Град

mural

Novi mural na zidu Slanikine palate privodi se kraju. Biće ih još tri- dva na zgradama u Mikronaselju i jedan u samom centru- u prolazu kod zgrade ZOIL-a.

Murali su delo sugrađanina Stefana Bjelića. Inicijativu Turističke organizacije Kikinde da se na ovaj atraktivan način ukrase pojedine fasade u gradu podržala je lokalna samouprava.

Inače, murali kao vid ulične umetnosti vrlo su popularni, a u mnogim gradovima širom Srbije ukrašavaju brojne objekte- od stambenih zgrada, škola, crkava, bolnica, porodičnih kuća, poslovnih objekata…

Kako se vama sviđa?

muzička

U Osnovnoj muzičkoj školi “Slobodan Malbaški” počeo je upis u pripremni i prvi razred za školsku 2023/2024. godinu. Budući učenici mogu da se opredele za neki od sledećih instrumenata: klavir, harmoniku (klavirnu i dugmetaru), gitaru, violinu, tamburu, flautu, klarinet i, od ove godine, za saksofon.

U Školi je moguće pohađati i časove solo pevanja – donja starosna granica je 13 godina za devojčice i 15 za dečake.

Prijavljivanje traje do 22. maja – mejlom na: msmalbaski@msmalbaski.com ili pozivom na broj 0230/422-474, radnim danima od 9 do 12 sati.

U prijavi je potrebno navesti ime i prezime učenika i roditelja i njihove jedinstvene matične brojeve, zatim naziv osnovne škole i razred koji će dete pohađati od septembra, instrument za koji se prijavljuje (poželjno je navesti više od jednog izbora), i kontakt telefon.

IMG_20230513_133455_1

U Kikindi su se danas stariji osnovci iz čitavog okruga, najbolje rangirani na opštinskim i gradskom nivou, nadmetali u poznavanju saobraćajnih propisa i vožnji bicikla na poligonu. Domaćin 54. takmičenja „Šta znaš o saobraćaju“ bila je OŠ „Feješ Klara“. Učestvovalo je 48 osnovaca.

Ekipno, najbolji su bili učenici iz Kikinde. Drugoplasirani su osnovci iz Ade, dok su treće mesto zauzeli đaci iz Kanjiže.

U B kategoriji (uzrast od 10 do 12 godina), među devojčicama, najbolja je bila Jelena Čvorak iz OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina. Berec Helga iz OŠ „Novak Radonić“ iz Mola zauzela je drugo, a Jana Injac iz OŠ „Vuk Karadžić“ iz Kikinde, treće mesto.

Među dečacima, u ovoj kategoriji, pobednički pehar pripao je Aronu Salaiju iz Sente, iz škole „Turzo Lajoš“. Drugoplasirani je Edvin Berta, učenik OŠ „Karolina Karas“ iz Horgoša. Treće mesto zauzeo je Viktor Nađ iz škole „Servo Mihalj“ u Padeju“.

Gordana Ristić iz škole „Vasa Stajić“ iz Mokrina bila je najbolja u C kategoriji (uzrast 13 godina i stariji) – devojčice. Antonia Bicok i Adrien Tot iz OŠ „Čeh Karolj“ iz Ade zauzele su drugo, odnosno treće mesto.

Iz iste škole je i pobednik C kategorije – dečaci, Romeo Erdelji. Dominik Bate iz OŠ „Karolina Karas“ iz Horgoša bio je drugi. Kao trećeplasirani, takmičenje je završio Mateja Radivojša iz škole „Vuk Karadžić“ iz Kikinde.

Najbolji takmičari nagrađeni su biciklima i predstavljaće Okrug na Republičkom takmičenju u Beogradu, krajem maja.

viber_slika_2023-05-13_14-58-54-294

Više od 300 mladih plesača danas nastupa na svojoj manifestaciji, „Kikinda dance open“-u u Hali sportova „Jezero“ u Kikindi. Organizatori drugog plesnog takmičenja u našem gradu su kikindsko Udruženje sportskog plesa „Dance N Soul – Ritmik“ i „Dance now“ iz Zrenjanina.

Takmičari od četiri do 20 godina podeljeni su po uzrasnim kategorijama i nastupaju u solo, grupnim i formacijskim tačkama. Stilovi plesa koje prikazuju žiriju i publici su: moderni balet, street style, hip hop, acro style, kao i nastupe mažoretkinja.

