Godina u Kulturno-umetničkom društvu „Eđšeg“ protiče u znaku jubileja i obnove. Obeležava se osam decenija postojanja i rada ovog društva i 120 godina od rođenja velikog mađarskog pesnika Jožefa Atile. Istovremeno, članovi Udruženja rade na uređenju novog prostora koji će biti centar mađarske zajednice u gradu.
U okviru obeležavanja 80 godina rada, „Eđšeg“ priprema izdavanje nove monografije, koja će biti značajno inovirana u odnosu na prethodne.
– Ova monografija će biti drukčija – neće sadržati samo podatke, već i reportaže, kao i QR kodove koji će čitaoce voditi ka digitalnim platformama gde će moći da vide više slika i informacija – istakla je Ramona Tot, predsednica „Eđšega“ i članica Saveta mađarske nacionalne manjine.
Povodom izlaska monografije raspisan je konkurs za ilustraciju naslovne strane. Radovi se mogu slati do 15. jula na imejl adresu: motthonki@gmail.com. Najbolji rad biće i nagrađen, a iz Društva pozivaju sve koji žele da ostave trag u kulturnoj istoriji mađarske zajednice da se odazovu konkursu.
„Eđšeg“ ove godine obeležava i 120 godina od rođenja Jožefa Atile, jednog od najznačajnijih mađarskih pesnika 20. veka. U čast ovog jubileja, glumačka sekcija društva, koja nosi njegovo ime, priprema predstavu senki pod nazivom „Atila Jožef – čovek iza linija“, koja će osvetliti pesnikov životni put, unutrašnje borbe i dubinu njegovog stvaralaštva. Režiju potpisuje Šandor Kiralj.
– Zahvaljujući sredstvima koje je Udruženje građana „Kekend” dobilo po konkursu Ministarstva kulture, već smo održali nekoliko programa pesniku u čast: radionice, recitovanja i nastup muzičkog sastava „Mečvirag“ iz Sente koji je izveo kompozicije na osnovu njegovih tekstova. Poslednji u nizu je pozorišna predstava, čija se premijera očekuje do kraja jula – dodala je Ramona Tot.
Pored kulturnih aktivnosti, u toku je i adaptacija novog objekta namenjenog radu Društva. Zgrada, koja se nalazi preko puta „Eđšega“ nedavno je kupljena uz podršku Saveza vojvođanskih Mađara, Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i Vlade Mađarske.
– Naši članovi, amateri, uređuju novi prostor. Tokom leta planiramo da završimo letnju scenu u dvorištu, dok su prostorije unutar zgrade namenjene radu sekcija. Tamo već radi sekcija veza, a u zgradu su unesene i nošnje folklornog ansambla.
U „Eđšegu“ se nadaju da će, već tokom leta, imati mogućnost da predstave svoje programe i na novoj letnjoj sceni, te da će i ovaj prostor postati živo središte kulture i zajedništva.
S. V. O.
– Od rezultata nam je važnije da prikažemo stare običaje. Cilj ove tradicionalne manifestacije jeste negovanje narodnog običaja ručne žetve i druženje, ali, pre svega, da naučimo mlade kako se to nekada radilo – od toga kako su se naši preci oblačili za odlazak na njivu, šta su doručkovali, do toga na koji način su radili – rekla je predsednica KD „Adi Endre“, Šara Benjocki.







– Na poziv ljudi dobrog srca, predstavile smo naš Banat i ravnicu iz koje dolazimo. Ljubav prema izvornoj pesmi je put popločan verom i željom da taj izvor ne presahne – kazala je Biljana Mandić, osnivačica ŽPG „Melizmi“ i mentorka mlađoj pevačkoj grupi.
– Iako gusle nisu karakteristične za naš kraj, Ivan je želeo da skrene pažnju na to da svako od nas treba da neguje pesmu i veru naroda kojem pripada – istakla je Mandić.




