Град

SEDNICA SREDNJOSKOLCI (1)

Буџет Града за 2024. годину са пројекцијама за 2025. и 2026. годину наћи ће се пред  одборницима на 34. седнице Скупштине града која је заказана за сутра, 20. децембар. Ову годину завршавамо са буџетом од три милијарде и 700 милиона динара, а у наредној години буџет је планиран на три милијарде и 885 милиона динара. Међу капиталним улагањима која се планирају су системи за пречишћавање пијаће воде у Мокрину, Иђошу, Накову и Банатском Великом Селу, реконструкција путева, изградња атмосферске канализације у сливу Моравска, наставак  реконструкције дистрибутивне водоводне мреже , реконструкција улице Михајла Пупина. У плану буџета су знатна средства опредељена за здравствену и социјалну заштиту, као и социјалну политику.

Улагаће се и предшколске и школске објекте, здравствену заштиту, месне заједнице.

На дневном реду су  и  програми пословања за 2024. годину јавних предузећа „Кикинда“,  „Топлана“ и „Аутопревоз“, као и одлука  о одређивању подручја за упис деце у основне школе на територији Града и кадровске измене.

e52c4979-703b-40fb-ad12-8830bb217c53

На територији Града од укупно 46.823 бирача, који су имали право да гласају на парламентарним изборима, излазност је 63,76 одсто, истакао је председник Градске изборне комисије Петар Жигић.

-Највише гласова освојила је листа „Александар Вучић – Србије не сме да стане“, 53,21 одсто. На другом месту са 19,85 одсто освојених гласова је изборна листа „Србија против насиља – Мирослав Мики Алексић, Мариника Тепић“, док је листа „Ивица Дачић – премијер Србије“ успела да освоји 5,1 процената гласова Кикинђана – предочио је Жигић.

Листа НАДА за Србију освојила је 4,24 процента, „Ми глас из Народа – проф. др Бранимир Несторовић’’ 3,86 одсто, док је Савез војвођанских Мађара добио поверење 4,73 процента бирача од укупног броја изашлих на биралишта.

На територији Града на покрајинским изборима право гласа има 47.036 бирача.

-Према обрађеном материјалу излазност је била 63,29 процента. Изборна листа „Александар Вучић – Војводина не сме да стане“ освојила је  52,74 одсто гласова, листа „Србија против насиља -Мариника Тепић“ 18,91, док је поверење листи „Ивица Дачић  – премијер Србије“ дало 5,55 процента изашлих – рекао је председник Градске изборне комисије.

Највећа излазност забележена је на бирачком месту број 40 у Банатском Великом Селу где је гласало 76,37 процента уписаних у бирачки списак, а најмања излазност била је на бирачком месту 48 у Башаиду 53,82 одсто.

Свих 60 бирачких места, 35 у граду и 25 на селима, отворено је у седам и затворено у 20 сати.

-Градска изборна комисија је током дана активно учествовала у контроли бирачких одбора и констатовано је да је гласање протекло у најбољем реду и без неправилности. На недељним изборима било је страних посматрача, представника ОЕБС-а који су обилазили и Градску изборну комисију и нису имали никаквих примедби – додао је наш саговорник.

6d1080dc-31c0-42e8-8e5e-fb8cdc6bb928

Петогодишња Емилија Оторанов није скидала осмех са лица када су јој у посету дошли Деда Мраз и градоначелник Никола Лукач и донели јој оно што је желела, а она их је дочекала са медењацима. Нису заборавили ни њеног млађег брата четрнаестомесечног Немању.

– Пожелела сам да добијем праву јелку и Деда Мраз који је прочитао моје писмо испунио ми је жељу. Јелку ћу да окитим и биће то најлепша јелка коју сам имала – рекла нам је Емилија.

Од Емилијиног тате сазнали смо да његова мезимица сваке године пише градском Деда Мразу који ниједне године није пропустио да јој донесе пакетић.

-У писању писма помогла јој је мама, а Емилија га је украсила цртежом. Јелка ће, након што прођу празници, пронаћи место у нашем дворишту – казао је Мирослав Оторан.

И седмогодишњи Михајло Комленић, ученик првог разреда школе „Ђура Јакшић“ добио је оно што је пожелео, као и његова шестомесечна сестра Исидора.

-Градоначелник и Деда Мраз донели су ми хеликоптер и војнички аутомобил. Добио сам и слаткише.Имам пуно играчака, али ове су ми омиљене – открио нам је Михајло.

Михајлова мама Александра Комленић поздравила је акцију Града да свако дете добије новогодишњи поклон.

