Најновије

студенти-библиотека

У петак, 31. октобра почиње поврат 50 одсто школарина студентима, на основу измена Закона о високом образовању, изјавио је данас први потпредсеник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.

Он је истакао да ће свим студентима новац преко студентских картица лећи током новембра, саопштило је Министарство финансија. Поручио је да није потребно пријављивање за исплату, већ се она обавља преко спискова које достављају високошколске установе.

Право на поврат школарине имају сви самофинансирајући студенти који студирају на високошколским установама за први пут уписане бодове, односно предмете. Рефундација ће бити рађена сукцесивно.

норвезани-средњосклоци-(4)-(1)

Средњошколци из Нарвика, њих 10, са двоје професора, током три дана бораве у нашем граду. Након што су кикиндски гимназијалци летос били у Норвешкој, њихови вршњаци су им узвратили посету . Поновна размена ученика договорена је приликом посете делегације Норланда Војводини у септембру, а под покровитељством Покрајинске Скупштине, града Кикинде и КЦК и Покрајине Норланд и града Нарвика.

Нора Остенсен је први пут у Кикинди и са нама је поделила своје утиске:

 

-Јако је леп град и узбуђена сам што сам у прилици да се упознам са свим знаменитостима и особеностима вашег града. Волим да путујем и за мене је ово велико искуство. Кикинда и Нарвик су пријатељски градови већ дуго  и драго ми је што је моја генерација добила прилику да обнови и учврсти братске везе између две земље.

И Мартин Рантанен је истакао колико му се свиђа наша средина.

-Град је прелеп. Има пуно старих зграда које сведоче о прошлости. Пријатељство два народа настало је током Другог светског рата када су наше деде помогле Кикинђанима, који су били заточени у немачким логорима, да преживе. На нама је да одржимо дугогодишње пријатељство оваквим посетама и разменама – казао је Мартин.

Гимназијалци су, са својим професорима, крајем августа боравили у Нарвику и једва су чекали прилику да узврате гостопримство, напоменули су Ана Момчилов и Огњен Ђомпарин.

-Норвешка је прелепа земља и потпуно другачија од Србије. Током боравка тамо пуно тога смо научили о култури, обичајима, али и начину живота. Ипак, најважније је што смо упознали вршњаке и, надам се, стекли пријатеље за цео живот – испричала је Ана.

Пријем за ученике и професоре уприличио је градоначелник Младен Богдан, заједно са члановима Градског већа Маријаном Мирков и Тихомиром Фаркашем. Први човек града пожелео им је добродошлицу и изразио наду да ће гости из Норвешке опет доћи код нас.

-Хвала вам што сте се одлучили да превалите дуг пут и први пут дођете у Србију и Кикинду. Дугогодишње пријатељство братских градова траје више деценија и красе га чврсте везе и добри односи. Прва Повеља о братимљењу потписана је 1966. и то је био први овакав документ који је наш град потписао. Обновили смо Декларацију о пријатељству 2017. године и тиме још једном потврдили колико нам је она важна. Жеља нам је да наше пријатељство остане трајно, а подсетићу да је „рођено“ у страхотама и страдањима током Другог светског рата када је пружена максимална подршка интернирцима из Србије да преживе и доживе крај рата. Вечно смо захвални братском норвешком народу што је показао храброст. Важно је да сачувамо сећање, али и да унапредимо наше односе у годинама које долазе и управо разменом ученика у томе ћемо и успети  – прецизирао је градоначелник Богдан који је на поклон добио и књигу о природним лепотама Норвешке.

Поред културних и историјских знаменитости на територији града Норвежани су посетили и Нови Сад и Меленце.

Већ наредног месеца делегација локалне самоуправе посетиће Нарвик. Овом приликом биће однета и монументална скулптура „Кикинђанка“ која ће бити још један подсетник на братство два града.

А.Ђ.

селаковиц-кцк-фасада-(5)

Горан Микулић из Пландишта представиће своју књигу „Инвалид-скрипта о можданом удару, спорту и рокенролу“ 6. новембра у 19 сати у великој сали Културног центра. Промоцију, поред КЦК, организује и кикиндско удружење Срба у региону и дијаспори „Корени“, чији је Микулић и члан.

