiljniji. Kažu i da su stekli prijatelje za ceo život, i da će im to ostati.

Nina Tornjanski otkrila nam je da se odlično zabavljaju, a da će iz škole podjednako poneti znanje, ali i drugarstvo.

-Sada sledi pravi život i mnogi od nas još uvek nisu toga svesni. Upisala sam Fakultet za medije i komunikaciju u Beogradu. Čeka me puno obaveza i novina i ova naša žurka je i oproštaj od bezbrižnosti – saznali smo od Nine.

Đura Šibul nastaviće porodičnu tradiciju.

-Super nam je jer su nam se pridružili i svi ostali đaci u školi. Danas svi pomalo žalimo što su brzo protekle ove četiri godine. Upisaću Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu čime nastavljam tradiciju u porodici – dodao je Đura.

 

Gimnazijalcima predstoji maturski ispit, a za one koji nastavljaju školovanje i prijemni za fakultete.

A.Đ.

kamion-tehnicka

Tehnička škola kupila je kamion za potrebe obuke đaka koji pohađaju smer vozač. Za vozilo, koje zadovoljava propise za obuku učenika na smeru vozač motornih vozila, iz gradskog budžeta izdvojeno je 1,5 miliona dinara. Ono je bilo neophodno s obzirom na to da je teretno vozilo koji je škola imala bilo staro 35 godina.

-Zadovoljni smo što smo, uz pomoć lokalne samouprave i uz podršku Saveta za bezbednost saobraćaja, kupili kamion. Najvažnija nam je bezbednost đaka i teretno vozilo za obuku  budućih vozača sada zadovoljava sve propise i zakonsku regulativu. Svaki učenik na smeru vozač motornih vozila ima po 40 obaveznih časova u kamionu koji je svakog dana tokom školske godine na putu šest do sedam sati. Kada završe školovanje dobijaju  dozvolu za B i C kategoriju, kao i sertifikat za profesionalnog vozača koji im omogućuje da voze teretna vozila i van granica naše zemlje – istakla je Milanka Halilović, direktorica Tehničke škole.

Vozači su deficitaran kadar u čitavoj zemlji i mogućnost da će brzo pronaći zaposlenje bili su motivi maturanata Dragana Adamova iz Bašaida i Danijela Siča iz Kikinde  kada su se se upisivali.

-Volim da putujem, volim vožnju kamionom tako da sam zadovoljan onim što ovaj smer pruža. Već imam ponude za zaposlenje i siguran sam da ću vrlo brzo početi da radim – kazao je Dragan.

Sličnog je stava i Danijel.

-Od malena sam voleo kamione i uvek sam se igrao sa njima. Nije bilo dileme  šta ću upisati, a moj cilj je da nastavim školovanje u Beogradu. Pored toga što ću puno putovati, tu je i dobra zarada – saznajemo od Danijela.

Nikola Lukač, gradonačelnik, Valentina Mickovski i Nebojša Jovanov, članovi Gradskog veća posetili su Školsku radionicu gde se kamion nalazi.

-Naš cilj je da u svim školama obezbedimo što bolje uslove za učenje. Važno je i da kupovinom učila i opreme pomognemo da se obrazuju stručni kadrovi koji su nam potrebni. Na nama je da uradimo sve kako bi naša sredina imala dovoljno radnika za sve potencijalne investitore koje očekujemo u narednom periodu. U protekloj deceniji znatna su infrastrukturna, ali i sva ostala ulaganja u kvalitetnije i modernije obrazovanje. Ulaganje u škole i našu decu je ulaganje u budućnost – naveo je gradonačelnik Lukač.

Tehnička škola ima 700 učenika u 26 odeljenja u tri područja rada: elektrotehnika, mašinstvo i saobraćaj. Svim đacima treba obezbediti što bolju praktičnu nastavu, pa je u proteklom periodu, uz pomoć lokalne samouprave, kupljena još jedna CNC mašina i sada ih je tri. Nabavljeno je i 250 računara raspoređenih u šest potpuno opremljenih informatičkih kabineta.

A.Đ.

