Град

IMG_4850 Elios

Поликлиника „Елиос“, нова приватна здравствена установа, са најсавременијом опремом, искусним тимом лекара и љубазним и посвећеним особљем отвара се у Кикинди у понедељак. У репрезентативном амбијенту у самом центру града, на адреси Браће Татића број 3, медицинске услуге пружаће лекари специјалисти, медицинске сестре, техничари и консултативно ангажовани еминентни стручњаци, док ће најсавременија лабораторија суграђанима пружити широку палету биохемијске дијагностике.

Стручан и предан тим Поликлинике „Елиос“ предводе доказани стручњаци- мр Живодарка Дацин, директорица и оснивач ове здравствене установе и лекари: др Гојко Љубоја, хирург, др Мирко Стојисављевић, гастроентеролог, као и др Драган Грубор, хирург. На услузи пацијентима биће и др Миша Грујин, уролог, др Владимир Перић, анестезилог, др Вукосав Тркуља, радиолог и други уважени специјалисти. Задовољство пацијената који ће бити у прилици да, без чекања и одласка у веће здравствене центре, добију квалитетну здравствену услугу апсолутни су приоритет Поликлинике „Елиос“. Целокупна опрема је нова и одговара најсавременијим медицинским стандардима. Води се рачуна о сваком детаљу како би ниво пружене медицинске услуге био на високом нивоу.

-Заступљене су интернистичке и хируршке гране, урологија, кардиологија, гастроентерологија, ендокринологија и пулмологија као и комплетна ултразвучна и лабораторијска дијагностика. Радићемо мање хируршке интервенције, имамо модерно опремљену операциону салу и собу за дневни боравак пацијената након интервенција. У плану је и пружање услуга из домена пластичне хирургије, васкуларне и неурохирургије – сазнајемо од др Љубоје.

Модерна лабораторија која одговара највишим стандардима пружа прецизан и поуздан резултат анализа из области биохемије, хематологије, имунологије, ендокринологије, одређивање тумор маркера, анализу урина и фецеса…

-Лабораторија је отвореног типа, не само за кориснике услуга поликлинике- наводи мр Живодарка Дацин, специјалиста медицинске биохемије и директорица Поликлинике „Елиос”.

– Анализе се раде на новој и апсолутно најсавременијој опреми. Путем посебног броја телефона, пацијенти ће моћи да добију комплетну информацију о начину понашања пред одређену анализу, што је веома важно, јер постоје различити протоколи. Комплетна крвна слика и биохемија, урин са седиментом, одређивање хормона и тумор маркери, Д- димер који је нарочито актуелан због короне, радимо све из области клиничке биохемије у зависности од потребе пацијената- каже мр Живодарка Дацин.

У жељи да становницима Кикинде и околине пруже свеобухватну здравствену услугу, наредни корак биће развој рентгенолошке службе са скенером и магнетном резонанцом. Поликлиника „Елиос“ има сарадњу са реномираном установом New Hospital у Новом Саду, најсавременије опремљеном општом болницом у региону, где се, у зависности од потреба пацијената, могу обавити веће хируршке интервенције.

Поликлиника „Елиос“ почеће са радом у понедељак 23. јануара. Радно време је од 7 до 19 часова радним данима и суботом од 7 до 14 сати. За све информације, биће доступни бројеви телефона 0230 40 10 20 и 066 800 7988.

 

Ulica sneg 5 (Medium)

Иако их није било за празнике, када се очекују, пахуље данас никога нису изненадиле. У Кикинди снег умереног интензитета пада од јутрос, али се не задржава на тлу, тако да, у седам сати, када се раде мерења у Метеоролошкој станици, снежног покривача није било. Пахуље је заменила суснежица које ће, уз кишу, бити и током дана.

У очекивању нижих температура, у Зимској служби планирају да приправност започну вечерас.

– Три камиона “Еко-градње” биће, од 20 сати, у првом степену приправности. Посипаћемо со по саобраћајницама првог приоритета и рашчишћавати их уколико напада десетак центиметара снега – каже Ђорђе Кленанц, руководилац Зимске службе у ЈП „Кикинда“.

У првом приоритету је 97 километара путева: до домова здравља, болнице, полиције и других важних установа, прстен око Кикинде и путеви до сеоских месних заједница.

