Град

trka-7

Pod motom „Imamo cilj, dođi na start” u subotu, 4. oktobra, biće održana 36. Trka za srećnije detinjstvo čiji je organizator Crveni krst Kikinde. Ovo je najveća i najmasovnija rekreativno-humanitarna manifestacija u našem gradu čiji je cilj promovisanje zdravih stilova života, humanosti i volonterizma.

-Po tradiciji program će otvoriti predškolci sa plesnim tačkama i hor „Čuperak”, a prva će biti šetnja roditelja sa bebama do godinu dana. U 26 trka očekujemo oko 4.000 učesnika, od predškolaca, osnovaca, srednjoškolca, do trke „Zdrav i sposoban“ i revijalne trke rolerima – rekla sekretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac. – Kikindska trka specifična je zbog velikog odziva učesnika koji je podržavaju.

I ove godine neizostavna je podrška lokalne samouprave koja je i generalni pokrovitelj, generalni sponzor je kompanija „Grindeks“ dok su prijatelji manifestacije firme „Jafa“ i „Kolačić sreće“.

U subotu, 4. oktobra od 7 do 14 časova, zbog trke, biće potpuno obustavljen saobraćaj u Svetosavskoj, od raskrsnice ulica Mihajla Pupina i Moravske do raskrsnice ulica Vuka Karadžića i Đoke Radaka.

Sva sredstva od startnih brojeva i donatora biće vraćena školama i vrtićima srazmerno broju učesnika.

A.Đ.

 

 

radijator

Tople probe za korisnike daljinskog grejanja priključene na JP „Toplana“ počeće 2. oktobra, kada će startovati kotlarnice u centru i ulicama Svetozara Miletića i Hajduk Veljkovoj, a u petak će se obaviti u Mikronaselju i u Banatskom Velikom Selu. Očekuje se da će vremenske prilike biti takve da grejna sezona neće početi 15.oktobra, rekao je direktor JP „Toplana“ Dušan Marjanović.

-Ukoliko neko primeti bilo kakav problem na sistemu daljinskog grejanja neka se javi kako bi dežurne službe mogle da otklone eventualni kvar – kazao je Marjanović.

Marjanović napominje da je prošla grejna sezona počela odlično, ali da je od Božića do kraja bilo  dosta intervencija.

-Magistralni vod je u najvećem delu remontovan odnosno stare su zamenjene novim cevima i novom tehnologijom. Problemi su na toplovodu i u priključcima i oni su razlog većeg broja havarija koje smo imali. Nadamo se blagoj zimi, a tokom leta zamenili smo pojedine delove magistralnog voda i toplovoda, a remontovane su i kotlarnice – dodao je naš sagovornik.

Cena daljinskog grejanja uvećana je 12,73 odsto i ona se primenjuje od 1. septembra. U proseku, za stan od 60 kvadrata, račun će zimi biti uvećan za 500 do 600 dinara.

 

-Naplata je na zadovoljavajućem nivou i hvala svim korisnicima koji obaveze prema „Toplani“ izmiruju na vreme. Fizička lica duguju 6,6, a pravna oko osam miliona dinara. Stabilni prihodi omogućuju da nemamo dugovanja prema dobavljačima JP „Srbijagasu“ i EPS-u -dodao je Dušan Marjanović.

Miroslav Dučić, član Gradskog veća poželeo je da ova sezona bude bolja nego prošla.

-Iz gradskog budžeta izdvaja se subvencija za „Toplanu“ i ona je prvenstveno namenjena za investicije. Ove godine grad je na sebe preuzeo da dotira deo razlike u ceni između poskupljenja i krajnjeg potrošača. Gas je poskupeo 30 odsto, a daljinsko grejanje 12,73, te će subvencija biti utrošena za dotiranje razlike – precizirao je Dučić.

„Toplana“ ima 3.124 korisnika i ukupno greje 214.500 kvadrata.

A.Đ.

IMG-5153

U Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin“ proteklih dana održana je akcija volontera Naftne industrije Srbije. U saradnji sa roditeljima i zaposlenima u školi, volonteri NIS-a uložili su svoje vreme i trud kako bi poboljšali uslove za učenike ove kikindske osnovne škole.

-Najvažniji segment akcije bila je sanacija postojeće rampe, koja je sada u potpunosti funkcionalna i dostupna za korišćenje osobama sa otežanim kretanjem. Na ovaj način škola je postala pristupačnija i pokazala primer kako zajednički rad može doprineti inkluzivnosti. Pored toga, obavljeno je i krečenje prednjeg dela škole, kao i muške i ženske svlačionice. Radne ekipe podelile su zadatke – jedna je bila zadužena za građevinske radove i montažu rampe, dok je druga okrečila prednju fasadu i svlačionice – rekla je direktorica škole Slavica Lazić.

