Град

снс пензионери

Месну организацију пензионера у Банатском Великом Селу посетили су представници Градског одбора Српске напредне странке на челу са председницом Станиславом Хрњак и потпредседником Николом Лукачем. Са најстаријим мештанима разговарано је о томе како живе, шта им је потребно, који су проблеми и како их решити.

-Константно разговарамо са грађанима, како у граду, тако и у селима. Месна организација пензионера у Банатском Великом Селу једна је од квалитетно организованих и има више од стотину активних чланова, што је важно за ову  заједницу – истакла је Станислава Хрњак – Дуго година постоје и имају заједничке активности које доприносе бољем квалитету живота мештана трећег доба. Током јесени, када временске прилике дозволе, на објекту у ком су просторије биће урађена фасада, а захвљујући помоћи Града и Месне заједнице добиће и намештај.  У ранијим разговорима са њима истакли су да им је потребан фрижидер за просторије удружења.  Стога смо средствима странке и наших пријатеља купили фрижидер, а ову посету искористили смо за дружење са пензионерима, али и договор шта можемо у перспективи да им помогнемо.

Банатско Велико Село друштвено је уређено, мештани препознају потребе једни других и помажу се међусобно, напоменула је Хрњакова.

-Увек смо били блиски са људима који знају и да саслушају, али и да кажу примедбу. Ту смо да помогнемо када год је то потребно. Дужни смо и да им се захвалимо на подршци коју пружају Српској напредној странци – казала је Станислава Хрњак.

Председница Месне организације пензионера Славојка Поповић захвалила је на донацији, која им је, како напомиње била неопходна јер је постојећи фрижидер стар скоро две деценије.

-Посебно хвала Станислави Хрњак и Николи Лукачу који нам увек излазе у сусрет. Наше  просторије свакодневно су место окупљања пензионера, али и осталих Великоселаца. Трудимо се да привучемо нове чланове, а циљ нам је да поново покренемо да се у нашем удружењу играју друштвене игре попут шаха, пикада, карата. Одлично сарађујемо са месном организацијом пензионера из Башаида и Бочара – сазнали смо од Славујке Поповић.

Месна заједница обезбедила је материјал за уређење фасаде, а  радове ће заједничким снагама обавити мештани.

Подсетимо и то да ће у Банатском Великом Селу, али  и Накову, Мокрину и Иђошу до краја године почети изградња мини постројења за пречишћавање пијаће воде, што ће значајно побољшати квалитет живота. Капитално улагање у четири месне заједнице, са 160 милиона динара подржала је Влада Војводине.

 

саобрацајка

Саобраћајна незгода догодила се данас нешто после 14 сати у Кикинди, у Немањиној улици, испред Црвеног крста. На срећу, нико није озбиљније повређен.

Како сазнајемо од очевидаца из оближњих радњи, до незгоде је дошло због непажње. Младић на мотоциклу обилазио је на коловозу паркирани комби, док је, истовремено, возач путничког возила излазио са паркинг места испред комбија. Двојица возача се нису видела када је дошло до судара. На лице места брзо су стигле Саобраћајна полиција и Хитна служба. Овај део улице тренутно је затворен за саобраћај.

Идјос скола

Хулиганство ни у малим срединама, нажалост, више није ретка појава, судећи и по инциденту у Иђошу у којем су, у току ноћи, разбијена улазна врата на згради Основне школе „Миливој Оморац“.

– Хвала “културним” и “васпитаним” појединцима који “поштују” образовну и васпитну установу у малој средини у којој живе. Установу која васпитава и образује децу, која несебично свима помаже у многим сеоским активностима, чије је двориште отворено за све мештане, на чија врата могу увек да закуцају и да се обрате сваком од запослених за било какву помоћ или сарадњу – обавестио је о догађају директор Школе, Александар Аћимов.

Он је додао да се, у последњих неколико година, колектив много трудио да услови боравка у Школи буди бољи, да настава деци буде занимљивија, да родитељима буду од помоћи и исказао дубоко разочарање због инцидента.

Како је затим навео Аћимов, брзом акцијом припадника Полиције, пронађени су починиоци и штета ће бити надокнађена. Додао је да му је драго што нису у питању ученици школе.

Лукач 2

Због тога што фирма Зорана Милешевића повлачи два милиона евра из градске касе, те је буџет града 12. јуна блокиран, одборник опозиционе Нове ДСС Ладислав Томић затражио је да градска скупштина данас расправља о разрешењу градоначелника Николе Лукача (?!).

