Град

IMG_6716 (Large)

Има их девет и сви су означени зеленом огрлицом на којој пише „Градски пас“. Сви ови пси луталице, након хватања, прошли су ЦНР програм, након чега су данас враћени на улицу. Четири пса радници ЈП Кикинда пустили су на крају Микронасеља, четири у близини овог јавног предузећа, на Иђошком друму, и једног у Банатском Великом Селу. Постављене су и две кућице које је израдило ЈП „Кикинда“.  Једна ЈЕ у Микронасељу, а друга у близини овог јавног предузећа.

-ЦНР програм је хуман, најбољи и најобухватнији начин контроле уличних паса. Подразумева хватање уличног пса, његову стерилизацију, вакцинисање у пуштање у његово природно станиште, на јавну површину. Након стерилизације, пси су питомији и самим тим их је лакше удомити. Пси нису агресивни, урађена је процена карактера и социјализација, потпуно су очишћени од паразита и нема потребе да грађани страхују за безбедност. Наши радници долазиће свакодневно да им остављају храну и воду, а наравно и сви грађани који то желе, могу учинити исто- објашњава Бранка Живаљевић, начелница слубе зоохигијене и гробља у Јавном предузећу „Кикинда“.

-Сви који желе да удоме псе, могу да се обрате служби зоохигијене. Истраживања показују да ако се око 70 одсто паса на једној територији стерилише, имаћемо нулту популацију, али ту морамо да поменемо и значај одговорног власништва. У пракси се врло често дешава да се, по позиву да уклонимо псе са јавних површина, испостави да су заправо то власнички пси-указује наша саговорница.

У наредном периоду биће враћени и пси који су прошли ЦНР програм, а уклоњени су са територије других општина, уз претходну координацију и договор са надлежних службама.

Не каже се џабе веран као пас

Да су ови пси питоми и социјализовани, уверили смо се на лицу места када смо присуствовали њиховом пуштању. Колико су се везали за оне који су их у протеклом периоду хранили и бринули о њима, најбоље сведочи црна двогодишња пулинка која је, након пуштања, била рада да се игра, па се тешка срца, одвојила од радника ЈП Кикинда.

paneli

Након завршеног конкурса, данас је у Градској кући уприличено потписивање уговора са грађанима за доделу бесповратних средстава за набавку и уградњу соларних панела за производњу електричне енергије за сопствене потребе.  На конкурс је пристигло 11 пријава, а субвенције ће добити четири домаћинства. Суграђанин Дејан Терек каже да му је намера да соларним панелима покрије део потрошње струје који се односи на кућне апарате.

-Програм је значајан због очувања животне средине, али и еколошке намене и уштеде трошкова. Доста пријатеља кад је чуло, такође се заинтересовало. Људи су упознати са овим, али још нема толико конкретних искустава. Мислим да ће ово помоћи и другима да се покрене ланчана реакција у циљу очувања животне средине и уштеде. Био бих задовољан и са 30 одсто уштеде, али колико чујем, много је већа ефикасност-наводи Терек.

Кикинда је први пут расписала овај конкурс, од кога су користи вишеструке. Из градског буџета је опредељено 1,5 милиона динара, од којих је половину износа определило Министарство рударства и енергетике, а остатак град, наводи енергетски менаџер Никола Југин.

-Кикинда је по броју сунчаних сати десети град у Србији. Конкурс је био намењен за породичне куће. Имали смо 11 пријава, од којих су четири домаћинства добила бесповратна средства. Појединачни износи су од 350.000 до 420.000 динара, Извођачи имају рок до краја маја да заврше радове, након тога су у обавези да у року од пет дана обавесте комисију да изађе на терен и утврди чињенично стање -каже Југин.

У протекле две године, 150 домаћинстава на територији Града Кикинде добило је средства за улагање у енергетску ефикасност. Средства су опредељена у градском буџету и за ову годину.

 

naslovna

Раскрсница улица Михајла Пупина и Змај Јовине више није црна саобраћајна тачка. Новопостављени смарт семафор најновије генерације,  после пробног периода, почео је са радом.

Радове у вредности од 5,2 милиона динара заједнички су финансирали Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај који је определио 2,7 милиона и Град.

