Најновије

куглање

На регионалном Првенству мешаних парова централне Србије, наступиле су и три куглашице кикиндске Кике 0230, будући да су им партнери у дубловима били из тог дела земље, а пласмане на државно првенство избориле су Љиљана Френц која је, с Милинковићем из КК Београд (на насловној слици), била прва и Нада Команов, заузевши, с Београђанином Шакићем, треће место.

Куглала је је још Снежана Шибул, била је 16. с Павловићем, такође из КК Београд.

Д. П.

офк-кикинда

И други везани меч на Градском стадиону, севернобанатски српсколигаш окончао је ремијем.
Против Ветерника било је 1:1, оба гола постигнута су с беле тачке, погађана је и пречка на обе стране, а Кикинђани су били ближи тријумфу у финишу сусрета.
Тренер Владимир Китановић опет жали за целим пленом, али и поред незавидног места на табели, не губи наду.
– Много рада је иза нас, а и труда у овој последњој утакмици и поново нисмо награђени. Опет немамо превелику добит, а имамо за чим да жалимо. Увели смо утакмицу у наш ток, повели на време и контролисали меч до несмотрености у нашем шеснаестерцу. Олако смо поклонили пенал гостима и дозволили им да се врате у меч. Ипак, радује ме последњих 15 минута утакмице, константно смо нападали, били опасни, имали пречку и дали последњи атом снаге да дођемо до три бода. Сигуран сам да ће овим момцима, за све урађено и приказано до сада, да се врати – оптимист је Китановић.
Следи тешко гостовање у Бачком Јарку.
– Екипа Младости налази се у врху и врло је квалитетна. То је чињеница и поглед на табелу не лаже, али на терену Јарачана очекујем нашу велику борбу, глад за бодовима и деманти да ова екипа не заслужује више од тренутног пласмана на лествици. Није нас до сада ништа ни деморалисало, ни пољуљало, напротив, очекујем да ће све ово, нашу младу екипу учинити јачом за наредне изазове – јасан је Китановић.
Д. П.

Резултати 10. кола: Слога – Јединство 0:2, Слобода – Врбас 4:2, Нафтагас – Младост (О) 3:1, Динамо – Словен 3:1, Бачка – Хајдук 1:1, ОФК Кикинда – Ветерник 1:1, Омладинац – Инђија 1:2, Железничар – Младост (БЈ) 2:1.
ПОРЕДАК: Железничар 24, Хајдук 21, Нафтагас 18, Јединство 18, Младост (БЈ) 18, Динамо 18, Инђија 14, Омладинац 13, Врбас 12, Бачка 10, Словен 10, Слога 10, Слобода 9, Ветерник 9, ОФК Кикинда 6, Младост (О) 5.
У 11. колу, у суботу и недељу (13.30), играће: Ветерник – Слога, Младост (БЈ) – ОФК Кикинда, Словен – Бачка, Врбас – Нафтагас, Инђија – Слобода, Јединство – Омладинац, Хајдук – Железничар, Младост (О) -Динамо.

1111-(1)

Циљ иницијативе увођења примарне селекције отпада у Кикинди јесте да се грађани подстакну да отпад раздвајају већ у својим домаћинствима.

„Ово је само први корак у нашем плану да унапредимо систем управљања отпадом. Већ је забележен позитиван одазив и велики број суграђана који се труде да правилно одвајају отпад“, поручују из компаније ФЦЦ Кикинда.

Ипак, како се наводи, грађани се још увек навикавају на нови систем. Очекивања су, међутим, највећа од најмлађих суграђана, који ће кроз образовање усвајати нове навике и преносити их даље.

Због тога ће у наредном периоду бити организоване радионице и едукативни програми у вртићима, предшколским установама, као и у основним и средњим школама на територији града.

Циљ ових радионица биће да деца кроз игру, практичне примере и заједничке активности науче како да правилно раздвајају отпад и зашто је то важно за очување животне средине.

„Најмлађи су најбољи промотери еколошке свести – ако они науче да чувају своју околину, научиће и одрасле“, поручују организатори из Секретаријата и компаније ФЦЦ.

