Најновије

gimnazija-zurka-(10)

Уз песму, игру, па и колце матуранти Гимназије „Душан Васиљев“ у дворишту школе прославили су последњи наставни дан. Уз осмех, и  понеку сузу поздрављају се, како истичу од лепе епоха живота. Своје гимназијске дане памтиће по дружењу, лудостима, али и по професорима који су утицали на њих да буду зрелији и озбиљнији. Кажу и да су стекли пријатеље за цео живот, и да ће им то остати.

Нина Торњански открила нам је да се одлично забављају, а да ће из школе подједнако понети знање, али и другарство.

-Сада следи прави живот и многи од нас још увек нису тога свесни. Уписала сам Факултет за медије и комуникацију у Београду. Чека ме пуно обавеза и новина и ова наша журка је и опроштај од безбрижности – сазнали смо од Нине.

Ђура Шибул наставиће породичну традицију.

-Супер нам је јер су нам се придружили и сви остали ђаци у школи. Данас сви помало жалимо што су брзо протекле ове четири године. Уписаћу Пољопривредни факултет у Новом Саду чиме настављам традицију у породици – додао је Ђура.

 

Гимназијалцима предстоји матурски испит, а за оне који настављају школовање и пријемни за факултете.

А.Ђ.

kamion-tehnicka

Техничка школа купила је камион за потребе обуке ђака који похађају смер возач. За возило, које задовољава прописе за обуку ученика на смеру возач моторних возила, из градског буџета издвојено је 1,5 милиона динара. Оно је било неопходно с обзиром на то да је теретно возило који је школа имала било старо 35 година.

-Задовољни смо што смо, уз помоћ локалне самоуправе и уз подршку Савета за безбедност саобраћаја, купили камион. Најважнија нам је безбедност ђака и теретно возило за обуку  будућих возача сада задовољава све прописе и законску регулативу. Сваки ученик на смеру возач моторних возила има по 40 обавезних часова у камиону који је сваког дана током школске године на путу шест до седам сати. Када заврше школовање добијају  дозволу за Б и Ц категорију, као и сертификат за професионалног возача који им омогућује да возе теретна возила и ван граница наше земље – истакла је Миланка Халиловић, директорица Техничке школе.

Возачи су дефицитаран кадар у читавој земљи и могућност да ће брзо пронаћи запослење били су мотиви матураната Драгана Адамова из Башаида и Данијела Сича из Кикинде  када су се се уписивали.

-Волим да путујем, волим вожњу камионом тако да сам задовољан оним што овај смер пружа. Већ имам понуде за запослење и сигуран сам да ћу врло брзо почети да радим – казао је Драган.

Сличног је става и Данијел.

-Од малена сам волео камионе и увек сам се играо са њима. Није било дилеме  шта ћу уписати, а мој циљ је да наставим школовање у Београду. Поред тога што ћу пуно путовати, ту је и добра зарада – сазнајемо од Данијела.

Никола Лукач, градоначелник, Валентина Мицковски и Небојша Јованов, чланови Градског већа посетили су Школску радионицу где се камион налази.

-Наш циљ је да у свим школама обезбедимо што боље услове за учење. Важно је и да куповином учила и опреме помогнемо да се образују стручни кадрови који су нам потребни. На нама је да урадимо све како би наша средина имала довољно радника за све потенцијалне инвеститоре које очекујемо у наредном периоду. У протеклој деценији знатна су инфраструктурна, али и сва остала улагања у квалитетније и модерније образовање. Улагање у школе и нашу децу је улагање у будућност – навео је градоначелник Лукач.

Техничка школа има 700 ученика у 26 одељења у три подручја рада: електротехника, машинство и саобраћај. Свим ђацима треба обезбедити што бољу практичну наставу, па је у протеклом периоду, уз помоћ локалне самоуправе, купљена још једна ЦНЦ машина и сада их је три. Набављено је и 250 рачунара распоређених у шест потпуно опремљених информатичких кабинета.

А.Ђ.

 

laptop sveska

Национална служба за запошљавање (НСЗ) спроводи онлајн обуку за вођење пословних књига. Полазници ће стећи основна знања и вештине из рачуноводства, инвентарисања, билансирања и система књиговодства, расхода, прихода и финансијских резултата, буџетирања, MS Excel – основни ниво и MS Excel – напредни ниво.

Обука траје четири недеље, а незапослени који желе да се укључе у обуку морају да поседују минимум IV степен стручне спреме, основно познавање рада на рачунару, лап-топ/десктоп рачунар, интернет конекцију и mail налог. Пријава за укључивање у обуку је код саветника за запошљавање у Националној служби за запошљавање.

