Град

MIGRANTI-NOVO

Pripadnici MUP-a  juče, 2. novembra,  su na teritoriji Kikinde Subotice, Sombora i Pirota pronašli ukupno 738 iregularnih migranata, saopšteno je  iz MUP-a. Ovo je bio nastavak akcije na suzbijanju iregularnih migracija koju predvodi pomoćnik direktora policije general policije Dejan Luković.

Tokom  akcije policija je obavila kontrolu 32 objekta i 5.096 vozila. Tom prilikom samo na teritoriji Policijske uprave Kikinda kontrolom objekata i prostora u kojima su boravili iregularni migranti, pronašla je i oduzela ukupno 87 stranih pasoša i šest ličnih karata.


Policija će i u narednim danima preduzimati pojačane mere i angažovati sve policijske snage u realizaciji ove akcije na suzbijanju iregularnih migracija kako bi se stanovništvo osećalo još bezbednije i sigurnije.

Groblje 2

Na Železničkom groblju, u toku vikenda, nepoznati počinioci oskrnavili su 37 grobova, čupanjem i lomljenjem drvenih krstova. Slučaj je prijavljen Policiji, ali do danas nema novih informacija o ovom vandalskom činu.

„Prijavu smo primili u nedelju. Odmah smo obavestili Osnovno javno tužilaštvo i radi se na rasvetljanjvanju krivičnog dela povrede groba“, potvrđeno nam je u Policijskoj upravi Kikinda.

Sveštenik Kikindskog namesništva Srpske pravoslavne crkvene opštine, Miroslav Bubalo, u izjavi za naš portal prvo je želeo da demantuje senzacionalističko i, kako je rekao, neistinito izveštavanje pojedinih medija o ovom nemilom događaju.

– Ovo jeste vandalizam, ali ne onako kako su preneli pojedini mediji koji su čak naveli da postoje tragovi kopanja, što nije tačno – to su tragovi čupanja krstova. Moje mišljenje je da je to zlonamerno i kontrolisano uništavanje sa ciljem i zadnjom namerom. Ne verujem da je u pitanju bilo kakav kult ili satanistički obred, u tom slučaju bilo bi satanističkih simbola. Da je nekontrolisani vandalizam, bilo bi oštećenja i na spomenicima. U pitanju je zlonameran čin – izričit je sveštenik Bubalo.

Većinu oskrnavljenih grobova rodbina pokojnika je uredila i, kao i u Crkvenoj opštini koja je nadležna za održavanje ovog groblja, očekuju da pripadnici Policije pronađu počinioce.

IMG_2869

Ukupno 30 miliona dinara usmeriće se iz pokrajinskog budžeta za izgradnju sekundarne atmosferske kanalizacije u delovima Kikinde, odluka je Pokrajinske vlade. Ovim rešenjem bolje uslove za život dobiće stanovnici u delovima Moravske, Jovana Sterije Popovića i Ivana Jakšića.

„Kanalizaciona infrastruktura u ovom delu Grada je dotrajala. Prilikom atmosferskih padavina nakuplja se voda i dolazi do izlivanja, što remeti kvalitet života građana i ugrožava bezbednost saobrađaja. Izgradnjom mreže atmosferske kanalizacije biće rešen višegodišnji problem u tom delu grada”, stoji u saopštenju Vlade Vojvodine.

Podsetimo da je u toku izgradnja sekundarne atmosferske kanalizacije u ulicama Semlače i Braće Laković, a gradilište je nedavno posetio predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, zejadno sa predstavnicima Grada, narodnim i pokrajinskim poslanicima iz Kikinde. Ovom prilikom dogovarano su i dalja ulaganja u komunulnu infrastrukturu u našem gradu.

 

U delovim ulica Dušana Vasiljeva, Jaše Tomića, Braće  Laković i Semlačke radovi su počeli krajem avgusta i biće gotovi do kraja godine, a posao se izvodi zahvaljujući zajedničkom ulaganju Grada i Pokrajine. Izgradnja atmosferske kanalizacije u koju će biti uloženo 150 miliona dinara samo je jedan od projekata koji su ove godine realizovani uz pomoć Pokrajine i Uprave za kapitalna ulaganja.

 

Serbia, Vojvodina. Farmer in tractor cultivating field in spring season.

Grad Kikinda raspisao je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Proizvođačima je na raspolaganju oko 1.640 hektara. Najviše, oko 1.200 hektara nalazi se u katastarskim opštinama Mokrin, Sajan i Iđoš, tako da je i zemlja koja će naći na licitaciji lošijeg kvaliteta odnosno slatine, trstici i močvare odnosno oranice četrte, pete, šeste klase saznajemo od člana Gradskog veća Ljubana Sredića.

