Град

grafika-1-(1)

Fabrika u ulici Miloša Velikog koja decenijama unazad ne radi i predstavlja ruglo, već postaje moderan prodajni centar. Naš grad je u proteklih godinu dana postao privlačniji investitorima, čemu je značajno doprineo projekat brze saobraćajnice Sombor-Kikinda, čija je realizacija počela krajem prošle godine, ocenjuje prvi čovek Grada Nikola Lukač.

– Potencijalni investitori vide perspektivu u Gradu Kikindi. Otpočinje, kako smo i obećali, izgradnja prvog Ritejl parka, a posle dve decenije konačno je rešen problem nekadašnje „Grafike” gde će nastati moderan poslovni prostor. Nova perspektiva i nova ulaganja potvrda su unapređenog poslovnog ambijenta. Trud koji smo uložili, uz podršku Pokrajinske i Republičke vlade, daje rezultate- istakao je Lukač.

Nekadašnju štampariju otkupio je privatni investitor, a njen sunovrat počeo je kada je prešla u vlasništvo „Lepenke“ iz Novog Kneževca.Sledom različitih dešavanja, „Grafika“ je zatvorena. Neko vreme je funkcionisala samoposluga, ali je već dugo godina objekat potpuno napušten i nije imao privrednu svrhu, podsetio je član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Konačno je zgrada dobila novog vlasnika i još važnije namenu jer se ovde gradi „Houm centar“. Ritejl park u Mikronaselju nije mogao da zadovolji potrebe svih zainteresovanih zakupaca i za njih je pronađeno kompromisno rešenje. U budućim lokalima naći će se brend „JISK“, kao i salon nameštaja „Forma ideale“. U ovom momentu ima oko 3.000 kvadratnih metara korisnog prostora i biće prisutan i jedan supermarket. Potencijalni investitor razmišlja o dodatnim sadržajima jer postoji mogućnost dogradnje i u drugoj fazi vrlo je moguće da bude još zakupaca – istakao je Tanackov.

A.Đ.

SNS Kikinda3

Sada već tradicionalno, lokalna filijala Đilasove stranke, svake nedelje, po direktivi vlasnika, napiše po jedno besmisleno saopštenje. Ove nedelje, pored toga što je besmisleno, je i jezivo!

Toliko lažnih optužbi i izmišljotina na račun ugrožavanja prava žena i njihovog dostojanstva, mogu da produkuju samo Đilasovi sledbenici. Autoprojekcija je čudna rabota, pa tako lokalni đilasovci prepisuju nekome sve ono što bi oni oni radili da su u poziciji. Još gore, pripisuju drugome sve ono što oni jesu radili kada su bili u poziciji. Prilog tome jeste i činjenica, koju nevešto pokušavaju da zataškaju, a to je da im je lider siledžija koji je sopstvenoj ženi pretio da će joj odrubiti glavu, dok ju je tukao pred decom. O tome ni reč nisu rekli. Prećutkuju i to što je lokalni tajkun, Zoran Milešević, nedavno pretio vešanjem ženama, s tim da on ne pravi razliku između žena i muškaraca. Pas s maslom ne bi pojeo gomilu napisanih tvrdnji. Normalnom čoveku takvo nasilje ne bi na pamet palo. Gde ste smislili te gnusne laži? U ruini hotela „Narvik“ ili raspaloj Đilasovoj hladnjači na ulazu u Kikindu?

Gospodo iz Stranke slobode i pravde, pobrkali ste lončiće. To što vi ne smete da mrdnete dok ne dobijete dozvolu Zorana Mileševića, dok mu ne prošetate pse, to što branite tajkuna, isključivo je vaš izbor. Da li stvarno mislite da vas ne poznajemo?

Nego, recite vi Kikinđankama, šta kaže gazda Milešević, kada će vratiti 220 miliona dinara, koje im je oteo, namenjenih za razvoj grada, izgradnju novog vrtića i dispanzera za žene? Kada planira da sanira ruglo koje je ostavio u centru Kikinde? Kako izgleda „Narvik“, spomenik politike Đilas-Milešević, tako je izgledao i osmi mart u gradu u kom je perspektiva ličila na štenaru.

