Најновије

paketici-bogdan-bratina-(2)

Шестогодишња Ника Белеслин и њена двогодишња сестра Дуња,  као и њихови другари са нестрпљењем су чекали градског Деда Мраза и Снежну краљицу који су им донели пакетиће и испунили жеље које су написали у писму и убацили у Кутију жеља.

-Пожелела сам да ми Деда Мраз донесе играчку фарму животиња где су маце, куце, коњи, магарци – открила нам је Ника. – Дуња је пожелела кухињу, у којој ће спремати све што волимо. Биле смо добре, писале смо писмо и зато нам је и дошао Деда Мраз.

Подели првих пакетића присуствовао је и градоначелник Младен Богдан, као и министар телекомуникација и информисања Борис Братина који је боравио у радној посети Кикинди.

-Идеја да се оформи Кутија жеља и да деци пакетиће уруче Деда Мраз и Снежна Краљица је одлична. Ово је диван обичај, а радост малишана нас је све учинила задовољним, њихови осмеси рекли су све – истакао је министар Братина.

 

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција локалне самоуправе.

-Стигло је више од 5.000 писама, а ово је 13. година како организујемо ову акцију. Ово је најлепши посао који обављамо на крају године. Посао је захтеван, треба прочитати сва писма, прибавити поклоне које су деца навела и све то спаковати. Хвала министру Братини који је на лицу места могао да се увери у срећу наших малишана када им дође најпознатији дека на свету – навео је Младен Богдан.

А.Ђ.

vaspitaci-predstava-(2)

Васпитачи Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, већ по традицији, малишанима из вртића за Нову годину поклонили су позоришну представу. Ове године је две деценије како се у установи труде да на најлепши начин деци пожеле срећне празнике.

Традиција је и да сваке године други вртић припрема комад, а ове године ту част имали васпитачи из вртића „Плави чуперак“.

– За „Тајну чуперкових вилењака“ сви смо били тим – истакла је  Данијела Тамаши, васпитачица. – Васпитачи су написали текст и музику, режирали, осмисли сценографију, кореографију, костиме и све оно што је потребно да се представа.

У комаду глуми 17 запослених, а главни јунаци су вилењаци са свим својим манама и врлинама.

-Они се боре да буду јединствени и сложни у свему што раде. То не иде под капу чаробњаку Зликоу који се труди да им поквари све што раде. Осим њега ту је и вилењак Љутко који неће да се дружи са осталима. Ипак, уз тајни рецепт који се састоји од љубави, другарства и осмеха, добро побеђује зло. Наша порука је да су пријатељство, заједништво и толеранција најважнији за успех.

Са припремом представе почело се у септембру, а једног од вилењака глуми васпитачица Марина Ћирић:

-Глумим Сањивка који је чувар лепих снова, верује у доброту.

И Милана Оличков, логопед у установи, прикључила се представи.

-Ја сам Плашљивко коју на крају постаје храбар – појаснила је Оличков.

Више од 500 деце из вртића у граду и на селима погледало је представу која је одиграна и за све запослене.

А.Ђ.

ministar-bratina-(5)

У радној посети Кикинди боравио је министар информисања и телекомуникација Борис Братина. Прву посету нашем граду започео је разговором са градоначелником Младеном Богданом, након чега је организован састанак са начелником Севернобанатског управног округа  Небојшом Јовановим и председницима локалних самоуправа.  Ово jе била прилика да  локалне самоуправе представе своје приоритете и потребе, као и да чују конкретне кораке министарства  у наредном периоду.

-Разговарали смо о постављању додатних инсталација чији циљ је да побољшају приступ интернету- навео је министар Братина. – Министарство је у пројекту који ће бити завршен до краја следеће године и  који ће обезбедити да сваки становник наше земље, без обзира на то где живи, има одличан оптички интернет. Важан нам је развој програма 5Г мреже, али и укључивање деце. Наша замисао је да оснујемо такозване дигиталне кутке по школама јер се показало да су школарци заинтересовани за бављење техником. Неопходно је да имају правилан однос према употреби техничких могућности.

Министарство издваја средства за пројектно суфинансирање медијских садржаја. Циљ је да се информисање што боље развија.

-Већ почетком наредне године расписаћемо конкурсе и позивам све, који имају добре идеје на који начин да оплемене постојеће или уведу нове садржаје, да аплицирају за средства. Сви делови Србије занимљиви су на свој начин и управо медији су ти који ће их промовисати. Кикинда је центар округа и неопходно је да има дописништво РТС-а, али и других медијских кућа са националном покривеношћу – закључио је министар Борис Братина који је додао да му је на састанку скренута пажња да наш град, али и општине у округу нису довољно заступљене у телевизијским кућама које имају националну фреквенцију.

