Најновије

kuglanje

Na regionalnom Prvenstvu mešanih parova centralne Srbije, nastupile su i tri kuglašice kikindske Kike 0230, budući da su im partneri u dublovima bili iz tog dela zemlje, a plasmane na državno prvenstvo izborile su Ljiljana Frenc koja je, s Milinkovićem iz KK Beograd (na naslovnoj slici), bila prva i Nada Komanov, zauzevši, s Beograđaninom Šakićem, treće mesto.

Kuglala je je još Snežana Šibul, bila je 16. s Pavlovićem, takođe iz KK Beograd.

D. P.

ofk-kikinda

I drugi vezani meč na Gradskom stadionu, severnobanatski srpskoligaš okončao je remijem.
Protiv Veternika bilo je 1:1, oba gola postignuta su s bele tačke, pogađana je i prečka na obe strane, a Kikinđani su bili bliži trijumfu u finišu susreta.
Trener Vladimir Kitanović opet žali za celim plenom, ali i pored nezavidnog mesta na tabeli, ne gubi nadu.
– Mnogo rada je iza nas, a i truda u ovoj poslednjoj utakmici i ponovo nismo nagrađeni. Opet nemamo preveliku dobit, a imamo za čim da žalimo. Uveli smo utakmicu u naš tok, poveli na vreme i kontrolisali meč do nesmotrenosti u našem šesnaestercu. Olako smo poklonili penal gostima i dozvolili im da se vrate u meč. Ipak, raduje me poslednjih 15 minuta utakmice, konstantno smo napadali, bili opasni, imali prečku i dali poslednji atom snage da dođemo do tri boda. Siguran sam da će ovim momcima, za sve urađeno i prikazano do sada, da se vrati – optimist je Kitanović.
Sledi teško gostovanje u Bačkom Jarku.
– Ekipa Mladosti nalazi se u vrhu i vrlo je kvalitetna. To je činjenica i pogled na tabelu ne laže, ali na terenu Jaračana očekujem našu veliku borbu, glad za bodovima i demanti da ova ekipa ne zaslužuje više od trenutnog plasmana na lestvici. Nije nas do sada ništa ni demoralisalo, ni poljuljalo, naprotiv, očekujem da će sve ovo, našu mladu ekipu učiniti jačom za naredne izazove – jasan je Kitanović.
D. P.

Rezultati 10. kola: Sloga – Jedinstvo 0:2, Sloboda – Vrbas 4:2, Naftagas – Mladost (O) 3:1, Dinamo – Sloven 3:1, Bačka – Hajduk 1:1, OFK Kikinda – Veternik 1:1, Omladinac – Inđija 1:2, Železničar – Mladost (BJ) 2:1.
POREDAK: Železničar 24, Hajduk 21, Naftagas 18, Jedinstvo 18, Mladost (BJ) 18, Dinamo 18, Inđija 14, Omladinac 13, Vrbas 12, Bačka 10, Sloven 10, Sloga 10, Sloboda 9, Veternik 9, OFK Kikinda 6, Mladost (O) 5.
U 11. kolu, u subotu i nedelju (13.30), igraće: Veternik – Sloga, Mladost (BJ) – OFK Kikinda, Sloven – Bačka, Vrbas – Naftagas, Inđija – Sloboda, Jedinstvo – Omladinac, Hajduk – Železničar, Mladost (O) -Dinamo.

1111-(1)

Cilj inicijative uvođenja primarne selekcije otpada u Kikindi jeste da se građani podstaknu da otpad razdvajaju već u svojim domaćinstvima.

„Ovo je samo prvi korak u našem planu da unapredimo sistem upravljanja otpadom. Već je zabeležen pozitivan odaziv i veliki broj sugrađana koji se trude da pravilno odvajaju otpad“, poručuju iz kompanije FCC Kikinda.

Ipak, kako se navodi, građani se još uvek navikavaju na novi sistem. Očekivanja su, međutim, najveća od najmlađih sugrađana, koji će kroz obrazovanje usvajati nove navike i prenositi ih dalje.

Zbog toga će u narednom periodu biti organizovane radionice i edukativni programi u vrtićima, predškolskim ustanovama, kao i u osnovnim i srednjim školama na teritoriji grada.

Cilj ovih radionica biće da deca kroz igru, praktične primere i zajedničke aktivnosti nauče kako da pravilno razdvajaju otpad i zašto je to važno za očuvanje životne sredine.

„Najmlađi su najbolji promoteri ekološke svesti – ako oni nauče da čuvaju svoju okolinu, naučiće i odrasle“, poručuju organizatori iz Sekretarijata i kompanije FCC.