Локална самоуправа наставиће да, у сарадњи са саобраћајном полицијом, као и ресорним Покрајинским секретаријом ради на унапређењу безбедности свих учесника у саобраћају, истакао је овом приликом градоначелник Никола Лукач. Следи постављање радара на раскрсници код Жаковог стадиона, на углу улица Милоша Великог и Стевана Синђелића. У наредном периоду биће постављен радар и код ОШ „Јован Поповић”, а код Основне школе „Петар Kочић” у накову успоривач.

фејеш клара

Основна школа „Фејеш Клара“ једина је у Кикинди у којој се настава одвија на српском и на мађарском језику. У овој образовној установи, с правом се поносе тиме што деценијама негују мултикултуралност и вишејезичност. Као и протеклих година, обележили су Дан матерњег језика.

-Данас смо уприличили приредбу и заједнички час ком су присуствовала деца од трећег до шестог разреда, из мађарских и српских одељења. Такмичили су се у квизу, подељени у групе. Циљ активности био је да се укаже на значај неговања матерњег језика. Настојимо ученицима да укажемо и на значај вишејезичности. Ђаци у овој школи уче енглески, као први страни језик и немачки, као други. Као изборне предмете, ђаци имају мађарски језик са елементима националне културе и ромски језик са елементима националне културе- рекла је директорица школе Хермина Чемере.

Не каже се узалуд да човек вреди онолико колико језика говори, истакла је чланица Градског већа за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици Мелита Гомбар указавши на значај употребе матерњег језика, неговања културе и духовног идентитета сваког народа.

-Школа „Фејеш Клара“ препозната је као образовна установа која негује лепу реч и леп језички израз, као школа у којој влада толеранција и међусобно поштовање и уважавање културних и језичких различитости. Мултикултурализам и језички и културни плурализам су основна карактеристика времена и друштва у ком живимо. У Војводини у предшколским установама у употреби је десет језика националних мањина. У основним школама, поред српског језика, настава се одвија на још 13 језика националних мањина, а преко 13.000 средњошколаца има прилику да се образује на језику своје националне мањине – указује Гомбар.

Међународни дан матерњег језика је одлична прилика за промоцију мултикултуралности и вишејезичности, истакла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа за образовање и културу.

-Тако учимо децу и младе како да поштују различитост. Чињеница је да морамо знати барем један језик да бисмо опстали у данашњем свету, али је врло важно да сачувамо базу матерњег језика да бисмо на тај начин одржали своју традицију и културу, без обзира где се налазили- напомиње Мицковски.

Наредне школске године, ђаци више основних школа, међу којима је и ОШ „Фејеш Клара“имаће прилику да уче и кинески језик, у оквиру ваннаставних активности, а захваљујући сарадњи са Институтом Конфучије из Београда.

jasmina milankov

Да је Кикинда град добрих домаћина који посетиоце привуче и освоји аутентичном и атрактивном туристичком понудом, сведочи и чињеница да наш град бележи пораст броја туриста, о чему је Кикиндски портал већ писао. У Туристичкој организацији у овој години, спремно настављају промоцију не само Кикинде, већ и околних села. Шта су планови у наредним месецима, сазнајемо од Јасмине Миланков, в. д. директорице Туристичке организације.

-За неколико дана, Туристичка организација Кикинде као добитник ознаке „Најбоље из Војводине“ учествоваће на 44. Mеђународном сајму туризма у Београду који ће бити одржан од 23. до 26. фебруара. Кикинда ће се представити 24. и 25. фебруара. Добили смо позив од Покрајинског секретаријата за привреду и туризам као носиоци сертификата „Најбоље из Војводине“. Имамо леп задатак и обавезу да на свим промотивним материјалима за Дане лудаје истакнемо ову ознаку, што са поносом и чинимо. На београдском сајму, представићемо се не само туристима из наше земље, већ и целог региона -наводи Миланков.

Како најављује, прве суботе у марту биће одржан Базар који ће, и овога пута, на једном месту- градском тргу, окупити разноврсну и занимљиву понуду локалних предузетника. Наредна активност ТО заједно са Градом биће традиционални осмомартовски концерт „Женама с љубављу“ на ком ће наступити познати бенд „Освајачи“.

-Биће обезбеђен бесплатан превоз из свих села, о чему ћемо благовремено обавестити суграђане, како би дошли и уживали на концерту у хали СЦ „Језеро“. Позивамо све суграђане да дођу- истиче Миланков.