 

саобрацајка-коњ

Теретни комби усмртио је кобилу на путу Кикинда -Мокрин. Како сазнајемо у Полицијској управи јутрос око 7 часова пријављен је догађај и на лице места изашли су саобраћајни полицајци.

Према доступним информацијама на кобилу је налетео „фијат дукато“, а животиња је, како тврде очевици, трчала је из правца Кикинде према Мокрину.

Власник кобиле у близини места незгоде има салаш и против њега ће бити поднета одговарајућу прекршајна пријава.

 

огрев

Грејна сезона званично је почела 15. октобра, иако су многа домаћинства, посебно са индивидуалним ложиштем, са догревањем почела још почетком месеца. И ове зиме многе породице користиће пећи на чврсто гориво, а према анализама, дрва и даље представљају најјефтинији вид грејања. Иако је и цена дрва порасла, она и даље остају најисплативија опција. Цене широм Србије крећу се од 6.000 до 11.000 динара, у зависности од места до места, а ми смо истраживали каква су понуда и потражња дрва за ложење у нашој околини.

-Суграђани се увелико спремају за ову зиму и код нас је добра потражња за огревом – истакао је Стефан Симић, власник стоваришта у улици Генерала Драпшина. – Највише се купује буковину и храст чија цена је 10.000 динара за кубик. Отпад је 6.000, док је за другу класу огрева потребно издвојити 8.000 динара. Нудимо и услужно сечење.

Иста ситуација је и на стоваришту „Мими и бата“ власника Саше Попова које се налази у улици Жарка Зрењанина.

-Велика потражња  је за буквом  која је протеклих дана поскупела за 500 динара по кубику и сада је 9.500. И багрем се тражи и његова нова цена је  9.000 за метар кубни. У понуди имамо и отпадне палета од букве. Цена за два метра метра је 14.500 динара, што је такође тражено – навео је Саша Попов.

Неретко Кикинђани одлазе по дрва за ложење у Ново Милошево у стовариште „Два брата из равног Баната“.

-Палетирано дрво има цену од 14.000 динара, огрев у мрежама је 12.000, а имамо и цепанице на метар које се продају  за 6.000 динара – казао је власник Лука Недељков. – Кубик исечене букве  је 7.500, док је комбинација цера, граба и храста 6.000 динара. Управо поменуто мешано дрво је и најтраженије што због цене, тако и због квалитета. У протеклих месец дана потражња је огромна. Од јануара је најављено поскупљење огрева и људи хоће да се обезбеде на време.  Утицај има и ситуација с НИС-ом и поједини наши купци прибојавају се да неће бити гаса.

Просечно домаћинство за грејну сезону потроши од пет до 10 кубика огрева.

А.Ђ.

 

 

 

совембар-(5)

Центар за стручно усавршавање и ове године организује ликовни конкурс за децу узраста од 3 до 6 година, на тему „Сова ушара – редован гост нашег града”.

Из ове установе позивају малишане из вртића и припремних група да, кроз машту. прикажу свог посебног госта – сову ушару која је један од симбола Кикинде. Конкурс је отворен до 15. новембра, а проглашење награђених радова организоваће се у Народној библиотеци „Јован Поповић“ 27. новембра и тада ће бити приређена и изложба најуспешнијих радова.

Из ЦСУ позивају вртиће, родитеље и децу да се придруже овој лепој манифестацији и кроз уметност прославе долазак посебног пернатог госта Кикинде. Радови могу да се доставе у Центру за стручно усавршавање, у Немањиној 23.

 

 

округ-мигранти-легализација-(5)

На седници Савета управног округа разматрани су Закон о посебним условима за евидентирање и упис права на непокретностима у оквиру државног пројекта „Свој на своме“ и мигрантска кретања на територији свих шест локалних самоуправа Севернобанатског управног округа. Састанку су присуствовали представници свих општина, док је наш град представљао градоначелник Младен Богдан.

Председник општине Кањижа Роберт Фејстамер додаје да не може да се пореди оно што је било пре неколико година и како је данас у овом месту.

