Град

mural

Нови мурал на зиду Сланикине палате приводи се крају. Биће их још три- два на зградама у Микронасељу и један у самом центру- у пролазу код зграде ЗОИЛ-а.

Мурали су дело суграђанина Стефана Бјелића. Иницијативу Туристичке организације Кикинде да се на овај атрактиван начин украсе поједине фасаде у граду подржала је локална самоуправа.

Иначе, мурали као вид уличне уметности врло су популарни, а у многим градовима широм Србије украшавају бројне објекте- од стамбених зграда, школа, цркава, болница, породичних кућа, пословних објеката…

Како се вама свиђа?

muzička

У Основној музичкој школи “Слободан Малбашки” почео је упис у припремни и први разред за школску 2023/2024. годину. Будући ученици могу да се определе за неки од следећих инструмената: клавир, хармонику (клавирну и дугметару), гитару, виолину, тамбуру, флауту, кларинет и, од ове године, за саксофон.

У Школи је могуће похађати и часове соло певања – доња старосна граница је 13 година за девојчице и 15 за дечаке.

Пријављивање траје до 22. маја – мејлом на: msmalbaski@msmalbaski.com или позивом на број 0230/422-474, радним данима од 9 до 12 сати.

У пријави је потребно навести име и презиме ученика и родитеља и њихове јединствене матичне бројеве, затим назив основне школе и разред који ће дете похађати од септембра, инструмент за који се пријављује (пожељно је навести више од једног избора), и контакт телефон.

IMG_20230513_133455_1

У Кикинди су се данас старији основци из читавог округа, најбоље рангирани на општинским и градском нивоу, надметали у познавању саобраћајних прописа и вожњи бицикла на полигону. Домаћин 54. такмичења „Шта знаш о саобраћају“ била је ОШ „Фејеш Клара“. Учествовало је 48 основаца.

Екипно, најбољи су били ученици из Кикинде. Другопласирани су основци из Аде, док су треће место заузели ђаци из Кањиже.

У Б категорији (узраст од 10 до 12 година), међу девојчицама, најбоља је била Јелена Чворак из ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина. Берец Хелга из ОШ „Новак Радонић“ из Мола заузела је друго, а Јана Ињац из ОШ „Вук Караџић“ из Кикинде, треће место.

Међу дечацима, у овој категорији, победнички пехар припао је Арону Салаију из Сенте, из школе „Турзо Лајош“. Другопласирани је Едвин Берта, ученик ОШ „Каролина Карас“ из Хоргоша. Треће место заузео је Виктор Нађ из школе „Серво Михаљ“ у Падеју“.

Гордана Ристић из школе „Васа Стајић“ из Мокрина била је најбоља у Ц категорији (узраст 13 година и старији) – девојчице. Антониа Бицок и Адриен Тот из ОШ „Чех Карољ“ из Аде заузеле су друго, односно треће место.

Из исте школе је и победник Ц категорије – дечаци, Ромео Ердељи. Доминик Бате из ОШ „Каролина Карас“ из Хоргоша био је други. Као трећепласирани, такмичење је завршио Матеја Радивојша из школе „Вук Кaраџић“ из Кикинде.

Најбољи такмичари награђени су бициклима и представљаће Округ на Републичком такмичењу у Београду, крајем маја.

viber_slika_2023-05-13_14-58-54-294

Више од 300 младих плесача данас наступа на својој манифестацији, „Kikinda dance open“-у у Хали спортова „Језеро“ у Кикинди. Организатори другог плесног такмичења у нашем граду су кикиндско Удружење спортског плеса „Dance N Soul – Ritmik“ и „Dance now“ из Зрењанина.

Такмичари од четири до 20 година подељени су по узрасним категоријама и наступају у соло, групним и формацијским тачкама. Стилови плеса које приказују жирију и публици су: модерни балет, street style, hip hop, acro style, као и наступе мажореткиња.

Поред домаћина, чланова Удружења спортског плеса „Dance N Soul – Ritmik“, своје кореографије представљају и Плесни студио „Лана“ и Балетски студио „Сара Павловски“ из Панчева, „Jump Dance“ и „Cats“ из Сомбора, “M Dance Studio“ из Сенте и Балетска школа Културног центра Кикинда.

Модерни плес, осим што доноси задовољство, има и веома позитиван утицај на личност, каже Александра Ђилас, главни тренер млађег узраста у „Dance N Soul – Ritmik“-у.

– Плес доприноси социјализацији, има велики значај за целокупни развој личности и самопоуздања – каже Александра.

Такмичарски и фестивалски наступи пред публиком и жиријем нису само прилика да се покаже научено, него и извор велике среће за све учеснике који данас, и око сцене, плешу са конкуренцијом. Пласман је, сасвим сигурно, споредан у односу на радост која је испунила Халу „Језеро“ на „Kikinda dance open“-у.

 

P1160587

У организацији Савеза за церебралну и дечију парализу Војводине “Сунцокрет“, у Aтељеу Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“ данас је одржана креативна радноокупациона радионица.

