Најновије

рекреативци-зелезнице

Чланови кикиндског Друштва пријатеља железнице јуче су били гости пријатељског друштва из Жомбоља, на 41. Сусрету друштава Кикинде, Жомбоља и Сегедина.

У спортској хали код румунских домаћина одиграни су мечеви у малом фудбалу за рекреативце друштава, а овога пута придружиле су се и екипе Општине Жомбољ и румунске пограничне полиције. Кикинђани су, убедљиво, освојили прво место.

– Дружење је настављено у прелепом хостелу посвећеном екипи “Бајерн” из Минхена, где су и уручена признања. Нажалост, овом сусрету нису присуствовали чланови друштва из Сегедина. Ипак, традиција дуга 23 године настављена је на задовољство свих учесника – рекао је Иван Симић, председник Друштва пријатеља железнице Кикинда.

Станислава-(2)

Веома је важна добра комуникација Града, Покрајинске владе и Владе Републике Србије- и то све на темељу политике чији је идејни творац Александар Вучић, како бисмо се заједничким снагама борили за даљи развој и просперитет, указује заменица шефа посланичке групе „Александар Вучић- Војводина не сме да стане” Станислава Хрњак.

Континуитет развојних пројеката и нова капитална улагања. То ће, у најкраћем, бити окосница рада новоформиране Покрајинске владе на челу са председницом Мајом Гојковић. Снажна подршка Покрајине од несумњиве је важности за развој локалних самоуправа на њеној територији, а колико је та подршка за Кикинду значајна потврђују конкретни резултати и бројке, рекла је у разговору за „Комуну” Станислава Хрњак, покрајинска посланица, заменица шефа посланичке групе „Војводина не сме да стане” и председница скупштинског Одбора за здравство, социјалну политику и бригу о деци.

– Српска напредна странка је са својим коалиционим партнерима 2016. преузела одговорност за вођење Покрајинске владе. Веома озбиљне резултате рада, о чему сведоче финансијски показатељи, истакла сам и у свом скупштинском обраћању.  У години када смо преузели одговорност у вођењу Покрајине, 57 милијарди динара износио је буџет и та година је, после ребаланса, завршена са око 60 милијарди. У 2023. буџет АП Војводине био је 120 милијарди. То говори у прилог чињеници да се за осам година врло озбиљно радило, пре свега саниране су последице претходне власти на челу са Демократска странком која је бесомучно трошила новац, што се огледало и у задужености. Подсетићу, Развојна банка Војводине је дала кредит од 3,5 милиона евра ДС-у без икаквог обезбеђења. Ми смо кренули у реализацију пројеката по приоритетима. Уз јасан план и програм, и посвећеност буџет је удвостручен за осам година и отворено је 85.000 радних места. Сарадња Покрајинске владе са свих 45 јединица локалне самоуправе била је интензивна и  једнако присутна- указује Хрњакова.

 

У Кикинди су од 2019. до 2022. године, из покрајинске касе подржани пројекти у вредности од 1,925 милијарди динара. Само  у 2023. години, тај износ је чак 918 милиона динара. Списак улагања је дугачак.

– Ако знамо да је буџет Града 3,5 милијарди, јасно је колико је снажна подршка и колико смо се трудили да конкуришемо са пројектима и договарамо оно што је стратешки важно. То су најпре улагања у вези са изградњом фабрике воде, магистрални вод и замена водовода, као и средства за четири мини постројења за пречишћавање пијаће воде у селима, потом за електрификацију, путну инфраструктуру, атмосферску канализацију. Радови у сливу Моравске кренуће врло брзо.Треба напоменути и континуирано улагање у опремање болнице, све образовне установе, установе културе. Скоро 400 милиона опредељено је за реконструкцију школе „Фејеш Клара” – подсећа наша саговорница.

Хрњакова напомиње да је прошле године усвојен План развоја АП Војводине до 2030. године који се заснива на четири главна правца: висок животни стандард, енергетски одржива, дигитално и просторно повезана Војводина, зелена Војводина отпорна на климатске промене и интеркултурална- по мери свих њених грађана.

– Уверена сам да ће новоизабрана Влада квалитетно и посвећено радити, то су искусни и одговорни људи који су децембра 2023. добили озбиљну подршку на изборима. Веома је важна добра комуникација Града, Покрајинске владе и Владе Републике Србије- и то све на темељу политике чији је идејни творац Александар Вучић, и ми јесмо на том путу, а наши коалициони партнери са тим су сагласни- истиче Хрњакова.

