Град

IMG_4850 Elios

Poliklinika „Elios“, nova privatna zdravstvena ustanova, sa najsavremenijom opremom, iskusnim timom lekara i ljubaznim i posvećenim osobljem otvara se u Kikindi u ponedeljak. U reprezentativnom ambijentu u samom centru grada, na adresi Braće Tatića broj 3, medicinske usluge pružaće lekari specijalisti, medicinske sestre, tehničari i konsultativno angažovani eminentni stručnjaci, dok će najsavremenija laboratorija sugrađanima pružiti široku paletu biohemijske dijagnostike.

Stručan i predan tim Poliklinike „Elios“ predvode dokazani stručnjaci- mr Živodarka Dacin, direktorica i osnivač ove zdravstvene ustanove i lekari: dr Gojko Ljuboja, hirurg, dr Mirko Stojisavljević, gastroenterolog, kao i dr Dragan Grubor, hirurg. Na usluzi pacijentima biće i dr Miša Grujin, urolog, dr Vladimir Perić, anestezilog, dr Vukosav Trkulja, radiolog i drugi uvaženi specijalisti. Zadovoljstvo pacijenata koji će biti u prilici da, bez čekanja i odlaska u veće zdravstvene centre, dobiju kvalitetnu zdravstvenu uslugu apsolutni su prioritet Poliklinike „Elios“. Celokupna oprema je nova i odgovara najsavremenijim medicinskim standardima. Vodi se računa o svakom detalju kako bi nivo pružene medicinske usluge bio na visokom nivou.

-Zastupljene su internističke i hirurške grane, urologija, kardiologija, gastroenterologija, endokrinologija i pulmologija kao i kompletna ultrazvučna i laboratorijska dijagnostika. Radićemo manje hirurške intervencije, imamo moderno opremljenu operacionu salu i sobu za dnevni boravak pacijenata nakon intervencija. U planu je i pružanje usluga iz domena plastične hirurgije, vaskularne i neurohirurgije – saznajemo od dr Ljuboje.

Moderna laboratorija koja odgovara najvišim standardima pruža precizan i pouzdan rezultat analiza iz oblasti biohemije, hematologije, imunologije, endokrinologije, određivanje tumor markera, analizu urina i fecesa…

-Laboratorija je otvorenog tipa, ne samo za korisnike usluga poliklinike- navodi mr Živodarka Dacin, specijalista medicinske biohemije i direktorica Poliklinike „Elios”.

– Analize se rade na novoj i apsolutno najsavremenijoj opremi. Putem posebnog broja telefona, pacijenti će moći da dobiju kompletnu informaciju o načinu ponašanja pred određenu analizu, što je veoma važno, jer postoje različiti protokoli. Kompletna krvna slika i biohemija, urin sa sedimentom, određivanje hormona i tumor markeri, D- dimer koji je naročito aktuelan zbog korone, radimo sve iz oblasti kliničke biohemije u zavisnosti od potrebe pacijenata- kaže mr Živodarka Dacin.

U želji da stanovnicima Kikinde i okoline pruže sveobuhvatnu zdravstvenu uslugu, naredni korak biće razvoj rentgenološke službe sa skenerom i magnetnom rezonancom. Poliklinika „Elios“ ima saradnju sa renomiranom ustanovom New Hospital u Novom Sadu, najsavremenije opremljenom opštom bolnicom u regionu, gde se, u zavisnosti od potreba pacijenata, mogu obaviti veće hirurške intervencije.

Poliklinika „Elios“ počeće sa radom u ponedeljak 23. januara. Radno vreme je od 7 do 19 časova radnim danima i subotom od 7 do 14 sati. Za sve informacije, biće dostupni brojevi telefona 0230 40 10 20 i 066 800 7988.

 

Ulica sneg 5 (Medium)

Iako ih nije bilo za praznike, kada se očekuju, pahulje danas nikoga nisu iznenadile. U Kikindi sneg umerenog intenziteta pada od jutros, ali se ne zadržava na tlu, tako da, u sedam sati, kada se rade merenja u Meteorološkoj stanici, snežnog pokrivača nije bilo. Pahulje je zamenila susnežica koje će, uz kišu, biti i tokom dana.