Градоначелник Младен Богдан прецизирао је да је побољшање постојећих мрежа увек потребно.

-Првог дана када је у Србији пуштена у рад 5Г мрежа, заживела је и у нашем граду. То су препознали сви корисници мобилних уређаја. Верујем да су сви задовољни бржим протоком интернет конекције која је важна за све послове који се обављају преко установа и институција. Тема којој смо посветили пажњу односила се и на локалне медије и на који начин можемо да помогнемо да буду још бољи и садржајнији – истакао је Богдан.

Пошто прође криза условљена снабдевањем енергентима, следећи корак Министарства информисања и телекомуникација биће отварање ка сателитској техници.

-Она је потребна за све сфере живота. Оног часа када Србија буде имала своје сателите на небу, одскочиће од других  – закључио је министар Братина.

А.Ђ.

udomljavanje-pasa

У прихватилишту ЈП „Кикинда“, 2025. година биће упамћена по рекордном броју удомљених паса. Током године нове домове пронашло је 96 кучића, што је за трећину више у односу на прошлу годину, када је удомљен 61 пас.

Подаци указују на јасан напредак и растућу свест грађана о значају одговорног односа према кућним љубимцима. За скоро стотину паса то значи сигурност, бригу и бољи квалитет живота.

Фото: ЈП Кикинда

У ЈП „Кикинда“ истичу да је овај резултат уједно и признање свим грађанима који су одлучили да удоме пса, али и подстрек запосленима у Прихватилишту, који свакодневно брину о напуштеним животињама и раде на њиховој социјализацији и припреми за нове домове.

Фото: ЈП Кикинда

У Прихватилишту годину завршавају јасном поруком – удоми, не купуј – уз наду да ће и наредна година донети још више срећних прича о псима који су добили свој дом.

ai-generated-9091898-1920

Студентски парламент Високе школе струковних студија за образовање васпитача у Кикинди покренуо је хуманитарну акцију „Хуманитарни пакетић“, са циљем да се прикупе донације за оне којима је помоћ најпотребнија уочи празника. Акција је отворена за све грађане који желе да се укључе и допринесу.

У оквиру ове иницијативе прикупљају се донације у виду слаткиша, играчака, школског прибора, хигијенских производа и других сличних артикала. Намера организатора је да заједничким учешћем учине празнике лепшим онима који се налазе у тежој животној ситуацији.

Место за прикупљање донација су просторије ВШССОВ, а рок за достављање прилога је 25. децембар 2025. године.

Из Студентског парламента ВШССОВ у Кикинди захвалили су се свима који учествују у акцији и на тај начин доприносе ширењу солидарности и доброте у локалној заједници.

 

Muzej-izlozba-2

У Народном музеју у Галерији Нова отворена је изложба „Уметничка колонија на Старом сајмишту – уметници из збирке Рајка Мамузића“. Реч је о гостујућој поставци Галеријe ликовне уметности Поклон-збирка Рајка Мамузића из Новог Сада.

Изложбу чине 32 уметничка рада – слике и скулптуре настале педесетих и шездесетих година прошлог века, уз пратећи документарни материјал који поставци даје друштвено-политички и културолошки контекст. Поставка осветљава период након 1950. године, када је комплекс Старог сајмишта постао радни простор младих уметника прве послератне генерације.

Музејски саветник Поклон-збирке Рајка Мамузића из Новог Сада, Јованка Столић, истакла је значај овог простора за развој модерне уметности.

-Старо сајмиште је место са веома необичном и сложеном историјом. Након што је пред Други светски рат било савремени сајамски комплекс, а током рата логор, после рата постаје место стварања. Управо ту се рађа наша модерна уметност, а за Поклон-збирку Рајка Мамузића тај простор је од посебног значаја, јер је тамо формиран велики део фонда наше институције – навела је Столић.

Директор Народног музеја, Милош Пушара, указао је на симболику самог назива изложбе. -Израз Старо сајмиште у колективном памћењу означава место страдања и бола, али је након Другог светског рата постало простор у којем се ствара и у који долазе уметници. Та промена чини ову изложбу посебно значајном – рекао је Пушара.

Посетиоци ће до средине фебруара бити у прилици да виде дела најзначајнијих уметника прве послератне генерације: Миодрага Миће Поповића, Лазара Возаревића, Милана Поповића, Ксеније Дивјак, Александра Луковића и осталих стваралаца који су утицали на обликовање савремене југословенске ликовне уметности.

 

konferencija-demografija-(1)

Трећа национална конференција „Србија – наша породица“, на којој је започета израда првог документа Стратегије демографског развоја Републике Србије до 2036. године, са пројекцијама до 2050. године, организована је у Београду.