-Zemlja se izdaje na 15 godina u svih deset katastarskih opština. Početna cena za zemlju prve klase je 75.000, a za osmu klasu 23.348 dinara. Javno nadmetanje organizuje se elektronski preko Uprave za javno zemljište, a uslovi su da fizičko lice koje konkuriše mora da ima prebivalšte najmanje tri godine u katastarskoj opštini u kojoj licitira za zemlju i isto toliko da ima aktivno gazdinstvo. Uslov je i uplata depopozita i da ima pola hektara zemljišta. Pravna lica koja konkurišu moraju da imaju 10 hektara zemljišta u svom vlasništvu – pojašnjava Sredić.

U Kikindi je na raspolaganju  oko 100 hektara zemljišta, u Banatskoj Topoli 80, u Bašaidu 60, u Banatskom Velikom Selu oko 50.

-Ova zemlja je kvalitetnija i ona će biti izlicitirana. Početna cena za njive prve klase je 25.000 dinara viša u odnosu na mart ove godine kada je održan drugi krug licitacije i kada je početna cena bila 50.000 dinara. Za livade treba izdvojiti 19.600 dinara, a za pašnjake trstike i močvare 9.300 dinara. Uglavnom oni nisu interesantni i najveći deo će ostati neizlicitiran –

Postupak javnog nadmetanja organizuje  se elektronskim putem, preko veb-aplikacije za sprovođenje javnog nadmetanja – https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  koja se nalazi na zvaničnoj veb-prezentaciji Uprave za poljoprivredno zemljište.

Rok za prijavljivanje i podnošenje dokumentacije je do 9. novembra u 15 sati. Otvaranje ponuda za davanje u zakup i na korišćenje poljoprivrednog zemljišta zakazano je za 17. novembar u 12 časova.

Na teritoriji Grada u državnom vlasništvu je 12.000 hektara i u dugogodišnji zakup izdato je 8.500 hektara u dugogodišnjem zakupu najviše na 15 godina.

Slavica 1

Posvećeno i s ljubavlju Slavica Dangubić iz Kikinde, već osam godina bavi se pčelarstvom. Ove godine prvi put je odlučila da svoj, “Cajin domaći med” pošalje na takmičenje. Na sedmo Međunarodno organoleptičko ocenjivanje meda u Brčkom stiglo je oko 300 uzoraka iz zemalja regiona i nekoliko evropskih država. Vesti koje je ova pčelarka upravo dobila nisu samo potvrdile kvalitet, već su i pokazale da je njen med šampionski. Za oba meda, i cvetni i suncokretov, osvojila je zlatne medalje, a suncokretov je, sa maksimumom osvojenih bodova međunarodnog žirija, zaslužio i šampionski pehar.

– Htela sam da med bude ocenjen na neutralnom terenu, želela sam potvrdu kvaliteta. Ima tu mnogo rada, a nema toliko materijalne satisfakcije. U tom smislu pčelarstvo mi je više hobi – kaže Slavica. – Veoma sam zadovoljna jer sam dobila potvrdu da je moj med vrhunskog kvaliteta.

Slavica je počela da pčelari zbog zdravstvenih problem, na predlog prijatelja.

– Imala sam astmu i prijatelji pčelari su mi pravili preparat od kojeg mi je bivalo bolje, pa su mi predložili da počnem da pčelarim zbog apiterapije jer su pčelinji ubodi lekoviti. Počela sam 2015. godine sa pet društava. Međutim, kad se „zaraziš“ pčelarenjeem, nema povratka – smeje se Slavica. – Danas imam 41 zajednicu i svo slobodno vreme provodim sa njima. To je velika ljubav.

Slavica ima već odraslu decu, tri studenta. Sa njima će 12. novembra otputovati u Brčko po svoje nagrade, kaže. I pored poslovnih obaveza, na svoju terapiju pčelama stiže da svakodnevno.

– Obilazim ih svakog dana. Posla ima dosta u sezoni, od marta do kraja oktobra, ponekad i celodnevnog rada. Uglavnom sve radim sama, i to mi je sasvim dovoljno da „očistim“ mozak od svih negativnih misli. Sa pčelama čovek mora da bude koncentrisan, ako je nervozan one to osete, bodu, tako da je to prava terapija – objašnjava.

Od prvog dana Slavica je i član Udruženja pčelara. Član je Izvršnog odbora, a osam godina je bila na funkciji blagajnika.

– Tadašnji predsednik, Saša Čolak i ja imali smo ideju da brendiramo suncokretov med koji je izuzetno kvalitetan. To je, pored meda od uljane repice i cvetnog, jedini autentični med sa ovih terena. Zato mi je drago što sam baš za njega dobila šampionsku titulu. Cvetnog meda sam dobila manje, vrcala sam ga u septembru. Veoma je aromatičan, zato sam ga i poslala na takmičenje – kaže Slavica i dodaje da je ove godine imala oko 17 kilograma meda po društvu.