-Књига је заснована на аутобиографском искуству, када ми је једна рутинска операција бруха
окренула живот наглавачке-каже аутор. -Наиме, током опоравка од операције, откачио се тромб и доживео сам мождани удар, који ми је трајно променио живот. Петнаест дана нисам никако могао да говорим. Данас сам релативно функционалан, а пре свега тога сам био спортиста и музичар, играо кошарку за КК Нови Сад, Вршац и родно Пландиште, бавио се музиком и живео спортским животом. Једна несрећна околност ми је заувек променила живот и ја сам одлучио да то преточим у књигу која ће бити нека врста менталног разгибавања и путоказ свима како се борити упркос ограничењима. Ја данас, упркос тешкоћама јер се у ходу ослањам на штап, покушавам да живим што нормалније и желим да пружим наду свима који се суочавају са здравственим проблемима да наставе да се боре. Књига је писана помирљивим тоном, без горчине и мислим да ће бити занимљива свима који је прочитају. Сав приход од продаје ићи ће у хуманитарне сврхе- додаје Микулић уз податак да је већ имао успешне промоције у Панчеву, Сечњу и Београду, уз одличан одзив публике, а за његову животну причу су се заинтересовали и филмски ствараоци из Турске и намера им је да сниме филм по овој књизи.

Н. Савић

Јефимија-2

У организацији Удружења „Јефимија“ у недељу је у Руском Селу одржан први фолклорни фестивал „Јефимија прело звала“. Овај догађај протекао је у знаку љубави према фолклору, традицији и богатој културној баштини наших предака.

Публика је уживала у разноврсном програму народних игара, песама и осмеха учесника, који су својим наступима пренели дух заједништва, радости и поноса. Сваки учесник симболично је награђен медаљом „Опанчар“, као подсетник да је народна игра „игра за сиромашне“, али да су управо ти „сиромашни у опанцима“ својим срцем и корацима обишли цео свет.

На фестивалу су учествовали: ЖПГ „Мелизми“ из Кикинде, КУД „Петар Кочић“ из Нових Козараца, КУД „Мокрин“ из Мокрина, КУД „Извор“ из Накова, КУД „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, КУД „Сцена“ из Банатске Тополе и ФС „Јефимија“ из Руског Села.

Организатори су упутили захвалност свима који су допринели реализацији фестивала – сарадницима, пријатељима, играчима, колегама, Месној заједници Руско Село, породицама, као и уметничким руководиоцима Милану Вашалићу и Јелени Талијанов, чији су труд, међусобно поштовање и подршка били од пресудног значаја.

Фестивал је протекао у духу песме, игре и дружења, а организатори су најавили да ће „Јефимија прело звала“ постати традиционалан догађај који ће из године у годину неговати културно наслеђе и духовну уметност

Иначе, дан пре фестивала, 25. октобра, плесни студио „Јефимија“ учествовао је на Интернационалном плесном такмичењу у Темишвару, где је остварио изванредне резултате – освојивши чак четири прва места, ваучер за бесплатну котизацију за најмлађе такмичаре (узраст 3 до 6 година), као и две захвалнице за учешће.

Након успешног викенда, чланове „Јефимије“ већ 15. новембра очекује ново велико такмичење у Суботици.

фризер-вања-1-1

Фризерка из Кикинде, Вања Беседеш, постигла је изванредан успех – освојила је прво место на националном такмичењу у Новом Саду и заузела високо четврто место на светском првенству у Паризу.

Француска је ове године поново била домаћин престижног светског такмичења у шишању а Кикинђанка Вања Беседеш, заједно са својим колегама Андрејом Кочић и Стефаном Ристановић из Београда, освојила је четврто место.

„На светском првенству учествовало је преко педесет земаља. Ми смо били једна од најмањих екипа. Било нас је само троје и били смо сами против целог света,“ са осмехом наводи Вања.

У Паризу, екипа фризера из Србије представила се у барбер кату. „Ту се раде две категорије шишања – скин фејд и комершал фејд. То су једна од две најтеже категорије на светском првенству,“ објашњава наша суграђанка.

Иначе, Вања Беседеш је  прошле године однела бронзу на истом такмичењу. Тада је српски национални тим имао пет представника.

Када је у питању Отворени шампионат Србије „Никола Бизумић“ који се одржао у Новом Саду, освојила је прво место упркос јакој конкуренцији.

„Осим фризера из Србије, било је и такмичара из Босне, Црне Горе и Хрватске. Ја сам освојила прво место у мојој омиљеној категорији – стрит стајл. Такође, однела сам друго место у категорији олд скул, што подразумева шишање маказама и бријачем. Када је у питању укупан пласман, заузела сам друго место на шампионату,“ поносно истиче Вања.