Конференцији, коју је отворио премијер Републике Србије Ђуро Мацут, нагласивши да је демографија једно од кључних питања за будућност земље и на којој је саветник председника Србије за регионална питања Милош Вучевић истакао да без народа нема државе, као и да је питање опстанка народа кључно за сваку земљу и на томе држава и појединац заједно морају да раде, присуствовали су  Младен Богдан, градоначелник Кикинде, као и Жељко Раду, члан Градског већа.

-Учествујући на конференцији потврдили смо да је Кикинда  град који системски улаже у породицу, децу и младе. Активно учествујемо у обликовању државних политика усмерених на јачање породице, останак становништва и стварање сигурнијег и стабилнијег амбијента за живот нових генерација – навео је Богдан.

О циљевима и правцима будуће стратегије говорила је Јелена Жарић Ковачевић, министарка за бригу о породици и демографију, истакавши да се по први пут приступа изради свеобухватног, системског документа који ће објединити мере државе и локалних самоуправа у области популационе политике.

Очекивања су да стратегија донесе три кључне вредности. Јасне циљеве, засноване на подацима, како би се успорили негативни трендови и створили услове за раст броја становника. Да повеже све секторске политике, од образовања до бриге за децу, социјалне заштите, економске сигурности, стамбене политике и здравља, тржишта рада и регионалног развоја у једну јединствену међуресорну системску политику која директно утиче на квалитет живота наших грађана. И да започне, али и да обезбеди континуитет, јер демографија не трпи кратке рокове.

Конференцији су присуствовали и бројни министри у Влади Републике Србије.

А.Ђ.

 

IMG-7c9c65cc6084a718d194323387fc8e3c-V

Музичка група „Метал Гејт“ остварила је запажен успех на такмичењу младих бендова, одржаном у недељу, 14. децембра, у Старом Бечеју, освојивши више награда у групним и појединачним категоријама. У конкуренцији бендова узраста од 9 до 12 година освојили су прво место, док су признања добили и као ауторски бенд, као и за појединачне инструменталне наступе.

У најмлађој старосној категорији „Метал Гејт“ је заузео прво место међу десет група из Бечеја, Новог Сада и Крагујевца. У категорији ауторских бендова освојено је треће место. Поред тога, чланови бенда награђени су и појединачно: Никола Лињачки је трећу годину заредом проглашен за најбољег бубњара, док је Тихон Гајски освојио прво место за најбољег гитаристу.

„Метал Гејт“ чине Никола Лињачки (бубњеви), Тихон Гајски (гитара), Михајло Мунћан (друга гитара и вокал) и Петар Срдић (бас гитара). Како је навео Душан Лињачки, власник студија „Маус“, наши млади музичари већ три године учествују на такмичењима и фестивалима и сваке године освајају неко од признања, док су ове године били најуспешнији до сада.

-Такмичење је намењено младим бендовима и појединцима, са више категорија по узрастима, као и посебном категоријом ауторских бендова. Поред наступа, вреднују се и појединачне инструменталне вештине – истакао је Лињачки, додајући да је жири чинио састав познатих музичара, међу којима је била и певачица Ана Станић.

Никола Лињачки, који има 11 година, изјавио је да му оваква признања представљају подстицај за даљи рад.

-Драго ми је што већ трећу годину за редом освајам прво место. То ми даје подстрек да наставим да свирам и радим са бендом на ауторским песмама – рекао је Никола.

Иначе, бенд је основан пре више од три године, има седам ауторских песама и након Нове године планира улазак у студио и снимање комплетног материјала, као и снимање спота за једну од песама. Такмичење младих бендова у Старом Бечеју одржава се сваке године и има за циљ подршку младим музичарима и афирмацију нових бендова и инструменталиста.

 

smart

Великоселски песник Раде Ћосић представиће у четвртак 18. децембра у кикиндском Народном музеју своје стваралаштво.

О Ћосићу и његовом књижевном раду, (аутор је шест песничких збирки), говориће професорица српског Марија Војновић, као и публициста и новинар Немања Савић.

Програм почње у 18 часова.

maskenbal-biblioteka-(11)

У Народној библиотеци „Јован Поповић“, у уторак, 23. децембра, биће одржан традиционални новогодишњи маскенбал за децу. Програм је намењен малишанима узраста до 11 година и почиње у 18.30 часова.

Пријављивање учесника је обавезно и врши се путем мејла kultura@kibiblioteka.org.rs, најкасније до 20. децембра 2025. године.

Новогодишњи маскенбал део је редовних културних садржаја које библиотека организује за најмлађе посетиоце. Деца ће имати прилику да учествују у програму у костимима, у празничној атмосфери, у простору библиотеке.

Организатори позивају родитеље и старатеље да на време пријаве децу, како би програм био реализован у планираном термину и формату.

error: Content is protected !!