Најновије

istok-+-pfl-+-mfl

Руско Село – Судија: Никола Марков (Зрењанин). Стрелци: Голијанин 23. и Попесков 72. за Црвену звезду, Авдигов 30. за Долово.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ћирић, Лаништанин, Војводић, Видић, Попесков, Голијанин (Лајић), Чуданов, Кнежевић (Крстин), Мастило, Барбул, Цуцић.
ДОЛОВО: Црвени, Павловић, Цветковић, Миловац, Петковић (Савков), Пештерац, Ракоњац (Шарац), Каранфиловски, Шево, Гиговић (Обрадовић), Адвигов.
Средином првог дела повели су Рускоселци преко Голијанина, погодио је после корнера главом. Убрзо су узвратили Доловчани, изједначио је Авдигов, након кикса одбране домаћина и одбитка, снашао се у гужви. Попесков је ударцем главом, половином наставка, донео победу, пошто је Барбул набацио.
Преостали резултати 11. кола: Козара – Граднулица 2:3 /Ђорић двапут/, Раднички – Полет 3:3, Јединство (В) – Бегеј 1:0, Глогоњ – Задругар 3:1, Јединство (БК) – Слобода 3:1 /Чубрило/, Војводина – Напредак 3:4, Борац – Будућност 7:0.
ПОРЕДАК:
Граднулица 33, Глогоњ 22, Долово 22, Бегеј 20, Јединство (В) 19, Борац 19, Слобода 19, Јединство (БК) 18, Војводина 16, Црвена звезда 16, Полет 11, Козара 10, Напредак 9, Раднички 9, Будућност 0.
У 12. колу, у суботу и недељу (13.30), играће: Граднулица – Слобода, Будућност – Црвена звезда,
Бегеј – Глогоњ, Козара – Војводина, Долово – Јединство (БК), Задругар – Борац, Полет – Јединство (В), Напредак – Раднички.
Д. П. 

ПОДРУЧНА ЛИГА „ЗРЕЊАНИН”
Pезултати 11. кола: Русанда -Делија 4:1 /Ћорић/, Банат – Нафтагас 0:5, ЖФК Банат – Лехел 2:1, Билећанин – МСК 2:1, Борац – 2.октобар 1:4, Војводина – Напредак 0:0, Јединство – Омладинац 2:6, Младост – Полет 0:0. 
ПОРЕДАК: 2.октобар 28, Омладинац 27, ЖФК Банат 26, МСК 24, Билећанин 21, Полет 21, Младост 20, Нафтагас 16, Војводина 14, Јединство 13, Борац 13, Напредак 10, Лехел 9. Руснада 9, Делија 4, Банат -1.
У 12. колу, у недељу (13.30), играће: Нафтагас – Делија, Полет – Русанда, Омладинац – Младост, Напредак – Јединство, 2.октобар – Војводина, МСК – Борац, Лехел – Билећанин, Банат – ЖФК Банат.

МЕЂУОПШТИНСКА ЛИГА „КИКИНДА-ЖИТИШТЕ”
Резултати 10. кола: ЖАК – Пролетер 12:0 /Удицки, Ратко по трипут, Терек, Крнић по двапут, Ћулафић, Врбашки/, Будућност – Бега 3:7, Црвена звезда – Јединство 4:0, Борац – Рохам 3:4 /З. Спахић двапут, Сабљић/, 1.октобар – Олимпија 2:1, Подгрмеч – Војводина 2:1.
ПОРЕДАК: ЖАК 26, Црвена звезда 22, Рохам 22, Бега 21, Војводина 18, Подгрмеч 16, Олимпија 13, Борац 9, Јединство 9, 1.октобар 7, Пролетер 4, Будућност 3.
У 11, последњем јесењем, колу, у суботу и недељу (13.30), играће: Војводина- ЖАК, Олимпија – Подгрмеч, Рохам – 1.октобар, Јединство – Борац, Бега – Црвена звезда, Пролетер – Будућност.

budi-donor-1

У Кикинди је данас одржано едукативно предавање под називом „Буди донор, продужи бар један живот“, у организацији Удружења дијализираних, трансплантираних и бубрежних инвалида града Кикинде. Скуп је окупио пацијенте, лекаре и представнике локалне самоуправе са циљем да се подигне свест грађана о важности донорства и трансплантације органа.