Захваљујући сарадњи са Центром „Тера“, чланови удружења оболелих од церебралне и дечије парализе из читаве Војводине, већ 25 година долазе на ову терапеутску активност.

– Веома смо лепо прихваћени овде, врло смо задовољни и захвални запосленима у „Тери“ јер нас подржавају и омогућавају све што нам је потребно – каже Иван Зарић, председник Друштва инвалида за церебралну и дечију парализу у Кикинди, домаћина радионице.

Вајарска радионица део је програмских активности Савеза „Сунцокрет“ и одвија се под покровитељством Министарства за рад, борачка и социјална питања. За данашње креативно дружење у „Тери“ пријавила су се удружења из Новог Сада, Титела, Сомбора, Зрењанина, Ковина, Куле, Апатина, Панчева, Суботице и  Сремске Митровице.

– Иако је радионица веома корисна за чланове, нажалост присуствују јој само они који су у могућности да путују. Рад са глином има изузетан терапеутски ефекат, развија и мождане и моторичке функције и умирује – истиче Драго Илић, председник Савеза „Сунцокрет“.

Када су у питању активности особа са инвалидитетом, обично се полази од тога чиме оне не могу да се баве, уместо да се размишља о капацитетима које они могу да развијају, сматра Ружица Гаруновић, заменица председника „Сунцокрета“.

– Поред моторичких, развијамо и креативне способности. У својим локалним организацијама имамо и ликовне и радионице ручних радова и декупажа. На нивоу Савеза, осим на овој радионици, учествујемо и на „Тестенијади“ у Тителу, на такмичењу у певању у Апатину и на Данима старих заната у Суботици – каже Ружица Гаруновић.

Данашње дружење, уз свесрдну помоћ вајара из „Тере“, поново је донело радост сусретања чланова инвалидских удружења и успомене у виду нових радова од глине.

Šta znaš o saobraćaju 2

Кикинда је данас домаћин 54. Окружног такмичења „Шта знаш о саобраћају“. Учесници су се окупили у дворишту ОШ „Фејеш Клара“, која је била домаћин и градског надметања, крајем априла.

Своје знање и вештине у саобраћају показаће по двоје најбољих из свих категорија са претходног нивоа такмичења, са подручја Севернобанатског округа. На Градском такмичењу у Кикинди, екипно су били најбољи ђаци ОШ „Вук Караџић“.

У име покровитеља, локалне самоуправе, манифестацији су присуствовали градоначелник Никола Лукач и чланови Градског већа, Небојша Јованов и Мелита Гомбар.

– Желим свима вама, пре свега, добро дружење, да покажете своје знање и најбоље вештине, да уживате у Кикинди, и да понесете одавде лепе утиске – рекао је градоначелник, отварајући манифестацију.

Данас се надмеће 48 најбољих на такмичењима у Кањижи, Сенти, Ади, Чоки, Новом Кнежевцу и Кикинди.

– Овде су све јако добри ђаци, најуспешнији на претходном такмичењу у својим срединама. Прво се полаже писмени тест, а затим ће возити бицикле на полигону спретности. Тестирање је двојезично, на српском и на мађарском језику и тестове прегледају представници Саобраћајне полиције – истакао је Небојша Миланов, члан Актива наставника технике и технологије у Кикинди.

Најбољи учесници са овог нивоа такмичења представиће Округ на републичком такмичењу у Београду, крајем овог месеца.

Организатори једног од најмасовнијих такмичења за ученике виших разреда основних школа су Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Одељење саобраћајне полиције МУП-а, АМСС и Актив наставника технике и технологије у Кикинди.

viber_slika_2023-05-12_14-01-42-708

На годишњицу рођења Флоренс Најтингејл, британске медицинске сестре, зачетнице модерног сестринства као признате професије, 12. мајa обележaва се  Међународни дан медицинских сестара, техничара и бабица. У организацији Удружења здравствених радника Кикинде, овај дан обележен је доделом плакете, повеља и захвалница најистакнутијим медицинским радницима Дома здравља и Опште болнице.

Плакета је припала медицинском техничару запосленом у Болници, Милану Дапчевићу, који ce, иако је особа са инвалидитетом, посебно истакао за време пандемије корона вируса.

Повељама  су награђене Јелена Кубет, виша медицинска сестра на Инфективном одељењу, Милана Перић, главна сестра Одељења за пријем и збрињавање ургентних стања, и Анамарија Кираљ, главна сестра Опште службе Дома здравља. Повеља је, постхумно, додељена и недавно преминулој медицинској сестри Тањи Милошевић.

-Запослена сам већ 16 година и на одељењу на ком радим свакодневно има пуно изазова, а најважније је да сви пацијенти буду збринути на прави начин. Хвала свима који су ме предложили за награду – рекла је Милана Перић.

Ана Марија Кираљ је медицинска сестра 28 година и каже да би поново изабрала овај позив.

-Не можете га радити уколико нисте хумани и не желите да помогнете људима, а најважније је да са пацијентима остварите добар однос. Посао медицинске сестре је привилегија, али носи и огромну одговорност  – истакла је Анамарија Кираљ.