Dan žena jeste i treba da bude obojen posebnom pažnjom prema damama koje su stub porodice i društva, bez čije energije ne bi bilo ni prosperiteta. Srpska napredna stranka, bez razlike, daje poverenje, podršku i važnu ulogu u društvu damama, putem mera ekonomske politike, socijalne politike i zdravstvene zaštite. Zato i uživamo toliku podršku i ponosimo se snažnim i uspešnim ženama, spremnim da na sebe preuzmu svaki izazov.

A, vi, gospodo iz Stranke slobode i pravde, ako vas neko ponižava, maltretira, vređa i tera da iz nedelje u nedelju pišete onakve nebuloze, trepnite dva puta i pomoći ćemo vam da se istrgnete iz čeljusti gazda.

Služba za informisanje

Srpska napredna stranka

pro-clinjtpy

Polaznica RCT “Dušan Vasiljev” Milica Vasiljev Tomić osvojila je prvu nagradu iz oblasti fizike, a Dorotea Borenović i Aleksandar Trajkovski treću nagradu iz matematike u finalu smotre istraživačkih radova učenika srednjih škola u organizaciji Regionalnog
centra za talente Beograd 2, održanom u Gimnaziji “Ruđer Bošković” u Beogradu ,
Mentorka nagrađenim polaznicima bila je Marija Popović. I  gimnazijalac Andrej Popović kao polaznik RCT Beograd 2 osvojio je treću nagradu iz fizike.


RCT “Dušan Vasiljev”  na smotri je predstavljala i ekipa iz biologije.
Ukupna procena komisija sastavljenih mahom s profesora beogradskog ETF jeste da je
reč o izvanrednim radovima, tako da se ukazuje mogućnost da nagrađeni takmičari učestvuju i na međunarodnom nivou takmičenja.

fcc

Kompanija FCC uputila je obaveštenje korisnicima- preduzetnicima i pravnim licima kako mogu da ostvare popust od 28 odsto.

Kako navode, Sporazumom za odobravanje popusta na obračunate cene po m2 i paušalu za redovne usluge sakupljanja komunalnog otpada za preduzetnike i ostala pravna lica sa područja grada Kikinde na osnovu važećeg Cenovnika od 01.01.2024. godine,  potpisanim od strane predstavnika Grada Kikinde i privrednog društva FCC Kikinda, definisano je da je FCC Kikinda određenim preduzetnicima i ostalim pravnim licima koji ispunjavaju kriterijume za odobravanje popusta automatski odobrio popust na cene za redovne usluge sakupljanja otpada, a koji važi sve dok ispunjavaju uslove za odobravanje popusta ili će im naknadno odobriti popust ukoliko dostave odgovarajuću dokumentaciju i ispunjavaju sledeće  uslove:

Podnošenje reklamacija moguće lično subotom

Privredno društvo FCC Kikinda je navedenim Sporazumom dodatno odobrio popuste na važeće cene za redovne usluge sakupljanja otpada za preduzetnike i ostala pravna lica sa područja grada Kikinde, pri čemu jedan popust isključuje drugi, odnosno ne mogu biti istovremeno odobrena dva popusta.

Popust od 28 odsto na paušalni iznos odnosno na obračunatu cenu po m2 mogu ostvariti preduzetnici i ostala pravna lica koji registrovanu delatnost obavljaju u poslovnom prostoru od 36-50 m2 i preko 50 m2 pod uslovom da:

• u naredna tri meseca, odnosno do 01.06.2024. godine pristupe zaključivanju Ugovora o preuzimanju ambalažnog otpada kao sekundarnih sirovina – papira, plastike, stakla, kartona i sl. sa privrednim društvom FCC Kikinda,
• račune za usluge sakupljanja otpada plaćaju redovno.


Preduzetnicima i ostalim pravnim licima kojima je FCC unapred odobrio popust, isti će biti automatski ukinut u slučaju da:
• u naredna tri meseca ne pristupe zaključivanju Ugovora o preuzimanju ambalažnog otpada kao sekundarnih sirovina – papira, plastike, stakla, kartona i sl. sa privrednim društvom FCC Kikinda
• neredovno plaćaju račune za usluge sakupljanja otpada.