Секретарка удружења, Дренка Варађанин, истакла је да је главни циљ оваквих предавања да се људима приближи значај трансплантације и донорства.

-Желимо да пробудимо свест и пренесемо информацију о важности трансплантације. Људи који су на дијализи заслужују да живе нормалан живот, без вишесатних третмана три пута недељно. Трансплантација им то омогућава, рекла је Варађанин.

Она је додала да је број информисаних грађана и даље мали, као и да је неинформисаност највећи проблем.

-Људи често мисле да је донорство трговина органима, што није тачно. Огроман тим лекара учествује у процесу кадаверичне трансплантације, а одлуке се доносе строго по закону. Зато су медији и овакви скупови од огромног значаја, нагласила је секретарка удружења.

Према њеним речима, удружење тренутно броји око 200 чланова, од чега је 95 особа на дијализи.

-Ми смо непрофитно удружење и свака донација нам је добродошла. Организујемо овакве скупове како бисмо едуковали пацијенте и грађане, и помогли им да воде што лакши живот, додала је Варађанин, најавивши да ће у децембру поводом Дана инвалида бити организован још један скуп.

Предавању је присуствовао и Жељко Раду, члан Градског већа, који је у име локалне самоуправе пружио подршку раду удружења.

-Град Кикинда увек пружа помоћ. Изузетно је важно да све маргинализоване групе имају подршку како би се заједничким снагама подигла свест о њиховим потребама. Овакви скупови су прилика да људи размене искуства, а ми ћемо као град увек бити ту за њих, поручио је Раду.

О значају донорства говорио је др Слободан Шеиновић са Клинике за нефрологију и клиничку имунологију Клиничког центра Војводине.

-Постоје две врсте донорства – кадаверично и сродничко. Закон јасно регулише услове, али је у пракси неопходан пристанак породице за кадаверичну трансплантацију. Нажалост, проценат одобрења је испод 50 одсто, рекао је он.

Предавање „Буди донор, продужи бар један живот“ подсетило је Кикинђане на то колико једна хумана одлука може променити нечији живот. Захваљујући раду удружења, подршци града и ангажовању стручњака, тема донорства улази у јавни простор, где јој је – без сумње – и место.

Т. Д.

aleksa-popov

Пензионер Алекса Попов (82) из Мокрина нестао је након је што је јуче у поподневним сатима отишао у атар трактором.

Ћерка Оливера Попов нестанак је пријавила полицији, а у потрагу су се укључили и ловци.

Наиме, Попов је кренуо да погледа једну њиву у делу атара према Румунији, а како се није вратио кад је пао мрак, Оливерин супруг је пошао да га тражи. Потрага током ноћи није дала резултате.

Моле се сви који имају било какве информације о несталом Алекси Попову да се јаве на број телефона 061 625 9112. 

Мокринчани су позвани да, ради помоћи у потрази за Алексом Поповим, ко је у могућности, дође у 15 сати на Варошки трг и понесе батеријске лампе.

 

image-2025-10-26-134804187

Током Дана лудаје град живи пуним плућима — све је у знаку шармантне банатске госпође – тикве! Од гигантских плодова до најмаштовитијих декорација, од мириса укусних ђаконија до песме на тргу – све у Кикинди тих дана говори: овде се слави живот, радост и традиција која траје.

Док се улицама разливају звуци смеха и музике, а шарене бундеве поносно красе сваки кутак, Кикинда показује зашто је ова манифестација симбол њене душе — гостопримљиве и аутентичне.