-Посебно се у селима Хоргош и Мартонош знатно је мање миграната на улицама. На граници их и даље има и највећи проблем је када их враћају назад. Желим да се захвалим и полицајцима, али и свима који су укључени у ову проблематику, јер мештани села ниједног момента не осећају да су угрожени. У нашој општини, у 13 насељених места, има око 2.800 нелегализованих објеката. Локална самоуправа ће бити спремана да изађе у сусрет свима – навео је Фејстамер.

Стана Ђембер, председница општине Чоке напоменула је да је ове године ситуација са мигрантима пуно боља у односу на претходне.

-Имамо одличну сарадњу са Полицијском управом , а ми смо, као општина у више наврата издвојили средства за плаћање превоза миграната. Сада их има само спорадично. Када говоримо о легализацији наша, као и друге општине, раде на катастарским подацима из 1912. године. То је разлог што смо пре неколико година започели комасацију грађевинског рејона што ће нам знатно олакшати посао који је пред нама. Формирали смо тим који ће радити на овом пројекту који је од националног значаја како бисмо помогли свим становницима – додала је Стана Ђембер.

Домаћин скупа био је начелник Севернобанатског управног округа Небојша Јованов, а о мигрантским кретањима говорио је Павле Рајков, начелник Полицијске управе Кикинда.

А.Ђ.

 

Колонизација-(2)

Поводом значајног јубилеја- 80 година од колонизације, у Новим Козарцима у петак ће бити уприличена Свечана академија. Поред трибине о колонизацији у организацији Месне заједнице Нови Козарци и Матице српске, на свечаности ће наступити певачка група КУД „Петар Кочић“ и ђаци ОШ „Иво Лола Рибар“.

На трибини ће говорити др Милан Мицић, историчар и генерални секретар Матице српске, Богдан Шекарић, етнолог из Музеја Војводине и мр Павле Орбовић, историчар из Градског музеја Врбас.

Први пут биће додељена признања заслужним појединцима и удружењима, за допринос развоју села и постигнуте резултате у различитим областима. Посетиоци ће бити у прилици и да погледају изложбу Културног центра Нови Сад посвећену Бранку Ћопићу.

Свечана академија биће одржана у просторијама Удружења возача у Новим Козарцима, са почетком у 18 сати.

ИМГ-20251022-090153

Из Завода за јавно здравље Кикинда апеловали су на жене да се одазову организованом скрининг програму за рано откривање рака дојке који се у нашем граду спроводи од прошлог месеца. Циљ овог програма којим су обухваћене жене старости од 50 до 69 година је да се болест открије у раној фази, када су шансе за излечење највеће, а последице по здравље најмање.

„Скрининг је својеврсно „прочешљавање“ здравог становништва, односно преглед особа које немају никакве симптоме како би се болест открила на време,“ објашњава доктор Бранислав Хачко, специјалиста социјалне медицине.

Према националном програму раног откривања карцинома дојке, који је 2013. године усвојен у Републици Србији, све здравствене установе имају обавезу да спроводе организовани скрининг. У Кикинди је пројекат започет у септембру ове године.

„Студије су показале да је код раног откривања карцинома дојке у преко 90 одсто исход лечења успешан. Ово је први пут да смо у Кикинди успели да кренемо у организовани скрининг. Имамо обучене рентген техничаре, радиологе, мамограф као и директну комуникацију са Клиничким центром Војводине за додатне анализе,“ додаје доктор Хачко.

На скрининг се позивају све здраве жене старости од 50 до 69 година. Телефонским путем позиве упућују медицинске сестре Службе за здравствену заштиту жена Дома здравља.

„Важно је да наше суграђанке разумеју да то није мобилни мамограф. На сајту ЗЗЈЗ Кикинда све жене могу се информисати која су то годишта предвиђена за спровођење скрининга у овом циклусу, а на сајту је и број телефона Дома здравља који могу позвати за све информације“, наглашава Татјана Пецарски, епидемиолог и начелница Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље. „У свих шест локалних самоуправа у нашем округу спроводимо ову превентивну меру. Позивам жене да заједничким напорима учинимо да се ови мамографски прегледи спроведу у што већој мери јер од тога зависи колико ћемо живота спасити. Мамографијом можемо детектовати и бенигне промене које би могле временом постати малигне“.