Direktorica škole istakla je zahvalnost volonterima, naglasivši da su njihovo vreme, volja i trud doprineli boljem izgledu i funkcionalnosti škole.

Akciju su predvodili volonteri zaposleni u Vatrogasnoj jedinici NIS-a u Kikindi.

 

bebi-paketi-septembar-2025-(1)

U Gradskoj kući dodeljeni su paketi za bebe rođene maja, juna, jula i avgusta. Gradonačelnik Mladen Bogdan, pomoćnica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća Melita Gombar uručili su 148 paketa .

Poklon za novorođenče dobili su Darko Vujin i Nikoleta David, roditelji četvoromesečne Sofije.

– Pokloni koje smo dobili su lepi i korisni. Drago mi je što grad misli na nas i na našu decu. Ovo nam je prva beba i planiramo bar još jednu – otkrio nam je Darko Vujin.

Slobodan Divljakov, sveštenik iz Ruskog Sela četvrti put postao je otac:

-Supruga i ja imamo Mariju, Kseniju, Irinu i sada je tu i Mihajlo. Podrška je ta koja puno znači, a posebno se na ovaj način pokazuje da društvena zajednica brine o porodici i da roditelj u teškim momentima nije sam.

Gradonačelnik Bogdan čestitao je roditeljima na prinovama.

-Koliko su bebe obradovale svoje roditelje, bake i deke, toliko se  i mi radujemo. Dodela paketa jedan je od načina da pokažemo koliko nam je stalo da bude što više dece. Želimo da pomognemo svim roditeljima i da im pokažemo da smo tu za njih. Za mere populacione politike i dečije zaštite u gradskom budžetu izdvajaju se značajna sredstva i već sada mogu da obećam da će se slična, pa čak i veća suma izdvajati i u narednoj godini. Važno nam je da očuvamo porodicu koja je najvažniji stub društva – poručio je prvi čovek grada.

Podela paketa je deo akcije „Kikindski bebi klub“ koju grad ima od 2014. godine, a uključuje podelu najosnovnijih potrepština za prve dane, nakon rođenja bebe.

A.Đ.

 

 

zmaj-decije-igre-4

Od sutra, 1. do petka 3. oktobra u Kikindi će biti održane 32. „Zmajeve dečije igre“ u organizaciji Kulturnog centra. Ove godine slogan je „U širokom svetu, bude čuda svaka“.

Prvog dana u 10 sati u Velikoj sali KCK biće održana predstava za decu „Ko se boji knjige još“ u izvođenju „Radionice snova“ iz Novog Bečeja, a od od 18 časova na istom mestu je koncert učenika OMŠ „Slobodan Malbaški“.

U četvrtak u 9 sati počinje književno-likovna radionica Roberta Takariča i Gorana Novakovića, u 10 je u Velikoj sali KCK monodrama za decu „Ćilimandar, gusan izumitelj“ u izvođenju Aleksandra Milkovića. Za podne je planirano predstavljanje zbirke nemačkih narodnih bajki „U zlatnome vrtu“ Milice Šijakovića sa Katedre za germanistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kao i izložba ilustracija iz knjige i likovna radionica.

Poseta dečijih pisaca OŠ „Milivoj Omorac“ je u petak, a istog dana od 15 časova na Gradskom trgu je i centralna priredba u kojoj će učestvovati kikindski mališani.

svetski-dan-srca-2025-(1)

Akcijom besplatne kontrole zdravlja u Crvenom krstu obeležen je Svetski dan srca. Sugrađani su imali priliku da provere krvni pritisak i nivo šećera u krvi, a među tridesetak njih koji su s odazvali najviše je bilo onih srednje dobi. Ovom prilikom kod troje sugrađana otkrivena je hipertenzija i kod istog broja povišen šećer u krvi.

Akciju su zajednički organizovali Crveni krst, Dom zdravlja i Zavod za javno zdravlje sa ciljem da poveća svest o zdravlju srca, jer su bolesti srca i krvnih sudova  vodeći uzrok i obolevanja i umiranja stanovnika Severnobanatski upravnog okruga, istakla je dr Ana Đurin, specijalista socijalne medicine ZZJZ.

-Na osnovu poslednjih obrađenih podataka  našeg Zavoda iz 2023. godine, u ukupnoj strukturi obolevanja, bolesti sistema krvotoka su na prvom mestu, a najčešća pojedinačna dijagnoza je arterijska hipertenzija. Povišen krvni pritisak je registrovan kod svakog desetog pacijenta odnosno kod svakog devetog sa teritorije Kikinde. Od bolesti srca i krvnih sudova, tokom 2023. Godine u okrugu su preminule 1.073 osobe od čega je 391 lice iz našeg grada. Kardiovaskularne bolesti, sa učešćem od 49,8 odsto u svim uzrocima smrti, vodeći su uzrok umiranja u severnom Banatu, te je skoro svaki drugi umrli stanovnik Okruga i Kikinde preminuo od posledica kardiovaskularnih bolesti – saznajemo od dr Đurin.