U očekivanju nižih temperatura, u Zimskoj službi planiraju da pripravnost započnu večeras.

– Tri kamiona “Eko-gradnje” biće, od 20 sati, u prvom stepenu pripravnosti. Posipaćemo so po saobraćajnicama prvog prioriteta i raščišćavati ih ukoliko napada desetak centimetara snega – kaže Đorđe Klenanc, rukovodilac Zimske službe u JP „Kikinda“.

U prvom prioritetu je 97 kilometara puteva: do domova zdravlja, bolnice, policije i drugih važnih ustanova, prsten oko Kikinde i putevi do seoskih mesnih zajednica.

Temperatura vazduha u deset sati bila je blizu nule, tačnije 0.1 stepen. Pravom zimskom ugođaju doprinosi i vetar koji, sa severozapada, duva brzinom od tri metra u sekundi. Subjektivni osećaj tako je minus četiri stepena uz, razume se, stopostotnu vlažnost vazduha. Vazdušni pritisak je ispod normale za uslove grada, i iznosi 997 milibara.

Od jutros su se zabeleli mnogi gradovi u Srbiji. Sneg od juče pada na planinama. Ovog jutra najviše ga ima na Kopaoniku, 44 centimetra, na Zlatiboru – 10 centimetra, samo dva centimetra visina je snežnog pokrivača u Novom Sadu i Zrenjaninu.

Za naš grad i okolinu, prema prognozi, moguće je formiranje snežnog pokrivača do tri centimetra. Najviša temperatura danas će biti samo tri stepena.

U toku vikenda smenjivaće se kiša, susnežica i sneg. Padavine se očekuju i početkom naredne sedmice, uz nešto višu dnevnu temperaturu – u najtoplijem delu dana biće do pet stepeni.

Biometeorološka prognoza za petak, 20. januar

Nastavlja se period sa relativno nepovoljnim uticajem biometeoroloških prilika na hronične bolesnike. Naročit oprez se savetuje osobama sa bronhijalnom astmom i srčanim tegobama. Meteoropatske reakcije mogu biti izražene u vidu glavobolje, razdražljivosti i bolova u kostima i zglobovima. Povećana pažnja u saobraćaju je preporuka svim učesnicima.

kabinet

Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević boravila je danas u poseti Kikindi gde je, posle sastanka sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem i pokrajinskom poslanicom Stanislavom Hrnjak u Gradskoj kući, obišla Narodni muzej i ADZNM „Gusle“. Da institucije kulture u Kikindi i ove godine mogu da računaju na značajnu podršku pokrajine, izvesno je posebno imajući u vidu da je u ovoj godini budžet resornog sekretarijata udvostručen. Jedna od tema razgovora bila je inicijativa grada da „Gusle” pređu u osnivački status pokrajine.

– U prethodnom mandatu Pokrajinske vlade mi smo kroz različite vrste finansiranja pre svega putem javnih konkursa, pomogli ne samo institucije kulture čiji je osnivač Grad Kikinda već i udruženja građana sa ukupnim iznosom od oko 35 miliona dinara. To su bili konkursi i podrška za savremeno stvaralaštvo, kulturno nasleđe, javno informisanje i nacionalne manjine. U razgovoru o budućim projektima, razmatrali smo inicijativu grada da „Gusle“ koje su ponos svih nas, pređu u osnivački status pokrajine i da na taj način pokažemo da kultura, tradicija i istorija jesu našu iskreno i trajno opredeljenje i da o njima vodimo računa suštinski, u formalnopravnom i budžetskom smislu što je neophodno za njihov dalji rad i opstanak. Grad Kikinda je jedan od retkih koji ima vrlo ambiciozne projekte, prepoznaje potrebe svih poslenika kulture, i ulaže značajna sredstva u infrastrukturu – rekla je pokrajinska sekretarka Dragana Milošević.