Гинеколог Дома здравља упућује жене које се са попуњеном анкетом јављају служби радиологије Опште болнице, где се обавља мамографско снимање.

„Уколико којим случајем не добијете позив, а спадате у старосну групу која је обухваћена овим циклусом мамографских прегледа, можете позвати број 063 424 101 и сами заказати преглед,“ каже докторка Татјана Пецарски.

Мамографски преглед у оквиру програма потпуно је бесплатан и понавља се сваке две године. Само снимање траје свега неколико минута, а количина зрачења је минимална и у потпуности безбедна.

„Најважније је да жене разумеју – мамографија спашава животе. Овим прегледом откривају се промене које се голим оком не виде и не напипају, а управо тада је лечење најуспешније. Ово је изузетна прилика да се жене прегледају. Једна од осам жена има шансу да добије рак дојке“ истакао је др Хачко.

Из Завода за јавно здравље поручују да ће организовати предавања на ову тему. Отворени су за сарадњу са колективима и удружењима грађана, како би се обезбедила подршка свакој жени да оствари своје право на здрав и квалитетан живот.

У 2025 ГОД. ПОЗИВАЋЕ СЕ ЖЕНЕ ГОДИШТЕ 1975. 1973. 1971, 1969 1967 1965.1962 1960. 1958. 1956.

Здравствени значај и статистика

Рак дојке је најчешћи малигни тумор међу женама у свету и у Србији. Годишње од ове болести у нашој земљи оболи око 4.500 жена, док преко 1600 изгуби битку са болешћу. На подручју Севернобанатског округа, 2023. године забележено је 94 случаја карцинома дојке, док је 37 жена преминуло од тог обољења.

Иако су жене од преко педесет година критична група, граница се помера, што значи да данас све чешће оболевају и жене у двадесетим, тридесетим и четрдесетим годинама живота. Стручњаци наглашавају да правовремено откривање карцинома дојке може спасити живот.

 

 

позар-атар

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде упозорило је пољопривреднике да је спаљивање стрњике и жетвених остатака строго забрањено, јер, како се истиче, ова пракса уништава земљиште, угрожава здравље људи и животиња и изазива пожаре са великом материјалном штетом.

Како је наведено у саопштењу Министарства, према Закону о заштити од пожара за овај прекршај предвиђене су новчане казне, док Министарство, на основу својих надлежности и доступних података, спроводи мере у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју.

Министарство располаже ажурираним сателитским и теренским снимцима, као и извештајима пољопривредних инспектора, на основу којих се јасно уочавају парцеле на којима је спаљена стрњика. Свака таква парцела која се и даље води као активна у еАграру и за коју је утврђено је да је спаљена, а власник није пријавио пожар, аутоматски ће повлачити пасиван статус целог газдинства.

Министарство пружа могућност добровољног исправљања – сви пољопривредници који су имали пожар на својим парцелама, без обзира на узрок, позивају се да у року од седам дана ажурирају податке у еАграру, односно да, уколико су парцеле уништене или изгореле, изврше њихово привремено искључење из активне обраде, јер према закону немају право на подстицаје. Након истека наведеног рока, сва газдинства која нису поступила по овом позиву, а на чијим се парцелама утврди спаљивање без пријаве, биће предмет прекршајног поступка и стављена у пасиван статус.

Министарство, у сарадњи са пољопривредном инспекцијом и Сектором за ванредне ситуације МУП-а, наставља појачане контроле. Инспекцијске службе су на терену и санкционисаће сва лица која крше прописе.

-Ове мере нису усмерене против пољопривредника, већ у заштиту земљишта, биодиверзитета и здраве животне средине – наглашава се у саопштењу Министарства.

Додаје се да је током претходних дана на снимцима забележено више хиљада пожаришта на њивама, што је допринело озбиљном загађењу ваздуха у бројним срединама, а угрожен је био и саобраћај на путевима широм Србије. Министарство је позвало и све грађане да овакве поступке пријаве надлежним ватрогасним станицама, закључује се у поменутом Министарству.

error: Content is protected !!