Град

c5b60cf3-089c-497c-af58-132f6001981e

Божићни вашар организован је испред Римокатоличке цркве Светог Фрање Асишког у центру Града. На тезгама су се могли наћи новогодишњи украси, икебане, ручни радови, корпице, капе, шалови и све у знаку Божића и Нове године. Већ по традицији за све сладокусце ту је био и традиционални куртош колач, као и лангош који су припремале чланице КУД-а „Еђшег“.

-Желели смо да понудимо суграђанима наше традиционално јело. Лангош подједнако воле и стари и млади и међу мађарским живљем ово је једна од омиљених посластица. Рецепт је једноставан потребни су вода, со, брашно, квасац и мало уља, а оно што је важно је да се тесто добро изради како би нарасло и било укусно – сазнајемо од Ирене Киш, чланице „Еђшега“.

Марија Демеши на вашару је продавала мед породице Дражић који производи њена сестра Клара. У понуди је био багремов мед из Пожаревца где су пчеле биле на испаши, липов мед са Фрушке Горе и сунцокретов мед из Арадца.

-Мед је квалитетан јер долази из еколошки чистих средина, а о његовим благодетима не треба пуно причати. За Божић се код нас праве медењаци и када су од правог меда нема лепших колача. Последњу адвентску свећу упалићемо на Бадњи дан, 24. децембра, а након тога славимо Божић. У нашој цркви имали смо и интересантно предавање јер је најважнија духовна припрема за најрадоснији празник – открила нам је Марија Демеши.

У понуди су били жито и ораси које је припремила суграђанка Весна Марковљев.

-И за католички и за православни Божић традиција је да се засади жито које, пошто никне, повежемо са црвеном машном. Ја сам направила корпице у којима је засађено жито за све оне домаћице које нису стигле то да ураде. Жито сам посејала за Микулаш и да би успело потребно га је заливати и неговати – сазнајемо од Весне Марковљев.

Са паљењем треће адвентске свеће почињу и припреме за Бадњи дан и Божић откриле су нам наше саговорнице.

-На Бадњи дан се пости, а на трпези су јабуке, ораси, суве шљиве, постан пасуљ и насуво са маком. Дочекујемо и коринђаше који нам пожеле срећне празнике и које дарујемо. За Божић се окупи породица и ја припремам супу, патку или гуску  и лепе колаче уз обавезне штрудлице са маком  и орасима – открила нам је Ирена Киш.

Припреме за Божић Марија Демеши је већ започела.

-Правићу штрудле са маком и орасима и медењаке. Сви ови колачи имају своје значење. Мак има пуно зрна и то је жеља да нам наредна година буде берићетна, орах треба да нам донесе здравље, а мед је ту да нам наредна година буде слатка. Са радошћу дочекујем и коринђаше који наговештавају Исусово рођење и некада давно ишли су од куће до куће у којима су извели представу о рођењу Христа. Бадњи дан обележавамо у породичном кругу, а на сам Божић одлази се да се честита празник и то са меденом ракијом – рекла је Марија Демеши.

Посебан угођај Божићном вашару дала је јелка која је изазвала пажњу суграђана.

 

med zeravica

Газдинство Жеравица из Башаида које је учествовало на Етно сајму хране и пића у оквиру штанда Града награђено је посебним признањем у категорији меда и производа од меда. Сунцокретов мед који производи Радован Жеравица одлично је оцењен, а награда је још значајнија када се узме у обзир да се на сајму у Београду представило више од 300 произвођача традиционалних прехрамбених производа. Сајам је имао међународни карактер, са учесницима из Републике Српске, БиХ, Црне Горе и Грчке. Циљ манифестације остао је непромењен током година, а то је  утемељење робне марке етно производа.

Радован је пчеларством почео да се бави пре седам година на наговор пријатеља из Новог Бечеја.