-Редовно пишемо Деда Мразу који увек оствари оно што је Михајло пожелео. Сваком поклону се обрадује, а ове године посебно је срећан што му је дарове донео градоначелник Лукач. Ово је предиван  гест локалне самоуправе – напоменула је Александра Комленић.

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција града и организује се једанаести пут.

 

-Циљ нам је да сва деца осете чаролију и магију предстојећих празника. Долазак Деда Мраз, вилењака и добре виле са поклонима у њихове домове стварају чаролију и магију коју наши малишани жељно ишчекују и то је оно за шта сви ми живимо. Нема ничег лепшег  да нашу децу обрадујемо и да им омогућимо лепо и безбрижно детињство. На локалној самоуправи је да обезбеди деци најбоље услове за живот. Ове године имамо више од 5.500 и град. Деца су та која нас мотивишу да се изборимо са свим недаћама – напоменуо је Лукач и прецизирао да ће најпопуларнији дека на свету са својим помоћницима обићи све малишане на територији Града.

Orhideja 5

Чланице Удружења жена „Орхидеја“ из Банатског Великог Села учествовале су, недавно, на манифестацији „Креатива – женских руку дело“ које приређује истоимено удружење из Остојићева. У своје место донеле су још једну захвалницу као признање за изузетан рад у очувању традиције – овога пута за своје везене пешкире.

– Правимо и јастуке, уникатне саксије, играчке, магнете – каже председница Удружења, Новка Павловић. – Сада се припремамо за Сајам завичаја, на којем редовно учествујемо.

Уз подршку Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону и Покрајинске владе, манифестација која се одржава у Новом Саду, промовише привредни, културни и туристички потенцијал Срба широм региона. Међу удружењима из неколико држава обавезно су и Великоселке из „Орхидеје“. Такође, захваљујући Фонду, учествују и на “Кочићевом збору” на Мањачи код Бања Луке.

Традицију свог краја чувају у радионицама у којима настају нове креације, а поред тога, сваке недеље одржавају се и састанци на којима се своде биланси и планирају нове активности.

– Удружење има 16 стално активних жена и све смо запослене. Ипак, успевамо да се организујемо, да учествујемо у програмима, да сарађујемо са удружењима из свих кикиндских села, из Зрењанина, Српског Итебеја, Буковца, Темерина, Банатског Карађорђева –  каже Павловићева.

Kaко би могле да финансирају одласке на прославе и дружења на којима се обавезно размењују искуства, жене „Орхидеје“ успешно негују и предузетнички дух.

– Све што направимо, а правимо много тога, продајемо на вашарима и базарима, и тако скупљамо новац – објашњава председница. – Морам да истакнем да нам у свему много помаже наша Месна заједница, као и Град, од којег добијамо новац по пројектима.

С друге стране, оне узвраћају ангажманом кад год је то потребно и спремне су, упркос обавезама, да помогну и придруже се свим акцијама у свом месту. Тако су, летос, од своје Месне заједнице, добиле захвалницу за изузетан допринос у обнови Завичајне куће, на шта су посебно поносне.

Да се за Банатско велико Село надалеко чује и зна, допринело је и то што је ово удружење, две последње године, освајало титулу „Краљице ајвара“ на такмичењу „Изађи ми на теглу“ у Кикинди. Као представнице града затим су наступале на државном надметању на Ади Циганлији.

– Оба пута у Кикинди добиле смо „смедеревац“ – каже Новка Павловић. – Један смо продале и купиле електрични шпорет, па сада у свако доба можемо да правимо своје специјалитете.

Рад креативних и вредних жена из овог места препознају и донатори па ће, уз њихову помоћ, ускоро, у згради Месне заједнице, у којој су смештене, опремити још једну, „завичајну собу“.

Очување традиције, представљање свог села и града, али и неговање заједништва, најважнији су успеси ових вредних жена које, новим генерацијама, остављају највредније – ентузијазам, вољу и јединство без материјалне користи – у аманет.

 

STANISLAVA REZULTATI IZBORA

Станислава Хрњак кандидаткиња листе „Александар Вучић Србија не сме да стане”, у име странке и у своје лично име, захвалила се суграђанима на подршци који су им указали на изборима.

Српска напредна странка у Кикинди је освојила 54,92 одсто гласова од укупног броја изашлих на биралишта. Поверење овој партији дало је 15.886 суграђана, што је више у односу на изборе пре годину и по дана. Станислава Хрњак, председница Градског одбора СНС-а и кандидаткиња за покрајинску посланицу „Александар Вучић – Војводина не сме да стане“ захвалила је свим грађанима који су од раних јутарњих сати до затварања бирачких места испунили своју грађанску дужност.

ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО:

e52c4979-703b-40fb-ad12-8830bb217c53

Биралишта у Србији затворена су у 20 сати, а међу првима је на бирачко место изашла кандидаткиња за покрајинску посланицу на листи „Александар Вучић – Војводина не сме да стане“ и председница Градског одбора Српске напредне странке Станислава Хрњак.

 

– Као и сваки пут када је изборни дан прва обавеза у јутарњим сатима по отварању бирачког места је да гласамо. Ово је својеврсни празник демократије и добра прилика да се грађани изјасне и оцене све политичке програме и платформе. Оно што  обележева данашњи дан је да ће наши суграђани одредити будућност како Војводине, тако и Србије. Увек су Кикинђани излазили на биралишта и прошле године имали смо излазност од 64 одсто, тако да  и на овим изборима очекујем сличну излазност – истакла је Станислава Хрњак.

У пратњи супруге  гласао је Миленко Јованов, кандидат са листе „Александар Вучић – Србија не сме да стане” и шеф посланичке групе Српске напредне странке у протеклом сазиву Народне скупштине.

– Очекујем да што већи број суграђана изврши своју грађанску дужност и да на тај начин кажу какву Србију желе. Надам се да ће подржати резултате који смо постигли у прошлости и да ће гласати за политику која је те резултате изнедрила. Надам се да ће гласати за људе који су постављене задатке и циљеве остварили. Очекујем да ћемо већ сутра наставити да се боримо за даљи развој Србије, за даље подизање животног стандарда, за бољи живот свих нас, за бољу инфраструктуру, подизање Кикинде, Србије и Војводине – прецизирао је Јованов.

Своју грађанску дужност на бирачком месту број 9 у Основној школи „Свети Сава“ обавио је и градоначелник Никола Лукач који је на биралиште изашао заједно са породицом, децом и родитељима.

– На гласање сам дошао са својим родитељима и својом децом. То су три генерације које апсолутно схватају која је важност данашњих избора. Сигуран сам да је то разлог велике излазности у нашој средини. Као што је у мојој породици, тако сви треба да будемо у једној кући и да једни други подржавамо и очувамо Србију. Грађани су разумели поруке и бојазан да би неко други пореметио напредак Србије. Хвала мојим суграђанима што су изашли у великом броју на биралишта и што су препознали важност избора. Само заједнички, разумевајући једни друге можемо у наредном периоду да напредујемо – поручио је Лукач.

mladen bogdan glasa

Убрзо након отварања бирачких места, своју грађанску дужност обавио је и председник Скупштине града Младен Богдан.

Богдан је гласао на бирачком месту које се налази у некадашњој Месној заједници Лидија Алдан у Кикинди.

 

dabb7fd1-15bf-4c18-a107-93b888eb9bea

Своју грађанску дужност на бирачком месту број 9 у Основној школи “Свети Сава” обавио је и градоначелник Никола Лукача који је на биралиште изашао заједно са пордицом, родитељима и децом.

У Кикинди на 35 бирачких места у граду и  25 на селима гласање протиче уредно. У Кикинди је до 12 сати гласало 25,5 одсто бирача.

393091952_377719737997694_8439293356793338367_n

У 11 сати у Кикинди излазност је 19,6 одсто од укупног броја уписаних бирача.

У пратњи супруге  гласао је и Миленко Јованов, кандидат са листе „Александар Вучић – Србија не сме да стане” и шеф посланичке групе Српске напредне странке у протеклом сазиву Народне скупштине.

 

На бирачком месту 32 у некадашњој Месној заједници „Лидија Алдан” гласање протиче у најбољем реду. Место је отворено у 7 сати, а од 952 бирача уписаних за покрајинске и 954 за републичке изборе, до 11 сати своју грађанску дужност испунило је 192 бирача.

 

bd75b0c2-c7a0-4394-aee7-bee74422d81a

У Србији се данас одржавају парламентарни и покрајинских избори,  а у 65 градова и општина истовремено се одржавају и избори за локалне скупштине. Свих 60 бирачких места на територији Града отворено је на време, у седам сати. Међу првима је на биралиште изашла покрајинска посланица и председница Градског одбора Српске напредне странке Станислава Хрњак.

На бирачком месту 9 у Основној школи „Свети Сава“ уписано је 866 бирача.

error: Content is protected !!