У допису који, како је констатовао председник скупштине града Младен Богдан, није правно ваљано срочен, па предлог није ни могао бити уврштен на дневни ред, Томић је изнео да градоначелник „није успео да износ умањи или тужиоцу исплати на други начин“.

– Уместо да изнађе решење, градоначелник одбија понуде и доводи градску касу до тога да буде блокирана- рекао је Томић у скупштини.

Први човек града истакао је да неће пристати на уцене и условљавања људи сумњивих бизниса, те поновио да због блокаде рачуна, буџетски корисници неће бити ускраћени- захваљујући реорганизацији трошкова и финансијској дисциплини.

– Буџет је 12. јуна блокиран због пута који нема пројекат, нема употребну дозволу. Не знам од кад сте постали гласноговорник Зорана Милешевића и интересне групације која отима грађанима и деци. То је енигма.  Очигледно да желите да пошто-пото буде лидер, па макар били на платном списку Милешевића и стали на његову страну. Поштујемо судску одлуку, али не прихватамо уцењивање ни условљавање некога ко не воли свој град ни своју земљу. Не одустајемо од ревизије овог срамног судског поступка, против свих који су учествовали заједно поднећемо кривичне пријаве- подвукао је Лукач.

Да опозиција користи ситуацију како би напала градоначелника који „гаси пожар који је неко други запалио”, указао је одборник СНС Душан Попесков. Он је резимирао десетогодишњи учинак власти напредњака у Кикинди, насупрот периоду који је претходио.

-Види се и треба да се зна разлика. У септембру 2013. буџет је био 2,1 милијарда динара. Тада је град био задужен 950 милиона динара, 45 одсто буџета били су дугови. Незапослених је било скоро 10.000, данас 2.200 људи. Вишедеценијски проблем пијаће воде могао је и раније да се решава, али није. Фабрике су дошле у наш град, отвориле нова радна места. Зопас, Мекафор, Калцедонија, неке су од њих. СНС је у покрајини 2016. преузела власт. Кикинда сада из покрајине добија 160 милиона динара за постројења за пречишћавање воде за четири села. А на делу имамо отимање два милиона евра од човека који је постављао локаторе 1999. године.  Нападате градоначелника, који гаси пожар који је неко други запалио. Треба да нам дате подршку, ако сте државотворни. Али та кампања вам неће проћи- рекао је Попесков.

Томић је реплицирао рекавши, између осталог, да су одборници СНС „поданици Александра Вучића“.

Опоменуо га је председник скупштине Младен Богдан.

– Вређате достојанство одборника, молим вас да водите рачуна – казао је  Богдан.

Реорганизација трошкова и финансијска дисциплина, али нико неће бити ускраћен

У наставку скупштинске расправе, градоначелник Лукач је прецизирао да је до сада отплаћено 90 милиона од 220 милиона динара.

– Пут није легалан ни функционалан. Шта значе две понуде за отплату? Знамо ко је Зоран Милешевић и како је дошао до могућности да тужи град. Пут није завршен нити има употребну дозволу, а коштао је милијарду динара до 2012. године, и онда је испало да треба још да се плати. Ако желите да браните грађане, онда реците да Зоран Милешевић отима од деце. Томићу, саберите емоције и нервозу. Ниједан буџетски корисник неће бити ускраћен за функционисање, али ћемо додатно испланирати и мало пролонгирати обавезе.  Све функционише, а реорганизацијом трошкова и финансијском дисциплином све ћемо пребродити. Када је неко толико брижан, да видимо где ће тај новац уложити, у свој град? Не него у своје џепове и џепове оних који су му то омогућили. Треба отићи и видети какав је пут. Погледајте само „Нарвик” на шта личи. Обукли сте жути дрес, као Роналдињо, дриблате лево и десно, и све изненадите- одете лево и подржите Зорана Милешевића. Милешевић је постигао гол, али утакмица траје, ми имамо бољи тим и ми ћемо победити јер часно радимо за град. Зашто су његови пајтоси одустали да му плате, зашто друге општине нису прихватиле уцењивање. Зашто је гурао да у Кикинди прихвате непостојеће радове и да се све напумпа? Имао је своје марионете овде- напоменуо  је Лукач.

