Град

радијатор

На захтев ЈП „Топлана“, даљинско грејање биће скупље 12,73 одсто у односу на садашњу цену, одлучено је на седници Скупштине града. Основна цена природног гаса од октобра прошле, до краја грејне сезоне ове године, већа је за око 30 одсто, а  за 15 процената скупљи су и трошкови који улазе у фиксну цену. Природни гас је основни енергент и он највише утиче на формирање цене. Поред тога обавеза је да се цена усклади са Уредбом о утврђивању методологије за одређивање цене снабдевање крајњег купца топлотном енергијом.

-За стан од 60 квадрата даљинско грејање се плаћало 13.907, а након повећања тај износ биће 15. 670 динара, што је више за 1.700 динара. Примена нових цена почеће од 1. августа – истакао је в.д. директор ЈП „Топлана“ Душан Марјановић. – За кориснике код којих се обрачун обавља према утрошку повећање је 11,73 процената односно 9,85 динара по киловат часу. За ове потрошаче нове цене важиће са почетком грејне, када почну да троше топлотну енергију.

Последња корекција цена даљинског грејања била је 15. октобра 2023. године.

-Проценат наплате већи је од 90 процената, што је важно за пословање „Топлане“, а говори и о одговорности наших корисника – додао је Марјановић.

Завршен је и ремонт топловодне мреже.

-Замењени су најкритичнији делови цевовода на више локација у центру града и на Микронасељу и план ремонта је испуњен . У наредном периоду предстоји нам аутоматизација подстаница, замена дотрајале опреме новом и ремонт котларница. Све то неопходно је како бисмо у наредну грејну сезону ушли потпуно спремни – закључио је наш саговорник.

А.Ђ.

 

 

 

 

Мис-Кикинде

Наш град биће домаћин првог полуфиналног избора за мис Србије, који ће се одржати у петак, 4. јула, с почетком у 20 сати, на базенима комплекса спа-центра „Витез“.

У јединственом амбијенту под отвореним небом, публика ће имати прилику да ужива у вечери посвећеној лепоти, грациозности и шарму девојака које се боре за улазак у велико финале престижног такмичења.

– Очекује нас незаборавно вече испуњено гламурозним наступима, занимљивим гостима и богатим музичким програмом – рекла је Ђурђина Војводић из организационог тима избора мис Кикинде.

Она је позвала суграђане и госте из околине да подрже девојке које су се пријавиле из различитих крајева Србије.

Девојке из Кикинде и околине неће учествовати на овом полуфиналном избору. Како је објаснила представница организације, у складу са политиком Компаније Мисс Србија, такмичарке из одређеног места не наступају у свом граду, како би се избегла могућа пристрасност жирија. Своје пријаве могу поднети путем званичних страница такмичења на друштвеним мрежама.

– Правило је да на сваком избору буде 10 до 15 девојака. До сада је за избор за мис Кикинде пристигло десет пријава, али је процес пријављивања још увек отворен. У оквиру овог догађаја реализује се и програм „Са туризмом 365 дана у години“, кроз који се посетиоцима из земље и иностранства представљају туристички потенцијали, обичаји и традиција Србије – навела је Ђурђина Војводић.

Како нам је открила, на манифестацији ће, поред председнице Компаније Мисс Србија Весне де Винче, бити и актуелна мис Србије, Александра Рутовић. Музички део програма улепшаће наступ Кикинђанке Ене Гогић.

Цена улазнице је 500 динара, а све информације и резервације могу се добити на број телефона: 069 22 40 901.

 

ватрогасна-кола

У атару између Кикинде, Банатске Тополе и Руског Села, синоћ нешто пре 18 часова, избио је пожар који је захватио велике пољопривредне површине.

Према наводима Полицијске управе, ватра је, највероватније, избила на комбајну током вршидбе, након чега се брзо проширила. Изгорело је око пет катастарских јутара под житом и двадесет јутара стрњишта. Иако, срећом, није било повређених, процењена штета је велика.

У гашењу су учествовала четири возила Министарства унутрашњих послова, два возила компаније НИС и по једно из добровољних ватрогасних друштава из Банатске Тополе и Руског Села.

Пожар је стављен под контролу у року од сат времена, а у потпуности је угашен око 21 сата.

 

андреј-дрзавно-(2)

Андреј Јакобовић, однедавно наш суграђанин, део је екипе која је постала државни првак у фри стајл метод фидер риболову. Пеца у екипи „Језеро“ Бачки Јарак и од 32 учесника, који су чинили осам екипа, били су најбољи. Надметање се састоји из четири кола. Два су одржана  у Убу, на језеру „Фазанерија“, а два на „Оази“ Гложан.

