Град

Конференција-о-породици-(5)

Данас је у Палати Србија одржана друга национална конференција о породици, “Србија – наша породица” у организацији Министарства за бригу о породици и демографију, којој је присуствовао Никола Лукач, градоначелник Кикинде.

Конференција је била одлична прилика да се представе активности Министарства и локалних самоуправа у области демографије. Породица је највећи и најлепши ресурс Републике Србије и наша света дужност је да обезбедимо што боље услове за њен развитак.

На конференцији, присутнима су се обратили  проф. др Дарија Кисић, министарка за бригу о породици и демографију др Владимир Орлић, народни посланик, епископ новобрдски Иларион, викар патријарха, а у име патријарха Порфирија, Анита Божовић, успешна млада жена која је, после богатих искустава у иностранству, одлучила да се врати у Србију и овде инвестира и гради своју породицу, као и Татјана Обрадовић, мајка троје деце, бака четворо унучића и хранитељка мале Нађе, која болује од ретке генетске болести, а која је истакла да је Нађа херој живота.

ритејл-3

Терен на ком ће се налазити будући ритејл парк у Микронасељу, на углу улица Михајла Пупина и Јована Јовановића Змаја, ограђен је и почело је рушење темеља зграде чија је изградња започета пре више од две деценије, али никада није одмакла.

Модеран ритејл парк, како је најављено, имаће 14 малопродајних објеката, дечије игралиште, кафић и пространи паркинг, а посао ће овде пронаћи између 50 и 100 суграђана.
Уговор о продаји градског земљишта за изградњу ритејл парка „Нест“ потписан је 27. јуна прошле године. Месец дана након тога инвеститор „РЦ Еуропе” добио је грађевинску дозволу за изградњу објекта површине 5.332,64 квадрата.
У изградњу ће бити инвестирано више од шест милиона евра, а у новоизграђени ритејл парк уселиће се домаћи и страни закупци који продају храну, гардеробу, обућу, играчке…

Планирани рок отварања је крај 2024. године.

За очекивати је да ће ритејл парк поред купаца из Кикинде и околине, привуће и потрошаче из суседне Румуније који, због близине, историјских и пријатељских веза, радо и често долазе на север нашег дела Баната.

Чешка компанија „РЦ Еуропе” у нашој држави присутна је од 2014. године. Ритејл паркове изградили су у Вршцу, Краљеву, Обреновцу и Ужицу.

ститна-злезда

Веома велики број грађана одазвао се превентивним прегледима штитасте жлезде који су јуче организовани у Општој болници. За прегледе нису били потребни упути и били су намењени онима који већ немају дијагностификовано обољење тироидне жлезде.

– Ултразвучни преглед штитасте жлезде обавила су 82 пацијента и код њих 43 утврђена су одређена патолошка стања, па су упућени на даље прегледе. Њих 58 није стигло на снимање и они ће бити позвани у Болницу да им се уради ултразвучни преглед – рекла је за Кикиндски портал Александра Јованов, координатор за односе с јавношћу ове установе.

Јованова додаје и да је лабораторијска анализа хормона штитасте жлезде урађена за 113 пацијената и, такође, један број заинтересованих није јуче успео да то да учини, па ће и они, наредних дана, добити могућност да провере хормоне у крви.

Бројање-зецева-(11)

Ученици петог и шестог разреда данас су помогли ловцима у бројању зечева на подручју Фазанерије „Млака“. Била је то прилика да проведу дан у природи и науче више о живом свету у околини свог града.

Позиву из Ловачког удружења “Кикинда” одазвао се Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града. Прва школа која се укључила у ову акцију је ОШ „Јован Поповић“.

– На наше одушевљење, одазвао се велики број деце, њих око 40. Увек подржавамо активности у природи и сматрамо да дан у природи значи више од часа у клупама – рекла је директорица Јелена Крвопић.

Скуп је био код Мотела „Ловац“. Иако је било рано јутро, деца су била расположена за упознавање са ловачким активностима.

– Лепо ми је то што ћемо половину дана уживати у прелепој природи – рекла је Елеонора Крнић, ученица петог разреда.

Њена другарица, Вања Ђомпарин, такође из петог разреда, каже да јако воли природу и да никада није присуствовала нечему сличном.

– Желим да уживам у природи и да научим нешто о њој од ловаца – објаснила је Вања.

Најмлађи учесник који је поранио због данашње акције је шестогодишњи Урош Грујић.

– Одлучио сам да рано устанем и да дођем и да бројим зеке – рекао нам је Урош. –  И доћи ћу поново.

Домаћини, чланови Ловачког удружења, такође су се окупили овог јутра, расположени да малишанима покажу како се чува природа и управља ловним подручјима, рекао нема је председник Младен Бањац.