Температура ваздуха у десет сати била је близу нуле, тачније 0.1 степен. Правом зимском угођају доприноси и ветар који, са северозапада, дува брзином од три метра у секунди. Субјективни осећај тако је минус четири степена уз, разуме се, стопостотну влажност ваздуха. Ваздушни притисак је испод нормале за услове града, и износи 997 милибара.

Од јутрос су се забелели многи градови у Србији. Снег од јуче пада на планинама. Овог јутра највише га има на Копаонику, 44 центиметра, на Златибору – 10 центиметра, само два центиметра висина је снежног покривача у Новом Саду и Зрењанину.

За наш град и околину, према прогнози, могуће је формирање снежног покривача до три центиметра. Највиша температура данас ће бити само три степена.

У току викенда смењиваће се киша, суснежица и снег. Падавине се очекују и почетком наредне седмице, уз нешто вишу дневну температуру – у најтоплијем делу дана биће до пет степени.

Биометеоролошка прогноза за петак, 20. јануар

Наставља се период са релативно неповољним утицајем биометеоролошких прилика на хроничне болеснике. Нарочит опрез се саветује особама са бронхијалном астмом и срчаним тегобама. Метеоропатске реакције могу бити изражене у виду главобоље, раздражљивости и болова у костима и зглобовима. Повећана пажња у саобраћају је препорука свим учесницима.

кабинет

Покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Драгана Милошевић боравила је данас у посети Кикинди где је, после састанка са градоначелником Николом Лукачем и покрајинском посланицом Станиславом Хрњак у Градској кући, обишла Народни музеј и АДЗНМ „Гусле“. Да институције културе у Кикинди и ове године могу да рачунају на значајну подршку покрајине, извесно је посебно имајући у виду да је у овој години буџет ресорног секретаријата удвостручен. Једна од тема разговора била је иницијатива града да „Гусле” пређу у оснивачки статус покрајине.

– У претходном мандату Покрајинске владе ми смо кроз различите врсте финансирања пре свега путем јавних конкурса, помогли не само институције културе чији је оснивач Град Кикинда већ и удружења грађана са укупним износом од око 35 милиона динара. То су били конкурси и подршка за савремено стваралаштво, културно наслеђе, јавно информисање и националне мањине. У разговору о будућим пројектима, разматрали смо иницијативу града да „Гусле“ које су понос свих нас, пређу у оснивачки статус покрајине и да на тај начин покажемо да култура, традиција и историја јесу нашу искрено и трајно опредељење и да о њима водимо рачуна суштински, у формалноправном и буџетском смислу што је неопходно за њихов даљи рад и опстанак. Град Кикинда је један од ретких који има врло амбициозне пројекте, препознаје потребе свих посленика културе, и улаже значајна средства у инфраструктуру – рекла је покрајинска секретарка Драгана Милошевић.

Градоначелник Никола Лукач уверава да су покрајинској секретарки Драгани Милошевић изнели снажне аргументе да „Гусле“ добију другачији статус и напомиње да су тема састанка били и пројекти других установа културе.

-Разговорали смо о будућим пројектима и статусу АДЗНМ „Гусле“, као и о „Тери“. Изнели смо наше аргументе о значају институција културе у Кикинди. Сигуран са да ћемо пронаћи начин да на виши ниво подигнемо рад „Гусала“, „Тере“, као и квалитет пројеката Народног музеја, Народног позоришта, Културног центра. На предстојећим конкурсима, очекујемо реализацију још квалитетнијих пројеката-рекао је Лукач.

Да Кикинда има не само значајне потенцијале и програме у области културе, већ и јединствене садржаје, истакла је покрајинска посланица Станислава Хрњак.

-Мој задатак као посланика је да направим добре контакте и покренем питања која су важна за овај град. „Гусле“ су једно од најстаријих друштва у Срба, основано 1876. године и имају посебан значај. Сматрамо да је важно да програмски део њиховог рада буде на вишем нивоу јер квалитетом и капацитетом то заслужују. Увек инсистирам на резултатима, а то је видљиво и у области културе- Музеј скулптура великог формата Тера је јединствен у овом делу света, Сувача такође, као и Мамутица Кика. Кикинда јесте град који је у жижи и  наш задатак је да будућим поколењима оставимо потенцијал којим ће се они поносити и даље га развијати, поручила је Хрњак.