У разговору са нашом суграђанком, успели смо да сазнамо да је стрит стајл заправо њена ужа специјалност. „Овај стил шишања се ради на лутки, првенствено због дужине косе. Лутка је претходно већ ошишана и доведена у форму, потом се фенира и израђује фризура тако да има класичних елемената али и да буде свакодневно носива на улици.“

На питање која фризура је ових дана најтраженија у њеном салону, Вања одговара:

„Тренутно је и код нас и у свету скин фејд најпопуларнији. Обично је то нови тип фризура који иде од обријаног, са све више сенчења са стране, а горе може бити дуже или краће. И у скин фејдовима има више категорија, попут ниски фејд, високи фејд или френч кроп.“

Наша саговорница је такође истакла како тежи да буде у току са трендовима. „Тржиште је такво да стално излазе нове фризуре. Наравно, траже се и класичне фризуре које ја лично волим, првенствено код старијих људи. С друге стране, млађи клијенти углавном траже фејд и обријано.“

Вања Беседеш планира и следеће године да се пријави на светско првенство у Паризу и како каже, нада се да ће проћи „као Шурда у Врућем ветру.“

возио-205км

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе саобраћајне полиције, јуче су пресретачем зауставили четрдесетогодишњег српског држављанина Д.Ђ. који се на државном путу Кикинда–Зрењанин возилом марке „фолксваген туарег” словачких регистарских ознака кретао брзином од чак 205,7 километара на час, и то на делу пута где је ограничење брзине 80 километара на час.

– Даљом контролом утврђено је да возач не поседује саобраћајну дозволу за наведено возило. Због тога је искључен из саобраћаја, против њега је поднета прекршајна пријава због насилничке вожње, а сачињен му је и прекршајни налог јер није имао потребну документацију – наводи се у саопштењу МУП-а.

У МУП-у подсећају да је у последње време забележен већи број тешких саобраћајних незгода које су узнемириле јавност.

 

сања-брусин-правилна-исхрана-(1)

Октобар, месец правилне исхране, усмерен је на едукацију становништва о правилној исхрани, као једном од најзначајнијих фактора у превенцији хроничних незаразних болести. Циљ је да се најшира популација, а посебно деца и млади информишу, али и да стекну правилне навике у исхрани. Др Сања Брусин Белош, специјалиста хигијене и Центра за хигијену и хуману екологију Завода за јавно здравље наводи да је најважнија уравнотежена исхрана.

-Оптималан енергетски, као и унос животних намирница, састава и здравствено-безбедна храна чине правилну исхрану. Намирнице се деле у седам група и потребно је да све оне, у одређеној сразмери, буду заступљене. Њихов однос представљен је пирамидом здраве исхране и у бази  су житарице, следећи ниво су воће и поврће, следе месо, млеко и прерађевине и тек на врху пирамиде су шећери и уља – истакла је др Брусин Белош.

Центри за ситост и глад у мозгу тачно знају колико нам хране треба. Међутим одређене околности попут стреса и навика преузетих из породице могу да доведу  до тога да се уноси више или мање хране у односу на оно што нам је заиста потребно. Дугорочно тако настају гојазност или потхрањеност.

-Већина се храни онако како су их научили родитељи или се руководе оним што су негде прочитали. У нашем окружењу исхрана је, углавном, неправилна. Зато у Војводини има више од 50 одсто одраслих гојазних особа у односу на број становника. Када причамо о деци гојазна је четвртина – додаје наша саговорница.

У Војводини у исхрани највише преовлађују масноће и шећери.

-Једе се прилично масна храна, поготово зими и пуно се једе слаткиша, што купљених, што оних које мајке и баке направе. Ова два фактора највише доприносе гојазности. На ову болест утиче и неправилна фреквенција узимања оброка. Постоје особе које не једу ништа до послеподне и онда одједном унесу 2.000 калорија што је превише и што узоркује успоравање метаболизма. Такође код нас се превише једе месо, а уноси се и пуно соли која је главни етиолошки фактор у настанку повишеног крвног притиска. Неопходно је пет оброка дневно, три главна и две ужине које су воће и поврће – прецизирала је др Сања Брусин Белош.

Поред неправилне исхране и мањак физичке активности и код деце и код одраслих доводи до гојазности. При Заводу за јавно здравље ради амбуланта за дијететику која се бави поремећајем исхране. Од прошле године Фонд ПИО преузео је финансирање лечења оних који имају проблема без обзира на то да ли су одрасли или деца. Они у назначену амбуланту долазе са упутом.