 

 

stanislava-hrnjak

АП Војводина упркос изазовима задржава развојни курс, уз повећања буџета у кључним секторима – пољопривреди, здравству и привреди, наводи председница посланичке групе „Александар Вучић- Војводина не сме да стане“ Станислава Хрњак у разговору за „Комуну“

На последњој седници Скупштине Аутономне Покрајине Војводине највише пажње јавности изазвао је ребаланс буџета, који је, како је истакла Станислава Хрњак, председница посланичке групе Српске напредне странке, био нужан корак због смањених прихода од пореза на добит, али и показатељ одговорне и транспарентне финансијске политике.

– Основни разлог за овај ребаланс јесте смањење прихода од пореза на добит, што је последица економских околности и проблема са Нафтном индустријом Србије – нагласила је Хрњак. – Према званичним подацима, НИС је у 2023. години остварио нето добит од 42 милијарде динара, док је у 2024. добит пала на 23 милијарде, а у првој половини ове године послују са минусом од 3,6 милијарди динара. Управо зато смо морали да ускладимо буџет са реалним кретањима.

Она је одбацила наводе да је буџет Војводине „преполовљен“, оценивши такве тврдње као нетачне и злонамерне.
– Истина је да су из буџета искључени само трансфери који су се односили на образовање, јер се средства сада директно уплаћују крајњим корисницима из републичког буџета. Покрајина више није посредник, али буџет није смањен, већ рационализован – појаснила је.

Према подацима које је изнела, буџет за 2025. годину износи 66,93 милијарде динара, што је за 2,5 одсто мање у односу на претходну годину, али уз већи ниво оперативних средстава.
– У овој финансијској години оперативна средства износе 55,3 милијарде динара, што је више него 2024. године када су била 54 милијарде. То је доказ да Војводина наставља да финансира развојне програме, упркос успореном расту изазваном спољним факторима, Без обзира на покушаје обојене револуције, рушење и блокаде односно штету коју је то неминовно нанело Србији и АП Војводини, види се даљи раст – рекла је Хрњак.

Она је подсетила да је 2016. године, када је Српска напредна странка преузела покрајинску администрацију, укупан буџет износио 61 милијарду динара, од чега је оперативни део био свега 25 милијарди.


– Данас је тај износ више него удвостручен. Имамо 120 одсто више оперативних средстава него тада, што говори о снажном развоју и стабилности покрајинских финансија – истакла је Хрњакова.

Посебно је нагласила секторе који су добили већа средства у ребалансу.
– Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство сада располаже са 1,2 милијарде динара више у односу на првобитни план за 2025. годину. У области здравства буџет је увећан за 117,5 милиона динара, привреда је добила додатних 130 милиона, а култура и информисање 118 милиона – навела је. – Буџет за пољопривреду сада износи преко 13 милијарди динара, што је чак шест милијарди више него у време када је тим ресором управљала претходна власт.

Осврнувши се на ток седнице, председница посланичке групе СНС оценила је да је део опозиције показао „дилетантизам и политичку неозбиљност“, јер су посланици напустили салу након што је председавајућа одузела реч једном од говорника.
– Уместо аргумената, видели смо перформансе, лупање пословником о клупе и увреде. То није политички дијалог, већ злоупотреба институције – истакла је.

У наставку је подсетила на период када је „покрајинска власт била у рукама оних који су затворили фабрике и угасили два фонда и две банке због корупције“.

– У време када је Бојан Пајтић био председник Владе Војводине, из буџета је нестало 64 милијарде динара кроз фиктивне фондове за развој и непостојеће „нове технологије”. Данас ти исти људи говоре о корупцији и криминалу. Али грађани не заборављају ко је затварао фабрике и остављао људе без посла. Да не помињем Статут који су донели и чију је већину одредби Уставни суд оценио као неуставне или катастрофалну реформу судства где су на својим општинским одборима бирали судије. Очигледно да не могу да се одвоје од аутопројекције– указује наша саговорница.