Подсетимо да је за изградњу прва четири мини постројења за пречишћавање пијаће воде у Мокрину, Накову, Иђошу и Банатском Великом Селу, Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство издвојио 280 милиона динара, док ће остатак потребних средстава обезбедити Град.

-Договорили смо стратешки да сва села добију чисту, пијаћу воду, аплицираћемо са пројектно техничком документацијом. Свесни смо да има много отворених инфраструктурних питања, и она су на мапи пројеката које ћемо решавати. За изградњу канализације у насељима Стрелиште и Железнички нови ред очекујемо подршку Министарства заштите животне средине, пројектно техничка документација је спремна- истиче Хрњакова.

НА ЛИСТИ ВРЕДНИ И ПОСВЕЋЕНИ СУГРАЂАНИ

На предстојеће локалне изборе 2. јуна, СНС излази у ширем фронту, па су на листи „Александар Вучић- Кикинда сутра” још и СПС и СРС, поред досадашњих коалиционих партнера ПУПС-а, Покрета социјалиста и Љајићевих социјалдемократа.

– Имамо стара и нова лица, кандидате из свих села, као и града. То је све поштен свет, вредни, ангажовани и посвећени суграђани, у сагласју са плановима развоја, лојални Србији и политици коју заступају, решени да не одустају од борбе за бољи живот и просперитетнији Град, Покрајину и Републику- наводи председница кикиндских напредњака.

КОД ОПОЗИЦИЈЕ ОПШТА ПАПАЗЈАНИЈА

Председница Градског одбора напредњака подсећа да је на децембарским изборима СНС добила 53 одсто гласова. Увек јасно говоримо шта смо урадили и шта планирамо, као и шта су текући проблеми, указује.

–  Што се тиче опозиционих опција, ту је општа папазјанија. Имали су децембра коалицију која се распала, па сад једни други оптужују ко је крив. Једни бојкотују изборе, други не, странке чији лидери на телевизијама говоре да бојкотују, на локалима иду на изборе. И овде сте видели коалицију у којој је прво била једна група људи, па онда неки неће једни са другима, те су се издвојили. Велика збрка. Веже их то што представљају исту политику о којој су грађани на изборима рекли шта мисле, политику Демократске странке која се разбила у више фракција. Све их овде окупља Зоран Милешевић и он је први и последњи кандидат. Ако би грађани, којим случајем, бирали ту опцију, тога морају бити свесни. Њихови резултати се виде у центру града- у Хотелу „Нарвик”, на улазу у град где је несуђена хладњача, подсетићу и да је Милешевић прошле године инкасирао два милиона евра из градске касе. Више него очигледно је шта је њихова политика, све остало су неутемељене флоскуле и листа жеља која показује непознавање буџета, прихода, расхода, цене коштања, то не бих ни коментарисала- наводи Станислава Хрњак.

 

 

 

 

кошарка

Спортска организација женске кошарке Кикинда, осми пут уприличила је Меморијални турнир „Јована Којић” за девојчице узраста 13 и 14 година.  Осим домаће екипе ту су и суботички Спартак, Академац из Српске Црње и Карађорђево из Банатског Карађорђева, а Меморијал је отворио градоначелник Кикинде Никола Лукач. Тренер у СОЖКК Игор Маљковић рекао је:

– Овако евоцирамо успомене на Јовану, а прилика је то и да видимо какав је квалитет кошарке у овом узрасту. Женска кошарка у Кикинди је на скромном нивоу због мањка девојчица у овом спорту, бројност нам је проблем и зато желимо да омасовимо овај спорт. Кикинда има традицију у женској кошарци, а и будућност. Овај турнир је једна од карика.

Надовезао се градски већник за спорт Драган Пецарски:

– Женска кошарка у Кикинди је у стагнацији, нема девојчица да попуне млађе категорије и морамо тиме да се више бавимо у будућности и да усмеримо  женску децу у овај спорт, да кошарка убудуће буде популарнија, а када је реч о Јовани, била је невероватна особа и играчица и много нам недостаје.

Отац покојне Јоване, Предраг Којић додао је:

– Осам година туге је за нашом Јованом, а сада нам је драго што је овај турнир заживео. Имамо срећу са руководиоцима из града и са нашом Миром Мићић из клуба, који све то воде да још дуго траје.

Д. П.   

музицка

За проверу способности ради уписа у Основну музичку школу „Слободан Малбашки“ пријаве се примају до уторка, 28. маја. Будући полазници моћи ће да одаберу један од девет инструменталних одсека: хармоника – клавирска и дугметара, клавир, виолина, гитара, тамбура, саксофон, флаута и кларинет, и соло певање за ученике са 14 и више година.