Časni krst 15

Витешки и храбро, са вером у срцу, пливало се на Богојављење, за Часни крст, у Новим Козарцима и у Кикинди. У воду је ушло укупно четрдесетак људи, од којих су три биле девојке. Догађајима је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

На језеру у Новим Козарцима, овог празника пливање је организовано јубиларни, десети пут. Такмичило се једанаест младића и једна девојка из: Нових Козараца, Руског Села, Накова и Кикинде, а учеснике је бодрило стотинак људи. Такмичаре и присутне поздравио је старешина Храма Светог Пророка Илије, Никола Момиров.

Први је до Часног крста допливао Немања Травар, двадесетчетворогодишњи програмер из Кикинде, бивши ватерполиста.

– Први пут учествујем. Није била хладна вода, навикао сам на то – каже Немања. – Пре такмичења смо се договорили да победник Часни крст препусти јединој девојци међу нама.

Драгана Голић је тридесеттрогодишња боксерка. Овим гестом била је посебно дирнута.

– Ово је прелепо искуство, трећи пут већ учествујем. Осетила сам потребу да пливам данас, синоћ сам се пријавила – рекла је Драгана. На Старом језеру у Кикинди пливало је 26 учесника, међу којима су биле две девојке. Богојављенску молитву одржао је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, са свештенством кикиндске Црквене општине.

– Старо језеро данас је свето место. Окупили су нас храбри људи, јунаци који ће улепшати велики празник и учинити да овај леп обичај опстане и настави се – рекао је протојереј Петровић, поздрављајући учеснике и присутне празничним поздравом „Бог се јави“.

До Часног крста у Кикинди први је допливао двадесетпетогодишњи Душан Јарић из Кикинде који је на мастер студијама на Рударско-геолошком факултету у Београду и такође је тренирао ватерполо.

– Трећи пут учествујем. Богојављење је за мене велики празник и трудим се да га испоштујем кад год сам у прилици. Није важно ко је победник, диван је осећај и само присуствовати – рекао је Душан.

Честитке је учесницима упутио градоначелник Никола Лукач.

– Честитам свима на храбрости и одважности. Важно је да јединствено поштујемо све празнике, да чувамо традицију и да заједно проведемо овај велики празник – рекао је Лукач.

У Кикинди је манифестација одржана девети пут. Стојан Богосављев, председник Ронилачког клуба „Орка“, организатор пливања за Часни крст у Кикинди, и сам се данас такмичио.

– Први пут ове године нисмо морали да разбијамо лед, температура воде је пет степени. Сваке године имамо све више учесника. Никада се нико није ни закашљао после богојављенског пливања – рекао је Богосављев.

За православце, обичај купања-пливања у реци на Богојављење веома је стар. Овај празник је један од петнаест најзначајнијих у православљу и прославља догађај непосредно након што је Свети Јован Крститељ крстио Исуса Христа у реци Јордан – објављивање Богочовека.

Раније се изводио пред само свануће, а последњих деценија, широм Србије, одржавају се пливања за Часни крст у многим градовима, на рекама и језерима. Верује се да и сам улазак у воду доноси здравље, а онога ко први доплива до Часног крста срећа ће пратити током читаве године.

preduzetnici

Опште удружење предузетника Кикинда је, у присуству својих чланова и гостију, црквеним обредом и резањем славског колача обележило своју славу Богојављење. Кум славе био је Стефан Фелбаб.

-Свима бих пожелео најпре здравља, а затим и успеха и још више посла него претходне године. За предузетника је важно да буде одговоран, поштен и да се труди да што боље ради посао који је изабрао- наводи Фелбаб.

Председник ОУП Кикинда Синиша Пашић пожелео је да чланство остане сложно и да се удружење увећа.

-Једно смо од најјачих удружења предузетника у Србији по броју чланова и активностима. Имамо око 80 чланова. Мини сајам предузетника је једна од наших најважнијих манифестација, сваке године одржава се током Дана лудаје. То је одлична прилика за предузетнике да се представе са својим производима. Желим и да дођу млађи нараштаји и да успешно стварају у овим кризним временима, доћи ће и боља. Трудимо се и да анимирамо младе предузетнике који нису наши чланови, да то постану- указује Пашић.