– Данас је редовно бројање дивљачи на два потеза – објаснио је Бањац. – Циљ нам је да едукујемо децу, да проведу дан у природи, да виде град на друкчији начин. Ово је наша редовна акција којом контролишемо популацију дивљачи. После бројања израђују се документа на основу којих се планира изловљавање. Прошле године могли смо да радимо три изловљавања зеца, али смо урадили само два. Опрезни смо јер много тога утиче на смањење њихове популације.

Бањац је додао да ловци управо завршавају бројање срнеће дивљачи на 28 хиљада хектара, што је површина којом газдују, а завршили су и постављање  хиљаду садница на дужини од шест километара јер их уништавају немарни пољопривредни произвођачи приликом уласка и изласка из њива. Удружење има 168 активних ловаца, али и проблем јер нема нових, младих чланова.

– Овакве активности спроводимо ради заштите природе. Упознајући ловна подручја Кикинде, деца уче и како се она чувају јер дивљач представља природно богатство – оценила је секретарка Секретаријата, Мирослава Наранчић.

Она је најавила да ће у Секретаријату наставити сарадњу са Ловачким удружењем и да ће интензивирали активности; планирају се едукације о заштити природе, кинологији и забрани употребе оружја.

С. В. О.

Мартовски-базар-(8)

Туристичка организација Града данас на тргу одржава традиционални Базар и Сајам цвећа. Ручне радове, занатске производе, храну и цвеће донело је педесетак излагача.

– Имамо 43 излагача на штандовима и пет цвећара из Кикинде и околних места. Планирали смо да овај, Мартовски базар, буде баш на почетку месеца, с обзиром на то да је следећег петка Дан жена и да би наши суграђани могли да пронађу лепе поклоне за своје супруге, мајке, ћерке, сестре – рекла је в. д. директорица Туристичке организације, Јасмина Миланков.

Упркос прохладном јутру и ветру Базар је добро посећен. Излагачи ће на Тргу бити до 16 сати.

С. В. О.

Коњицки-клуб-(3)

Кикиндско коњичко удружење „Банат“ отворило је данас сезону јахања. На простору старог Погона три фабрике „Тоза Марковић“ догађају су присуствовали  градоначелник Никола Лукач и председница Спортског савеза Кикинда, Јелена Чуданов.

– Драго ми је што су се ујединила два коњичка клуба и што ће школа јахања, и у овој сезони, употпунити спортску и рекреативну понуду града. Наставићемо праксу да Туристичка организација, у сарадњи са Удружењем, организује вожњу фијакерима – најавио је Лукач.

Због подршке Града коњичком спорту, председник Удружења, Илија Рађеновић, уручио је градоначелнику захвалницу.

– Наша школа јахања већ има доста полазника – рекао је Рађеновић. – Имамо заштитну опрему, безбедност деце нам је најважнија, као и то да што више бораве у природи уместо испред екрана. Нови полазници имају пробни час, да виде да ли им одговара овај спорт, али се још није догодило да је неко одустао.

Школа јахања Кикиндског коњичког удружења „Банат“ радиће викендом, а у току распуста и радним данима. Цена за један час је хиљаду, а за месец дана, што подразумева осам часова, потребно је издвојити четири хиљаде динара. У Удружењу кажу да у Школи с радошћу очекују нове чланове и да могу да се упишу сви старији од шест година.

С. В. О.

 

Истоцна-Илиѕа-(4)

У Кабинету градоначелника јуче је уприличен дочек за пријатеља Кикинде, Божидара Новаковића, директора Центра за културу и информисање Источна Илиџа, са којим наш град сарађује већ дужи низ година.

Градоначелник је искористио прилику да, у пријатељској и пријатној атмосфери, покрене разговор о још јачој сарадњи два града која би се огледала у размени добрих искустава, као и кроз међусобне посете у оквиру разних манифестација. У разговору је учествовао и в. д. директор Културног центра у Кикинди, Марко Марковљев.

СЛИКА-5

Веселин и Нада Јанован позвали су нас у свој дом у жељи да нам саопште да је сакупљено свих три милиона динара за лечење њихове ћерке дванаестогодишње Нађе. Са осмехом на лицу и пуни позитивних емоција захвалили су свима који су помогли да се сакупи, за њих, огромна сума за роботску терапију која Нађу очекује током лета.

-Сада спокојни правимо планове за 3. јун, када Нађи почиње терапија у Београду. Пуни смо ишчекивања и очекивања добрих резултата тако да једва чекамо да почнемо са лечењем. Нисмо уопште очекивали да ћемо овако брзо доћи до потребног новца – каже Нада Јанован.

Хуманост коју су показали Кикинђани, изненадила их је и дала им ветар у леђа.

-Неизмерно хвала на несебичној и свесрдној подршци и помоћи породици, Граду Кикинда, пријатељима, појединцима, предузетницима, фирмама, спортистима, школама, као и који су помогли да се за непуних месец дана средства прикупе у целости. Локална самоуправа издвојила је недостајућа средства и то желимо да истакнемо. Ту су и амбуланта „Физио Банат“ која је анимирала навијаче „Црвене звезде“, рукометни клуб „Кикинда Гриндекс“, Бифе 97 „Сувача демо фест“, бенду „Феникс“, тамбурашком оркестру „Банатски валс и пријатељи“, пикадо клубовима „Мамутс“ и „Бечеј“ – рекла је Нада.