Савез здравствених радника Кикинде има око 300 чланова. Њихов циљ је да се баве унапређењем струке и напредовањем сваког појединца, подсетила Неда Бутулија, председница. Међународни дан медицинских сестара, техничара и бабица ове године обележава се под слоганом „Наше медицинске сестре – наша будућност“.

матурантска парада

Традиционални плес матураната на тргу одржаће се у петак, 19. маја, у 12 сати.

У договору са представницима ђачких парламената четири кикиндске средње школе, као њиховим директорима, донета је заједничка одлука да се овогодишња Матурантска парада – плес матураната одржи у пуном обиму.

Слоган овогодишњег плеса ће бити: “Матуранти Кикинде плешу у славу радости, љубави и живота!”

Како је наведено у саопштењу организатора, Културног центра Кикинда, плесу ће претходити минут ћутања за све настрадале у трагедијама које су задесиле нашу земљу у претходном периоду.

CDA_4779-w1024

Башаид је насељен 1777. године и, већ неколико година касније, започето је континуирано образовање – у згради цркве, а затим, како је насеље расло, и у другим објектима. Шездесетих година прошлог века покренута је иницијатива да село добије зграду школе. На данашњи дан, 1973. године отворена је нова зграда, пројектована по норвешком моделу.

Тим поводом, у ОШ „1. Октобар“, постављене су изложба слика мештанина Јевгенија Кнежевића и фотографија и докумената који сведоче развоју образовања у Башаиду. На приредби у Дому културе наступили су ђаци, деца из вртића – будући ученици Школе, и гости, Хор Културног центра Кикинда, „Атендите!“.

– Доста добро смо опремљени, имамо све што је потребно једној савременој школи, али нам треба више деце. Ове школске године имамо 250 ђака – рекао је директор, Мирко Влајков.

У име локалнe самоуправe, свечаности су присуствовали заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и Жива Кнежевић, секретар Скупштине града.

– Много је урађено у овој школи последњих година – рекла је Дијана Јакшић Киурски. – Постављена је штедљива лед расвета, изграђен мултуфункционални спортски терен, купљен нов котао за грејање и санирани су тоалети.

Заменица градоначелника истакла је и да је ово прилика за разговор о најважнијој теми, у светлу трагичних догађаја у нашој земљи.

– Морамо да причамо о томе шта треба сви, као друштво, да урадимо како бисмо били ослонац младим људима на њиховом путу стасавања и одрастања и да освестимо чињеницу да школа и систем образовања морају да буду темељи развоја друштва јер, ако се то пољуља, од друштва нема ништа. Сви ми, и школа и породица и цео систем, морамо да усмеримо младе у правцу правих моралних вредности, једино тако се сви можемо сачувати од болесног и девијантног друштва.

eko festival 4

Традиционално, на Дан птица и дрвећа, најмлађи суграђани, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, јуче су приредила четврти Еко-фестивал. У дворишту Културног центра другарима и старијима показала су шта све знају о томе како се чува животна средина.

– У току године екологијом се бавимо у свим узрасним групама. На нивоу Установе, такође, организујемо еколошке активности, обележавамо важне датуме, учествујемо у садњи дрвећа и на еко-карневалу. Еко-фестивал је круна наших годишњих активности – каже Радмила Хоманов, координатор Еко-тима у Предшколској установи.

На Фестивалу је учествовало више од 200 деце из десет од укупно 18 вртића. Мали еколози од 3,5 године до предшколског узраста, са својим васпитачицама,  припремили су 15 наступа – рецитовало се, глумило и играло.

Сваке године на нивоу Установе, деца учествују у ликовном конкурсу под називом „Све што расте хтело би да расте“, ове године на тему „Птице“. Стигло је више од сто радова, а најбољи, у двема категоријама, награђени су књигама бајки и басни, приборима за ликовно, пехарима и дипломама. Све групе добиле су захвалнице за наступ на Фестивалу.

– Деца то разумеју боље него одрасли, она су више повезана са природом. Знају да свако од њих, појединачно, треба да се труди за чистију животну средину и опомињу старије. Када шетамо, имамо еко-патролу, запажамо у каквом је стању природа и учимо – каже васпитачица Радмила.

Она додаје да су деца одавно усвојила рециклажу и чак од куће доносе материјале од којих праве различите предмете у вртићу. Поред тога, кроз игру и прилагођене садржаје, уређују еко-кутке, уче о загађењу, разврставању отпада, угроженим врстама.

Ова знања и умећа показали су и на Еко-фестивалу, на крају којег су одржане  радионице. Правиле су се еколошке кесе, израђивале слике од чепова и птице од различитих  материјала.

Захваљујући континуираним активностима у области екологије, Предшколска установа редовно учествује на Конкурсу под називом „За чистије и зеленије школе Војводине“ Покрајинских секретаријата за образовање и за урбанизам и заштиту животне средине. За изузетне резултате постигнуте у овој области награђени су у школској 2018/2019. години.

error: Content is protected !!