Други Библиокамп Народне библиотеке „Јован Поповић“ поново је изазвао велико интересовање – пријавило се више малишана него што је било места. Првог дана, око тридесеторо деце узраста до 11 година уживало је у дружењу, учењу и истраживању свемира, што је и тема овогодишњег кампа.
Камп траје пет дана, бесплатан је и едукативно-забавног је карактера, а главни циљ му је да код деце развије љубав према читању, књигама и истраживачки дух.
– Хтели смо да деци улепшамо распуст квалитетним садржајем, да их бар на кратко одвојимо од екрана и телефона, али и да науче нешто ново и схвате да је Библиотека увек место за њих – истакла је в. д. директорка библиотеке Дуња Бркин Трифуновић.
Сваког дана учесници „освајају“ нови део свемира, истражују кроз разговоре, игре, уметничке активности и, наравно, књиге.
– Приче повезујемо са енциклопедијама и књижевним делима инспирисаним свемиром, а деца ће и писати сопствене приче – додаје директорка. – Имамо и дан посвећен драми, када ће учити драмске елементе.
Са децом раде библиотекарке Оливера Шушница и Даринка Маљугић. Малишани, углавном ђаци трећег разреда, кажу да су одушевљени Библиокампом.
– Дошао сам поново јер нам је прошле године било баш занимљиво. Учили смо нове речи, читали, забављали се… Надам се да ће тако бити и ове године – каже Лука Николин, ученик ОШ „Жарко Зрењанин“.
Јован Рибић, који живи у Београду, а лето проводи код баке у Кикинди, додаје:
– Волим овај камп јер могу да будем креативан и сваке године научим нешто ново.
Ивана Иветић, ученица ОШ „Јован Поповић“, истиче да је овај пут позвала и другарице.
– Лепо је што правимо и цртамо свашта, а најлепше је што смо заједно – рекла је Ивана.
Матеја Васић и Лаура Недић из вртића „Пчелица“ срећни су што су се срели у кампу.
– Мама ме је пријавила. Ми смо најбољи другови – уз осмех каже Лаура.
– Највише волим што бојимо и учимо нове ствари – додаје Матеја.
– Сваког дана учимо нешто друго, и све је о свемиру, што ми је баш занимљиво – рекла је Ивана Торњи, ученица трећег разреда.
Мала истраживачка екипа већ је пожелела да камп траје дуже. У библиотеци обећавају да ће ту жељу покушати да испуне – можда већ следећег лета.
С. В. О.






Учесници ће бити распоређени у две фолклорне групе – млађу и старију, које ће водити искусни ментори из Бачког Петровог Села и Аде. Поред фолклора, деца ће имати прилику да уче и народну музику, као и технику свирања на цитри. За то ће бити задужени стручни предавачи.
Организатори поручују да још увек није касно за пријаве – могу се обавити до среде преко Фејсбук страница Шаре Бењоцки (Бенyóцки Сáра), Атиле Бењоцки (Аттила Бенyóцки) и Роберта Тапаија (Тáпаи Рóберт).
Амброзија је једногодишња биљка која најчешће ниче на запуштеном грађевинском и необрађеном пољопривредном земљишту, поред путева, канала и пруга. Једна биљка може да произведе од 500 до чак 3.000 семена, која остају клијава и до 40 година, а полен може да се шири и до 100 километара унаоколо. Сматра се да амброзија производи више од милијарду поленских зрна, а њен полен садржи чак 52 алергогена једињења. Цвета од средине јула до септембра, а изазива тегобе код око 10 одсто људи – узрочник је 75 одсто свих поленских алергија.
– Ово је пета локална самоуправа у којој се одржава „Караван родитељства“, програм који смо покренули с намером да се приближимо родитељима, чујемо њихове дилеме, недоумице и проблеме са којима се суочавају. Желимо да олакшамо родитељство и оснажимо породице. Породица је препозната као национални приоритет, а све популационе мере имају за циљ управо то – да изградимо породичну Србију – рекла је Биљана Ракић, помоћница министра за бригу о породици и демографију.
Према њеним речима, финансијска подршка државе породицама никада није била издашнија.
– Родитељски додатак је највећи у историји наше државе и на Балкану: 500.000 динара за прво дете, 600.000 за друго (у 24 једнаке рате), 2.180.000 за треће и 3.180.000 за четврто дете. Ту су и субвенције до 20.000 евра за куповину прве некретнине, као и нова улога Министарства у управљању Алиментационим фондом. Ми желимо да подржимо све породице у Србији, у директној комуникацији, лицем у лице – истакла је Ракић и посебно похвалила Кикинду као једну од најактивнијих локалних самоуправа у области популационе политике.
Скупу је присуствовао и градоначелник Младен Богдан са сарадницима, који је подсетио на бројне мере подршке породицама које Град спроводи.
– Желимо да свака породица у Кикинди има услове за најлепше одрастање. Чланови смо Клуба 3+, издвајамо средства за прворођено и другорођено дете, субвенционишемо ужину за четврто дете, као и превоз за ученике и студенте. Пружамо подршку незапосленим родитељима, а значајна су и издвајања за беби пакете и „кутију жеља“, по чему смо препознатљиви. Уз подршку Покрајине и Републике, град Кикинда остаје посвећен заштити породице – поручио је Богдан.
Манифестација је започела ведро и разиграно – трком беба „Пузијадом“. Учесници су били бројни, а свако дете добило је медаљу и поклон. Један од најбржих био је једанаестомесечни Арсеније Јовановић, кога су бодрили мама Ања и старији брат Јакша.
– Ово је веома леп и едукативан догађај. Деца се упознају, деле играчке, уче важне вештине од најранијег узраста – поделила је утиске мама Ања.
Након тога, одржана је и трибина за родитеље под називом „Савремено родитељство – изазови и решења“, на којој су говориле др Александра Крстић, педијатар, и Наташа Жунић, виша патронажна сестра.


– Наше удружење постоји скоро пет деценија, а обележавање славе је важан део наше традиције. Зато смо желеле да вечерас са нама буду жене које деле исте вредности и љубав према очувању обичаја – рекла је Боја Ољача, председница Удружења.
Удружење жена из Нових Козараца препознатљиво је по активностима у заједници: у својим просторијама негују старе занате, израђују ручне радове и ткају на разбоју, редовно учествују на базарима и хуманитарним акцијама.
Већ 14 година организују јединствену манифестацију – „Питијаду“, такмичење у припреми пита од кромпира по старим рецептима. Удружење броји око 30 чланица и негује плодну сарадњу са сличним удружењима широм региона.
После прегледа, крв је дало њих 72, од тога 12 жена и осморо оних који су драгоцену течност даривали први пут.
Следећа акција заказана је за понедељак, 21. јул.