Српска напредна странка наставиће да води одговорну политику у интересу грађана.
– Ми смо представници народа и чувари стабилности ове земље. Настављамо путем који је утемељио председник Александар Вучић – путем рада, напретка и очувања Србије. Ми другу земљу немамо и нећемо дозволити да је било ко руши и гази – поручила је Станислава Хрњак, председница посланичке групе СНС у Скупштини АП Војводине.

КАПИТАЛНА УЛАГАЊА БЕЗ ЗАСТОЈА

Хрњакова је нагласила да ниједан важан капитални пројекат није обустављен.
– Улагања у инфраструктуру, здравствене установе, школе и комуналне пројекте настављају се према планираној динамици. Преко Управе за капитална улагања обезбеђујемо да ниједна локална самоуправа не буде запостављена. Покрајина има одличну сарадњу са свих 45 јединица локалне самоуправе, и тај континуитет ћемо одржати – поручила је.

ПРЕДСЕДНИЦА ПОСЛАНИЧКЕ ГРУПЕ

Станислава Хрњак, поред тога што је на челу Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди, изабрана је за председницу посланичке групе „Александар Вучић – Војводина не сме да стане“ у Скупштини АП Војводине. Ова посланичка група има 62 посланика.

Тако сада Кикинђани предводе две највеће посланичке групе у Србији – у Београду и у Новом Саду. Суграђанин Миленко Јованов у другом је мандату шеф посланичке групе СНС у Народној скупштини.

Хрњаковој је ово други мандат у покрајинском парламенту. До сада је била заменица председника посланичке групе СНС. Председница је Одбора за здравство, социјалну политику, рад, демографску политику и друштвену бригу о деци и чланица Одбора за прописе и Одбора за образовање и науку.

Ј. Црногорац

 

 

 

 

kuglanje

У дербију првог дела сезоне Суперлиге, Кика 0230 изгубила је 8:0 (3.443:3.229) у Новом Саду од вишеструког и актуелног првака Алименте. Био је то први пораз након пет победа Кикинђанки, које ће у следећој рунди у Новом Бечеју дочекати састав Апатина.
КИКА 0230: Бунгхарт 527, Шибул 557, Чорба 530, Кресоја 505, Команов 561, Френц 549.
Д. П.

mladost-bj-ofk-kikinda

Бачки Јарак – Стадион: „Ливадица”. Гледалаца: 150. Судија: Љубиша Берењи (Суботица). Стрелци: Виола 15, Максимовић 31, Ковачић 49, Вукмановић 80. (казнени ударац) и 86. за Младост, Лекај 24. и Молнар 55. за ОФК Кикинду. Жути картони: Зечевић, Шашић (ОФК Кикинда).
МЛАДОСТ: Елесин, Максимовић (Краљ), Јаковљевић, Малиновић (Ерак), Поповић, Станић, Виола, Поњевић, Бутраковић (Вукмановић), Ковачић (Мутић), Лолић (Зец).
ОФК КИКИНДА: О. Ковачевић, Зечевић (Кецман), Чутовић, Молнар, Николић, Ивановић (Стојанов), Лекај, Шашић, Живанов (Белош), Стојановић (Н. Ковачевић), Станимиров (Оторан).
После четврт сата, након корнера, одбитак је дошао на ногу Виоли који је из казненог простора донео предност Јарачанима. Убрзо је поравнао Лекај, пошто је погрешио домаћи играч. Начинио је је Лекај неколико корака, наместио се и лепо нациљао с двадесетак метара. Након пола сата нова предност за Јарачане, из слободног ударца, искоса, са саме ивице шеснаестерца Максимовић је ефектно пребацио зид.
На почетку наставка на 3:1 повисио је Ковачић, после набачене лопте коју је испустио наш голман Ковачевић, а недуго потом наду је вратио Молнар, када се снашао у гужви након корнера. Међутим, у финишу, из казненог ударца Вукмановић је пласирао лопту за 4:2, а исти играч на крају ставио је тачку на победу Младости, тада је из шеснаестерца, претходно убачену лопту у празан простор, проследио у мрежу.
Д. П.