Лукач: За разлику од уништитеља, ми се боримо за обичног човека

-За два милиона евра, могли смо да изградимо нов вртић, доградимо спортску халу, реновирамо фасаде… Док год сам на овом месту, трудићу се да помогнем обичном човеку- родитељима, радницима бакама, декама. У разговору са њима чујемо много идеја и предлога. Мени је најважнији обичан човек, да решимо његов проблем, да буде поносан на свој град и политику председника Вучића која има слуха за обичне грађане. Слушамо суграђане, мене и моје сараднике то занима, имамо саосећање.  Добијемо критике, али оне су нам путоказ шта треба да решавамо. Понављам да нико неће бити ускраћен за средства која су гарантована буџетом, а ми се лавовски боримо да их обезбедимо, за разлику од оног који је уништавао предузећа и „Нарвик”. Резултати рада мере се на изборима, не на улици. Бићемо брана онима који Кикинду желе да врате у мрачан период. Мрзитељима Кикинде и Србије нећемо дозволити да поново постављају своје марионете. Даћемо све од себе да наша Кикинда буде још боље место за живот и рад. Овде живимо и не мислимо одавде да идемо – поручио је Лукач.

Аћимов: Да ли је ОК да заступате отимање од грађана и деце

-Због чега господине Томићу обмањујете грађане? Некоректно је да кажете да смо поданици. Ако сте читали буџет, видели сте колики је то бољитак. Градоначелник не седи у кабинету или по кулоарима, да испија виски и гледа како да напуни џепове.. Спортским жаргоном, ви сте обукли спортски дрес, ушли сте скроз лево и центрирали. Да ли је ок да заступате интерес отимања од  деце. Нећемо се политички нападати јер то је све ОК. Није ОК- казао је Аћимов алудирајући на недавни споразум ОК ( Опозиције Кикинде) о ненападању и заједничким активностима, чији је потписник и локални одбор Нове ДСС, заједно са Ђиласовом ССП, Демократском странком и још неколицином локалних одбора .

дијана насловна

На данашњој седници градске скупштине, одборници су усвојили одлуку о консолидованом завршном рачуну буџета града за 2022. годину. У односу на план који је по последњем ребалансу износио 3,5 милијарди динара, прошлогодишњи приходи су остварени у висини од 3,260 милијарди што је 93 одсто, а расходи 3,179 милијарди, односно 91 одсто. Приходе и расходе градске касе, на седници је предочила заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

-Град Кикинда прошлу годину завршио је са суфицитом од преко 80 милиона динара.  Приходи су већи за 340 милиона већи 2021. године, највише захваљујући порезима и рудној ренти. Пореска група прихода остварена је у висини од скоро две милијарде динара. Порез на зараде износио је 1,13 милијарди динара, порез на имовину 557 милиона, а од рудне ренте је приходовано 345 милиона динара, што је највећи износ у протеклих десет година. Расходи су нешто нижи. Издаци за инвестиције били су 16 одсто буџета, односно 497 милиона, такође су били већи него 2021. године- ту су улагања у водоводну и канализациону мрежу, унапређење локалног економског развоја, активне мере подршке руралном развоју, санација дивљих сметлишта, уређење каналске мреже и атарских путева.– резимирала је заменица градоначелника.

Шеф одборничке групе Александар Аћимов истакао је домаћинско руковођење градом напомињући да је, и поред последица короне, тим који води град показао одличне резултате реализујући капиталне пројекте и бројна улагања.

– Тежак период од два месеца ћемо пребродити и имати још већа улагања- рекао је Аћимов, поводом актуелне блокаде рачуна града.

На седници су усвојени извештаји о прошлогодишњем раду установа које су образложили њихови руководиоци. Тако је скупштина изгласала извештаје Народне библиотеке „Јован Поповић”, Народног музеја, Народног позоришта, Центра за ликовну и примењену уметност „Тера„, Културног центра, Историјског архива, Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, Центра за стручно усавршавање, Спортског центра „Језеро”, Туристичке организације.

Усвојена је и стратегија развоја ЈП „Кикинда“ за период од 2023. до 2027 године, Годишњи програм заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта, као и измене и допуне неколико аката: Програма пословања ЈП Кикинда, Плана генералне регулације централног дела насеља Кикинда, Одлуке о уређивању и одржавању гробља.