Gradonačelnik Nikola Lukač uverava da su pokrajinskoj sekretarki Dragani Milošević izneli snažne argumente da „Gusle“ dobiju drugačiji status i napominje da su tema sastanka bili i projekti drugih ustanova kulture.

-Razgovorali smo o budućim projektima i statusu ADZNM „Gusle“, kao i o „Teri“. Izneli smo naše argumente o značaju institucija kulture u Kikindi. Siguran sa da ćemo pronaći način da na viši nivo podignemo rad „Gusala“, „Tere“, kao i kvalitet projekata Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta, Kulturnog centra. Na predstojećim konkursima, očekujemo realizaciju još kvalitetnijih projekata-rekao je Lukač.

Da Kikinda ima ne samo značajne potencijale i programe u oblasti kulture, već i jedinstvene sadržaje, istakla je pokrajinska poslanica Stanislava Hrnjak.

-Moj zadatak kao poslanika je da napravim dobre kontakte i pokrenem pitanja koja su važna za ovaj grad. „Gusle“ su jedno od najstarijih društva u Srba, osnovano 1876. godine i imaju poseban značaj. Smatramo da je važno da programski deo njihovog rada bude na višem nivou jer kvalitetom i kapacitetom to zaslužuju. Uvek insistiram na rezultatima, a to je vidljivo i u oblasti kulture- Muzej skulptura velikog formata Tera je jedinstven u ovom delu sveta, Suvača takođe, kao i Mamutica Kika. Kikinda jeste grad koji je u žiži i  naš zadatak je da budućim pokolenjima ostavimo potencijal kojim će se oni ponositi i dalje ga razvijati, poručila je Hrnjak.

Časni krst 15

Viteški i hrabro, sa verom u srcu, plivalo se na Bogojavljenje, za Časni krst, u Novim Kozarcima i u Kikindi. U vodu je ušlo ukupno četrdesetak ljudi, od kojih su tri bile devojke. Događajima je prisustvovao gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.

Na jezeru u Novim Kozarcima, ovog praznika plivanje je organizovano jubilarni, deseti put. Takmičilo se jedanaest mladića i jedna devojka iz: Novih Kozaraca, Ruskog Sela, Nakova i Kikinde, a učesnike je bodrilo stotinak ljudi. Takmičare i prisutne pozdravio je starešina Hrama Svetog Proroka Ilije, Nikola Momirov.

Prvi je do Časnog krsta doplivao Nemanja Travar, dvadesetčetvorogodišnji programer iz Kikinde, bivši vaterpolista.

– Prvi put učestvujem. Nije bila hladna voda, navikao sam na to – kaže Nemanja. – Pre takmičenja smo se dogovorili da pobednik Časni krst prepusti jedinoj devojci među nama.

Dragana Golić je tridesettrogodišnja bokserka. Ovim gestom bila je posebno dirnuta.

– Ovo je prelepo iskustvo, treći put već učestvujem. Osetila sam potrebu da plivam danas, sinoć sam se prijavila – rekla je Dragana. Na Starom jezeru u Kikindi plivalo je 26 učesnika, među kojima su bile dve devojke. Bogojavljensku molitvu održao je protojerej Boban Petrović, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana, sa sveštenstvom kikindske Crkvene opštine.

– Staro jezero danas je sveto mesto. Okupili su nas hrabri ljudi, junaci koji će ulepšati veliki praznik i učiniti da ovaj lep običaj opstane i nastavi se – rekao je protojerej Petrović, pozdravljajući učesnike i prisutne prazničnim pozdravom „Bog se javi“.

Do Časnog krsta u Kikindi prvi je doplivao dvadesetpetogodišnji Dušan Jarić iz Kikinde koji je na master studijama na Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu i takođe je trenirao vaterpolo.

– Treći put učestvujem. Bogojavljenje je za mene veliki praznik i trudim se da ga ispoštujem kad god sam u prilici. Nije važno ko je pobednik, divan je osećaj i samo prisustvovati – rekao je Dušan.

Čestitke je učesnicima uputio gradonačelnik Nikola Lukač.

