Најновије

Ki-Dance-Fest-(1)

Kikinda će u subotu, od 18 časova, u hali Sportskog centra „Jezero“ biti domaćin sedmog po redu humanitarnog festivala modernog plesa „Ki Dance Fest“, u organizaciji plesne škole „Dance N Soul”. Sav prihod od ulaznica i dobrovoljnih priloga biće namenjen lečenju sugrađanke Jovane Milićev, koja boluje od cerebralne paralize i epilepsije.

Cena ulaznice je 400 dinara, a ispred ulaza u halu biće postavljena donatorska kutija, tako da će svi koji žele moći da pomognu, bez obzira na to da li prisustvuju festivalu.

Kako ističe Mirna Krnić, idejni pokretač festivala, „Ki Dance Fest“ je nastao iz želje da Kikinda dobije festival modernog plesa na kojem će se predstaviti mladi plesači, ali i kao način da se umetnost poveže sa humanošću.

-Nisam želela da festival ima komercijalni karakter. Od samog početka ideja je bila da sav novac ide u humanitarne svrhe, najčešće za decu kojoj je pomoć najpotrebnija – navodi Krnić.

Ovogodišnji program, pored domaćina – plesne škole „Dance N Soul“, okuplja i šest gostujućih klubova. Iz Subotice dolaze plesni klubovi „Stars“, „Style“ i „Storm“, dok će se iz Kikinde predstaviti Baletska škola, Baletska školica Kulturnog centra i Studio plesa „Jessy“.

Prema rečima organizatorke, festival svake godine ima i snažan emotivni momenat.

-Na kraju programa javno prebrojimo prikupljeni novac i objavimo iznos. Prošle godine smo sakupili oko 160.000 dinara, a nadam se da ćemo ove godine uz podršku sugrađana uspeti da prikupimo i više – kaže Krnić, dodajući da klub „Dance N Soul“ trenutno okuplja oko 130 dece.

Organizatori pozivaju Kikinđane da u subotu dođu u halu „Jezero“, podrže mlade plesače i, pre svega, daju doprinos humanitarnoj akciji.

SAOBRACAJ-POLICIJA

Iz Policijske uprave uputili su apel vozačima da prilagode vožnju vremenskim (ne)prilikama.

Od početka 2025. godine, u saobraćajnim nezgodama na putevima u Republici Srbiji poginula su 103 pešaka, od kojih su dve osobe poginule u decembru, u vremenskom intervalu između 12 i 17 časova. Na području Policijske uprave Kikinda, tokom 2025 godine, u saobraćajnim nezgodama poginuo je jedan pešak starosti 79 godina i to u novembru.

S obzirom na vremenske uslove i čestu pojavu magle u ovo doba godine, u policiji apeluju na vozače da prilagode i smanje brzinu kretanja vozila, posebno ispred pešačkih prelaza i u blizini autobuskih stajališta.

Takođe, skreće se pažnja i  pešacima da kolovoz prelaze isključivo nakon što se uvere da to mogu uraditi na bezbedan način, da noću i u uslovima smanjene vidljivosti na putevima van naselja moraju nositi svetloodbojni prsluk ili drugi reflektujući materijal, kako bi vozači mogli blagovremeno da ih uoče.

bogdan-expo-(2)

Koordinacioni sastanak, u okviru priprema za Specijalizovanu izložbu Ekspo 2027,  okupio je predstavnike lokalnih samouprava i načelnika upravnih okruga, među kojima su bili i gradonačelnik Mladen Bogdan i Nebojša Jovanov, načelnik SBO. Cilj je uključivanje lokalnih samouprava u nacionalne i regionalne EXPO aktivnosti i predstavljanje privrednih, turističkih, kulturnih, razvojnih i drugih programa.