Скупштина је усвојила решење о престанку дужности дугогодишњег директора ЦЛПУ „Тера” Слободана Којића, а за новог директора изабран је Александар Липован. Липован је запослен у „Тери“ од 2010. године, од 2019. на месту менаџера међународне и међусекторске сарадње.

ПЈП 1

Чланови Секције ветерана Посебних јединица Полиције (ПЈП) јуче су одали помен свом страдалом саборцу Тинтор Пери који је, пре 25 година, на Видовдан, изгубио живот у борбама са албанским терористима.

У име својих сабораца положили су венце на спомен обележје испред Месне заједнице у Остојићеву и на гроб Тинтора, једног од палих хероја ПЈП.

– За нашу јединицу та 1998. година била је изузетно тешка. У оружаном сукобу са терористима погинуло је шесторо и рањено 18 наших припадника. Међу погинулима је био и Пера Тинтор. Као његове колеге и саборци трудићемо се да сећања на њега и на сву нашу палу браћу не избледе – поручио је један од старешина ПЈП, поручник Бране Илић.

Из Полицијске управе Кикинда у борбама на Косову и Метохији погинуло је девет припадника Посебних јединица. Секција Ветерана, која делује у оквиру кикиндског СУБНОР-а, окупља 52 члана који, с поносом и тугом, негују сећање на своје погинуле саборце.

Позар БВС 1

На једној од зграда које припадају Пољопривредном предузећу АД „Козара“ у Банатском Великом Селу јутрос је избио пожар. Да гори кровна конструкција на објекту пријављено је у 8.35 и одмах су упућена три возила кикиндске Ватрогасне јединице и по једно возило професионалне Ватрогасне бригаде НИС-а и ДВД-а из Руског Села, сазнајемо у Полицијској управи Кикинда. Повређених нема јер је у питању објекат (бивши мотел) који није у употреби.

Како се наводи, пожар је локализован у девет сати, а гашење је још увек у току.  Када се објекат доведе у безбедно стање, започеће се са истражним радњама и проценом материјалне штете, тако да узрок пожара за сада није познат.

(Фото: ФБ принтсцреен)

Академија 3 (1)

У заједничкој организацији Града и Српске православне црквене општине, вечерас је, у свечаној сали Народног музеја, уз присуство свештенства, представника Града, гостију и великог броја Кикинђана, одржана Видовданска академија.

Градоначелник Никола Лукач подсетио је да је ово први пут да Град и Црквена општина организују ову свечаност.

– Видовдан означава сабирање и заједништво и треба да нас окупи око идеје која је најважнија за цело српство, а она подразумева очување самосталности и јединство, као и да се никада не одрекнемо своје историје и порекла, да смо суверени. На овај велики празник молимо се и за бољи живот Срба на Косову и Метохији и охрабрујемо наше сународнике јер Србија никада неће одустати од борбе за сваког Србина и за своју земљу. Ми који имамо могућност доношења одлука никада нећемо издати нашу отаџбину, увек ће нам на првом месту бити љубав према Србији. Она ће нас и убудуће сабирати, окупљати и гурати напред, да градимо још бољу будућност за Кикинду и нашу земљу и да сви Срби и они који воле Србију буду сабрани, да заједно усправно корачамо, верујући у нашу отаџбину и борећи се њу – истакао је Лукач.

Протонамесник, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, Бобан Петровић,  пренео је благослов епископа Никанора и, у његово и у име Црквене општине Кикинда, захвалио је Градској управи на сарадњи у организовању Академије.

Видовдан има вишеструки значај, додао је отац Мирослав Бубало.

– Сам празник има, поред верског, и морални значај и обавезујући је за наредне генерације – казао је Бубало. – Они који нам кроз историју нису били пријатељи,  бирали су управо тај дан да нас понизе.

Тема Видовданске академије била је војно свештенство у Србији. О томе је говорио пуковник Стевица Карапанџин који је осмислио модел верског живота у војној средини и приредио подзаконска акта ради повратка свештеника у војску након седам деценија.

– Ми смо први, у тадашњој Европи, 1839. године, у време Књаза Милоша, када нисмо били ни потпуно независни, имали законом регулисану позицију војног свештеника. У време када сам почео да радим на томе, Србија је била тек једна од неколико земаља која није имала свештенство у војсци – поред Црне Горе, Албаније, Македоније и Бугарске – рекао је пуковник Карапанџин.