 

laptop sveska

Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) sprovodi onlajn obuku za vođenje poslovnih knjiga. Polaznici će steći osnovna znanja i veštine iz računovodstva, inventarisanja, bilansiranja i sistema knjigovodstva, rashoda, prihoda i finansijskih rezultata, budžetiranja, MS Excel – osnovni nivo i MS Excel – napredni nivo.

Obuka traje četiri nedelje, a nezaposleni koji žele da se uključe u obuku moraju da poseduju minimum IV stepen stručne spreme, osnovno poznavanje rada na računaru, lap-top/desktop računar, internet konekciju i mail nalog. Prijava za uključivanje u obuku je kod savetnika za zapošljavanje u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Čirilo i Metodije

Pravoslavni vernici danas obeležavaju sećanje na Svetu braću Ćirila i Metodija koji su širili hrišćansku veru i pismenost među Slovenima.

Rođeni su u Solunu, u kući znamenitih i bogatih roditelja. Stariji brat Metodije proveo je kao oficir deset godina među makedonskim Slovenima i tako naučio slovenski jezik. Po povratku u Grčku zamonašio se, a pridružio mu se i mlađi brat Ćirilo (Konstantin).

Kada je hazarski car Kagan tražio od cara Mihaila propovednike hrišćanstva, car mu je poslao braću Ćirila i Metodija. Oni su ubedili prvo Kagana, a zatim i mnogo naroda preveli u hrišćanstvo.

Po povratku u Carigrad sastavili su slovensku azbuku od 38 slova i počeli da prevode crkvene knjige sa grčkog na slovenski. Na poziv kneza Rastislava otišli su u Moraviju da šire veru Hristovu, a umnožene crkvene knjige podelili su sveštenicima da uče omladinu.

Na papin poziv stigli su u Rim, gde se Ćirilo razboleo i umro 14. februara 869. godine. Metodije se, potom, vratio u Moraviju i nastavio sa širenjem vere među Slovenima sve do upokojenja, 6. aprila 885. godine.

Njegovo delo nastavili su njegovi učenici predvođeni Svetim Klimentom.  Prešli su Dunav i stigli na jug, u Ohrid, gde su produžili započeti posao braće Ćirila i Metodija.

U pravoslavnom kalendaru ovaj dan je obeležen crvenim slovom.

baloni-(1)

Drugi Festival balona svečano je otvoren večeras na Starom jezeru. Izveden je “Night glow”, spektakl noćne iluminacije balona koji se pretvaraju u velike lampione. Stigle su ekipe iz Rumunije, Slovenije, Mađarske i Srbije, kao i prošle godine, ali ima i novih posada.

– Iznenađeni su, nisu očekivali da u Kikindi postoji ovako lep prostor. Za sada su utisci pozitivni, i vreme nas je poslužilo. Sutra ujutro neće biti leta jer je najavljena kiša, ali popodne i u subotu i nedelju ujutro bi trebalo da budu odgovarajuće vremenske prilike. Mi svakako uvek čekamo dozvolu iz Direktorata leta Beogradskog aerodroma i na vreme ćemo obavestiti sve đake koji su na spisku za letenje – rekla je Jasmina Milankov, v. d. direktorica Turističke organizacije Grada.

Ukupno devet balona spremno je za letenje, a svaki let, kaže Jasmina Milankov, trajaće sat vremena. Novina je da će se istovremeno, i prvi put u našem gradu, od sutra održati i Otvoreni kup Srbije u balonarstvu, uz podršku Vazduhoplovnog saveza Srbije i Međunarodne vazduhoplovne federacije FAI.

– Nastupiće sve ekipe koje su ovde. Imaćemo takmičarski deo i uz to ćemo se truditi da usrećimo vaše sugrađane. Državno prvenstvo se održava u Senti već dve decenije, a Kup smo pokrenuli pre više od deset godina – kaže organizator Srđan Srdić, pilot i predstavnik Vazduhoplovnog saveza. – Kup selimo iz grada u grad jer želimo da što više ljudi uživa u balonarstvu. Postavićemo krst, a piloti će poleteti u radijusu od pet kilometara od njega, u zavisnosti od vetrova koji duvaju, i cilj je da svoj marker bace što bliže krstu. U subotu ćemo imati još dve discipline, i sve su zasnovane na preciznosti. Balon je specifičan jer nema upravljivost po pravcu i presudni su veština i izbor visina i različitih vetrova. U vazduhu piloti traže, na određenim visinama, pogodne komponente vetra i dolaze do postavljenih markera. Draž balonarstva je u tome što piloti moraju da poznaju mikroklimu, da imaju  veštinu i iskustvo jer je upravljanje balonom vrlo suptilno.