 

saobracajka-konj

Teretni kombi usmrtio je kobilu na putu Kikinda -Mokrin. Kako saznajemo u Policijskoj upravi jutros oko 7 časova prijavljen je događaj i na lice mesta izašli su saobraćajni policajci.

Prema dostupnim informacijama na kobilu je naleteo „fijat dukato“, a životinja je, kako tvrde očevici, trčala je iz pravca Kikinde prema Mokrinu.

Vlasnik kobile u blizini mesta nezgode ima salaš i protiv njega će biti podneta odgovarajuću prekršajna prijava.

 

ogrev

Grejna sezona zvanično je počela 15. oktobra, iako su mnoga domaćinstva, posebno sa individualnim ložištem, sa dogrevanjem počela još početkom meseca. I ove zime mnoge porodice koristiće peći na čvrsto gorivo, a prema analizama, drva i dalje predstavljaju najjeftiniji vid grejanja. Iako je i cena drva porasla, ona i dalje ostaju najisplativija opcija. Cene širom Srbije kreću se od 6.000 do 11.000 dinara, u zavisnosti od mesta do mesta, a mi smo istraživali kakva su ponuda i potražnja drva za loženje u našoj okolini.

-Sugrađani se uveliko spremaju za ovu zimu i kod nas je dobra potražnja za ogrevom – istakao je Stefan Simić, vlasnik stovarišta u ulici Generala Drapšina. – Najviše se kupuje bukovinu i hrast čija cena je 10.000 dinara za kubik. Otpad je 6.000, dok je za drugu klasu ogreva potrebno izdvojiti 8.000 dinara. Nudimo i uslužno sečenje.

Ista situacija je i na stovarištu „Mimi i bata“ vlasnika Saše Popova koje se nalazi u ulici Žarka Zrenjanina.

-Velika potražnja  je za bukvom  koja je proteklih dana poskupela za 500 dinara po kubiku i sada je 9.500. I bagrem se traži i njegova nova cena je  9.000 za metar kubni. U ponudi imamo i otpadne paleta od bukve. Cena za dva metra metra je 14.500 dinara, što je takođe traženo – naveo je Saša Popov.

Neretko Kikinđani odlaze po drva za loženje u Novo Miloševo u stovarište „Dva brata iz ravnog Banata“.

-Paletirano drvo ima cenu od 14.000 dinara, ogrev u mrežama je 12.000, a imamo i cepanice na metar koje se prodaju  za 6.000 dinara – kazao je vlasnik Luka Nedeljkov. – Kubik isečene bukve  je 7.500, dok je kombinacija cera, graba i hrasta 6.000 dinara. Upravo pomenuto mešano drvo je i najtraženije što zbog cene, tako i zbog kvaliteta. U proteklih mesec dana potražnja je ogromna. Od januara je najavljeno poskupljenje ogreva i ljudi hoće da se obezbede na vreme.  Uticaj ima i situacija s NIS-om i pojedini naši kupci pribojavaju se da neće biti gasa.

Prosečno domaćinstvo za grejnu sezonu potroši od pet do 10 kubika ogreva.

A.Đ.

 

 

 

sovembar-(5)

Centar za stručno usavršavanje i ove godine organizuje likovni konkurs za decu uzrasta od 3 do 6 godina, na temu „Sova ušara – redovan gost našeg grada”.

Iz ove ustanove pozivaju mališane iz vrtića i pripremnih grupa da, kroz maštu. prikažu svog posebnog gosta – sovu ušaru koja je jedan od simbola Kikinde. Konkurs je otvoren do 15. novembra, a proglašenje nagrađenih radova organizovaće se u Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“ 27. novembra i tada će biti priređena i izložba najuspešnijih radova.

Iz CSU pozivaju vrtiće, roditelje i decu da se pridruže ovoj lepoj manifestaciji i kroz umetnost proslave dolazak posebnog pernatog gosta Kikinde. Radovi mogu da se dostave u Centru za stručno usavršavanje, u Nemanjinoj 23.

 

 

okrug-migranti-legalizacija-(5)

Na sednici Saveta upravnog okruga razmatrani su Zakon o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima u okviru državnog projekta „Svoj na svome“ i migrantska kretanja na teritoriji svih šest lokalnih samouprava Severnobanatskog upravnog okruga. Sastanku su prisustvovali predstavnici svih opština, dok je naš grad predstavljao gradonačelnik Mladen Bogdan.

Predsednik opštine Kanjiža Robert Fejstamer dodaje da ne može da se poredi ono što je bilo pre nekoliko godina i kako je danas u ovom mestu.