Prinosi se, objašnjava, menjaju iz nekoliko razloga.

– Nekada su „glave“ suncokreta bile velike kao točak „fiće“. Sada su manje, i prinosi su, samim tim, smanjeni.

Navodi da veliki problem pčelari imaju sa trovanjima jer se poljoprivrednici često ne pridržavaju zakonskih odredbi po kojima ne smeju da prskaju u vreme cvetanja jer to dovodi do pomora pčelinjih zajednica.

Podseća da i med i propolis kapi imaju izuzetno korisna svojstva za ljude. Med je i hrana i lek, a kapi su i antibiotik i antivirotik, i imaju antigljivično dejstvo.

Za ovu pčelarku koja svoje zlatne kapi prikuplja sa puno pažnje i ljubavi, druženje sa pčelama ima najvažnije svojstvo – to što ona daruje ljudima oko sebe svojom toplom prirodom, njoj donosi terapija pčelarenjem – spokojstvo i mir koji su neprocenjivi.

pozoriste (2)
„Komuna” i Narodno pozorište Kikinda čitaocima našeg gradskog informativnog nedeljnika daruju besplatne karte za predstave.
Nagradna igra počela je od današnjeg broja „Komune”, i u svakom narednom delićemo ulaznice.
Sve što treba da uradite je da popunite kupon koji je objavljen u današnjoj „Komuni” i pošaljete ga na adresu Generala Drapšina broj 34, Kikinda ili ubacite u sanduče ispred naše redakcije, najkasnije do srede u 10 sati.
U narednom broju darovaćemo ukupno osam ulaznica– dva puta po dve karte za 10. novembar za predstavu „Pa se vidimo u snu” i dva puta po dve karte za 14. novembar kada je na repertoaru komad „Smrt čoveka na Balkanu”.
Imena izvučenih dobitnika, biće objavljena u idućem broju „Komune” koji izlazi u četvrtak 9. novembra.
Dobitnici će karte moći da preuzmu na biletarnici Pozorišta.
Ne zaboravite, četvrtak je dan za KOMUNU, a utorak i petak za POZORIŠTE!
395350028_864554118331618_6671132905003515570_n (1)

Snažnu podršku Srpskoj naprednoj stranci i politici predsednika Aleksandra Vučića potvrdio je ogroman odziv sugrađana koji su večeras došli u stranačke prostorije da svojim potpisima podrže izbornu listu „Aleksandar Vučić- Srbija ne sme da stane”.  

OGROMNA GUŽVA ISPRED GRADSKOG ODBORA SNS

U Gradskom odboru u Kikindi sugrađani su u dugim redovima strljivo čekali da daju svoj potpis podrške i tako još jednom potvrdili da su za kontinuitet državotvorne politike predsednika Vučića i SNS-a za uspešnu i prosperitetnu Srbiju.

U optimističnoj atmosferi, uz odličnu organizaciju,  za samo sat vremena podršku listi pružilo je oko hiljadu sugrađana koji su pohrlili u sedište Gradskog odbora, ali i u mesne zajednice u selima- o čemu svedoči i naš video.

Dilemu nisu imali ni stanovnici u selima koji su takođe demonstrirali snažnu podršku izbornoj listi naprednjaka ( foto na kraju teksta).

Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je raspisao vanredne parlamentarne izbore za 17. decembar. Kako je Vučić istakao, veoma je važno da Srbija sačuva mir, stabilnost i unutrašnju koheziju i pokaže demokratičnost.

„Rekao bih da je ova kampanja prilika da na civilizovan način prikažemo različite ideje, programe, politike koji treba da se takmiče, ali koji nikada neće ugroziti naše vitalne državne, narodne i nacionalne interese“, istakao je predsednik Vučić.

Svim učesnicima u kampanji poželeo je dobar rezultat u predstavljanju svojih ideja i ciljeva.

„Želim im da sve to čine na demokratski i civilizovan način, za građane Srbije je važno da najbolji programi i ideje pobede. Uveren sam da učvršćujemo demokratiju i obezbeđujemo siguran put u budućnost našoj deci. Živela Srbija, neka su nam srećni izbori“, zaključio je Vučić.

 

SOVE KRUPNO

Od danas, 1. novembra, do kraja meseca Kikinda je u znaku sova. Manifestacija „Sovembar“ nosi naziv „Sove Kikindu svetu preporučuju“ i namenjena je svim sugrađanima, a prvenstveno deci iz vrtića i osnovnoškolcima.