-Značajno je uključivanje Grada Kikinde u predstavljanju na nacionalnom projektu Ekspo 2027 Beograd. – naveo je prvi čovek grada. – Ovakvi projekti otvaraju mogućnosti za unapređenje infrastrukture, privrede i ukupnog kvaliteta života građana. Kikinda, kao važan centar severnog Banata, raspolaže potencijalima koji mogu biti dodatno valorizovani kroz promovisanje na ovakvom projektu i saradnju sa republičkim institucijama.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović izjavila je da je Međunarodna izložba Ekspo 2027 nacionalni projekat, koji je podjednako važan i podjednako će biti zastupljen i u najmanjoj jedinici lokalne samouprave, kao i u Beogradu, ali i velika prilika za privlačenje investitora u svim delovima zemlje. Jedinice lokalne samouprave imaće svoj paviljon na Ekspo, koji će se izvesno zvati „Srpska kuća“.

Učesnici su se upoznali sa mogućnostima korišćenja prostornih kapaciteta hala, kao i sa vremenskim okvirom i dinamikom aktivnosti tokom trajanja izložbe. Na izložbi će učestvovati 129 zemalja, što je 129 potencijalnih prijatelja i 129 šansi da se jedinice lokalne samouprave povežu sa svojim kolegama i zemalja iz kojih će doći naši posetioci.

A.Đ.

bvs-nasa-sela

Kikinda se ponosi najlepšom ulicom, a Banatsko Veliko Selo najlepšim parkom.

Tokom letnjih meseci, velikoselski bazen postaje prava mala oaza, mesto osveženja i druženja svih generacija.

Ponos sela su brojna udruženja i fudbalski klub, koji neguju sportski duh i čuvaju osećaj pripadnosti. Snažno zajedništvo potvrđuje i izgradnja crkve, kao i podrška porodicama koje žele da ovde ostanu i grade budućnost, uz pomoć programa kupovine kuća Ministarstva za brigu o selu.

 

bazar

Novogodišnji bazar počinje u ponedeljak, 22. decembra, i trajaće do 31. decembra, a biće održan ispred spomenika Jovana Popovića na trgu.

Radno vreme bazara biće prilagođeno različitim danima u toku trajanja manifestacije. Od 22. do 26. decembra kućice će biti otvorene od 12 do 20 časova, 27. i 28. decembra od 10 do 20 časova, 29. i 30. decembra od 12 do 20 časova, dok će 31. decembra radno vreme biti od 10 do 13 časova.

Prema najavi Jasmine Orašanin, v. d. direktora Turističke organizacije grada Kikinde, na bazaru će učestvovati 40 izlagača.

– Za tezgama ćemo moći da vidimo naše redovne lokalne izlagače, udruženja žena i zanatlije. Posetioci će moći da pronađu prazničnu i božićnu ponudu, rukotvorine, alvu, rakiju, vina, kao i razne domaće proizvode.

Bazar organizuje Turistička organizacija grada Kikinde, sa ciljem da se u prazničnom periodu ponudi prostor za predstavljanje lokalnih proizvođača i udruženja.