На територији Града Кикинде има више од 1.300 регистрованих предузетничких радњи што је значајан привредни потенцијал, напомиње члан Градског већа Саша Танацков.

-Не можемо да се ослањамо само на велику привреду. Јако нам је важно да постоји снажан и развијен сектор предузетништва и мале привреде јер су они компатибилни. Шо је јача велика привреда, има већу потребу за услугама и подршком мале привреде и предузетника. У овој години, у градској каси опредељено је три милиона динара као подршка гранта за набавку машина и опреме, подсетићу да је то до сада било два милиона. Рад ОУП Кикинда финансиран је кроз конкурсе града, а град такође финансијски подржава манифестацију Мини сајам предузетника. Важно је да предузетници буду организованиsaša tanacko, као удружење, али и у смислу секторског удруживања зато што ће на тај начин бити способни да узимају веће послове и да заједнички раде, што појединачно не би могли. То је и најважнија порука нашим предузетницима, да једни друге не доживљавају увек као конкуренцију, него као партнере у освајању нових тржишта и већих послова, поручио је Танацков.

Реконструкција болнице 1 (Medium)

Реконструкција Опште болнице, започета реновирањем зграде у којој су смештене психијатрија, трансфузиологија, физијатрија и патологија, настављена је после три месеца застоја. Радове је данас обишао помоћник градоначелника за развојне и  инвестиционе пројекте Светислав Вукмирица.

– Цене су неконтролисано повећане, проблем је била и набавка материјала, посебно из увоза, због економске кризе изазване ратом у Украјини и поремећаја на тржишту. Поред тога, Канцеларија за јавна улагања трансформисана је у министарство, што је утицало на организацију посла – објаснио је Вукмирица.

Радови су започети крајем септембра 2021. године, међутим, због свега наведеног, извесно је да ће завршетак прве фазе радова, који подразумевају и реконструкцију две зграде у којима су Дечије одељење, палијативна нега, и Инфективно одељење, бити пробијени.

– Важно је да реконструкција буде урађена квалитетно. Обнављају се све инсталације – електричне, машинске, водоводне, развод медицинских гасова и побољшава се енергетска ефикасност – каже Вукмирица. – Министарство за јавна улагања обезбедиће и нову медицинску опрему за одељења која се сада уређују. Кикинда ће добити модерну и добро опремљену болницу.

За радове у првој фази Министарство је определило 330 милиона динара, а додатни трошкови увећаће овај износ за 40 милиона.

Обимни радови нису утицали на лечење и негу пацијената, рекла је в.д. директорица Опште болнице, др Весна Томин.

– Трудимо се да пацијенти не трпе. Проблем нам прави и ковид инфекција због које је заузет један део болнице. Међутим, пацијенти ни на који начин нису угрожени – каже др Томин. – У обновљеном простору пацијенти ће бити у светлим и топлим просторијама, а када буде завршена реконструкција читаве Болнице, биће уграђен и спољни лифт на згради у којој су четири одељења. Тада ће се и Одељење трансфузиологије изместити у нову зграду, у којој ће се налазити и банка крви. Уместо тог одељења, у старој згради биће јединица за продужено лечење што је, нажалост, веома потребно јер нам је становништво све старије.

У другој, много обимнијој фази, биће реконструисано 14 хиљада квадрата у новој згради Болнице, и изградиће се анекс са шест хиљада квадратних метара јер ће свака соба имати купатило, што ће умањити смештајне капацитете у постојећем објекту. Тада ће бити реновирана и управна зграда Болнице.

Пројектно-техничка документација чију израду финансира Град је завршена. Радови на реконструкцији у другој фази ће, према садашњим проценама, коштати око три милијарде динара и такође ће их платити Министарство за јавна улагања. Извођач радова је “Concord West” из Београда.

 

326323525_559677162707546_3433400308258532960_n

Промоцији књиге „Совембарска бајка” у кикиндском Културном центру присуствовали су основци школе „Жарко Зрењанин“. На деци забаван и пријемчив начин, ауторке Наташе Јовановић, Ружица Голубовић – Совка и Јелка Кнежевић представиле су своје песме и илустрације. Између корица богато и маштовито илустроване књиге, налази се четрдесет песама- за малу и велику децу.