Kao zanimljivost dodaje da je Srbija, 1908. godine imala dva balona, kada su ih posedovale još samo tri zemlje u svetu, a pre desetak godina, postojala su i tri registrovana kluba. Pored Srdića, koji je po profesiji kontrolor leta, dvojica balonara bili su piloti sa naših „migova“. Ovaj veliki zaljubljenik u balonarstvo prvi je u našoj zemlji imao balon koji je donirao danas jedinom klubu, senćanskom „Dambosu“, za koji će leteti i na ovom Kupu. Po pozivu je leteo na kupovima u Sloveniji, Mađarskoj, Meksiku. Osim njega, za Srbiju će, kao i prošle godine, pilotirati i Rus Pavel. Svaki let biće i takmičarski, sa po tri osobe u korpi, osim pilota.

Sutra, u petak, ukoliko vremenske prilike to dozvole, biće i „vezanih letova“, podizanja balona na 30 metara, namenjenih najmlađima.

S. V. O.

teofilovici-(6)

Poslednje večeri proslave slave grada letnjeg Svetog Nikole u Narodnom pozorištu nastupili su braća Teofilović. Ratko i Radiša pevaju u duetu, dvoglasu, koji  je specifičan jer je orijentisan na traganje ka zvuku.

-Ove godine obeležavamo 30 godina rada i pred kikindskom publikom izveli smo presek onoga što smo radili tokom tri decenije. Kada neko ukleše duboke emocije, ljubav, patnju, život u pesmu i objedini kroz melodiju, stihove i ritam, tada ona dobija kvalitet koji traje. Tragamo za arhaičnim zvukovima koji probude sve slojeve koje svaki čovek nosi u sebi – istakao je Ratko Teofilović.

Dugo godina Teofilovići su pevali u horu  i kako kažu muzika je pronašla njih.

-Pre dvanaest godina bili smo u vašem gradu i vežu nas lepe uspomene. Muziku koja već postoji objedinjujemo i stvaramo na svoj način. Oživljavamo prošlo vreme u sadašnjem trenutku. Najviše pesama je sa juga, zapadne i istočne Srbije, sa Kosova i Metohije, čime se uvek predstavljamo publici  – kazao je Radiša Teofilović.

Braća blizanci ističu da uvek stvaraju i da se rado druže sa publikom. Od momenta kada su počeli da nastupaju nisu menjali muzički pravac koji se odnosi na tradiciju i a kapela pevanje. Za sebe tvrde da su pozitivni entuzijasti koji su zaljubljeni u ono što rade.

A.Đ.

 

gordana-djilas-knjiga-(2)

U organizaciji Narodne biblioteke „Jovan Popović“ upriličeno je predstavljanje knjige poezije „Hvatanje mesečine“ Gordane Đilas. Za ovo delo pesnikinja, rođena u Nakovu, ove godine dobila je nagradu iz Fonda „Zadužbine Branka Ćopića“ za dela visoke umetničke vrednosti. Gordana Đilas je, kako kaže, bila gost i domaćin na književnoj večeri.

-Zbirka je posvećena mojim precima i mom rodnom kraju Nakovu i Kikindi u kojoj sam pohađala Gimnaziju „Dušan Vasiljev“. Najlepša sećanja su ona koja se odnose na detinjstvo što je i lajt motiv moje knjige. Sećanje na nekadašnje snegove koji su ostajali čitave zime, sećanje na duge letnje žege, na banatski vetar, na bake i deke koje sam pokušala, na neki način, da okupim u zvezdanoj biografiji. To je i potvrda našeg identiteta koje nas čuva od svih zala i nevolja koje svet donosi – istakla je pesnikinja koja je i zavičajni autor biblioteke.

Prvu zbirku poezije „Pred ogledalom“ objavila je 1985. godine u izdanju Matice srpske. To je početak njene duge i zapažene književne karijere.