Pored domaćina, članova Udruženja sportskog plesa „Dance N Soul – Ritmik“, svoje koreografije predstavljaju i Plesni studio „Lana“ i Baletski studio „Sara Pavlovski“ iz Pančeva, „Jump Dance“ i „Cats“ iz Sombora, “M Dance Studio“ iz Sente i Baletska škola Kulturnog centra Kikinda.

Moderni ples, osim što donosi zadovoljstvo, ima i veoma pozitivan uticaj na ličnost, kaže Aleksandra Đilas, glavni trener mlađeg uzrasta u „Dance N Soul – Ritmik“-u.

– Ples doprinosi socijalizaciji, ima veliki značaj za celokupni razvoj ličnosti i samopouzdanja – kaže Aleksandra.

Takmičarski i festivalski nastupi pred publikom i žirijem nisu samo prilika da se pokaže naučeno, nego i izvor velike sreće za sve učesnike koji danas, i oko scene, plešu sa konkurencijom. Plasman je, sasvim sigurno, sporedan u odnosu na radost koja je ispunila Halu „Jezero“ na „Kikinda dance open“-u.

 

P1160587

U organizaciji Saveza za cerebralnu i dečiju paralizu Vojvodine “Suncokret“, u Ateljeu Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ danas je održana kreativna radnookupaciona radionica.

Zahvaljujući saradnji sa Centrom „Tera“, članovi udruženja obolelih od cerebralne i dečije paralize iz čitave Vojvodine, već 25 godina dolaze na ovu terapeutsku aktivnost.

– Veoma smo lepo prihvaćeni ovde, vrlo smo zadovoljni i zahvalni zaposlenima u „Teri“ jer nas podržavaju i omogućavaju sve što nam je potrebno – kaže Ivan Zarić, predsednik Društva invalida za cerebralnu i dečiju paralizu u Kikindi, domaćina radionice.

Vajarska radionica deo je programskih aktivnosti Saveza „Suncokret“ i odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja. Za današnje kreativno druženje u „Teri“ prijavila su se udruženja iz Novog Sada, Titela, Sombora, Zrenjanina, Kovina, Kule, Apatina, Pančeva, Subotice i  Sremske Mitrovice.

– Iako je radionica veoma korisna za članove, nažalost prisustvuju joj samo oni koji su u mogućnosti da putuju. Rad sa glinom ima izuzetan terapeutski efekat, razvija i moždane i motoričke funkcije i umiruje – ističe Drago Ilić, predsednik Saveza „Suncokret“.

Kada su u pitanju aktivnosti osoba sa invaliditetom, obično se polazi od toga čime one ne mogu da se bave, umesto da se razmišlja o kapacitetima koje oni mogu da razvijaju, smatra Ružica Garunović, zamenica predsednika „Suncokreta“.

– Pored motoričkih, razvijamo i kreativne sposobnosti. U svojim lokalnim organizacijama imamo i likovne i radionice ručnih radova i dekupaža. Na nivou Saveza, osim na ovoj radionici, učestvujemo i na „Testenijadi“ u Titelu, na takmičenju u pevanju u Apatinu i na Danima starih zanata u Subotici – kaže Ružica Garunović.

Današnje druženje, uz svesrdnu pomoć vajara iz „Tere“, ponovo je donelo radost susretanja članova invalidskih udruženja i uspomene u vidu novih radova od gline.

Šta znaš o saobraćaju 2

Kikinda je danas domaćin 54. Okružnog takmičenja „Šta znaš o saobraćaju“. Učesnici su se okupili u dvorištu OŠ „Feješ Klara“, koja je bila domaćin i gradskog nadmetanja, krajem aprila.

Svoje znanje i veštine u saobraćaju pokazaće po dvoje najboljih iz svih kategorija sa prethodnog nivoa takmičenja, sa područja Severnobanatskog okruga. Na Gradskom takmičenju u Kikindi, ekipno su bili najbolji đaci OŠ „Vuk Karadžić“.

U ime pokrovitelja, lokalne samouprave, manifestaciji su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač i članovi Gradskog veća, Nebojša Jovanov i Melita Gombar.