ofk-kikinda

Letos, u jednom od najtežih perioda u istoriji OFK Kikinde, predsedničku funkciju u klubu s Gradskog stadiona prihvatio je Žolt Gačka. Zaljubljenik u fudbal i član prethodne garniture Upravnog odbora, kada je iz senke i s mesta potpredsednika kluba pomagao i finansijski i pregorom, minule jeseni osetio je, u celokupnoj punoći, koliko je teško kormilariti fudbalskim kolektivom u trećem rangu nadmetanja.
– I pre nego što sam preuzeo čelno mesto u OFK Kikindi, bio sam odlično upoznat s kompletnom situacijom pa smo moji saradnici i ja od samog početka vrlo dobro znali da nam neće biti lako, nita nama kao ni igračima i stručnom štabu – kaže Gačka.
U letos promenjenim okolnostima kada je pretilo gašenje kluba ili u najboljem slučaju selidba u područni ili poslednji, međuopštinski stepen takmičenja, velika je hrabrost bila prihvatiti se obaveza sa samo hipotetičkim izgledima da prva ekipa na terenu nešto više ostvari.
– Svega smo se naslušali još i pre starta, ali nismo se obazirali na te priče. Ušli smo u novu sezonu s osnovnim ciljem koji se svodio na to da klub nastavi takmičenje u srpskoligaškom rangu. To naj je bilo najvažnije u tom momentu. Istovremeno, imali smo i veliku želju da omogućimo momcima iz našeg omladinskog pogona da se oprobaju u Srpskoj ligi „Vojvodina” što za njih nije mala stvar. Možda još i veći motiv, kada smo dugoročno gledali u budućnost OFK Kikinde, bio nam je taj da deca, koje ima preko 100 u mlađim kategorijama našeg kluba, nastave takmičenje u kvalitetnim ligama Vojvodine za mlađe uzraste.
Prvi tim, kada je reč o takmičarskom delu, ostao je na jednocifrenoj brojci osvojenih bodova, iako ih je, po mnogima, zaslužio barem duplo više.
– Najbitnije je u ovom trenutku da smo uspeli da finasijski izguramo sezonu i to s vrlo skromnim budžetom spram ostalih rivala u ligi. Tako je bilo, pre svega, zahvaljujući članovima Uprvanog odbora i prijateljima kluba koji su prepoznali našu iskrenu nameru da sačuvamo klub i zato hvala svima!
Infrastuktura je decenijama unatrag bolna tačka OFK Kikinde.
– Kada o tome govorimo, jasno je da smo u prilično lošoj situaciji. Stara, drvena zapadna tribina na Gradskom stadionu runiriana je i u izrazito lošem stanju. Teren pak izgleda na prvi pogled dobro, ali samo dok je lepo vreme, tačnije sve je u redu dok ne padne jača kiša. Sada imamo obećanje ljudi iz Fudbalskog saveza Vojvodine da ćemo biti jedan od klubova i gradova koji će dobiti veštački teren.
Kada je reč o sportskoj politici, glavno usmerenje kluba biće rad s mlađim kategorijama.
– Funkcionisanje mlađih kategorija bilo nam je i do sada prioritet, ali jednako tako potrudićemo se svi da prva ekipa na proleće popravi slab jesenji rezultatski i učinak i utisak pa kako na kraju bude.
Čelni čovek OFK Kikinde očekuje pojačanja i u upravi.
– Nadam se da je moguće da nam se još neko pridruži i zato pozivam još više ljubitelja fudbala i simpatizera OFK Kikinde da se priključe našem radu i učestvuju u daljnjem funcionisanju kluba. Isto tako moram naglasiti još i da bez podrške Grada Kikinde i lokalne samouprave, teško da ćemo moći sami da izguramo celu sezonu do kraja. A smatram, kao i svi u klubu, da Kikinda kao grad i OFK Kikinda kao klub, zaslužuju da imaju predstavnika u srpskoligaškom društvu – jasan je Gačka.
D. P.

taras-djaci-(4)

Gosti našeg grada bili su osnovci iz škole „Svetozar Marković Toza“ iz Taraša. Posetu je organizovao Rotari klub Zrenjanin sa ciljem da deca upoznaju Kikindu.

-Deca iz sela roda došla su u grad sova – istakla je Ivana Bošnjak Bošnjak iz zrenjaninskog Rotari kluba. –  Za sve njih ovo je divno iskustvo i odlična prilika da saznaju više o sovama ušarama, ali i drugim znamenitostima i zanimljivim činjenicama. Zaposleni u Turističkoj organizaciji otkrili su nam puno toga iz lokalne istorije, što će, sigurna sam, ostati deci u pamćenju.

Ovom prilikom uspostavljena je i saradnja sa đacima iz Osnovne škole „Vuk Karadžić“ i učiteljicom Desankom Ristić.