-Данас имам 70 кошница, а почео сам са четири. Производим мед од уљане репице и он први дође. Након тога следи багремова, па сунцокретова паша. Осим чистог меда купцима нудимо мед са бундевиним семеном, са копривом, са циметом, сувим орашастим плодовима, са сушеним плодовима, поленом, прополис у меду – казао је Жеравица.

Како би на најбољи начин искористили благодети које пчеле пружају Радованова ћерка Сања Ћирић Жеравица постала је сертификовани апитерапеут. То је особа која је специјализована за лечење употребом пчелињих производа. Оформили су апикомору са инхалацијама где је могуће инхалирати се ваздухом из пчелињих кошница. За инхалацију се користе полен, мед, матична млеч, прополис. Ваздух из кошнице удише се кроз инхалатор и тако се решавају тегоба. Апикомора изграђена је од природних материјала и ради када су и пчеле активне. Сања производи и мелеме и креме од пчелињег воска у који се додају биљна уља.

 

moja prva plata 1

На програм Националне службе за запошљавање „Моја прва плата“, чији је циљ подстицање запошљавања младих и подршка привреди да дође до недостајућег кадра, на територији Севернобанатског управног округа пријавио се 131 послодавац са 317 радних места. Међу њима је 18 послодаваца из јавног сектора са 45 радних места, док је 113 фирми из приватног сектора са 272 радна места, сазнајемо од Иване Фелбаб, начелнице Одељења за посредовање у запошљавању Филијале Националне службе за запошљавање.

-Послодавци из приватног сектора највише траже раднике са средњом школом и то у областима администрације, трговине и машинства. У јавном сектору највећа је потражња за медицинском струком. Када је реч о особама које имају високу стручну спрему послодавци траже дипломиране економисте и технологе – истакла је Фелбабова.

Програм је намењен друштвено одговорним послодавцима који су спремни да дају шансу младим људима да стекну своја прва радна искуства, оспособљавајући их за самосталан рад на конкретним пословима, а према унапред утврђеном плану оспособљавања. Млади до 30 година имали су могућност да се на оглашене позиције пријаве до 6. децембра.

-Пријавило се 96 кандидата и то највише за административне послове и област трговине. Услов је био да се налазе на евиденцији, да имају најмање средњу стручну спрему, да су до 30 година, да немају радног искуства или да је оно краће од шест месеци, да нису раније користили средства из програма „Моја прва плата“, као и да нису у претходних шест месеци били у радном односу код послодавца код ког конкуришу – подсетила је наша саговорница.

У току је избор кандидата који траје до 22. децембра. Најкасније до 29. децембра на порталу „Моја прва плата“ биће објављене коначне листе послодаваца са бројем изабраних кандидата.

-Након што изађе коначна листа закључење тројног уговора између Националне службе, послодавца и одабраног кандидата биће организовано од 1. до 19. јануара наредне године – појаснила је Ивана Фелбаб.

Програм „Моја прва плата“ подразумева оспособљавање незапосленог за самосталан рад ради стицања вештина, знања и компетенција. Програм се реализује без обавезе заснивања радног односа. По истеку оспособљавања за рад послодавци одлучују да ли ће засновати радни однос са кандидатима.

Плата и доприноси девет месеци

Програм „Моја прва плата“ финансира се девет месеци. Средњошколци добијају 28.000 динара, а они са високим образовањем имају зараду од 34.000 динара. Свима се уплаћује допринос у случају повреде на раду и професионалне болести. Новац им исплаћује Национална служба за запошљавање, а послодавци могу младима да исплате и додатна средства која не могу да буду већа од износа који исплаћује НСЗ.

 

 

novogodišnji bazar

Традиционални Новогодишњи базар на којем локални произвођачи нуде своје производе, у празничном духу и уз музичке наступе локалних извођача, одржаће се од 22. до 30. децембра на Тргу испред Градске куће.