-Обезбедили смо место у репрезентацији Србије и пласман на Светско првенство које ће бити одржано наредне године, највероватније у Италији или Мађарској. Недавно је и екипа „Шаран 1“ из Кикинде, такође, била прва у шаранском риболову и они ће боје Србије и Кикинде бранити, на Светском првенству које се септембра одржава у Хрватској. То показује да Кикинда има одличне пецароше који су посвећени и остварују врхунске резултате – каже Јакобовић.

Андреј је прошле године био појединачни државни првак и као члан репрезентације Србије учествовао је у Бугарској на Светском првенству.

-На Светском првенству такмичи се тридесетак екипа из целог света. Очекујем што бољи резултат јер нам одговарају воде на којима ће се пецати. За овај спорт неопходна је првенствено љубав, али и осећај, воља, упорност, пуно знања – наводи наш саговорник.

Јакобовић, иако млад, надмеће се од 2012. године и већ има 13 година такмичарског искуства:

-Пецање сам заволео уз оца Горана и он је био почетак свега. Живео сам Бечеју и Тиса нам је била надохват руке.

Отворио је и фирму у нашем граду „Епиц Баитс“ која се бави производњом хране и мамаца за спортски риболов.

-Рецептуру сам усавршавао годинама на отвореним и затвореним водама. У Србији постоји свега пет фирми које се баве овом производњом с обзиром на то да је специфична. Машине на којима радим сам сам конструисао и осмислио. Иако је фирма млада, купаца има. У наредном периоду планирам да развијам производњу што неће бити лако. Већина сировина од којих се праве храна и мамци су природне, али их треба уклопити тако да дају резултат. За сваку воду, на којој се пеца, постоји мамац који „ради“ и трик је то открити – додаје млади риболовац.

Већ сада има десетак производа са преко 200 арома. Требале су године, да се дође до савршеног баланса и састава свих сировина. Производња изискује време и најважније је ићи у корак са временом, закључио је Андреј Јакобовић.

А.Ђ.

 

Мелизми

На 29. Сабору изворног народног певања, одржаном у оквиру „Видовданских свечаности“ на Руднику, млађа Женска певачка група „Мелизми“ освојила је друго место и златни пехар. Њихово аутентично извођење и наступ у банатској ношњи препознали су и публика и жири, а посебно им импонује што су пласиране одмах иза Музичке школе „Мокрањац“ из Београда.

– На позив људи доброг срца, представиле смо наш Банат и равницу из које долазимо. Љубав према изворној песми је пут поплочан вером и жељом да тај извор не пресахне – казала је Биљана Мандић, оснивачица ЖПГ „Мелизми“ и менторка млађој певачкој групи.

Девојке су наступиле са песмом „Зелени се ливада“, а публика их је наградила великим аплаузом. Женске и мушке певачке групе такмичиле су се у лепоти гласа, ношњи и сценског наступа. „Мелизми“ су искористиле ову прилику и да представе мушки део свог састава. Иван Гаврилов наступио је на гуслама у ревијалном делу у Дому културе „Војислав Илић“, побравши овације и похвале.

– Иако гусле нису карактеристичне за наш крај, Иван је желео да скрене пажњу на то да свако од нас треба да негује песму и веру народа којем припада – истакла је Мандић.

Прва постава ЖПГ „Мелизми“ недавно је наступила на Сусрету ветерана фолклора у Јагодини, где је, својом посвећеношћу и трудом, освојила симпатије публике. Њихова мисија остаје иста – да од заборава отргну изворну песму и сачувају је за нове генерације.

С. В. О.

сетаци-за-насловну-1.1.1

После данашњег пропалог и отужног перформанса на седници у Градској скупштини, чији су рад неуспешно покушали да блокирају, блокадерска опозиција уместо да се призове памети отишла је корак даље. У свом политичком лудилу.

Дошли су на „генијалну“ идеју да са још неколицином својих присталица, блокирају раскрсницу улица Вука Караџића и Јована Јовановића Змаја.

 

Зујањем као муве без главе, како нам је то прокоментарисао један пролазник, настоје да својим суграђанима онемогуће нормално кретање и редовне активности.

Малтретирати суграђане- заиста феноменална политичка и програмска идеја!

Ови опозиционари-блокадери као да су се претплатили на бесмислене, сумануте и пропале квазиперформансе. Сада, као што се види на снимку, „блокирају” раскрсницу на којој се уредно одвија саобраћај! Уколико препознате неког лудака на слици, јавите редакцији на телефон 0230 308 460 како бисмо им обезбедили стручну подршку или помоћ.

 

Идентичан улични перформанс приредили су и на раскрсници улица Немањине и Ђоке Радака.