Провере способности биће организоване у среду, 29 маја и 19. јуна. У пријави је потребно навести: имена и јмбг родитеља и детета, школу и разред које ће дете похађати од септембра, жељени инструмент (боље је навести више одсека) и контакт телефон.

У припремну групу Музичке школе могу да се упишу прваци и за упис није потребан пријемни испит, као ни избор инструмента. Потребно је доставити следеће податке: имена и јмбг родитеља и детета, школа коју ће дете похађати од септембра и контакт телефон. Пријаве се примају до 19. јуна.

Пријављивање за упис на одсек или у припремну групу достављају се на мејл msmalbaski@msmalbaski.com или телефоном на број 0230/442-474, радним даном од 9 до 12 сати.

саобрацајна-полиција-муп-4

Министарство унутрашњих послова Србије позвало је младе да не седају за волан под дејством алкохола и психоактивних супстанци, као и да поштују прописе.

“Безбедност младих мора да буде апсолутни приоритет свих нас”, објављено је на инстаграм налогу овог министарства.

Како је речено на снимку, прошлог викенда је у саобраћају погинуло осам особа, од којих је петоро млађих од 30 година, а међу њима су и два возача са пробном дозволом.

Из МУП-а позивају све родитеље, старатеље, старију браћу и сестре на додатну одговорност према младима.

Из кикиндске Електродистрибуције за наредне дане најављују искључења струје због радова.

У понедељак, 27. маја, од 8.30 до 9.30 струје неће бити у Башаиду, у улицама:

– Светозара Марковића, од Раше Лазаревића до Бранка Радичевића

– Бранка Радичевића, од Жарка Зрењанина до Милана Грујића;

од 11 до 12 сати биће искључени потрошачи у Мокрину у улицама:

– Васе Стајића, од Димитрије Туцовића до Доситеја Обрадовића

– Бранислава Бачулова.

 

 У уторак, 28. маја, биће искључивани потрошачи у Кикинди.

Од 9 до 11 сати струје неће бити за потрошаче у улицама:

– Србобранска, од Омладинске до Војина Зиројевића

– Немањина, од Марка Миљанова до кућног броја 135

– Марка Миљанова, од Србобранске до Немањине

– Блок Х и Блок Г1.

од 12 до 14 сати, искључење ће бити у:

– Блоку А, Блоку Ц и Блоку Г

– Светосавској, непарна страна, од броја 61 до броја 95 и зграде 125 и 131

– Михајла Пупина, од Светосавске до Јована Јовановића Змаја

– Браће Татић, од Михајла Пупина до Косовске

– Светосавској, парна страна, од кућног броја 82 до кућног броја 160

– вртићу „Мики“

– ОШ „Жарко Зрењанин“.

 

У среду, 29. маја, од 10.30 до 11.30, искључују се у Кикинди:

– улица Југовићево сокаче

– Теремијски друм;

од 12.30 до 13.30:

– Доситејева, парна страна, од Трга српских добровољаца до Семлачке

– Доситејева, непарна страна, од броја 35 до Семлачке.

Балони-2-(15)

У мирне висине и идиличан лет у корпама балона, на струјама ветра, када се, коначно, промолило сунце и стабилизовале се временске прилике, винули су се најбољи и најуспешнији ђаци Гимназије. Другог дана Фестивала балона, вечерас је, са Старог језера, полетело седам балона. Два су остала приземљена како би најмлађима пружили радост „везаног лета“.

Клубови из Румуније, Мађарске, Словеније и Србије истовремено су учествовали у Отвореном купу Србије у балонарству. Балони су понели укупно  13 ђака који нису крили одушевљење.

– Изузетно сам узбуђена и почаствована јер сам изабрана за лет, биће ми то први пут – рекла је Милица Томић, ученица другог разреда Гимназије која је недавно на светском такмичењу освојила два злата из области физике.

Још једном од најбољих гимназијалаца, матуранту Филипу Бабићу, који је био на размени у САД, ово је, такође, било премијерно летење.

– Данас нам је последњи дан школе и ово ће бити посебан доживљај – каже Филип. – Понуђено ми је да летим и веома сам узбуђен, имам трему.

По полетању балона, започело је, први пут на овој манифестацији, „везано летење“, подизање корпи на 30 метара изнад земље на по неколико минута. Велики број малишана који су били преузели бесплатне карте код организатора Фестивала, у Туристичкој организацији, стрпљиво су, са родитељима, чекали свој ред.

Шестогодишњи Филип Сантрач стигао је из Бечеја, и одмах после „летења“,  поделио је своје утиске.