Нађа 3. јуна почиње са вежбама које ће трајати два месеца.

-Вежбе су напорне и трају четири сата дневно од понедељка до петка. Уколико Нађа буде могла да их издржи продужићемо их јер средстава за то има. Захваљујући граду  и прикупљеним средствима преко фондације „Буди хуман“ имамо више од три милиона динара. Тај новац неће пропасти, неће моћи да се злоупотреби и неће моћи да се користи у друге сврхе. Он ће нам послужити за наредне роботске терапије и физикалну терапију – појаснили су нам Нађини родитељи.

Део средстава, 15.000 евра, искористиће се за набавку РСQ апарата који се свакодневно користи и служи за обарање тонуса односно спазма који има у левој нози. Проблем који треба решавати је моторичке природе односно кретање. За то је  неопходна роботска терапија која је дала добре резултате код неуромишићних проблема насталих оштећењем кичмене мождине. Код Нађе постоји неуролошки дефицит и роботска терапија тачније апарат локомат може да помогне. Он симулира покрете које мозак прихвата обрађује их и користи их даље.

ЦЗ-(1)

Међународни дан цивилне заштите (ЦЗ), 1. март, обележен је данас у просторијама Округа састанком којем су присуствовати градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, начелник Полицијске управе Павле Рајков, начелник Одељења за ванредне ситуације Зоран Будиша и представници јединица Ватрогасне службе и Сектора цивилне заштите.

Зоран Будиша, начелник Одељења за ванредне ситуације у Кикинди подсетио је да је Цивилна заштита организовани одговор државе на ванредне ситуације које могу да се догоде на било ком делу њене територије. Чланови ЦЗ спроводе активности ради заштите грађана, имовине, материјалних и културних добара.

– Сведоци смо да се несреће могу догодити било када и било где. Припадници Цивилне заштите спремни су да спроводе евакуацију, збрињавање, заштиту од експлозивних остатака, спасавање на води и под водом, асанацију терена – истакао је Будиша. – Сектор за ванредне ситуације израђује националну стратегију – план заштите и спасавања и процену ризика, на основу којег се и образују јединице цивилне заштите.

Он је подсетио, такође, да постоје специјализоване јединице, које образује МУП, и јединице опште намене које су у надлежности локалне самоуправе.

Међународни дан Цивилне заштите честитао је градоначелник Никола Лукач.

– Спровођењем различитих активности и заједничких пројеката са МУП-ом, цивилним јединицама и добровољним ватрогасним друштвима повећавамо ниво спремности Цивилне заштите. Видели смо у претходним годинама колико нам је недостајало организовање и боља опремљеност ЦЗ и да свако од нас зна шта треба да ради. Јасна опредељеност Града јесте да учествује у унапређењу спремности овог сектора. И даље ћемо улагати средства из буџета и кроз пројекте на конкурсима на вишим нивоима власти опремати ЦЗ и оформити још јединица, како бисмо били спремни за све могуће изазове у будућности – рекао је Лукач.

У оквиру ЦЗ образована су два вода специјалних јединица за заштиту од пожара, један за пружање прве помоћи и једно одељење за спасавање на води и под водом. Градска јединица опште намене има 21 члана.

С. В. О.

дан-отворених-врата-вссов

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача организован је Дан отворених врата. Циљ је да се заинтересовани, будући студенти, упознају са школом, предметима, начином рада, али и са будућим колегама који су уписали ову образовну установу. Међу матуранткињама, које су посетиле Високу школу, била је Мима Адамов из Кикинде.

-Нема амбиција да студирам у већим градовима, тако да се Висока школа показала као идеално решење да наставим школовање. Волим децу и верујем да бих била добар васпитач – сазнали смо од Миме.

Ангела Месарош Живков, директорица Високе школе струковних студија за образовање васпитача истиче да ће и у наредном периоду бити организовано упознавање са школом и студијама за све заинтересоване будуће бруцоше.

-Отворени смо сваког дана и стојимо на располагању свима који  желе да обиђу школу. До уписа планирамо још три пута да организујемо Дан отворених врата. У школској 2024/2025. годину нудимо основне студије на смеру струковни васпитач деце предшколског узраста по новом, акредитованом, студијском програму  који смо добили сада и важи седам година. Ту су и мастер студије. У плану су нам и нова два програма струковни социјални радник и струковни криминалиста за које је тек започета процедура акредитације и очекујем да ћемо прве студенте уписати у школској 2025/2026. години – каже Месарош Живков.

У наредној школској години места има за 70 студената основних и 50 мастер студија.

А.Ђ.

error: Content is protected !!