-Želela sam da poručim koliko je važna porodica i tradicija. Kad znamo ko smo, šta smo i odakle dolazimo, mnogo je lakše da se snalazimo u savremenom svetu. Već duže vreme pripremam baladu o stolu iz mog detinjstva koji se nalazi kod mene. On je svedok svega što smo u životu prošli i dobrog i lošeg te želim da to i zapišem   – zaključila je Gordana Đilas.

Đilasova je objavila  desetine selektivnih bibliografija savremenih i drugih književnih stvaralaca. Učestvovala je na brojnim bibliotečkim i književnim skupovima. Recenzent je brojnih publikacija iz bibliotekarstva i bibliografije. Saradnik je u Srpskom biografskom rečniku, Leksikonu srpske književnosti.

Pored autorke o pesmama je govorio i Nikola Marinković, književni kritičar i recenzent zbirke „Hvatanje mesečine“.

A.Đ.

psenica-pre-zetvu

Na teritoriji Grada u protekla dva dana palo je između 25 i 70 litara kiše, podaci su Poljoprivredne stručne službe „Kikinda“. Najmanje kiše palo je u Bašaidu, a najviše u Mokrinu, kaže savetodavac PSS Zoran Simić.

-Kiša je više nego dobro došla. Od početka godine ovo su prve ozbiljne padavine i puno će značiti, pre svega, prolećnim kulturama. Za dobar deo parcela pod ječmom i pšenicom kiša je zakasnila, ali ima i njiva gde je žito još zeleno i pomoći će da se nalije zrno i ubalaže štete od suše – napominje naš sagovornik.

 

Žetva ječma već je počela, a vrlo brzo će se u ataru kositi i pšenica.

-Očekujem da će prvi otkosi pasti već krajem maja, početkom juna. Prvo će se raditi na parcelama koje su na peskovitom tlu jer tu je pšenica uglavnom već žuta i kod ovog useva kiša koja je pala neće puno pomoći – dodao je Simić.

Do sledećih padavina trebalo bi sačuvati svaki procenat vlage a koliko je suša nakon ekstremno blage zime, gotovo bez snega ugrozila rast i razvoj ne samo pšenice veći i u proleće prve posejane šećerne repe, govori činjenica da su sistemi za navodnjavanje aktivirani već početkom aprilu.

A.Đ.

biblioteka-kisa-(2)

Pljusak koji je sinoć zahvatio Kikindu doveo je do toga da je u Narodnoj biblioteci prokisao plafon iznad Dečijeg odeljenja, prostorija u kom se nalazi računovodstvo, kao i u kancelariji direktora gde je otpao deo plafona. Kako saznajemo od direktora Braneta Marjanovića problem je nastao jer oluci, koji su bili očišćeni, nisu mogli da prime veliku količinu vode koje je pala u jednom momentu. Naime tokom protekla 24 sata na teritoriji grada palo je 55 litara kiše po metru kvadratnom.

-Biblioteka od jutros ne radi za korisnike i tako će biti do ponedeljka. Pozvali smo majstore na čiju preporuku je isključena struja u kompletnoj zgradi. Knjige sa Dečijeg odeljenja koje su oštećene od vode suše se, a najviše štete pretrpelo je računovodstvo gde je stradalo nekoliko računara. Rad ćemo prilagoditi nastalim okolnostima i potrudićemo se da u najskorije vreme saniramo posledice nastale zbog velike količine kiše – istakao je Marjanović.

Zbog vanrednih okolnosti književno veče Gordane Đilas zakazano za 18 sati u Narodnoj biblioteci biće održano u Kulturnom centru.

A.Đ.

 

Na-maturu-bez-automobila-(8)

Agencija za bezbednost saobraćaja Srbije i Savet za bezbednost saobraćaja Grada danas su, za maturante kikindskih srednjih škola, održali tribinu u kampanji „Na maturu bez automobila“. U svečanoj sali Gradske kuće đaci su upoznati sa opasnostima neodgovornog ponašanja u saobraćaju.