Čirilo i Metodije

Православни верници данас обележавају сећање на Свету браћу Ћирила и Методија који су ширили хришћанску веру и писменост међу Словенима.

Рођени су у Солуну, у кући знаменитих и богатих родитеља. Старији брат Методије провео је као официр десет година међу македонским Словенима и тако научио словенски језик. По повратку у Грчку замонашио се, а придружио му се и млађи брат Ћирило (Константин).

Када је хазарски цар Каган тражио од цара Михаила проповеднике хришћанства, цар му је послао браћу Ћирила и Методија. Они су убедили прво Кагана, а затим и много народа превели у хришћанство.

По повратку у Цариград саставили су словенску азбуку од 38 слова и почели да преводе црквене књиге са грчког на словенски. На позив кнеза Растислава отишли су у Моравију да шире веру Христову, а умножене црквене књиге поделили су свештеницима да уче омладину.

На папин позив стигли су у Рим, где се Ћирило разболео и умро 14. фебруара 869. године. Методије се, потом, вратио у Моравију и наставио са ширењем вере међу Словенима све до упокојења, 6. априла 885. године.

Његово дело наставили су његови ученици предвођени Светим Климентом.  Прешли су Дунав и стигли на југ, у Охрид, где су продужили започети посао браће Ћирила и Методија.

У православном календару овај дан је обележен црвеним словом.

baloni-(1)

Други Фестивал балона свечано је отворен вечерас на Старом језеру. Изведен је “Night glow”, спектакл ноћне илуминације балона који се претварају у велике лампионе. Стигле су екипе из Румуније, Словеније, Мађарске и Србије, као и прошле године, али има и нових посада.

– Изненађени су, нису очекивали да у Кикинди постоји овако леп простор. За сада су утисци позитивни, и време нас је послужило. Сутра ујутро неће бити лета јер је најављена киша, али поподне и у суботу и недељу ујутро би требало да буду одговарајуће временске прилике. Ми свакако увек чекамо дозволу из Директората лета Београдског аеродрома и на време ћемо обавестити све ђаке који су на списку за летење – рекла је Јасмина Миланков, в. д. директорица Туристичке организације Града.

Укупно девет балона спремно је за летење, а сваки лет, каже Јасмина Миланков, трајаће сат времена. Новина је да ће се истовремено, и први пут у нашем граду, од сутра одржати и Отворени куп Србије у балонарству, уз подршку Ваздухопловног савеза Србије и Међународне ваздухопловне федерације FAI.

– Наступиће све екипе које су овде. Имаћемо такмичарски део и уз то ћемо се трудити да усрећимо ваше суграђане. Државно првенство се одржава у Сенти већ две деценије, а Куп смо покренули пре више од десет година – каже организатор Срђан Срдић, пилот и представник Ваздухопловног савеза. – Куп селимо из града у град јер желимо да што више људи ужива у балонарству. Поставићемо крст, а пилоти ће полетети у радијусу од пет километара од њега, у зависности од ветрова који дувају, и циљ је да свој маркер баце што ближе крсту. У суботу ћемо имати још две дисциплине, и све су засноване на прецизности. Балон је специфичан јер нема управљивост по правцу и пресудни су вештина и избор висина и различитих ветрова. У ваздуху пилоти траже, на одређеним висинама, погодне компоненте ветра и долазе до постављених маркера. Драж балонарства је у томе што пилоти морају да познају микроклиму, да имају  вештину и искуство јер је управљање балоном врло суптилно.

Као занимљивост додаје да је Србија, 1908. године имала два балона, када су их поседовале још само три земље у свету, а пре десетак година, постојала су и три регистрована клуба. Поред Срдића, који је по професији контролор лета, двојица балонара били су пилоти са наших „мигова“. Овај велики заљубљеник у балонарство први је у нашој земљи имао балон који је донирао данас једином клубу, сенћанском „Дамбосу“, за који ће летети и на овом Купу. По позиву је летео на куповима у Словенији, Мађарској, Мексику. Осим њега, за Србију ће, као и прошле године, пилотирати и Рус Павел. Сваки лет биће и такмичарски, са по три особе у корпи, осим пилота.

Сутра, у петак, уколико временске прилике то дозволе, биће и „везаних летова“, подизања балона на 30 метара, намењених најмлађима.

С. В. О.

teofilovici-(6)

Последње вечери прославе славе града летњег Светог Николе у Народном позоришту наступили су браћа Теофиловић. Ратко и Радиша певају у дуету, двогласу, који  је специфичан јер је оријентисан на трагање ка звуку.