 

 

 

 

седница-перформанс-(4)

И поред немогућих услова за рад, 10. седница Скупштине града је одржана и све одлуке које су биле на дневном реду су усвојене. Наиме, део одборника опозиције, све време је покушао да блокира рад локалног парламента. Стајали су испред скупштинске говорнице, добацивали и викали док су одборници владајуће коалиције доносили одлуке важне за грађане.

На самом крају, за скупштинском говорницом, окружен са шесторо опозиционих одборника, обратио се градоначелник Младен Богдан:

-Одборници опозиције дошли су са намером да у потпуности опструирају рад Скупштине, како ми не би усвојили одлуке које су важне за функционисање читавог града. Пропустили су прилику да започну полемике и поставе питања, пре свега, покушајем блокаде, а позивајући се на рад институција. Јасно и недвосмислено, још једном су показали, каква је њихова политика, за шта се боре и шта се крије иза парола које се месецима наводе, узвикују, чују на протестима и каче на банере. Рушење институција и органа управљања на непримерен и недемократски начин не доликује људима који су изабрани од стране својих суграђана. Не верујем да су  им њихови гласачи дали поверење да се овако понашају на седницама. Одолели смо свим притисцима, радили смо у немогућим условима  и нисмо желели да узвратимо мерама које су по Пословнику о раду Скупштине града. Наш циљ био је да донесемо важне одлуке. Желим да поручим да нас нико неће зауставити, ни спречити да радимо у интересу грађана. Неће ни Кикинда, ни Србија стати, а сви су могли да виде ко се бори за добробит суграђана, а ко опструише рад институција и ко жели да Кикинда стане. Све што смо зацртали, потрудићемо се да остваримо и нећемо се повући пред најгорима. Надамо се да ће на наредним седницама преовладати разум и да ћемо присуствовати аргументованој расправи. Великом већином гласова суграђани су нас изабрали. Још једном апелујем на све који се баве политиком да се уздрже од оваквог понашања и насиља јер им овакви наступи не служе на част.

Председник Скупштине града Душан Попесков привео је седницу крају, а да није дошло до инцидената, иако га је шест, од укупно осам, одборника опозиције окружило док је радио свој посао.

-У историји кикиндског парламентаризма није забележено да се део опозиционих одборника овако односи пре институцији Скупштине града, према својим колегама одборницима и функционерима, а самим тим показали су непоштовање према својим гласачима. Њихова намера била је да се седница насилно прекине. Ишли су до тога да им председник Скупштине изрекне меру удаљења са седнице Скупштине, да их физички, обезбеђење, изведе из сале како би од себе направили жртву. Не треба од себе да правимо жртве, нас су грађани изабрали да овде радимо свој посао и да доносимо одлуке за добробит свих становника. Нисам желео да се то деси јер сматрам да су, у свему данас показаном, грађани жртве – прецизирао је Попесков.

Чак ни свом колеги опозиционом одборнику и шефу одборничког клуба Мирославу Панићу нису дозволили да говори за говорницом, него су га ометали и правили буку.

Већином гласова донета је одлука о консолидованом завршном рачуну буџета за прошлу годину. Укупна реализација буџета у 2024. години била је три милијарде 899 милиона и 470 хиљада динара и реализован је 90 одсто у односу на планирано. Укупни расходи и издаци били су три милијарде 836 милиона и 915 хиљада динара. Прошле године остварен је буџетски суфицит од 62,6 милиона динара.

Гласало се и за одлуку о конверзији потраживања града на основу накнада за коришћење ресурса и резерви минералних сировина у трајни улог у капиталу друштва са ограниченом одговорношћу„Тоза Марковић“, са стањем дуга на дан 20. новембар 2024. године. Доспела и ненаплаћена потраживања града, настала на основу накнаде за коришћење ресурса и резерви минералних сировина, о којим задужење води Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај и која на дан 20. новембар 2024. године износе 864.572,10 динара, као приход града Кикинде, конвертују се у трајни улог у капитал фабрике црепа.

Донета је одлука о оглашавању на територији града,  решење о давању сагласности на одлуку Надзорног одбора ЈП  „Кикинда“ о усвајању измена и допуна ценовника услуга јавних паркиралишта и решења о давању сагласности на одлуку Надзорног одбора ЈП „Топлана“  о усвајању предлога нових цена  даљинског грејања.

Усвојен је и годишњи програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта  за текућу годину. За директорицу Центра за социјални рад реименована је Александра Ђорђевић, којој је истекао мандат в.д. директорице поменуте установе. На заседању локалног парламента дужности су разрешени и именовани су нови чланови школских одбора.

А.Ђ.

 

Сајан-црква

Летњи кампови веронауке за децу и младе одржавају се у Сајану, у дворишту Римокатоличке цркве Светог Иштвана Краља, у организацији Зрењанинске бискупије већ осам година. Први овогодишњи камп, одржан од 23. до 26. јуна, окупио је 120 ученика нижих разреда основне школе, као и тридесет волонтера – свештеника, вероучитеља и сарадника из целе бискупије.