Pored provere zdravlja, svi koji su došli na pregled mogli su da se posavetuju sa lekarima i medicinskim osobljem. Svetski dan srca ove godine obeležen je pod sloganom „Ne propusti ni jedan otkucaj“. Cilj je da se ne zanemaruju upozorenja o zdravlju  i da se da prioritet redovnim pregledima, zdravim navikama i pravovremenoj medicinskoj intervenciji kako bi se sprečili prevremeni smrtni slučajevi zbog bolesti srca i krvnih sudova.

A.Đ.

 

djura-dan-skole

Učenici i zaposleni Osnovne škole „Đura Jakšić“ proslavili su 75. rođendan. U obeležavanje su se uključili svi učenici sa svojim učiteljima i nastavnicima, a radionice je osmislio Đački parlament.

-Učenici su mogli da se uključe u izvođenja ogleda iz prirodnih nauka, da učestvuju u zanimljivoj geografiji, u debati – za i protiv mobilnih telefona u školi i da li treba smanjiti broj časova, da igraju šah – istakla je direktorica Biljana Šimon. – Zanimljiv je bio i kviza o Đuri Jakšiću jer nam je važno da se naši učenici više upoznaju sa likom i delom velikog slikara i književnika, po kojem naša škola nosi ime. U proteklom periodu urađeno je puno toga. Postavljena je kompletna spoljna rasveta i sada je dvorište odlično osvetljeno. Uređene su i učionice za prvake i svi učenici niže smene imaju svoje ormariće za odlaganje udžbenika i školskog pribora, adaptiran je i kabinet za biologiju. U narednom periodu planiramo da konkurišemo za sredstva za osavremenjavanje školske Biblioteke i za uređenje Dnevnog boravka.

Danu škole prisustvovali su i gradonačelnik Mladen Bogdan i članica Gradskog veća Marijana Mirkov.

-Dan škole osmišljen je da svi podjednako budu zastupljeni, u skladu sa interesovanjima, a da se to svidelo đacima potvrdili su mi u razgovoru – precizirao je gradonačelnik Mladen Bodan. – I predškolska grupa koja se nalazi u prostorijama škole odlično funkcioniše i oni su takođe učestvovali u radionicama. Ova škola primer je na koji način može da se reši problem nedostatka mesta u vrtićima. U objekat i u osavremenjavanje nastave dosta je uloženo, na zadovoljstvo đaka, nastavnika i roditelja.

Za učenike  od prvog do četvrtog razreda organizovane su „Kefalica“ i đačka pijaca. U okviru sportskih aktivnosti odigrane su utakmice fudbala, odbojke i košarke.

OŠ „Đura Jakšić“ ima 380 učenika.

A.Đ.

gusle-goc-(4)

Na festivalu „Dani duhovnosti dece Srbije“ organizovanom na Goču učestvovali su  i članovi škole folklora „Gusala“. Najmlađi kikindski folkloraši predstavili su se srpskim igrama iz Banata, a sa takmičenja „Malo zlatno kolce“ u igranju kola u tri, zlatna medalja pripala je  Nemanji Isakovu, dok je bronzu osvojila Zoja Rodić.

Bavljenje folklorom i u Nemanjinoj i u Zojinoj porodici je tradicija i ljubav prema narodnoj pesmi i igri prenosi se na mlađe generacije što su nam oboje i potvrdili. Oboje ističu da su ponosni na to što su doneli pehare u Kikindu.

Kikindski igrači pokazali su zrelost i tehničku preciznost u izvođenju igara, naveo je Dragoslav Tanackov, umetnički rukovodilac dečijih folklornih grupa. On dodaje da su i ovi uspesi dokaz kvalitetnog rada sa decom koji se gradi od najranijeg uzrasta.

U organizaciji SKC „Stefan Nemanja“ iz Kraljeva i Saveza kulturno-umetničkih društava Srbije, festival je okupio 300 dece, iz devet gradova Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Na „Danima duhovnosti dece“rukovodioci su predstavili tradicionalne igre iz kraja iz kog dolaze.  Učesnici su naučili nešto novo u igračkim radionicama, a nadmetali su se i u sportskim i društvenim igrama, karaokama upoznali su Goč i obišli su manastira Žiču.

A.Đ.

 

skup-126-(2)

I ove nedelje ispred ispred Gradske kuće održan je skup „Kikinda protiv nasilja i blokada“. Mirno i dostojanstveno sugrađani su pokazali, šta tiha većina misli o višemesečnim blokadama saobraćajnica, fakulteta, kao i o društvenoj nestabilnosti. Vreme je, istakli su naši sagovornici, da se nasilje i društvene podele zaustave.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije Milenko Jovanov takođe je bio sa svojim sugrađanima.