– Želim svima vama, pre svega, dobro druženje, da pokažete svoje znanje i najbolje veštine, da uživate u Kikindi, i da ponesete odavde lepe utiske – rekao je gradonačelnik, otvarajući manifestaciju.

Danas se nadmeće 48 najboljih na takmičenjima u Kanjiži, Senti, Adi, Čoki, Novom Kneževcu i Kikindi.

– Ovde su sve jako dobri đaci, najuspešniji na prethodnom takmičenju u svojim sredinama. Prvo se polaže pismeni test, a zatim će voziti bicikle na poligonu spretnosti. Testiranje je dvojezično, na srpskom i na mađarskom jeziku i testove pregledaju predstavnici Saobraćajne policije – istakao je Nebojša Milanov, član Aktiva nastavnika tehnike i tehnologije u Kikindi.

Najbolji učesnici sa ovog nivoa takmičenja predstaviće Okrug na republičkom takmičenju u Beogradu, krajem ovog meseca.

Organizatori jednog od najmasovnijih takmičenja za učenike viših razreda osnovnih škola su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Odeljenje saobraćajne policije MUP-a, AMSS i Aktiv nastavnika tehnike i tehnologije u Kikindi.

viber_slika_2023-05-12_14-01-42-708

Na godišnjicu rođenja Florens Najtingejl, britanske medicinske sestre, začetnice modernog sestrinstva kao priznate profesije, 12. maja obeležava se  Međunarodni dan medicinskih sestara, tehničara i babica. U organizaciji Udruženja zdravstvenih radnika Kikinde, ovaj dan obeležen je dodelom plakete, povelja i zahvalnica najistaknutijim medicinskim radnicima Doma zdravlja i Opšte bolnice.

Plaketa je pripala medicinskom tehničaru zaposlenom u Bolnici, Milanu Dapčeviću, koji ce, iako je osoba sa invaliditetom, posebno istakao za vreme pandemije korona virusa.

Poveljama  su nagrađene Jelena Kubet, viša medicinska sestra na Infektivnom odeljenju, Milana Perić, glavna sestra Odeljenja za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja, i Anamarija Kiralj, glavna sestra Opšte službe Doma zdravlja. Povelja je, posthumno, dodeljena i nedavno preminuloj medicinskoj sestri Tanji Milošević.

-Zaposlena sam već 16 godina i na odeljenju na kom radim svakodnevno ima puno izazova, a najvažnije je da svi pacijenti budu zbrinuti na pravi način. Hvala svima koji su me predložili za nagradu – rekla je Milana Perić.

Ana Marija Kiralj je medicinska sestra 28 godina i kaže da bi ponovo izabrala ovaj poziv.

-Ne možete ga raditi ukoliko niste humani i ne želite da pomognete ljudima, a najvažnije je da sa pacijentima ostvarite dobar odnos. Posao medicinske sestre je privilegija, ali nosi i ogromnu odgovornost  – istakla je Anamarija Kiralj.

Savez zdravstvenih radnika Kikinde ima oko 300 članova. Njihov cilj je da se bave unapređenjem struke i napredovanjem svakog pojedinca, podsetila Neda Butulija, predsednica. Međunarodni dan medicinskih sestara, tehničara i babica ove godine obeležava se pod sloganom „Naše medicinske sestre – naša budućnost“.

maturantska parada

Tradicionalni ples maturanata na trgu održaće se u petak, 19. maja, u 12 sati.

U dogovoru sa predstavnicima đačkih parlamenata četiri kikindske srednje škole, kao njihovim direktorima, doneta je zajednička odluka da se ovogodišnja Maturantska parada – ples maturanata održi u punom obimu.

Slogan ovogodišnjeg plesa će biti: “Maturanti Kikinde plešu u slavu radosti, ljubavi i života!”

Kako je navedeno u saopštenju organizatora, Kulturnog centra Kikinda, plesu će prethoditi minut ćutanja za sve nastradale u tragedijama koje su zadesile našu zemlju u prethodnom periodu.

CDA_4779-w1024

Bašaid je naseljen 1777. godine i, već nekoliko godina kasnije, započeto je kontinuirano obrazovanje – u zgradi crkve, a zatim, kako je naselje raslo, i u drugim objektima. Šezdesetih godina prošlog veka pokrenuta je inicijativa da selo dobije zgradu škole. Na današnji dan, 1973. godine otvorena je nova zgrada, projektovana po norveškom modelu.