– На камп су стигла деца из целог Баната, из свих делова Зрењанинске бискупије. Циљ нам је да сачувамо духовне вредности и пренесемо их онима којима је веронаука мање доступна. Деца су похађала предавања, учествовала у радионицама ручног рада и у спортским активностима – објаснио је жупник Ласло Бевиз.

Како истичу организатори, камп сваке године привуче велики број деце, која најчешће бирају да спавају у шаторима, иако имају могућност смештаја у кући. Овогодишњи мото, у Светој години Цркве, гласи: „Живимо у Цркви, Христос је наша нада“.

Света година, као посебан јубилеј Католичке цркве, посвећена је промовисању светости живота, учвршћивању вере, делу солидарности и братског заједништва. Верници се подстичу на искренији и доследнији однос према вери у Христа Спаситеља. У години помирења и обраћења, Црква нуди и посебне опросте, стечене делима побожности, покајања и милосрђа.

Иако је камп био осмишљен за осамдесеторо деце, интересовање је било знатно веће, па су активности организоване у осам група. Следеће окупљање, намењено старијим основцима и средњошколцима, биће одржано од 8. до 11. јула, и такође се очекује више од стотину учесника.

Аттендите-Охрид-1

Још један успешан наступ забележио је Хор Културног центра Кикинда „Аттендите!“, овог пута на престижном фестивалу „Воицес оф Охрид“. По позиву организатора, хористи из Кикинде седми пут су наступили у једном од најакустичнијих простора на свету – у Цркви Свете Софије у Охриду и изазвали одушевљење публике.

Наступи у Охриду у историјском здању, иначе заштићеној културној баштини УНЕСЦО, већ су постали традиција, јер је Хор „Аттендите!“ збратимљен са домаћим хором „Воx Лyцхнидос“. Пре три године хор из Северне Македоније био је гост на кикиндском Међународном фестивалу хорова „Мелодианум“ – манифестацији коју већ пет година организује Културни центар Кикинда.

– Фестивал „Воицес оф Охрид“ је ревијалног карактера и учешће је могуће само по позиву. Сарадња са охридским хором започета је већ прве године одржавања фестивала и од тада траје без прекида – истакла је проф. др Биљана Јеремић, диригенткиња хора „Аттендите!“.

Импресије са наступа, како наводи, увек су изнад очекивања.

– Простор у којем се и шапат чује је невероватан. Свако наше извођење у Светој Софији је посебно и друкчије од осталих. Поред хора из Ниша, били смо једини представници Србије.

Ове године, фестивал у Охриду окупио је и хорове из Албаније, Турске и Северне Македоније.

Хористе из Кикинде већ крајем јула очекује нови наступ на међународном ревијалном фестивалу у Скопљу, такође по позиву, сада Академског хора „Мирче Ацев“, који је, такође, учествовао на хорском фестивалу у нашем граду. Планирана су два вечерња наступа у трајању од по 20 минута.

милан-остриц-(1)

Милан Оштрић, ученик трећег разреда средње Глазбене школе у Вараждину, одржао је концерт у Народном музеју, а у организацији Основне музичке школе „Слободан Малбашки“. На питање о свом пореклу, истиче да је из Мокрина.

-Док сам био мали породично смо се преселили у Словенију, у Копар. Тамо сам и започео своје музичко образовање у Основној глазбеној школи у Копру, а потом сам наставио у Мурској Соботи. Мој избор је био клавир. Овај инструмент ме је одувек привлачио и решио сам да га свирам најбоље што могу – истиче Оштрић.

Пореклом Мокринчанин, дубоко је везан за наш крај.

-За Кикинду ме вежу личне и породичне нити. Овај концерт Кикинди за мене је не, само уметнички изазов, већ и испуњење жеље. Одмалена ми је био сан да се представим публици којој пореклом припадам и ово је мој рви концерт у Војводини и сада, када сам уткао свој пут, могу своју љубав према музици да поделим са вама – навео је Милан Оштрић.

Током година школовања остварио је запажене резултате тако да је освојио прву награда на такмичењу „Иван Ријавец“ свирајући соло клавир, прва награда на „Примавера фестивалу“ у Бијељини камерна музика, две прве награде и прво место на 53. Жупанијском такмичењу коморних састава и многе друге.

Како му је комплетна родбина у Мокрину, Милан Оштрић, са родитељима, најчешће за Ускрс и Божић, проводи време у родном селу.

Суграђанима се представио делима Бетовена, Моцарта, Шуберта.

А.Ђ.

error: Content is protected !!