Preduzetnici i ostala pravna lica koji registrovanu delatnost obavljaju u poslovnom prostoru od 36-50 m2 plaćaju paušalnu cenu i preduzetnici i ostala pravna lica koji registrovanu delatnost obavljaju u poslovnom prostoru preko 50m2 plaćaju obračunatu cenu po m2, popust mogu ostvariti ukoliko zadovolje gore navedene uslove i dostave sledeću dokumentaciju:
1. Rešenja ili uverenja Katastra nepokretnosti o površini objekta iii
2. Poresko rešenje na kome je evidentirana površina objekta.

preduzetnici-konkurs-(1)

Lokalna samouprava raspisala je javni konkurs za dodelu podsticaja za razvoj preduzetništva, mikro, malih i srednjih preduzeća na koja posluju u našoj sredini. Cilj je podrška razvoju, osavremenjivanju, proširenju i povećanju  obima proizvodnje, stabilizacije proizvodnje, investiranja u savremena sredstva za rad i proizvodnju, radi povećanja konkurentnosti privrednih subjekata. Ove godine raspisan je sedmi konkurs, istakao je član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Prošle godine imali smo opredeljeno više sredstava za ovaj konkurs, a i ove godine utrošiće se tri miliona dinara za podsticaj firmama koje imaju do 100 zaposlenih. Ove godine proširen je krug onih koji mogu da konkurišu za novac. Tokom ranijih konkursa nije postojala mogućnost nabavke informatičke opreme, softvera i sličnih mašina i alata iz oblasti informacionih tehnologija koji su danas nezaobilazni u radu mnogih profesija, te je ove godine omogućena njihova nabavka uz podsticaj Grada – saznajemo od Tanackova.

Od 2017. godine, oda kada su dodeljivana prva sredstva po ovom konkursu, do sada 62 korisnika dobila su podsticaje. Za sufinansiranje nabavke mašina i opreme, nove i polovne do sedam godina starosti najmanji iznos koji može da se odobri po projektu je 75.000 dinara, a najveći  je 400.000 dinara odnosno maksimalno 50 odsto vrednosti od traženog dobra koji se nabavlja.

-Postoji i pozitivna diskriminacija preduzetnica. Ukoliko se firma vodi na ženu dobijaju se dodatni bodovi, što povećava mogućnost dobijanja traženih sredstava. Konkursna dokumentacija nije zahtevna i prilagođena je da svako može lako da je popuni i da dođe do prateće dokumentacije koja je obavezna konkursom – dodao je naš sagovornik.

Bespovratna sredstva se ne mogu koristiti primarnu poljoprivrednu proizvodnju, a iz konkursa su izuzeti preduzetnici koji su sredstva dobili prošle godine.

-Ograničavajući faktor je i nabavka dobara koja nisu toliko trajnog karaktera jer preduzetnik nabavljenu opremu određeni period ne sme da otuđi. Tu se, pre svega, misli na stolove i stolice za ugostiteljske objekte, sitni inventar poput čaša, tanjira i ostalog. Imali smo široki krug korisnika od trgovine, zanatstva, proizvodnje, različitih usluga – kaže Saša Tanackov.

Rok za podnošenje prijava je 15. marta, do 15 časova Odobrena sredstva se koriste isključivo za namene za koje su dodeljena, a korisnik  sredstava je dužan da Gradskoj upravi dostavi definisanu ugovorom dokumentaciju o  realizaciji projekta, materijalni dokaz o nabavci mašine ili opreme, kao i o  namenskom korišćenju dodeljenih sredstava u propisanom roku. Svi detalji konkursa i obrasci prijave nalaze se na sajtu Grada Kikinde.

A.Đ.

 

431360114-1136656987492356-2279824686901862772-n

Iz Specijalnog rezervata prirode „Pašnjaci velike droplje“ stižu lepe vesti. Posle osam godina, u delu ataru Vaverka u Mokrinu, pojavio se mužjak. Lovci udruženja „Perjanica“, u čijoj nadležnosti je prirodno dobro borbe se za opstanak ove veličanstvene ptice te lovočuvari obilaze, čuvaju gnezda i vode računa o broju i stanju ptica, kaže predsednik udruženja Bogica Božin.