-Naša želja je da se ovo druženje nastavi i u godinama koje dolaze. Oni će kod nas dolaziti da broje sove, a mi ćemo kod njih brojati rode. U poslednje vreme zamrla je saradnja među školama iz različitih mesta i na nama je da je ponovo uspostavimo kako bi se deca upoznavala i učila jedni od drugih – dodala je Desanka Ristić.

Osim znamenitosti na Gradskom trgu učenici su posetili i Galeriju „Tera“ i Kulturni centar. Đaci iz Taraša pozvali su svoje vršnjake iz Kikinde da ih posete i uzvrate im gostoprimstvo.

A.Đ.

police-2122394-1920

Osam osoba uhapšeno je zbog prikazivanja, pribavljanja i posedovanja pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnog lica za pornografiju i polno uznemiravanje.
U pitanju je nastavak akcije “Armagedon”, a hapšenja su sprovedena po nalogu Posebnog odeljenja za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, u saradnji sa policijskim upravama u Beogradu, Leskovcu, Novom Sadu, Kikindi, Kruševcu, Čačku, Somboru, Kragujevcu.

Osumnjičeni S. J. (24), A.Đ. (33), E. B. (40), L. T. (26), M. I. (32), M. B. (64), V. S. (37) i državljanin Rusije A. A. (39) su u dužem vremenskom periodu preko interneta preuzimali, čuvali i delili sadržaje nastale iskorišćavanjem dece u pornografske svrhe.

A.Đ, L. T. i M. I. su preko društvenih mreža i aplikacija registrovali lažne profile predstavljajući se kao devojčice uzrasta 12 i 13 godina da bi zatim stupali u kontakt sa oštećenim maloletnim licima od kojih su zahtevali i pribavili fotografije i video materijale seksualne sadržine na kojima se nalaze oštećena maloletna lica.

Prilikom pretresanja stanova i drugih prostorija svih osumnjičenih, na elektronskim uređajima pronađeni su foto i video materijali nastali iskorišćavanjem dece i maloletnih lica u pornografske svrhe.
Osumnjičeni su, uz krivičnu prijavu, sprovedeni u nadležno tužilaštvo.

Ova akcija je bila i deo međunarodne operacije usmerene na suzbijanje seksualne ekspoatacije i zlostavljanje dece na internetu.

paketici-bogdan-bratina-(2)

Šestogodišnja Nika Beleslin i njena dvogodišnja sestra Dunja,  kao i njihovi drugari sa nestrpljenjem su čekali gradskog Deda Mraza i Snežnu kraljicu koji su im doneli paketiće i ispunili želje koje su napisali u pismu i ubacili u Kutiju želja.

-Poželela sam da mi Deda Mraz donese igračku farmu životinja gde su mace, kuce, konji, magarci – otkrila nam je Nika. – Dunja je poželela kuhinju, u kojoj će spremati sve što volimo. Bile smo dobre, pisale smo pismo i zato nam je i došao Deda Mraz.

Podeli prvih paketića prisustvovao je i gradonačelnik Mladen Bogdan, kao i ministar telekomunikacija i informisanja Boris Bratina koji je boravio u radnoj poseti Kikindi.

-Ideja da se oformi Kutija želja i da deci paketiće uruče Deda Mraz i Snežna Kraljica je odlična. Ovo je divan običaj, a radost mališana nas je sve učinila zadovoljnim, njihovi osmesi rekli su sve – istakao je ministar Bratina.

 

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija lokalne samouprave.

-Stiglo je više od 5.000 pisama, a ovo je 13. godina kako organizujemo ovu akciju. Ovo je najlepši posao koji obavljamo na kraju godine. Posao je zahtevan, treba pročitati sva pisma, pribaviti poklone koje su deca navela i sve to spakovati. Hvala ministru Bratini koji je na licu mesta mogao da se uveri u sreću naših mališana kada im dođe najpoznatiji deka na svetu – naveo je Mladen Bogdan.

A.Đ.

error: Content is protected !!