-I ovog Sovembra druženje počinjemo sa našim najmlađima. Tako da već danas imamo radionice u vrtićima u Ruskom Selu, Novim Kozracima, Banatskom Velikom Selu i Nakovu. Od sutra, 2. novembra pa do kraja meseca, u  Narodnom muzeju za osnovnce i srednjoškolce  biće organizovano predavnja na temu „Šta je sova pojela?“ U Kulturnom centru za mlađe osnovce  predstavnici Turističke organizacije i Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj u okviru edukativne nastave pričaće priče o sovama – saznajemo od v.d. direktorice Turističke organizacije Jasmine Milankov.

Za 15. novembar u 10 časova u Centru za stručno usavršavanje zakazana je radionica „Sova prati modu“ Vidice Štetin, a istog dana u 18 sati u sali Narodnog muzeja biće organizovan koncert pod maskama učenika Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“. U sredu, 22. novembra u 17 sati u Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“ biće predstavljena interaktivna – tiha knjiga za decu autorki Snežane Budimir i Snežane Milićev.

-Centralna proslava manifestacije je 24. novembra kada će biti organizovan kviz znanja „Svet sova ušara“ i bazar radova učenika osnovnih i srednjih škola. Istoga dana je i tradicionalna sova patrola odnsono prvo brojanje utina uz pomoć članova Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije na čelu sa Milanom Ružićem koji će u 13 časova u Kulturnom centru organizovati i promociju knjige pod nazivom „Ptice Srbije i Evrope  – vodič za raspoznavanje“ – napomenula je naša sagovornica.

Podsetimo i da do 7. novembra traje glasanje da „Sovembar“ bude proglašen za najbolju manifestaciju u Srbiji. Glasanje se obavlja  isključivo elektronski, a moguće je glasati jedan put sa jedne IP adrese.

njiva

Grad Kikinda raspisao je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Proizvođačima je na raspolaganju oko 1.700 hektara njiva. Najviše, oko 1.200 hektara nalazi se u katastarskim opštinama Mokrin, Sajan i Iđoš, tako da je i zemlja koja će naći na licitaciji lošijeg kvaliteta odnosno slatine, trstici i močvare. Zemlja se izdaje na 15 godina u svih deset katastarskih opština. Početna cena za zemlju prve klase je 73.315, a za osmu klasu 23.348 dinara.

Postupak javnog nadmetanja organzuje  se elektronskim putem, preko veb-aplikacije za sprovođenje javnog nadmetanja – https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  koja se nalazi na zvaničnoj veb-prezentaciji Uprave za poljoprivredno zemljište.

Rok za prijavljivanje i podnošenje dokumentacije je do 9. novembra u 15 sati. Otvaranje ponuda za davanje u zakup i na korišćenje poljoprivrednog zemljišta zakazano je za 17. novembar u 12 časova.

 

Sajam sport

Drugi Mali sajam sporta u Kikindi, na kojem se predstavljaju klubovi iz grada i naših sela, otvorio je danas u „Jezeru” Davor Štefanek, predsednik Sportskog saveza Srbije, a prisutan je bio i republički ministar sporta Zoran Gajić, koji je imao sastanak u Gradskoj kući s gradonačelnikom Nikolom Lukačem, kao i Dane Basta pokrajinski sekretar za sport i omladinu.

– Kikinda je grad sporta, istorija vam je na visokom nivou i kod vas sajam sporta može da bude svaki dan, a ovoliko dece koja nisu samo dovedena već se po pokretima vidi da su u sistemu treninga neka uživaju u svakom trenutku – rekao je Gajić.

Nadovezao se Štefanek:

– Imamo odličnu saradnju sa kikindskim Sportskim savezom, a vaš grad sporta ulaže mnogo novca u sportske delatnosti i uvek su ta sredstva opravdana. Ovaj 10. Mali sajam sporta a drugi kod vas je jedan od najbolje organizovanih u celoj Srbiji. Država ulaže mnogo u sport i dok god bude tako biće i uspeha i olimpijskih medalja.

Lukač je zaključio:

– Preko 70 klubova sa više od 300 mališana ovde treba da se, pre svega, igraju sporta. Ova divna priča u Kikindi gradu sporta je ostvarena zahvaljujući Minstarstvu sporta, Sportskom savezu i pokrajinskom sekretarijatu i hvala im na tome. Puna tribina mališana koji su došli ovo da vide takođe je nešto lepo i možda baš danas mnogi od njih postanu novi članovi ovih naših klubova, a ova deca koja su nam se na parketu hale predstavila možda jednog dana budu i na velikoj sceni pa da predstavljaju ne samo Kikindu već i državu i da u njihovu čast bude svirana himna Srbije. Na nama je da im stvorimo još bolje uslove u infrastrukturi.

error: Content is protected !!