-Na zimovalištu je trenutno osam ženki i od petka, 8. marta, imamo i jednog mužjaka. Nadamo se da mužjak odlučiti da ostane u rezervatu, kako bi u budućnosti imali mlade. Svadbena igra mužjaka počinje sredinom marta ili početkom aprila i traje do početka, odnosno, kraja maja – saznajemo od Božina.

Jedna od najvećih ptica Evrope, velika droplja, smestila se na najočuvanijem i najvećem stepskom području Srbije. Pašnjaci velike droplje  su specijalni prirodni rezervat sačinjen od stepskih, slatinskih, livadskih, močvarnih i oraničnih ekosistema, sa retkim biljnim i životinjskim vrstama. Ovo područje je jedino stanište ove ptice u Srbiji i jedno od retkih staništa u Evropi i svetu.

-U saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za zaštitu životne sredine svake godine na ovom prostoru sejemo biljne kulture koje su potrebne za hranjenje i gnežđenje velikih droplji. Teren redovno održavamo i kosimo i trudimo se da sve prilagodimo ovoj ugroženoj vrsti. Pre tri godine u okviru IPA projekta sa Mađarskom ogradili smo 115 hektara površine na kojima se velike droplje šepure – istakao je naš sagovornik.

Velika droplja je jedna od najkrupnijih ptica naše faune, impozantan mužjak može da dostigne dužinu do 100 centimetara, težinu do 16 kilograma, a raspon krila doseže čak 2,5 metra.

Lovci iz Mokrina konstantno su na terenu i vode računa o prehrani divljači, ali i o njihovoj brojnosti.

A.Đ.

Pedagoska 7

Studentski parlament Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača organizuje humanitarnu akciju za Dom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“ u Subotici.

Sredstva za ličnu higijenu: četkice, paste za zube i pelene za decu i odrasle, higijenski ulošci, sapuni, kupke, šamponi i drugo mogu se doneti u Školu do 1. aprila. Kutije za donacije nalaze se na prvom spratu.

IMG-77e8efc5e51ce527a9e3a9691811850b-V-(1)

U Mesnoj zajednici Bašaid u toku je adaptacija prostorija u Domu kulture koje koriste udruženja građana. Sredstva su obezbedili  Mesna zajednica i Grad, a kako godinama nije ulagano u prostor adaptacija je bila preko potrebna. Sređuje se i deo zgrade koji koriste folkloraši KUD-a „Bašaid“ sala i hodnik. Zameniće se komletna rasveta, kao i gletovanje i krečenje zidova. Kulturno – umetničko društvo okuplja veliki broj dece i potrebno im je obezbediti što bolje uslove za rad. U uređenje su se uključili i meštani koji su svojim radom pomogli da Dom kulture dobije izgled kakav zaslužuje.

Posle zimske pauze, u nedelju 10. marta, ponovo vašar u Bašaidu.

-Naš vašar jedan je od posećenijih, sa dugogodišnjom tradicijom. Kako je samo mesto na raskrsnici mnogih puteva i prodavci, ali i kupci dolaze iz više sredina. Tu su opština Žitište i Nova Crnja, kao i Novi Bečej i Melenci. Vašar je značajan jer donosi i sredstva, koja se ulažu u selo – rekao je predsednik Saveta MZ Bojan Mikalački.

A.Đ.

 

1709931503716-(1)

Povodom Dana žena,  lokalna samouprava je za sve sugrađane organizovala koncert Harisa Džinovića. U prepunoj hali SC „Jezero“ dočekale su ga ovacije, a publika, među kojima je bilo više žena, svih generacija,  zajedno sa Harisom pevala je njegove najveće hitove. Koncert je započeo numerom „Zavoleh te ludo“ sa kojom otvara sve nastupe, a ređale su se pesme „Ako možeš ti suzu pustiti“ „Kako mi nedostaješ“, „Rano je za tugu“, „Poznaćeš me i po mraku“, „Muštuluk“ i druge.