-До сада смо имали више од 200 прегледа. Поред гојазних, којих је највише, имамо потхрањене, али и особе са специфичним поремећајима у исхрани. Лечимо и пацијенте са повишеним масноћама, са шећерном болести који немају гојазност, са гихтом. Први преглед је клинички и обаве се мерења и разговор. Тада дајемо упут да се уради крвна слика и на основу ње рачунамо енергетске потребе и сачињавамо индивидуални план исхране. Желим да похвалим наше пацијенте јер се већина придржава онога што им препоручимо. Гојазност је болест, иако смо ми прилично толерантни према њој, а не би требало да будемо – закључила је др Сања Брусин Белош.

Поводом месеца правилне исхране и Светског дана хране, који је 16. октобра, Завод је расписао ликовни конкурс на тему здраве хране. Пристигао је велики број радова из вртића и основних школа из Севернобанатског округа, а жири који су чинили Александра Вукосављев и Катарина Тубин одабрао је најбоље. По три награде додељене су деци предшколског узраста и исто толико за ученике основних школа, као и једна специјална награда.

А.Ђ.

 

 

 

 

САОБРАЦАЈ-ПОЛИЦИЈА

У светлу последњих догађаја и поражавајућих статистика, надлежне институције најављују најригидније мере у историји Србије како би се зауставио раст неодговорног понашања у саобраћају.

Према извештају Агенција за безбедност у саобраћају (АБС), само током ове године у Србији је до сада погинуло 39 особа због вожње под дејством алкохола – међу њима, нажалост, има и деце. Такође је регистровано више од 1.100 повређених и око 1.200 возача са 1 – 2‰ алкохола у крви, док је код готово 700 случајева измерено више од 2‰.

АБС предлаже да се најтежи случајеви вожње у алкохолисаном стању – где је дошло до погибије или тешке повреде – санкционишу казном затвора од 40 година, што би их изједначило са кривичним делима убиства са предумишљајем. Уз то, разматрају се мере као што су трајно одузимање возила, трајна забрана управљања моторним возилима и знатно повећање новчаних казни.

Помоћник начелника саобраћајне полиције, Славиша Лакићевић, наводи да би трајно одузимање возила – без обзира на власништво – могло да постане пракса за оне који поново грубо крше прописе.

Уз строге казне за алкохол, уводе се и технолошке мере за контролу саобраћаја. Мобилни и стационирани радари широм Србије ће бити опремљени и пуштени у рад у наредном периоду како би снимали три најчешћа прекршаја: прекорачење брзине, коришћење мобилног телефона током вожње и некоришћење сигурносног појаса.

Радари ће често бити на „тајним“ или необјављеним локацијама, без присуства полицајаца на лицу места, а прекршаји ће се евидентирати аутоматски. Увођење алко-брава („стартер интерлоцк“ уређаја), предложено је за рецидивисте: пре покретања возила, возач ће морати да уради алкотест, а ако је алкохол детектован, ауто неће моћи да се упали. Такође, у новом Закону о безбедности саобраћаја разматра се увођење нулте толеранције на алкохол за све возаче, а не само за оне са пробном дозволом.

Овакве мере су неопходне јер је статистика неумољива: број погинулих и тешко повређених учесника у саобраћају сигнал је за хитну интервенцију. Осим тога, породице жртава често истичу да починиоци не показују кајање, што додатно повећава осећај неправде. Комбинација репресије (казни) и технологије (радари и алко-браве) заправо је покушај да се правовремено утиче на понашање возача.

Шта то значи за грађане и возаче

Сваки учесник у саобраћају мора бити свестан да чак и „једна чашица“ може бити пресудна – посебно ако се уведе нулта толеранција. Затим, неће више бити места за пропусте: прекорачење брзине, телефон у вожњи и неношење појаса биће аутоматски регистровани. Такође, возачи морају имати на уму да возила могу бити трајно одузета, а дозволе трајно укинуте за највеће прекршаје.

Држава шаље јасну поруку: толеранције више нема. Комбинација казни, тајних и аутоматских контрола радара и алко-брава ставља фокус на превентиву и одговорност сваког учесника у саобраћају.

ДДК-феб-(2)

У четвртак, 30. октобра, у  Црвеном крсту биће организована трећа акција добровољног давалаштва крви у овом месецу. Подсећамо да драгоцену течност могу дати све здраве, одрасле особе, старости од 18 до 65 година код којих се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њих нити особу којој би се та крв применила.

У сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине акција ће трајати од 8.30 до 13 сати.

error: Content is protected !!