– Базар ће трајати сваког дана од 10 до 22 сата, а последњег дана у години до поднева, када се и дочекује Дечија Нова година. Од 28. до 30. децембра, на бини испред Градске куће, од 18 до 20 сати, одвијаће се музички програм са локалним извођачима – каже Јасмина Миланков, в. д. директорица Туристичке организације Града.

Као и сваке године, мали привредници и удружења припремили су разноврсну понуду, а чланови Црвеног крста организоваће своју, такође традиционалну акцију, „Чај од срца“.

Што се тиче Децембарског базара, он, од прошле суботе, има своје издање код Леденог језера, поред клизалишта. Тако ће бити и у суботу, 16. децембра, кажу у Туристичкој организацији.

 

laureati apv 2023

Влада Војводине додељује награде за постигнуте врхунске резултате из области науке, технике, уметности и спорта на такмичењима у земљи и иностранству.  Међу награђенима је петоро наших младих и успешних суграђана, као и њихови ментори.

Милан Гашић који похађа Гимназију „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду, некадашњи ђак генерације ОШ „Жарко Зрењанин“  добитник је награде Лауреат Војводине. Његов ментор је професорица Снежана Булајић.

Јована Карић, ученица ОШ „Свети Сава” добитница је специјалне награде из области хемије (ментор Лела Војводић). Андреј Варга, ученик трећег разреда Гимназије „Душан Васиљев” освојио је специјалну награду за област информатике ( ментор Снежана Замуровић). Исто признање заслужио је и његов брат Стефан Варга, ученик првог разреда кикиндске гимназије (ментор Маја Дувњак).

Новак Деспотовић, ученик Математичке гимназије у Београду добио је специјалну награду за математику (ментор Мирјана Катић).

Влада АП Војводине традиционално награђује најуспешније даровите ученике и ученице са територије АП Војводине, у циљу одавања друштвеног признања, подстицања даровитости код младих и промоције правих вредности. Награђивање најуспешнијих даровитих ученика установљено је 1997. године. Награде су ђацима уручене у среду.

Варга насловна

Изванредне резултате Стефан Варга, ђак генерације ОШ „Свети Сава”, сада ученик првог разреда Гимназије „Душан Васиљев” , ниже протеклих година из информатике, математике и физике. Изузетни успеси и награде на републичким такмичењима сврстале су га у златно одељење Србије. Награђено је укупно 112 ђака (златно, сребрно и бронзано одељење) који су у протеклој школској години похађали осми разред и постигли изванредне резултате на републичким или међународним такмичењима. Признања су им уручена на свечаности у Палати Србија.

Ове награде додељене су први пут, на иницијативу кабинета председнице Владе Републике Србије.

– Од петог разреда учествујем на такмичењима из математике, програмирања и физике, на  којима сам добијао од похвала до златних медаља. Ово признање Владе Србије ми пуно значи, обавезало ме је да постижем и даље врхунске резултате- рекао је  Стефан за наш портал.

Признања и лаптоп рачунаре, ђацима су у среду уручили министар информисања и телекомуникација др Михаило Јовановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање др Милан Пашић.

Поменимо и то да је овај изузетан, млади суграђанин добитник признања Владе Војводине која је недавно доделила награде, а Стефану је додељено признање за област информатике.

 

У ЗЛАТНОМ ОДЕЉЕЊУ ТРИ ЂАКА ИЗ ВОЈВОДИНЕ

Златно одељење најбољих такмичара броји 31 ученика, од којих је троје из Војводине- поред Стефана, још два ђака из Новог Сада. Иначе, Стефан је међу 11 најактивнијих такмичара генерације који су поставили високо лествицу за улазак у златно одељење. Чак 30 од 31 ученика златног одељења имају одличне резултате на најмање три такмичења из календара републичких и међународних такмичења. Колико је ово ретко, показује податак да је само 251 ученик (мање од 0,4 одсто генерације) успело да се пласира на два и више републичких тамичења из календара такмичења.