– U trećem razredu srednje škole u Zrenjaninu doživeo sam saobraćajnu nezgodu na motociklu, udario sam glavom o ivičnjak, povredio sam glavu i kičmu. Stekao sam trajni invaliditet, od tada sam u kolicima. Godinu dana sam se lečio u bolnici i izašao sam za maturu. Umesto da biram odelo i cipele kao moji vršnjaci, birao sam invalidska kolica kako bih uopšte mogao da odem na matursko veče. Moja poruka mladima je da se bezbedno ponašaju u saobraćaju, kako bi dosanjali svoje snove. Ja sam se bavio sportom, bio sam fudbaler, hteo sam da gradim karijeru. Mislio sam tada da sam najpametniji, da ništa ne može da mi se desi, da sam dovoljno jak, da bilo kakav pad sa motora ne može da prouzrokuje posledice. Kad su me drugi upozoravali, samo sam odmahivao rukom, nisam shvatao da mi žele dobro. Toga dana nisam nosio kacigu jer nisam shvatao da ona ne služi tome da ne platim kaznu, nego da može da mi sačuva život. Stradao sam pri brzini od samo 30 kilometara na sat, bio sam krenuo na bazen u blizini, nisam se zaštitio. Ovde smo da pokažemo mladima faktore koji utiču na bezbednost u saobraćaju i šta sa sobom nose posledice saobraćajnih nezgoda. Mislim da mladi uopšte nemaju percepciju da su tu uključeni i porodica i prijatelji, da mi ne postojimo samo kao jedinka i da posledice ne snosimo samo mi – ispričao je maturantima Milan Srdić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.

Kampanja „Na maturu bez automobila“ započeta je 2014. godine kada je smrtno stradala grupa maturanata kragujevačke gimnazije. Agencija za bezbednost saobraćaja podržala je učenike i profesore te škole i pokrenula održavanje tribina koje se odvijaju u svim lokalnim samoupravama koje se odazovu pozivu iz Agencije da se, uoči održavanja maturskih večeri, mladima predoči značaj odgovornog ponašanja u saobraćaju, kaže Nikola Novaković iz Agencije.

– Kampanja je izazvala pozitivan efekat kod maturanata. Godišnje u saobraćaju izgubimo oko sto mladih života, a povredi se oko 5.100 – kaže Novaković. – Zato smo ovde, da skrenemo maturantima pažnju da te večeri kada je proslava mature, ali i svakog drugog dana, stave sigurnosni pojas, da ne koriste mobilni telefon u toku vožnje, da obrate pažnju na ograničenje brzine i da ne voze pod dejstvom alkohola. Efekti tribina sa edukacijama su vidljivi. Statistika pokazuje da je u saobraćaju prošle godine poginulo 89 mladih, a 2022. njih 127. Međutim,  nećemo se zaustaviti pre nego što dođemo do toga da nam mladi uopšte ne stradaju u saobraćaju.

Savet za bezbednost saobraćaja Grada aktivan je u nabavci opreme za bezbedno učešće đaka u saobraćaju, sarađuje sa Saobraćajnom policijom i školama i pomaže u edukaciji mladih o tome koliko je važno odgovorno ponašanje u saobraćaju.

– I ovoga puta, još jednom, apelujemo na mlade vozače, naročito u periodu proslava matura, da budu pažljivi i obazrivi i da na maturske večeri idu bez automobila. Grad će insistirati kod taksi udruženja da u toku maturskih večeri bude više vozila u saobraćaju, kako bi maturanti imali bezbednu alternativu – rekao je Nebojša Jovanov iz Saveta za bezbednost.

Na tribini su maturantima pokazani i testovi za merenje količine alkohola u krvi, i imali su priliku da probaju „pijane naočari“, sa kojima se stiče doživljaj vožnje pod dejstvom alkohola i narkotika. Predočene su im sve opasnosti koje ih vrebaju u saobraćaju i posledice koje sa sobom nosi neozbiljno i neodgovorno učešće u saobraćaju.

Kampanjom će, ove godine, biti obuhvaćeno oko deset hiljada đaka u 60 lokalnih samouprava. Grad Kikinda je jedna od njih i redovno sarađuje sa Agencijom radi što veće bezbednosti svojih mladih sugrađana.

S. V. O.

error: Content is protected !!