– Čestitam svima na hrabrosti i odvažnosti. Važno je da jedinstveno poštujemo sve praznike, da čuvamo tradiciju i da zajedno provedemo ovaj veliki praznik – rekao je Lukač.

U Kikindi je manifestacija održana deveti put. Stojan Bogosavljev, predsednik Ronilačkog kluba „Orka“, organizator plivanja za Časni krst u Kikindi, i sam se danas takmičio.

– Prvi put ove godine nismo morali da razbijamo led, temperatura vode je pet stepeni. Svake godine imamo sve više učesnika. Nikada se niko nije ni zakašljao posle bogojavljenskog plivanja – rekao je Bogosavljev.

Za pravoslavce, običaj kupanja-plivanja u reci na Bogojavljenje veoma je star. Ovaj praznik je jedan od petnaest najznačajnijih u pravoslavlju i proslavlja događaj neposredno nakon što je Sveti Jovan Krstitelj krstio Isusa Hrista u reci Jordan – objavljivanje Bogočoveka.

Ranije se izvodio pred samo svanuće, a poslednjih decenija, širom Srbije, održavaju se plivanja za Časni krst u mnogim gradovima, na rekama i jezerima. Veruje se da i sam ulazak u vodu donosi zdravlje, a onoga ko prvi dopliva do Časnog krsta sreća će pratiti tokom čitave godine.

preduzetnici

Opšte udruženje preduzetnika Kikinda je, u prisustvu svojih članova i gostiju, crkvenim obredom i rezanjem slavskog kolača obeležilo svoju slavu Bogojavljenje. Kum slave bio je Stefan Felbab.

-Svima bih poželeo najpre zdravlja, a zatim i uspeha i još više posla nego prethodne godine. Za preduzetnika je važno da bude odgovoran, pošten i da se trudi da što bolje radi posao koji je izabrao- navodi Felbab.

Predsednik OUP Kikinda Siniša Pašić poželeo je da članstvo ostane složno i da se udruženje uveća.

-Jedno smo od najjačih udruženja preduzetnika u Srbiji po broju članova i aktivnostima. Imamo oko 80 članova. Mini sajam preduzetnika je jedna od naših najvažnijih manifestacija, svake godine održava se tokom Dana ludaje. To je odlična prilika za preduzetnike da se predstave sa svojim proizvodima. Želim i da dođu mlađi naraštaji i da uspešno stvaraju u ovim kriznim vremenima, doći će i bolja. Trudimo se i da animiramo mlade preduzetnike koji nisu naši članovi, da to postanu- ukazuje Pašić.

Na teritoriji Grada Kikinde ima više od 1.300 registrovanih preduzetničkih radnji što je značajan privredni potencijal, napominje član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Ne možemo da se oslanjamo samo na veliku privredu. Jako nam je važno da postoji snažan i razvijen sektor preduzetništva i male privrede jer su oni kompatibilni. Šo je jača velika privreda, ima veću potrebu za uslugama i podrškom male privrede i preduzetnika. U ovoj godini, u gradskoj kasi opredeljeno je tri miliona dinara kao podrška granta za nabavku mašina i opreme, podsetiću da je to do sada bilo dva miliona. Rad OUP Kikinda finansiran je kroz konkurse grada, a grad takođe finansijski podržava manifestaciju Mini sajam preduzetnika. Važno je da preduzetnici budu organizovanisaša tanacko, kao udruženje, ali i u smislu sektorskog udruživanja zato što će na taj način biti sposobni da uzimaju veće poslove i da zajednički rade, što pojedinačno ne bi mogli. To je i najvažnija poruka našim preduzetnicima, da jedni druge ne doživljavaju uvek kao konkurenciju, nego kao partnere u osvajanju novih tržišta i većih poslova, poručio je Tanackov.

Rekonstrukcija bolnice 1 (Medium)

Rekonstrukcija Opšte bolnice, započeta renoviranjem zgrade u kojoj su smeštene psihijatrija, transfuziologija, fizijatrija i patologija, nastavljena je posle tri meseca zastoja. Radove je danas obišao pomoćnik gradonačelnika za razvojne i  investicione projekte Svetislav Vukmirica.