-Samo da znate da sam u davno, u prošlom veku, služio vojsku u Kikindi. Tokom vojnog roka bio sam u Pančevu i Zrenjaninu, ali najbolje mi je bilo kada mi kažu da moram u Kikindu – otkrio je Haris Džinović.

Koncertu su prisustvovali i čelnici lokalne samouprave, zajedno sa pokrajinskom poslanicom Stanislavom Hrnjak i gradonačelnikom Nikolom Lukačem koji je  svakoj sugrađanki koja je prisustvovala koncertu darovao je ružu.

-Svim ženama želim da budu ispunjene ljubavlju tokom svih 365 dana u godini, da budu poštovane, da budu uvažene, da uživaju u svakom danu. Žene su stub porodice i bolji deo našeg društva. I ovaj koncert i sve što činimo za naše dame za 8. mart, treba da činimo svakodnevno. Haris Džinović oduševio je sve naše sugrađane i svi zajedno imali smo nezaboravno veče  – istakao je gradonačelnik Lukač.

IMG-3cdb2fecef3aac987705f02166595e1c-V

Na teritoriji grada tokom nedelje pronađeno je 19 mrtvih srna i srndaća. U ataru Banatskog Velikog Sela lovci su pronašli četiri mrtve srne i jednog srndaća, a u kikindskom ataru pronađeno ih je 14. Kako saznajemo od Damira Bjelića, predsednika Lovačkog udruženja „Velebit“ iz Banatskog Velikog Sela, dan nakon što je u nakovačkom ataru pronađeno 800 mrtvih vrana, javljeno mu je da je u ataru uginula divljač.

-Kada sam otišao video sam jednog srndaća koji je još uvek bio živ. Narednog dana ponovo sam obišao atar kako bih se uverio u kakvom je stanju srndać i imao sam šta da vidim. Zatekao sam pet leševa divljači u krugu od 300 metara. Bio sam zatečen prizorom i alarmirao sam policiju, inspektora za lov i sve koji su nadležni. Čekamo rezultate pošto su uginule srne poslate na obdukciju u Naučni institut za veterinarstvo u Novom Sadu, ali sam 99 odsto uveren da je u pitanju trovanje i da je kriv čovek. Nikada pre nismo imali ovakav slučaj da nađemo pet uginulih životinja na malom prostoru. U protekla dva meseca bilo je dojava da je pronađen po jedan ili dva srndaća, ali to nije bilo alarmantno. Na mestu gde smo našli uginule životinje bio je veliki čopor i važno je da se istraži šta se desilo – pojasnio je Bjelić i dodao da očekuje da će, pošto analize budu gotove i sazna se koji otrov je kriv za uginuće divljači, krivci biti kažnjeni.

Već narednog dana u kikindskom ataru prema Ruskom Selu i Banatskoj Topoli članovi Lovačkog udruženja „Kikinda“ pronašli su 14 uginulih srna i srndaća, što nam je potvrdio predsednik Mladen Banjac. Leševi životinja pronađeni su prilikom obilaska terena i brojanja divljači.

-Slučaj smo odmah prijavili nadležnom lovnom inspektoru, veterinarskoj inspekciji, policiji, lokalnoj samoupravi. U rekordnom roku su svi izašli na teren i uradili uviđaj. Delovi divljači uzeti su za analizu, a leševi su zakopani prema svim propisima. U toku je istraga kako je došlo do uginuća jer nikada do sada nismo imali ovakav slučaj. Divljač nije odstreljena, a šta se desilo ostaje da vidimo. Teren i dalje kontrolišemo i voleo bih da se ova situacija ne ponovi – rekao je Banjac.

 

U toku je lovostaj na svu plemenitu divljač i love se samo predatori. Sezona je godišnjeg brojanja divljači kako bi mogla da se urade planska dokumenta. Nova lovna sezona počeće 14. aprila na trofejne srndaće.

U Policijskoj upravi potvrdili su nam da je slučaj prijavljen Osnovnom javnom tužilaštvu u Kikindi i da će se tačan uzrok uginuća znati nakon što budu stigle analize sa novosadskog Instituta.

A.Đ.

error: Content is protected !!