-Ове године обележавамо 30 година рада и пред кикиндском публиком извели смо пресек онога што смо радили током три деценије. Када неко уклеше дубоке емоције, љубав, патњу, живот у песму и обједини кроз мелодију, стихове и ритам, тада она добија квалитет који траје. Трагамо за архаичним звуковима који пробуде све слојеве које сваки човек носи у себи – истакао је Ратко Теофиловић.

Дуго година Теофиловићи су певали у хору  и како кажу музика је пронашла њих.

-Пре дванаест година били смо у вашем граду и вежу нас лепе успомене. Музику која већ постоји обједињујемо и стварамо на свој начин. Оживљавамо прошло време у садашњем тренутку. Највише песама је са југа, западне и источне Србије, са Косова и Метохије, чиме се увек представљамо публици  – казао је Радиша Теофиловић.

Браћа близанци истичу да увек стварају и да се радо друже са публиком. Од момента када су почели да наступају нису мењали музички правац који се односи на традицију и а капела певање. За себе тврде да су позитивни ентузијасти који су заљубљени у оно што раде.

А.Ђ.

 

gordana-djilas-knjiga-(2)

У организацији Народне библиотеке „Јован Поповић“ уприличено је представљање књиге поезије „Хватање месечине“ Гордане Ђилас. За ово дело песникиња, рођена у Накову, ове године добила је награду из Фонда „Задужбине Бранка Ћопића“ за дела високе уметничке вредности. Гордана Ђилас је, како каже, била гост и домаћин на књижевној вечери.

-Збирка је посвећена мојим прецима и мом родном крају Накову и Кикинди у којој сам похађала Гимназију „Душан Васиљев“. Најлепша сећања су она која се односе на детињство што је и лајт мотив моје књиге. Сећање на некадашње снегове који су остајали читаве зиме, сећање на дуге летње жеге, на банатски ветар, на баке и деке које сам покушала, на неки начин, да окупим у звезданој биографији. То је и потврда нашег идентитета које нас чува од свих зала и невоља које свет доноси – истакла је песникиња која је и завичајни аутор библиотеке.

Прву збирку поезије „Пред огледалом“ објавила је 1985. године у издању Матице српске. То је почетак њене дуге и запажене књижевне каријере.

-Желела сам да поручим колико је важна породица и традиција. Кад знамо ко смо, шта смо и одакле долазимо, много је лакше да се сналазимо у савременом свету. Већ дуже време припремам баладу о столу из мог детињства који се налази код мене. Он је сведок свега што смо у животу прошли и доброг и лошег те желим да то и запишем   – закључила је Гордана Ђилас.

Ђиласова је објавила  десетине селективних библиографија савремених и других књижевних стваралаца. Учествовала је на бројним библиотечким и књижевним скуповима. Рецензент је бројних публикација из библиотекарства и библиографије. Сарадник је у Српском биографском речнику, Лексикону српске књижевности.

Поред ауторке о песмама је говорио и Никола Маринковић, књижевни критичар и рецензент збирке „Хватање месечине“.

A.Ђ.

psenica-pre-zetvu

На територији Града у протекла два дана пало је између 25 и 70 литара кише, подаци су Пољопривредне стручне службе „Кикинда“. Најмање кише пало је у Башаиду, а највише у Мокрину, каже саветодавац ПСС Зоран Симић.

-Киша је више него добро дошла. Од почетка године ово су прве озбиљне падавине и пуно ће значити, пре свега, пролећним културама. За добар део парцела под јечмом и пшеницом киша је закаснила, али има и њива где је жито још зелено и помоћи ће да се налије зрно и убалаже штете од суше – напомиње наш саговорник.

 

Жетва јечма већ је почела, а врло брзо ће се у атару косити и пшеница.

-Очекујем да ће први откоси пасти већ крајем маја, почетком јуна. Прво ће се радити на парцелама које су на песковитом тлу јер ту је пшеница углавном већ жута и код овог усева киша која је пала неће пуно помоћи – додао је Симић.

До следећих падавина требало би сачувати сваки проценат влаге а колико је суша након екстремно благе зиме, готово без снега угрозила раст и развој не само пшенице већи и у пролеће прве посејане шећерне репе, говори чињеница да су системи за наводњавање активирани већ почетком априлу.

А.Ђ.

biblioteka-kisa-(2)

Пљусак који је синоћ захватио Кикинду довео је до тога да је у Народној библиотеци прокисао плафон изнад Дечијег одељења, просторија у ком се налази рачуноводство, као и у канцеларији директора где је отпао део плафона. Како сазнајемо од директора Бранета Марјановића проблем је настао јер олуци, који су били очишћени, нису могли да приме велику количину воде које је пала у једном моменту. Наиме током протекла 24 сата на територији града пало је 55 литара кише по метру квадратном.