Zastava Srbije i baloni u bojama trobojke bili su centralni deo i ovog okupljanja.

 

Marica Pantović, dolaskom na skup, želi da da podršku svima koji se zalažu za porodične vrednosti i normalan život.

-Želim da naše porodice žive u miru. Sa mnom su i moje komšije i prijatelji koji žele mir i kojima je dosta blokada i nasilja. Najviše mi smeta nered koji se izaziva u gradovima, na ulicama, na fakultetima gde mladi treba da se obrazuju. Nismo spokojni i narod je zabrinut. Najveća želja mi je da se ova situacija razreši uz dijalog i više poštovanja – kazala je Marica Pantović.

Bogdan Berbakov iz Mokrina napominje da podržava Srbiju bez nasilja.

-Nikome ne ide u korist društvena nestabilnost i neredi čiji smo svedoci svakog dana. Blokade su veliki udar na ekonomiju i privredu. Naročito mi smeta što đaci više meseci nisu išli u školu. To ne može nikome da donese dobro s obzirom na to da je važno da mladi stiču nova znanja  – istakao je Berbakov.

Nataša Stojanović takođe smatra da je neophodno da se vrati stabilnost u zemlji.

-Hoću da živim u Srbiji bez protesta, da budemo slobodni, da idemo u druge gradove, a da nas niko ne blokira. Hoću da se vrati Srbija u kojoj deca idu u školi i stiču znanja, a studenti su na fakultetima gde stiču obrazovanje. Za mene, obrazovanje je na prvom mestu. Svako od nas može da bira koga će da podrži, ali je važno da se međusobno uvažavamo i da poštujemo jedni druge, bez obzira na to na kojoj smo strani – dodala je Nataša Stojanović.

Skupovi su održani u više od 200 mesta i gradova.

 

 

nurdor-2025-(5)

Udruženje NURDOR obeležava Zlatni septembar, mesec podrške deci oboleloj od malignih bolesti. Tim povodom na Gradskom trgu organizovan je program u kom su učestvovali solisti, plesne grupe i folkloraši.

U Srbiji svakog dana jedno dete oboli od raka, a ovogodišnja kampanja posvećena je temi psihosocijalne podrške, jer svako dete i porodica, pored medicinskog lečenja, imaju potrebu za razgovorom, osloncem, podrškom u ostvarivanju prava i osećajem da nisu sami. Takvu podršku pruža i Ljubica Takić, volonterka iz Kikinde koja je preživela i ličnu tragediju. Njena ćerka preminula je od raka.

-Već 13 godina sam uz NURDOR i iako moje Jelene više nema, trudim se da pomažem deci oboleloj od raka i njihovim roditeljima. Važno je pričati o bolesti i pružiti podršku, posebno roditeljima, kako ne bi posustali u toku lečenja koje zna da bude dugo i iscrpljujuće. Bila sam jaka u tom periodu, ali samo zahvaljujući Jeleni koja je bila hrabra i jaka. Psihološka podrška je najvažnija i ja sam je imala od lekara, volontera, od psihologa na Onkološkom odeljenju. I dalje sam u kontaktu sa njim i kada mi je teško pomogne mi – navela je Ljubica Takić.

I sugrađanka Suzana Mučalov je takođe volonterka NURDOR-a. Po zanimanju je vaspitačica i njena želja je da pomogne koliko može.

-Moje kumče je imalo rak i lada sam videla sa kakvim se sve problemima suočava zajedno sa roditeljima, rešila sam da i ja pomažem. Najmlađi onkološki pacijenti svakodnevno se bore za život i pored toga što učestvujem u raznim aktivnostima prikupljanja pomoći – dodala je Suzana Mučalov.

Podršku skupu dao je gradonačelnik Mladen Bogdan koji je precizirao da je obaveza svakog pojedinca, ali i društva da ukažu poštovanje i pruže podršku i obolelima i njihovim roditeljima.

-Lokalna samouprava tu je da pomogne svakom bolesnom detetu i porodici. Pomažemo porodicama i deci koja imaju teška oboljenja, za šta se izdvajaju značajna sredstva u budžetu. Drago mi je što se taj novac nikada do kraja ne utroši što je pokazatelj da u našem gradu, na sreću, nemamo puno dece kojima je takva pomoć potrebna. Imamo i Komisiju za lečenje socijalno ugroženih i svi odrasli mogu da apliciraju za pomoć pri kupovini lekova i medicinskih pomagala – naveo je Bogdan.

Iz NURODOR-a pozivaju sve građane i društveno odgovorne kompanije da podrže akciju slanjem broja 2 na broj 1150.

A.Đ.

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!