-Posebno se u selima Horgoš i Martonoš znatno je manje migranata na ulicama. Na granici ih i dalje ima i najveći problem je kada ih vraćaju nazad. Želim da se zahvalim i policajcima, ali i svima koji su uključeni u ovu problematiku, jer meštani sela nijednog momenta ne osećaju da su ugroženi. U našoj opštini, u 13 naseljenih mesta, ima oko 2.800 nelegalizovanih objekata. Lokalna samouprava će biti spremana da izađe u susret svima – naveo je Fejstamer.

Stana Đember, predsednica opštine Čoke napomenula je da je ove godine situacija sa migrantima puno bolja u odnosu na prethodne.

-Imamo odličnu saradnju sa Policijskom upravom , a mi smo, kao opština u više navrata izdvojili sredstva za plaćanje prevoza migranata. Sada ih ima samo sporadično. Kada govorimo o legalizaciji naša, kao i druge opštine, rade na katastarskim podacima iz 1912. godine. To je razlog što smo pre nekoliko godina započeli komasaciju građevinskog rejona što će nam znatno olakšati posao koji je pred nama. Formirali smo tim koji će raditi na ovom projektu koji je od nacionalnog značaja kako bismo pomogli svim stanovnicima – dodala je Stana Đember.

Domaćin skupa bio je načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Nebojša Jovanov, a o migrantskim kretanjima govorio je Pavle Rajkov, načelnik Policijske uprave Kikinda.

A.Đ.

 

Kolonizacija-(2)

Povodom značajnog jubileja- 80 godina od kolonizacije, u Novim Kozarcima u petak će biti upriličena Svečana akademija. Pored tribine o kolonizaciji u organizaciji Mesne zajednice Novi Kozarci i Matice srpske, na svečanosti će nastupiti pevačka grupa KUD „Petar Kočić“ i đaci OŠ „Ivo Lola Ribar“.

Na tribini će govoriti dr Milan Micić, istoričar i generalni sekretar Matice srpske, Bogdan Šekarić, etnolog iz Muzeja Vojvodine i mr Pavle Orbović, istoričar iz Gradskog muzeja Vrbas.

Prvi put biće dodeljena priznanja zaslužnim pojedincima i udruženjima, za doprinos razvoju sela i postignute rezultate u različitim oblastima. Posetioci će biti u prilici i da pogledaju izložbu Kulturnog centra Novi Sad posvećenu Branku Ćopiću.

Svečana akademija biće održana u prostorijama Udruženja vozača u Novim Kozarcima, sa početkom u 18 sati.

IMG-20251022-090153

Iz Zavoda za javno zdravlje Kikinda apelovali su na žene da se odazovu organizovanom skrining programu za rano otkrivanje raka dojke koji se u našem gradu sprovodi od prošlog meseca. Cilj ovog programa kojim su obuhvaćene žene starosti od 50 do 69 godina je da se bolest otkrije u ranoj fazi, kada su šanse za izlečenje najveće, a posledice po zdravlje najmanje.

„Skrining je svojevrsno „pročešljavanje“ zdravog stanovništva, odnosno pregled osoba koje nemaju nikakve simptome kako bi se bolest otkrila na vreme,“ objašnjava doktor Branislav Hačko, specijalista socijalne medicine.

Prema nacionalnom programu ranog otkrivanja karcinoma dojke, koji je 2013. godine usvojen u Republici Srbiji, sve zdravstvene ustanove imaju obavezu da sprovode organizovani skrining. U Kikindi je projekat započet u septembru ove godine.

„Studije su pokazale da je kod ranog otkrivanja karcinoma dojke u preko 90 odsto ishod lečenja uspešan. Ovo je prvi put da smo u Kikindi uspeli da krenemo u organizovani skrining. Imamo obučene rentgen tehničare, radiologe, mamograf kao i direktnu komunikaciju sa Kliničkim centrom Vojvodine za dodatne analize,“ dodaje doktor Hačko.

Na skrining se pozivaju sve zdrave žene starosti od 50 do 69 godina. Telefonskim putem pozive upućuju medicinske sestre Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja.

„Važno je da naše sugrađanke razumeju da to nije mobilni mamograf. Na sajtu ZZJZ Kikinda sve žene mogu se informisati koja su to godišta predviđena za sprovođenje skrininga u ovom ciklusu, a na sajtu je i broj telefona Doma zdravlja koji mogu pozvati za sve informacije“, naglašava Tatjana Pecarski, epidemiolog i načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Zavoda za javno zdravlje. „U svih šest lokalnih samouprava u našem okrugu sprovodimo ovu preventivnu meru. Pozivam žene da zajedničkim naporima učinimo da se ovi mamografski pregledi sprovedu u što većoj meri jer od toga zavisi koliko ćemo života spasiti. Mamografijom možemo detektovati i benigne promene koje bi mogle vremenom postati maligne“.