Кикинда и Туристичка организација учествоваће и на Међународном сајму туризма у Бања Луци који ће бити одржан од 9. до 12. марта.

-Драго нам је да ћемо и ове године имати прилику да представимо Кикинду и Дане лудаје, Кику, Теру, сове, 22. најлепшу улицу, Старо језеро, као и туристичке ресурсе у нашим селима. На том сајму представља се цела Србија, као и земље у окружењу. Ово је трећи пут да ћемо учествовати на Сајму у Бања Луци, досадашње повратне реакције су биле одличне-напомиње наша саговорница.

Међу предстојећим активностима неће изостати ни традиционални и веома добро посећени Сајам цвећа који ће уследити у априлу. Међу предстојећим активностима је и заједничко обележавање Светског дана здравља планирано у мају, у сарадњи са здравственим установама и спортским удружењима, као и Градским удружењем пензионера, а све у циљу промоције здравих стилова живота.

-Идеја нам је да сви они промовишу шта то раде у циљу очувања здравља, а да једна од тема буде и како смо се некада играли у детињству. План је да се активности одрже на Старом језеру-најављује наша саговорница.

Нова манифестација на пролеће

У Туристичкој организацији настоје да новим садржајима обогате понуду. Наша сазнања да планирају нову манифестацију су потврдили, али са детаљима још не излазе.

-Чим утврдимо све појединости, обелоданићемо. Верујем да ће планирани садржај бити итекако атрактиван и привући пажњу посетилаца- наговештава Јасмина Миланков.

Новина за угоститеље

Из ресорног министарства, стигао је позив ТО да присуствујемо конференцији о представљању нове финансијске услуге која ће омогућити безготовинску наплату и од стране физичких лица-регистрованих пружалаца услуге смештаја у категорисаним објектима и путем букинг платформе.

-Највећи део наших капацитета је у власништву приватних лица, а уколико ће ово за њих бити олакшица трудићемо се да је што пре спроведемо. Пратимо све новине које се тичу наших угоститеља-каже в.д. директорица Туристичке организације.

 

 

gusani

Гуске су спасиле Рим, а Мокрин прославиле. Гушчији свет нигде нема третман као код Мокринчана који су, ове зиме, 37. пут домаћини Светског првенства у надметању гусана.

И Никола Никић и Мирослав Челекетић уверени су да ће баш њихов мезимац стати на трон и поносно понети славу победника. Оба гусана поседују победничке гене и код својих власника уживају, како смо се и уверили на лицу места, делукс третман. Батак има посебан режим исхране и херкуловски замах крила. Да у његовим пернатим грудима куца храбро срце показао је још као једногодишњак освојивши титулу првака у категорији младих.

Изазивач је борбени Федор. У потпуности оправдава име добијемо по ММА борцу. Окуражен бодрењем својих миљеница, од којих је, ипак, једна посебно срцу драга, самоуверено је низао победе стигавши до финала.

Тријумф ће, сазнајемо, и једном и другом, променити живот. Једном следи опраштање од „ринга” и мирни пензионерски дани у пространом сеоском дворишту, а другом- селидба. Како ће то утицати на исход финала у недељу? На трону може бити само један.

 

 

 

lovci

Кикиндски ловци у суботу и у недељу, у шуми на Галаду, организовали су хајку на лисице и шакале. Због безбедности, није било дозвољено да се пуца у шуми, већ само када се изађе на чистину.

У Ловачком удружењу „Кикинда” кажу да је било више лисица и шакала, али нису успели да их истерају на чистац. Сигурно руку имао је ловац Рада Немеш који је одстрелио шакала.

Након хајке, дружење је, уз ручак, настављено у ловачком објекту на Млаки. Ловачко удружење „Кикинда” има око 150 чланова.

 

Biblioteka 3

Народна библиотека „Јован Поповић“ и ове године ће организовати бесплатну припрему ученика осмог разреда за завршни испит из српског језика. Пријаве се примају до краја фебруара, а припреме ће почети у марту.

– Ово је већ девета година како спроводимо програм. Услов за пријаву је да ученик буде члан Библиотеке. Не радимо само на стицању знања за пријемни испит, него и на томе да ђаци добију опште знање које ће им касније користити – каже Дуња Бркин Трифуновић, организаторка културног програма у Библиотеци.