– Cene su nekontrolisano povećane, problem je bila i nabavka materijala, posebno iz uvoza, zbog ekonomske krize izazvane ratom u Ukrajini i poremećaja na tržištu. Pored toga, Kancelarija za javna ulaganja transformisana je u ministarstvo, što je uticalo na organizaciju posla – objasnio je Vukmirica.

Radovi su započeti krajem septembra 2021. godine, međutim, zbog svega navedenog, izvesno je da će završetak prve faze radova, koji podrazumevaju i rekonstrukciju dve zgrade u kojima su Dečije odeljenje, palijativna nega, i Infektivno odeljenje, biti probijeni.

– Važno je da rekonstrukcija bude urađena kvalitetno. Obnavljaju se sve instalacije – električne, mašinske, vodovodne, razvod medicinskih gasova i poboljšava se energetska efikasnost – kaže Vukmirica. – Ministarstvo za javna ulaganja obezbediće i novu medicinsku opremu za odeljenja koja se sada uređuju. Kikinda će dobiti modernu i dobro opremljenu bolnicu.

Za radove u prvoj fazi Ministarstvo je opredelilo 330 miliona dinara, a dodatni troškovi uvećaće ovaj iznos za 40 miliona.

Obimni radovi nisu uticali na lečenje i negu pacijenata, rekla je v.d. direktorica Opšte bolnice, dr Vesna Tomin.

– Trudimo se da pacijenti ne trpe. Problem nam pravi i kovid infekcija zbog koje je zauzet jedan deo bolnice. Međutim, pacijenti ni na koji način nisu ugroženi – kaže dr Tomin. – U obnovljenom prostoru pacijenti će biti u svetlim i toplim prostorijama, a kada bude završena rekonstrukcija čitave Bolnice, biće ugrađen i spoljni lift na zgradi u kojoj su četiri odeljenja. Tada će se i Odeljenje transfuziologije izmestiti u novu zgradu, u kojoj će se nalaziti i banka krvi. Umesto tog odeljenja, u staroj zgradi biće jedinica za produženo lečenje što je, nažalost, veoma potrebno jer nam je stanovništvo sve starije.

U drugoj, mnogo obimnijoj fazi, biće rekonstruisano 14 hiljada kvadrata u novoj zgradi Bolnice, i izgradiće se aneks sa šest hiljada kvadratnih metara jer će svaka soba imati kupatilo, što će umanjiti smeštajne kapacitete u postojećem objektu. Tada će biti renovirana i upravna zgrada Bolnice.

Projektno-tehnička dokumentacija čiju izradu finansira Grad je završena. Radovi na rekonstrukciji u drugoj fazi će, prema sadašnjim procenama, koštati oko tri milijarde dinara i takođe će ih platiti Ministarstvo za javna ulaganja. Izvođač radova je “Concord West” iz Beograda.

 

326323525_559677162707546_3433400308258532960_n

Promociji knjige „Sovembarska bajka” u kikindskom Kulturnom centru prisustvovali su osnovci škole „Žarko Zrenjanin“. Na deci zabavan i prijemčiv način, autorke Nataše Jovanović, Ružica Golubović – Sovka i Jelka Knežević predstavile su svoje pesme i ilustracije. Između korica bogato i maštovito ilustrovane knjige, nalazi se četrdeset pesama- za malu i veliku decu.

– Sve pesme su poučne i metaforične, svaka pesma ima poruku. U stihove smo utkale porodične i vrednosti u društvu, poruke o tome kako se ponaša u školi, kako se neguje prijateljstvo, čuva ljubav. Pisale smo o sovama, ali na različite  teme- o dobu jure i dinosaurusima, Egiptu, Danima ludaje, sportu… Pesme su za malu i veliku decu jer će i odrasli, uz ove pesme, da se prisete onoga što su zaboravili kad su bili deca- objasnile su autorke.