Tim povodom, u OŠ „1. Oktobar“, postavljene su izložba slika meštanina Jevgenija Kneževića i fotografija i dokumenata koji svedoče razvoju obrazovanja u Bašaidu. Na priredbi u Domu kulture nastupili su đaci, deca iz vrtića – budući učenici Škole, i gosti, Hor Kulturnog centra Kikinda, „Atendite!“.

– Dosta dobro smo opremljeni, imamo sve što je potrebno jednoj savremenoj školi, ali nam treba više dece. Ove školske godine imamo 250 đaka – rekao je direktor, Mirko Vlajkov.

U ime lokalne samouprave, svečanosti su prisustvovali zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i Živa Knežević, sekretar Skupštine grada.

– Mnogo je urađeno u ovoj školi poslednjih godina – rekla je Dijana Jakšić Kiurski. – Postavljena je štedljiva led rasveta, izgrađen multufunkcionalni sportski teren, kupljen nov kotao za grejanje i sanirani su toaleti.

Zamenica gradonačelnika istakla je i da je ovo prilika za razgovor o najvažnijoj temi, u svetlu tragičnih događaja u našoj zemlji.

– Moramo da pričamo o tome šta treba svi, kao društvo, da uradimo kako bismo bili oslonac mladim ljudima na njihovom putu stasavanja i odrastanja i da osvestimo činjenicu da škola i sistem obrazovanja moraju da budu temelji razvoja društva jer, ako se to poljulja, od društva nema ništa. Svi mi, i škola i porodica i ceo sistem, moramo da usmerimo mlade u pravcu pravih moralnih vrednosti, jedino tako se svi možemo sačuvati od bolesnog i devijantnog društva.

eko festival 4

Tradicionalno, na Dan ptica i drveća, najmlađi sugrađani, deca iz Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, juče su priredila četvrti Eko-festival. U dvorištu Kulturnog centra drugarima i starijima pokazala su šta sve znaju o tome kako se čuva životna sredina.

– U toku godine ekologijom se bavimo u svim uzrasnim grupama. Na nivou Ustanove, takođe, organizujemo ekološke aktivnosti, obeležavamo važne datume, učestvujemo u sadnji drveća i na eko-karnevalu. Eko-festival je kruna naših godišnjih aktivnosti – kaže Radmila Homanov, koordinator Eko-tima u Predškolskoj ustanovi.

Na Festivalu je učestvovalo više od 200 dece iz deset od ukupno 18 vrtića. Mali ekolozi od 3,5 godine do predškolskog uzrasta, sa svojim vaspitačicama,  pripremili su 15 nastupa – recitovalo se, glumilo i igralo.

Svake godine na nivou Ustanove, deca učestvuju u likovnom konkursu pod nazivom „Sve što raste htelo bi da raste“, ove godine na temu „Ptice“. Stiglo je više od sto radova, a najbolji, u dvema kategorijama, nagrađeni su knjigama bajki i basni, priborima za likovno, peharima i diplomama. Sve grupe dobile su zahvalnice za nastup na Festivalu.

– Deca to razumeju bolje nego odrasli, ona su više povezana sa prirodom. Znaju da svako od njih, pojedinačno, treba da se trudi za čistiju životnu sredinu i opominju starije. Kada šetamo, imamo eko-patrolu, zapažamo u kakvom je stanju priroda i učimo – kaže vaspitačica Radmila.

Ona dodaje da su deca odavno usvojila reciklažu i čak od kuće donose materijale od kojih prave različite predmete u vrtiću. Pored toga, kroz igru i prilagođene sadržaje, uređuju eko-kutke, uče o zagađenju, razvrstavanju otpada, ugroženim vrstama.

Ova znanja i umeća pokazali su i na Eko-festivalu, na kraju kojeg su održane  radionice. Pravile su se ekološke kese, izrađivale slike od čepova i ptice od različitih  materijala.

Zahvaljujući kontinuiranim aktivnostima u oblasti ekologije, Predškolska ustanova redovno učestvuje na Konkursu pod nazivom „Za čistije i zelenije škole Vojvodine“ Pokrajinskih sekretarijata za obrazovanje i za urbanizam i zaštitu životne sredine. Za izuzetne rezultate postignute u ovoj oblasti nagrađeni su u školskoj 2018/2019. godini.

error: Content is protected !!