kozara-bvs-gradnulica-zr

Банатско Велико Село – Судија: Михајло Марковић (Панчево). Стрелци: Ђорић 77. и 90+3. за Козару, Ковачевић 45+2. и 53. и Влаучин 60. за Граднулицу.
КОЗАРА: Шево, Лисица (Овука), Лабус, Спахић (Латиновић), Радивојац, Ђорић, Пенавски, Рофа, Томић, Коцкар (Протић), Зељковић.
ГРАДНУЛИЦА: Којић, Тасић, Руњевац (Кнежевић), Рудан, Барошчевић (Салатић), Зекановић (Јонаш), Ковачевић (Каран), Влаучин, Станић, Радановић (Козловачки), Лисица.
Водећи тим лиге из Зрењанина задржао је максималан учинак и након 11. кола, али је након предности од 3:0 у последњих пола сата разочарао и у великој мери покварио до тада врло добар утисак. Повели су Зрењанинци у надокнади првога дела, после корнера, када се у гужви снашао Ковачевић. Исти играч почетком наставка погодио је пречку, а онда, покрај укопане одбране Козаре, одбитак послао у мрежу за дуплирање водства. Недуго потом, након прекида, брзо су одиграли гости, а Влаучин је из казненог прстора лепо погодио. Ближе крају, Ђорић је после соло продора смањио, а на сличан начин, у надокнади, поставио и коначан исход.
Д. П.

ПОРАЖЕНА И СЛОБОДА, РУСКОСЕЛЦИ СУТРА ИГРАЈУ
Друга наша екипа у овом рангу, Слобода, поражена је 3:1 у Банатском Карађорђеву, стрелац јединог гола за Новокозарчане био је Чубрило, а рускоселска Црвена звезда сутра ће дочекати Долово.

Still-2025-10-24-215208-3.1.2

Како се протекла школска година одразила на ђаке?  Која су актуелна и планирана улагања у основне и средње школе?

Када ће почети најављена реконструкција ОШ „Фејеш Клара” и како ће тада бити организована настава за ученике?

О обезбеђивању додатног простора за предшколце и изградњи новог вртића…

Школи пливања у СЦ Језеро…

Дојавама о подметнутим бомбама у школама – разговарали смо са чланом Градског већа задуженим за образовање Тихомиром Фаркашем.

 

hapsenje-1

Припадници полицијских управа из Суботице, Кикинде и Сомбора у заједничкој акцији, расветлили су серију тешких крађа које су  се у протеклим недељама догодиле у више градова у Бачкој. Полиција је ухапсила Д. К. (2003) и С. А. (2006) из Суботице и Б. В. Х. (2007) из околине града, док ће против једног седамнаестогодишњака бити поднета кривична пријава у редовном поступку.

Осумњиченима се на терет ставља да су у више наврата разбијали стакла на објектима мобилних оператера у Апатину, Кули, Сомбору, Сенти и Кањижи, из којих су односили телефоне и техничку робу. Како је истрага показалa, и са градилишта у Сомбору украли су алат, техничку опрему и грађевински материјал, док су у Суботици, са два градилишта, отуђили чак 19 клима уређаја. Крађе су организовали и Палићу, где су са једног градилишта однели грађевинске машине и алат, док су на периферији Суботице  провалили у кућу и украли телевизор и алат.

Током претреса станова и других просторија које су осумњичени користили, полиција је пронашла део украдених предмета. Тројици ухапшених одређено је задржавање до 48 сати, након чега су уз кривичну пријаву спроведени у Основно јавно тужилаштво у Сомбору. Судија за претходни поступак одредио им је притвор до 30 дана.

error: Content is protected !!