– Мало сам се плашио, било је мало високо, али и мало лепо. Не знам да ли ћу летети поново – био је искрен Филип.

Близнакиње Нора и Нађа Рошул из Кикинде имају десет година и ученице су ОШ „Жарко Зрењанин“.

– Било је екстра – кажу у глас. Нисмо се плашиле, леп је поглед. Сви људи доле су били јако мали, то је било забавно.

Из Туристичке организације су, као још једну атракцију, позвали и параглајдера из Вршца. По лепом дану, у предвечерје другог дана Фестивала и Отвореног купа Србије у балонарству, Старо језеро угостило је велики број посетилаца који су желели да посматрају овај изузетан догађај.

Други фестивал балона траје до недеље и организатори кажу да очекују лепо време, па ће најбољи ђаци које су делегирале све средње школе, имати задовољство летења изнад града у раним јутарњим и поподневним сатима.

Скола-БВС-(4)

Играњем два комада: „Краљевски фестивал“ и „Лајање на звезде“, ђаци Основне школе „Славко Родић“ у Банатском Великом Селу обележили су Дан школе. Извођењу у Дому културе присуствовали су наставници, родитељи, и представници локалне самоуправе, Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника и Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе, председница Савета Месне заједнице, Мира Пећанац и многи гости.

– Данас је терет који лежи на просветним радницима и школи још више наглашен, у светлу околности у којима живимо, али борбу за очување школе као институције и достојанства професије не треба да воде само наставници, него и читава заједница. Ми ћемо се, као локална самоуправа, трудити да створимо што је могуће боље услове за ђаке, за њихово учење и усавршавање јер је улагање у школе најлепша инвестиција у будућност – рекла је Дијана Јакшић Киурски, која је похађала ову школу.

Школа у Банатском Великом Селу постоји 59 година, а у припрему обележавања рођендана били су укључени учитељи, наставници и сви ђаци који су, на радост своје публике, приказали све своје таленте.

– Градска управа је увек спремна да нам помогне – каже директорица, Горица Грбанушић. – Ове године купили смо нов рачунар, скенер, уредили смо кухињу. Уложено је укупно око милион динара.

Школу ове године завршава 14 ђака и уписано је 12 првака. Укупно, ова образовна установа има 119 ученика и 33 запослена.

болница-прегледи-(2)

У Општој болници Кикинда,у недељу, 26.маја, од 8 до 17 сати организују се превентивни прегледи деце и одраслих. Физијатријски прегледи деце предшколског и школског узраста, којима ће бити прегледани кичма, стопала и целокупни локомоторни систем  биће организовани на Физијатрији.

Сви грађани, и они без здравственог осигурања, у истом периоду биће у прилици да без заказивања и упута, брзо и ефикасно провере крвну слику и измере крвни
притисак, провере хормоне штитасте жлезде, обаве пулмолошки преглед и тумор маркере простате. Сваком грађанину старијем од 50 година и са пушачким стажом дужим од 30 година биће обавезно урађен и рендген плућа . Ови прегледи обављаће се у интернистичким амбулантама у Болници.

Протекле недеље је 23 хиљаде грађана обавило превентивне прегледе, а код их 1800 уочене су здравствене неправилности и послати су на даљу дијагностику и лечење. Прегледе организује Министарство здравља.

 

прегледи-притисак

У недељу, 26. маја од 8 до 17 сати у Дому здравља биће организовани превентивни прегледи. У амбуланти у Светосавској 53 суграђани ће моћи да провере крвну слику, крвни притисак, хормоне штитне жлезде, обаве пулмолошки преглед и провере тумор маркере простате.

-Сваком грађанину старијем од 50 година, са пушачким стажом дужим од 30 година биће урађен и рендген плућа. Акцијом бесплатних превентивних прегледа,  биће обухваћена и деца предшколског и школског узраста, којима ће бити прегледани кичма, стопала и целокупни локомоторни систем – сазнајемо од Мире Пећанац, главне сестре Дома здравља.

Физијатријски прегледи деце су у Дечијем диспанзеру такође од 8 до 17 часова, улаз где се налази саветовалиште.

И овога пута, сви пацијенти код којих се уоче неправилности приликом прегледа или у резултатима, биће одмах упућивани на даљу дијагностику и прегледе већ у току наредне недеље.

Бесплатне превентивне прегледе иницирало је Министарство здравља из ког апелују на родитеље деце предшколског и школског узраста, која услед недовољно физичке активности и  која све више времена проводе  са мобилним телефонима и све чешће имају проблеме локомоторног система, односно кичменог стуба, да се одазову акцији.

 

 

 

error: Content is protected !!