– Све песме су поучне и метафоричне, свака песма има поруку. У стихове смо уткале породичне и вредности у друштву, поруке о томе како се понаша у школи, како се негује пријатељство, чува љубав. Писале смо о совама, али на различите  теме- о добу јуре и диносаурусима, Египту, Данима лудаје, спорту… Песме су за малу и велику децу јер ће и одрасли, уз ове песме, да се присете онога што су заборавили кад су били деца- објасниле су ауторке.

Цртежи сова Наташе Јовановић, графичке дизајнерке из Параћина, иницирали су „Совембарску бајку“, а заједничка љубав према овим симпатичним птицама повезала је ауторке из Београда, Параћина и Кикинде.

Издавач „Совембарске бајке“ је Културни центар, под покровитељством Града Кикинде.

 

Dragana Milosevic

Покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Драгана Милошевић боравиће у четвртак 19. јануара у посети Кикинди.

После радног састанка са градоначелником Николом Лукачем и његовим сарадницима у Градској кући, покрајинска секретарка Драгана Милошевић посетиће Народни музеј Кикинда и Академско друштво за неговање музике „Гусле”.

Topola 2

Становницима Банатске Тополе, најмање сеоске месне заједнице на подручју Кикинде, прошла година донела је лепе промене. Град је, сопственим средствима, откупио Дом културе чија је зграда, протеклих 17 година, била у приватном власништву. За око 800 становника овог места, то значи и да ће оживети друштвени живот, као и да ће се створити услови за активности најмлађих мештана.

– Зграда Дома културе није била у функцији, пропадала је годинама. За активности удружења имали смо само једну малу просторију у Добровољном ватрогасном друштву – каже председник Савета Месне заједнице, Недељко Цимеша. – Управо се ради пројекат за реконструкцију зграде Дома, надамо се да ће се са радовима започети ове године. Комплетно уређење коштаће око 5,5 милиона динара и сигурно је да неће све моћи ове године да се уради. Волели бисмо да се прво обнови сала са сценом, како би поново могло да почне да ради наше Културно-уметничко друштво.

Буџет ове Месне заједнице је, прошле године, био 3,2 милиона динара, каже Цимеша, а приоритети су одабрани и по учинку.

– Наши фудбалери су учинили су нас поноснима, постигли су велики успех, деле прво место са „Јединством“ из Новог Бечеја у Међуопштинској лиги, па смо, око стадиона ФК „Напредак“ обновили жичану ограду, поставили пластична седишта на трибинама и изградили шупу. Затим смо, у центру села, испред  Дома културе, урадили кишну канализацију и све то коштало нас је 2,5 милиона динара – објашњава Цимеша.

У овој години план је да се, осим санације Дома, од новца из буџета уреди центар села. Биће изграђен паркинг, постављена два аутобуска стајалишта, укупно ће бити избетонирано 500 квадратних метара.

Бројна удружења пронаћи ће своје место у обновљеном Дому културе; сталне активности одржавају ловци, пензионери, Удружење жена и „Банатска жута пчела“, као и Риболовачко удружење “Мрена” које, сваког августа, организује значајну манифестацију “Тополски котлић”. Регистрована је и „Сцена“ – у њој је радила драмска секција која ће, такође, бити обновљена, што ће и најмлађима донети квалитетне садржаје.

 

 

 

 

covid virus

У Кикинди је укупно дато 30 бустер доза најновије „Модернине“ бивалентне вакцине против корона вируса, подаци су Завода за јавно здравље.

– Ова вакцина даје се искључиво као бустер доза, значи да могу да је приме сви који су најмање једном вакцинисани против covid-а, вакцином било ког произвођача – рекла је за Кикиндски портал епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести у ЗЗЈЗ. – Вакцина садржи више сојева вируса, од првог, вуханског, до омикрона који је тренутно у циркулацији. Препоручује се старијима од 50 година и хроничним болесницима.

Нова „Модернина“ вакцина доступна је на пункту у Другој здравственој станици, у Светосавској улици, и тренутно је на располагању 30 доза.

error: Content is protected !!