Crteži sova Nataše Jovanović, grafičke dizajnerke iz Paraćina, inicirali su „Sovembarsku bajku“, a zajednička ljubav prema ovim simpatičnim pticama povezala je autorke iz Beograda, Paraćina i Kikinde.

Izdavač „Sovembarske bajke“ je Kulturni centar, pod pokroviteljstvom Grada Kikinde.

 

Dragana Milosevic

Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević boraviće u četvrtak 19. januara u poseti Kikindi.

Posle radnog sastanka sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem i njegovim saradnicima u Gradskoj kući, pokrajinska sekretarka Dragana Milošević posetiće Narodni muzej Kikinda i Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle”.

Topola 2

Stanovnicima Banatske Topole, najmanje seoske mesne zajednice na području Kikinde, prošla godina donela je lepe promene. Grad je, sopstvenim sredstvima, otkupio Dom kulture čija je zgrada, proteklih 17 godina, bila u privatnom vlasništvu. Za oko 800 stanovnika ovog mesta, to znači i da će oživeti društveni život, kao i da će se stvoriti uslovi za aktivnosti najmlađih meštana.

– Zgrada Doma kulture nije bila u funkciji, propadala je godinama. Za aktivnosti udruženja imali smo samo jednu malu prostoriju u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu – kaže predsednik Saveta Mesne zajednice, Nedeljko Cimeša. – Upravo se radi projekat za rekonstrukciju zgrade Doma, nadamo se da će se sa radovima započeti ove godine. Kompletno uređenje koštaće oko 5,5 miliona dinara i sigurno je da neće sve moći ove godine da se uradi. Voleli bismo da se prvo obnovi sala sa scenom, kako bi ponovo moglo da počne da radi naše Kulturno-umetničko društvo.

Budžet ove Mesne zajednice je, prošle godine, bio 3,2 miliona dinara, kaže Cimeša, a prioriteti su odabrani i po učinku.

– Naši fudbaleri su učinili su nas ponosnima, postigli su veliki uspeh, dele prvo mesto sa „Jedinstvom“ iz Novog Bečeja u Međuopštinskoj ligi, pa smo, oko stadiona FK „Napredak“ obnovili žičanu ogradu, postavili plastična sedišta na tribinama i izgradili šupu. Zatim smo, u centru sela, ispred  Doma kulture, uradili kišnu kanalizaciju i sve to koštalo nas je 2,5 miliona dinara – objašnjava Cimeša.

U ovoj godini plan je da se, osim sanacije Doma, od novca iz budžeta uredi centar sela. Biće izgrađen parking, postavljena dva autobuska stajališta, ukupno će biti izbetonirano 500 kvadratnih metara.

Brojna udruženja pronaći će svoje mesto u obnovljenom Domu kulture; stalne aktivnosti održavaju lovci, penzioneri, Udruženje žena i „Banatska žuta pčela“, kao i Ribolovačko udruženje “Mrena” koje, svakog avgusta, organizuje značajnu manifestaciju “Topolski kotlić”. Registrovana je i „Scena“ – u njoj je radila dramska sekcija koja će, takođe, biti obnovljena, što će i najmlađima doneti kvalitetne sadržaje.

 

 

 

 

covid virus

U Kikindi je ukupno dato 30 buster doza najnovije „Modernine“ bivalentne vakcine protiv korona virusa, podaci su Zavoda za javno zdravlje.

– Ova vakcina daje se isključivo kao buster doza, znači da mogu da je prime svi koji su najmanje jednom vakcinisani protiv covid-a, vakcinom bilo kog proizvođača – rekla je za Kikindski portal epidemiolog dr Tatjana Pecarski, načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u ZZJZ. – Vakcina sadrži više sojeva virusa, od prvog, vuhanskog, do omikrona koji je trenutno u cirkulaciji. Preporučuje se starijima od 50 godina i hroničnim bolesnicima.

Nova „Modernina“ vakcina dostupna je na punktu u Drugoj zdravstvenoj stanici, u Svetosavskoj ulici, i trenutno je na raspolaganju 30 doza.

error: Content is protected !!