НОВА ПЛАТФОРМА „ТАКМИЧАРИ ГЕНЕРАЦИЈЕ”

У Палати Србија представљена је и посебна платформа под називом „Такмичари генерације” која је намењена промоцији и награђивању најбољих ученика. На платформи су истакнути успеси ученика на такмичењима републичких и међународних нивоа што ће представљати базу података за даљу промоцију ђака, њихових резултата и самих такмичења, али и образовних политика које су усмерене на то да ученици достижу своје максималне капацитете и буду успешни чланови нашег друштва.

405935257_302827858759629_6816201829588190057_n

Јединици цивилне заштите уручена је вредна опрема. Како је вод недавно формиран донација ће помоћи да припадници ове јединице буду опремљени, али и да се додатно едукују.

-Одавно постоји идеја да се на територији Града формира јединица цивилне заштите и недавно је спроведена у дело. У времену у ком живимо честе су поплаве, земљотреси, пожари, тако да се увидела потреба да постоји вод који ће у сваком моменту бити на располагању уколико дође до било какве ванредне ситуације. Потребе су велике, али сам сигуран да ћемо уз помоћ локалне самоуправе бити  спремни за све ненадане ситуације – рекао је Дејан Јакшић, командир вода цивилне заштите за опште намене.

Поменута Јединица добила је агрегат, моторне тестере, потапајуће пумпе и мноштво додатне опреме попут мегафона, рефлектора, маказа за метал потребне за  свакодневни рад.

-Новоформираној Јединици цивилне заштите купљени су апарати и недостајућа опрема у вредности од пола милиона динара. На овај начин припадници постају оперативни и безбедност свих грађана на овај начин је унапређена – додао је члан Градског већа Небојша Јованов.

Јединица цивилне заштите сачињена је од добровољних ватрогасаца који су се показали као најбољи. Они су већ обучени за гашење пожара и спашавање, а у наредном периоду биће и додатно оспособљени за уже специјалности.

man-putting-empty-ballot-election-box-w1024 (1)

Грађани Србије у недељу, 17. децембра гласају на парламентарним изборима, становници Војводине на покрајинским, а у 65 градова и општина истовремено се одржавају и избори за локалне скупштине. На територији Града у бирачки списак уписано је 47.038 бирача.

-Имамо 720 бирача мања у односу на претходну годину, када је право гласа остваривало 47.758 суграђана. Позиви за гласање су послати свима и колико смо проверили већ су стигли на адресе. Ко није добио позив, а уписан је у бирачки списак на гласање може да дође са важећим личном картом или пасошем – истакао је Петар Жигић, председник Градске изборне комисије.

У Кикинди има 60 бирачких места 35 у граду и 25 у свих девет села.

-Имамо једну промену у односу на претходне изборе 3. априла прошле године. Бирачко место 16 које се налазило у некадашњој Месној заједници „Никола Француски“, сада је пребачено у вртић „Колибри“ који се налази одмах поред. Изборна места се отварају у седам, а затварају у 20 часова и до недеље ће све бити спремно, пристићи ће материјал, а биће завршене и обуке за бирачке одборе како би избори протекли у најбољем реду – каже Жигић.

Уколико неко није у могућности да  гласа на бирачком месту због тешке болести, старости или инвалидитета, о томе треба да обавестите локалну изборну комисију најраније од четвртка, 14. децембра, а најкасније до 17. децембра до 11 сати, односно бирачки одбор на дан гласања најкасније до 11 сати.

-Новина, превиђена важећим Законом, је да постоји посебно место поред кутије односно особа која ће да прати убацивање листића у гласачку кутију како не би дошло до повреде изборног права. Уколико неко изнесе листић са бирачког места тада се обавештавају надлежни органи – напомиње наш саговорник.

Републичка изборна комисија утврдила је збирну изборну листу за парламентарне изборе на којој се налази 18 листа са укупно 2.818 кандидата за посланике.На изборима за посланике за Скупштину Аутономне покрајине Војводине учествује 13 изборних листа.