Пуковника је, због ових заслуга медаљом Светог Краља Милутина одликовао Патријарх Иринеј, а Карапанџин је ову тему и процес преточио у књигу „Верска служба у Војсци Србије“.

На Видовданској академији присутнима се обратио и отац Слободан Дивљаков, протонамесник, парох у Руском Селу. У уметничком делу програма наступили су Певачка група „Ковиљ“ и Женска певачка група „Гусала“.

Видовдан 3

Како би обележили сећање на све јунаке који су страдали за ову земљу од Косовске битке до данас, у Кикинди програми обележавања Видовдана трају од јутарњих сати и завршавају се Видовданском академијом.

У организацију догађаја укључили су се Град Кикинда, Српска православна црквена општина и Српски ратни ветерани. У преподневним сатима одржане су свечана литургија у Храму Светог Великомученика Кнеза Лазара у Накову, а затим су, у Цркви Светог Оца Николаја у Кикинди. Српски ратни ветерани обележили своју славу резањем славског колача.

Код споменика “Туга” на тргу венце су положили: родбина страдалих,  представници Града, борачких организација, МУП-а и Војске Србије, и представници гарнизона из Куршумлије и Бачке Тополе. Одржан је помен, а затим и пригодан програм у којем су прочитана имена 37 погинулих и несталих Кикинђана, војника и полицајаца, током оружаних сукоба од 1990. до 1999. године.

Јелена Карановић, сестра Марка Утржана, првог војника из Кикинде који је погинуо у ратовима деведесетих, рекла је да правда ни до данас није задовољена.

– Марко је служио војску у Љубљани, затим је пребачен у касарну у Хрватској. Тада су он и његови другови заробљени и затворени у логор Ракитје у којем су мучени и тамо су убили Марка. Имао је 20 година. Дуго сам га чекала да се врати, нисам могла да прихватим да више није жив. Од 2016. године почела је истрага о убиству и мучењу војника. Починиоца, Бранка Тунића, Албанца, припадника Зенги, који је до смрти тукао Марка и мучио још 16 његових другова, Словенија није хтела да испоручи Србији. Он се сада налази у Хрватској и суди му се у одсуству. Надамо се да ће правда победити јер оно што су прошли мој брат и његови другови била је голгота – каже Јелена.

Из Градске управе помену су присуствовали председник Градске скупштине Младен Богдан,  чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар и начелник Градске управе, Драгиша Михајловић.

– Важно је да наставимо традицију обележавања једног од најважнијих датума у историји Срба и одржавамо сећање на све наше јунаке, од Косовског боја до данас. Ово је било прекинуто у једном периоду и настављено је 2013. године – рекао је Богдан. – Видовдан и Косовски завет уткани су у генетски код Срба. Увек ћемо подржавати рад борачких удружења и водити бригу о породицама погинулих. Данас шаљемо поруку саборности и јединства које нам је потребно и пружамо подршку нашем народу на Косову који трпи велике притиске.

Свечана Видовданска академија, у организацији Града и Црквене општине, одржаће се у Народном музеју, од 18 сати.

ИМГ-79ц5дф03065фае75фе35888фдд24фадд-В

Чланови Посланичке групе пријатељства са Кином састали су се у Народној скупштини са делегацијом Коморе кинеских компанија у Србији и представницима амбасаде НР Кине, са којима су разговарали о могућностима за даље унапређење сарадње, као и о будућим заједничким пројектима.

Овом приликом Миленко Јованов, председник Одбора за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања, истакао је да је захваљујући залагању и раду поменуте групе сарадња са Кином подигнута на виши ниво. То ће допринети успостављању још отворенијих односа између парламентараца две државе, као и ближој сарадњи привредника.

Градоначелник Кикинде Никола Лукач и директор кикиндског Спортског центра „Језеро“ Дејан Пудар присуствовали су састанку као представници локалне самоуправе. Кинеским привредницима представили су идејни пројекат који се односи на употребу гео-термалних извора у Кикинди као алтернативних извора грејања спортског објекта и смештајних капацитета и у туристичке сврхе.

Представници Коморе кинеских компанија у Србији оценили су да имају остварену ефикасну и успешну сарадњу са Владом Србије, Народном скупштином и локалним самоуправама, истичући да је Кина од краја 2022. године постала највећи спољно-трговински партнер Србије.

 

error: Content is protected !!