-Библиотека од јутрос не ради за кориснике и тако ће бити до понедељка. Позвали смо мајсторе на чију препоруку је искључена струја у комплетној згради. Књиге са Дечијег одељења које су оштећене од воде суше се, а највише штете претрпело је рачуноводство где је страдало неколико рачунара. Рад ћемо прилагодити насталим околностима и потрудићемо се да у најскорије време санирамо последице настале због велике количине кише – истакао је Марјановић.

Због ванредних околности књижевно вече Гордане Ђилас заказано за 18 сати у Народној библиотеци биће одржано у Културном центру.

А.Ђ.

 

Na-maturu-bez-automobila-(8)

Агенција за безбедност саобраћаја Србије и Савет за безбедност саобраћаја Града данас су, за матуранте кикиндских средњих школа, одржали трибину у кампањи „На матуру без аутомобила“. У свечаној сали Градске куће ђаци су упознати са опасностима неодговорног понашања у саобраћају.

– У трећем разреду средње школе у Зрењанину доживео сам саобраћајну незгоду на мотоциклу, ударио сам главом о ивичњак, повредио сам главу и кичму. Стекао сам трајни инвалидитет, од тада сам у колицима. Годину дана сам се лечио у болници и изашао сам за матуру. Уместо да бирам одело и ципеле као моји вршњаци, бирао сам инвалидска колица како бих уопште могао да одем на матурско вече. Моја порука младима је да се безбедно понашају у саобраћају, како би досањали своје снове. Ја сам се бавио спортом, био сам фудбалер, хтео сам да градим каријеру. Мислио сам тада да сам најпаметнији, да ништа не може да ми се деси, да сам довољно јак, да било какав пад са мотора не може да проузрокује последице. Кад су ме други упозоравали, само сам одмахивао руком, нисам схватао да ми желе добро. Тога дана нисам носио кацигу јер нисам схватао да она не служи томе да не платим казну, него да може да ми сачува живот. Страдао сам при брзини од само 30 километара на сат, био сам кренуо на базен у близини, нисам се заштитио. Овде смо да покажемо младима факторе који утичу на безбедност у саобраћају и шта са собом носе последице саобраћајних незгода. Мислим да млади уопште немају перцепцију да су ту укључени и породица и пријатељи, да ми не постојимо само као јединка и да последице не сносимо само ми – испричао је матурантима Милан Срдић из Агенције за безбедност саобраћаја.

Кампања „На матуру без аутомобила“ започета је 2014. године када је смртно страдала група матураната крагујевачке гимназије. Агенција за безбедност саобраћаја подржала је ученике и професоре те школе и покренула одржавање трибина које се одвијају у свим локалним самоуправама које се одазову позиву из Агенције да се, уочи одржавања матурских вечери, младима предочи значај одговорног понашања у саобраћају, каже Никола Новаковић из Агенције.

– Кампања је изазвала позитиван ефекат код матураната. Годишње у саобраћају изгубимо око сто младих живота, а повреди се око 5.100 – каже Новаковић. – Зато смо овде, да скренемо матурантима пажњу да те вечери када је прослава матуре, али и сваког другог дана, ставе сигурносни појас, да не користе мобилни телефон у току вожње, да обрате пажњу на ограничење брзине и да не возе под дејством алкохола. Ефекти трибина са едукацијама су видљиви. Статистика показује да је у саобраћају прошле године погинуло 89 младих, а 2022. њих 127. Међутим,  нећемо се зауставити пре него што дођемо до тога да нам млади уопште не страдају у саобраћају.

Савет за безбедност саобраћаја Града активан је у набавци опреме за безбедно учешће ђака у саобраћају, сарађује са Саобраћајном полицијом и школама и помаже у едукацији младих о томе колико је важно одговорно понашање у саобраћају.

– И овога пута, још једном, апелујемо на младе возаче, нарочито у периоду прослава матура, да буду пажљиви и обазриви и да на матурске вечери иду без аутомобила. Град ће инсистирати код такси удружења да у току матурских вечери буде више возила у саобраћају, како би матуранти имали безбедну алтернативу – рекао је Небојша Јованов из Савета за безбедност.

На трибини су матурантима показани и тестови за мерење количине алкохола у крви, и имали су прилику да пробају „пијане наочари“, са којима се стиче доживљај вожње под дејством алкохола и наркотика. Предочене су им све опасности које их вребају у саобраћају и последице које са собом носи неозбиљно и неодговорно учешће у саобраћају.

Кампањом ће, ове године, бити обухваћено око десет хиљада ђака у 60 локалних самоуправа. Град Кикинда је једна од њих и редовно сарађује са Агенцијом ради што веће безбедности својих младих суграђана.

С. В. О.

error: Content is protected !!