 

 

401230486_374975944984145_3337726494984498366_n

Васпитачи Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, већ по традицији, малишанима из вртића за Нову годину поклонили су позоришну представу. Комад је премијерно изведен у Народном позоришту, а деца су уживала у авантури Патуљчице која тражи Деда Мраза.

-Овога пута представу су припремили васпитачи из вртића „Плави чуперак“, а велику помоћ пружиле су нам колеге, помоћно особље, техничка служба, кројачица. Подршку смо имали од наше управе на челу са директорком Кристином Дрљић. У комаду глуми 21 васпитач и сви они помажу Патуљчици, која, у ишчекивању Нове године и Деда Мраза, иде од континента до континента. На том путовању сазнаје како остала деца у свету славе долазак Нове године – сазнајемо од васпитачице Данијеле Тамаши.

На занимљив начин васпитачи – глумци, показали су како се ново лето дочекује на северном полу, у Африци, Кини, Египту. Патуљчица стиже и у Кикинду, најлепши град на свету где и проналази Деда Мраза где са децом света прославља Нову годину.

-Деца су одлично прихватила представу. Певали су и играли са нама и активно учествовали у нашем путовању – истакла је Данијела Тамаши.

Интерактивна представа „Пут око света” проширила је дечија знања о другим земљама, њиховом језику, традицији и култури.Када чујете аплаузе, видите дечије осмехе, срећне погледе и песму, знајте да иза тога, увек, баш увек стоје васпитачи, прокоментарисала је представу директорка Кристина Дрљић.

-Пуног срца, чисте душе, уз тромесечни рад и труд, сваке године васпитачи, својој највернијој публици поклоне представу. Велико хвала, мојим колегама и свим осталима који су на било који начин помогли реализацију овог комада. Бити директор овакве установе, имати овакве колеге и све оне, који су запослени у нашој установи, највећа је част, задовољство и понос – рекла је Дрљићева.

У плану је да се још једном до краја године одигра овај комад и да буде и хуманитарног карактера.

Bedem (3)

Стотину домаћинстава и више од 300 становника насеља Мали бедем у Кикинди, захваљујући локалној самоуправи, први пут је добило асфалт. Радове на изградњи 600 метара стазе, који су при крају, данас су обишли градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо, члан Градског већа за инфраструктуру и ванредне ситуације Небојша Јованов, и Жељко Раду, координатор за ромска питања у Градској управи.

– Велико ми је задовољство да дођем у део града у којем смо урадили оно што смо обећали – рекао је Лукач. – Више деценија људи су чекали асфалтну стазу. У овом делу Кикинде никада је нису имали, сада је урађена по први пут, Овде Хитна помоћ није могла да уђе, као ни друге јавне службе јер се тешко пролазило Коначно ће деца ићи чиста у школу, моћи ће и да возе ролере, неће морати да иду три улице даље, како су нам рекли. Ово је свакако урађено за нормалнији и пристојнији живот људи. Наставићемо да радимо како бисмо испоштовали све што је још потребно, а на шта су нам указали становници овог дела града.

Тридесетшестогодишњи Зоран Алијовић од рођења живи у Малом бедему и данас је био међу многобројнима који су дочекали градоначелника.

– Ово је за нас пут, а не стаза, и почетак цивилизације. Трудићемо се да чувамо, да се не оштети. Овде Хитна служба није могла да дође, посебно када је лоше време, а имамо много срчаних болесника и астматичара којима је потребна нега. Деци смо, када иду у школу, навлачили кесе на обућу док не изађу на асфалт. Много смо захвални градоначелнику и свима који су нам ово обезбедили – рекао је Алијовић.

У разговору са градоначелником и сарадницима, становници су изразили потребу да се постави још неколико уличних светиљки, и договорено је да то буде приоритет у наредном периоду у насељу Мали бедем.

error: Content is protected !!