Ginekolog Doma zdravlja upućuje žene koje se sa popunjenom anketom javljaju službi radiologije Opšte bolnice, gde se obavlja mamografsko snimanje.

„Ukoliko kojim slučajem ne dobijete poziv, a spadate u starosnu grupu koja je obuhvaćena ovim ciklusom mamografskih pregleda, možete pozvati broj 063 424 101 i sami zakazati pregled,“ kaže doktorka Tatjana Pecarski.

Mamografski pregled u okviru programa potpuno je besplatan i ponavlja se svake dve godine. Samo snimanje traje svega nekoliko minuta, a količina zračenja je minimalna i u potpunosti bezbedna.

„Najvažnije je da žene razumeju – mamografija spašava živote. Ovim pregledom otkrivaju se promene koje se golim okom ne vide i ne napipaju, a upravo tada je lečenje najuspešnije. Ovo je izuzetna prilika da se žene pregledaju. Jedna od osam žena ima šansu da dobije rak dojke“ istakao je dr Hačko.

Iz Zavoda za javno zdravlje poručuju da će organizovati predavanja na ovu temu. Otvoreni su za saradnju sa kolektivima i udruženjima građana, kako bi se obezbedila podrška svakoj ženi da ostvari svoje pravo na zdrav i kvalitetan život.

U 2025 GOD. POZIVAĆE SE ŽENE GODIŠTE 1975. 1973. 1971, 1969 1967 1965.1962 1960. 1958. 1956.

Zdravstveni značaj i statistika

Rak dojke je najčešći maligni tumor među ženama u svetu i u Srbiji. Godišnje od ove bolesti u našoj zemlji oboli oko 4.500 žena, dok preko 1600 izgubi bitku sa bolešću. Na području Severnobanatskog okruga, 2023. godine zabeleženo je 94 slučaja karcinoma dojke, dok je 37 žena preminulo od tog oboljenja.

Iako su žene od preko pedeset godina kritična grupa, granica se pomera, što znači da danas sve češće obolevaju i žene u dvadesetim, tridesetim i četrdesetim godinama života. Stručnjaci naglašavaju da pravovremeno otkrivanje karcinoma dojke može spasiti život.

 

 

pozar-atar

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede upozorilo je poljoprivrednike da je spaljivanje strnjike i žetvenih ostataka strogo zabranjeno, jer, kako se ističe, ova praksa uništava zemljište, ugrožava zdravlje ljudi i životinja i izaziva požare sa velikom materijalnom štetom.

Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva, prema Zakonu o zaštiti od požara za ovaj prekršaj predviđene su novčane kazne, dok Ministarstvo, na osnovu svojih nadležnosti i dostupnih podataka, sprovodi mere u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Ministarstvo raspolaže ažuriranim satelitskim i terenskim snimcima, kao i izveštajima poljoprivrednih inspektora, na osnovu kojih se jasno uočavaju parcele na kojima je spaljena strnjika. Svaka takva parcela koja se i dalje vodi kao aktivna u eAgraru i za koju je utvrđeno je da je spaljena, a vlasnik nije prijavio požar, automatski će povlačiti pasivan status celog gazdinstva.

Ministarstvo pruža mogućnost dobrovoljnog ispravljanja – svi poljoprivrednici koji su imali požar na svojim parcelama, bez obzira na uzrok, pozivaju se da u roku od sedam dana ažuriraju podatke u eAgraru, odnosno da, ukoliko su parcele uništene ili izgorele, izvrše njihovo privremeno isključenje iz aktivne obrade, jer prema zakonu nemaju pravo na podsticaje. Nakon isteka navedenog roka, sva gazdinstva koja nisu postupila po ovom pozivu, a na čijim se parcelama utvrdi spaljivanje bez prijave, biće predmet prekršajnog postupka i stavljena u pasivan status.

Ministarstvo, u saradnji sa poljoprivrednom inspekcijom i Sektorom za vanredne situacije MUP-a, nastavlja pojačane kontrole. Inspekcijske službe su na terenu i sankcionisaće sva lica koja krše propise.

-Ove mere nisu usmerene protiv poljoprivrednika, već u zaštitu zemljišta, biodiverziteta i zdrave životne sredine – naglašava se u saopštenju Ministarstva.

Dodaje se da je tokom prethodnih dana na snimcima zabeleženo više hiljada požarišta na njivama, što je doprinelo ozbiljnom zagađenju vazduha u brojnim sredinama, a ugrožen je bio i saobraćaj na putevima širom Srbije. Ministarstvo je pozvalo i sve građane da ovakve postupke prijave nadležnim vatrogasnim stanicama, zaključuje se u pomenutom Ministarstvu.

error: Content is protected !!