Она подсећа да су редовне активности у овој установи и радионице за децу на којима уче како се пишу радови, и Читалачки клубић, у којима предшколце припремају за школу, а мало старије уче о језику.

Нови конкурс за трејлер за књигу

Када су у питању вечерњи програми, из Библиотеке најављују представљање  збирке песама суграђанке Милане Грбић, а затим, наредног месеца, програм и изложбу поводом два века од рођења песника Петефи Шандора.

Потпуно оригинална и једна од новијих активности биће поново понуђена младим читаоцима. У априлу ће бити расписан нови конкурс за најбољи трејлер за књигу.

– Поносни смо на овај конкурс јер је јединствен у Србији и у овом делу Европе – каже Дуња Бркин Трифуновић. – Сматрамо да је то најбољи начин да се књига приближи младим читаоцима. Видимо да има ефекта када млади једни другима, на занимљив начин, препоруче књигу. С обзиром на то да опсег пажње пада са новим технологијама, трејлери су ограничени на два минута. Желимо да скратимо  њихово пасивно проведено време пред екраном. Треба да их едукујемо да паметно искористе све што им се пружа.

Промене у награђивању на Конкурсу „Ђура Ђуканов“

У Библиотеци кажу да ће унети измене у награђивању на Конкурсу „Ђура Ђуканов“. Идеја је да, осим штампања књиге, преко издавача, буде обезбеђена и продаја награђеног дела. Такође, надају се да ће, од наредне године, установити и новчану награду.

317784_foto-osmeh-vojvodine-foto-ilustracija_f

Изградња брзе саобраћајнице од Бачког Брега и Сомбора до Кикинде и Накова почеће у првој половини године, потврђено је приликом недавног сусрета министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића са председником Покрајинске владе Игором Мировићем, али и члановима радне групе у којој се налазе и челници локалних самоуправа и јавних предузећа. Саобраћајница сликовито названа „војвођански осмех” биће дуга 175 километара, имаће четири возне траке од по 3,5 метара и биће пројектована за брзине од 100 км на сат.

Изградња пута део је пројекта Србија 2025. Брза саобраћајнице ће спојити Бачку и Банат, али и Мађарску са Румунијом, и значајно подићи инвестиционе потенцијале овог дела Војводине. Пројектант је фирма МХМ пројект из Новог Сада.

О траси будуће саобраћајнице, данашње Новости преносе да ће она водити од граничног прелаза Бачки Брег, до Сомбора ка Кљајићеву, поред Сивца, Црвенке, Врбаса и Србобрана са северне стране насеља, уз изградњу одговарајућих саобраћајница за приступ овом коридору.

Илустрација

Деоница пута поред Врбаса пролазиће недалеко од болнице у Виноградима и наставити даље ка недавно ревитализованом путу Врбас-Србобран, који ће постати саставни део нове саобраћајнице, укључујући и постојећи надвожњак на аутопуту Е-75. Нешто пре Србобрана, брза саобраћајница ће се пружати улево и проћи близу насеља са северне стране, све до пута за Бечеј (код Земљорадничке задруге Србобран), где ће постојећим путним правцем проћи уз Радичевић, а затим са исте јужне стране обићи Бечеј и Нови Бечеј. Следеће место је Ново Милошево, које ће нови пут обићи са северне стране, и наставити се ка Кикинди, Накову и граници са Румунијом.

Идуће године изградња ауто-пута Београд- Зрењанин – Нови Сад

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић најавио је да ће следеће године почети изградња ауто-пута Београд- Зрењанин – Нови Сад.
-Ово је нова саобраћајница коју је за наредну годину најавио лично председник Вучић још у новогодишњем обраћању. То ће битно растеретити саобраћај на Зрењанинцу и Панчевачком мосту – рекао је Весић у Београдској хроници.

weed-g3d3cae1e9_1920

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди ухапсили су A.П. (1999) из Кикинде, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Полиција је јутрос, приликом контроле и прегледа такси возила, код путника, А.П. пронашла торбу у којој се налазило око 5 килограма биљне масе, за коју се сумња да је опојна дрога марихуана.

Осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати, и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину, саопштила је Полицијска управа у Кикинди.

error: Content is protected !!