Drugi Bibliokamp Narodne biblioteke „Jovan Popović“ ponovo je izazvao veliko interesovanje – prijavilo se više mališana nego što je bilo mesta. Prvog dana, oko tridesetoro dece uzrasta do 11 godina uživalo je u druženju, učenju i istraživanju svemira, što je i tema ovogodišnjeg kampa.
Kamp traje pet dana, besplatan je i edukativno-zabavnog je karaktera, a glavni cilj mu je da kod dece razvije ljubav prema čitanju, knjigama i istraživački duh.
– Hteli smo da deci ulepšamo raspust kvalitetnim sadržajem, da ih bar na kratko odvojimo od ekrana i telefona, ali i da nauče nešto novo i shvate da je Biblioteka uvek mesto za njih – istakla je v. d. direktorka biblioteke Dunja Brkin Trifunović.
Svakog dana učesnici „osvajaju“ novi deo svemira, istražuju kroz razgovore, igre, umetničke aktivnosti i, naravno, knjige.
– Priče povezujemo sa enciklopedijama i književnim delima inspirisanim svemirom, a deca će i pisati sopstvene priče – dodaje direktorka. – Imamo i dan posvećen drami, kada će učiti dramske elemente.
Sa decom rade bibliotekarke Olivera Šušnica i Darinka Maljugić. Mališani, uglavnom đaci trećeg razreda, kažu da su oduševljeni Bibliokampom.
– Došao sam ponovo jer nam je prošle godine bilo baš zanimljivo. Učili smo nove reči, čitali, zabavljali se… Nadam se da će tako biti i ove godine – kaže Luka Nikolin, učenik OŠ „Žarko Zrenjanin“.
Jovan Ribić, koji živi u Beogradu, a leto provodi kod bake u Kikindi, dodaje:
– Volim ovaj kamp jer mogu da budem kreativan i svake godine naučim nešto novo.
Ivana Ivetić, učenica OŠ „Jovan Popović“, ističe da je ovaj put pozvala i drugarice.
– Lepo je što pravimo i crtamo svašta, a najlepše je što smo zajedno – rekla je Ivana.
Mateja Vasić i Laura Nedić iz vrtića „Pčelica“ srećni su što su se sreli u kampu.
– Mama me je prijavila. Mi smo najbolji drugovi – uz osmeh kaže Laura.
– Najviše volim što bojimo i učimo nove stvari – dodaje Mateja.
– Svakog dana učimo nešto drugo, i sve je o svemiru, što mi je baš zanimljivo – rekla je Ivana Tornji, učenica trećeg razreda.
Mala istraživačka ekipa već je poželela da kamp traje duže. U biblioteci obećavaju da će tu želju pokušati da ispune – možda već sledećeg leta.
S. V. O.






Učesnici će biti raspoređeni u dve folklorne grupe – mlađu i stariju, koje će voditi iskusni mentori iz Bačkog Petrovog Sela i Ade. Pored folklora, deca će imati priliku da uče i narodnu muziku, kao i tehniku sviranja na citri. Za to će biti zaduženi stručni predavači.
Organizatori poručuju da još uvek nije kasno za prijave – mogu se obaviti do srede preko Fejsbuk stranica Šare Benjocki (Benyócki Sára), Atile Benjocki (Attila Benyócki) i Roberta Tapaija (Tápai Róbert).
Ambrozija je jednogodišnja biljka koja najčešće niče na zapuštenom građevinskom i neobrađenom poljoprivrednom zemljištu, pored puteva, kanala i pruga. Jedna biljka može da proizvede od 500 do čak 3.000 semena, koja ostaju klijava i do 40 godina, a polen može da se širi i do 100 kilometara unaokolo. Smatra se da ambrozija proizvodi više od milijardu polenskih zrna, a njen polen sadrži čak 52 alergogena jedinjenja. Cveta od sredine jula do septembra, a izaziva tegobe kod oko 10 odsto ljudi – uzročnik je 75 odsto svih polenskih alergija.
– Ovo je peta lokalna samouprava u kojoj se održava „Karavan roditeljstva“, program koji smo pokrenuli s namerom da se približimo roditeljima, čujemo njihove dileme, nedoumice i probleme sa kojima se suočavaju. Želimo da olakšamo roditeljstvo i osnažimo porodice. Porodica je prepoznata kao nacionalni prioritet, a sve populacione mere imaju za cilj upravo to – da izgradimo porodičnu Srbiju – rekla je Biljana Rakić, pomoćnica ministra za brigu o porodici i demografiju.
Prema njenim rečima, finansijska podrška države porodicama nikada nije bila izdašnija.
– Roditeljski dodatak je najveći u istoriji naše države i na Balkanu: 500.000 dinara za prvo dete, 600.000 za drugo (u 24 jednake rate), 2.180.000 za treće i 3.180.000 za četvrto dete. Tu su i subvencije do 20.000 evra za kupovinu prve nekretnine, kao i nova uloga Ministarstva u upravljanju Alimentacionim fondom. Mi želimo da podržimo sve porodice u Srbiji, u direktnoj komunikaciji, licem u lice – istakla je Rakić i posebno pohvalila Kikindu kao jednu od najaktivnijih lokalnih samouprava u oblasti populacione politike.
Skupu je prisustvovao i gradonačelnik Mladen Bogdan sa saradnicima, koji je podsetio na brojne mere podrške porodicama koje Grad sprovodi.
– Želimo da svaka porodica u Kikindi ima uslove za najlepše odrastanje. Članovi smo Kluba 3+, izdvajamo sredstva za prvorođeno i drugorođeno dete, subvencionišemo užinu za četvrto dete, kao i prevoz za učenike i studente. Pružamo podršku nezaposlenim roditeljima, a značajna su i izdvajanja za bebi pakete i „kutiju želja“, po čemu smo prepoznatljivi. Uz podršku Pokrajine i Republike, grad Kikinda ostaje posvećen zaštiti porodice – poručio je Bogdan.
Manifestacija je započela vedro i razigrano – trkom beba „Puzijadom“. Učesnici su bili brojni, a svako dete dobilo je medalju i poklon. Jedan od najbržih bio je jedanaestomesečni Arsenije Jovanović, koga su bodrili mama Anja i stariji brat Jakša.
– Ovo je veoma lep i edukativan događaj. Deca se upoznaju, dele igračke, uče važne veštine od najranijeg uzrasta – podelila je utiske mama Anja.
Nakon toga, održana je i tribina za roditelje pod nazivom „Savremeno roditeljstvo – izazovi i rešenja“, na kojoj su govorile dr Aleksandra Krstić, pedijatar, i Nataša Žunić, viša patronažna sestra.


– Naše udruženje postoji skoro pet decenija, a obeležavanje slave je važan deo naše tradicije. Zato smo želele da večeras sa nama budu žene koje dele iste vrednosti i ljubav prema očuvanju običaja – rekla je Boja Oljača, predsednica Udruženja.
Udruženje žena iz Novih Kozaraca prepoznatljivo je po aktivnostima u zajednici: u svojim prostorijama neguju stare zanate, izrađuju ručne radove i tkaju na razboju, redovno učestvuju na bazarima i humanitarnim akcijama.
Već 14 godina organizuju jedinstvenu manifestaciju – „Pitijadu“, takmičenje u pripremi pita od krompira po starim receptima. Udruženje broji oko 30 članica i neguje plodnu saradnju sa sličnim udruženjima širom regiona.
Posle pregleda, krv je dalo njih 72, od toga 12 žena i osmoro onih koji su dragocenu tečnost darivali prvi put.
Sledeća akcija zakazana je za ponedeljak, 21. jul.
